www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Aparat stały na zęby

...czyli specjalny dział, w którym możecie się napisać kilka słów o sobie

Postprzez aurelka » 9 wrz 2015, o 10:05

Witam!
Jestem mamą 11 laka, u którego podejrzewa się z.e.d /z uwagi na ruchomość stawów/.Nie mamy diagnozy ale teraz mamy problem z aparatem na zęby u ortodonty stały czy wyjmowany /naciąg wysoki/. Jaki jest problem z zębami czytałam , że są bardzo kruche,mają kiepskie szkliwo i łatwo o próchnicę.
Czy ktoś ma doświadczenie z aparatem stałym na zębach? Mam dziecku albo wyrwać stałe 4-ki albo założyć stały aparat, obawiam się że kiepskie zęby mojego syna tego nie wytrzymają -to 1,5 roku leczenia.
Proszę o odpowiedź. Nie wiem gdzie szukać dentysty ortodonty,
który ma doświadczenie w przypadku takiej choroby jestem z Krakowa.
pozdrawiam
aurelka
Nowicjusz

Postprzez Basarak33 » 9 wrz 2015, o 14:41

Najlepiej udaj się do dwóch-trzech ortodontów, w Krakowie na pewno znajdzie się kilku specjalistów.
To, że wyrwiesz dziecku zęby nie gwarantuje braku problemu ze zgryzem, a zębów potem nie odzyska.
Basarak33
Nowicjusz

Postprzez asocko » 9 wrz 2015, o 23:15

Na pewno poszukaj takiego ortodonty, który zrozumie charakter tego schorzenia. Zawsze warto poinformować go też o tym przed rozpoczęciem leczenia.
W ED stawy szczęki i sam zgryz mogą się zachować specyficznie. Kiedyś była na forum dziewczyna z ED, która zrobiła sobie krzywdę zakładając aparat już w dorosłym życiu. Lekarz nie wziął poważnie Jej zgłoszenia o silnym bólu, a zmiany w stawach szczęki i w zgryzie okazały się nieodwracalne i postępujące nawet pomimo szybkiego zdjęcia aparatu. Tak myślę, czy u dziecka kiedy kościec nie jest jeszcze do końca wykształcony takie zmiany mogą nawet szybciej postępować. Nie chcę Cię straszyć, tylko tak sygnalizuję, że ED może stanowić dodatkową komplikację.
Ona już teraz nie wchodzi na forum, ale mogę zapytać czy da Ci jakiś kontakt do siebie jak chcesz.
Poza wszystkim cieszę się, że się odezwałaś. Pozdrawiam ciepło. :-)
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Powrót do To My

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi