www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Karta parkingowa

...czyli wszystko, co związane z Zespołem Ehlersa-Danlosa

Postprzez Moniczka6642 » 2 sty 2013, o 23:28

Witam, mam taki problem, w związku z czym chciałabym się was poradzić. Odkąd miałam przyznany lekki stopień niepełnosprawności (conajmniej 10 lat) miałam przyznaną kartę parkingową. Podkreślam, że jeszcze wtedy nie było nawet wspomniane w mojej dokumentacji o EDS. Teraz, kiedy staję na komisję jako osoba pełnoletnia, ze stwierdzonym EDS przez profesor z Poznania, do tego załączona również była druga opinia z Poznania o pogorszeniu stanu zdrowia, a w związku z tym pełnym potwierdzniu diagnozy (między innymi przez wystąpienie u mnie zaawansowanej osteoporozy o wysokim ryzyku złamań) karta parkingowa nagle zostaje mi zabrana. Po odwołaniu do do urzędu, stwierdzono, że mimo symbolu niepełnosprawności 05r 07s widniejącego na orzeczeniu karta mi nie przysługuje. Urzędnicy powołują się na "Dz.U nr.139, poz.1328" a jest to ustawa z roku 2003, kiedy karta mi przysługiwała, a przecież o ile się orientuję prawo nie działa wstecz!
Zastanawiam się teraz, jak i czy w ogóle powinnam odwoływać się dalej? Czy szansa na zwrócenie mi karty, teraz kiedy ja czuję się znacznie gorzej, została całkowicie stracona?
PS. Zaznaczam również, że w tym roku zrobiłam prawo jazdy, co bardzo ułatwia mi życie, gdyż mogę dojeżdżać na uczelnię samochodem i mogłabym korzystać z wyznaczonych miejsc(jestem studentką UMB)
Proszę o w miarę szybką odpowiedź,
Monia
Moniczka6642
Nowicjusz

Postprzez dana_meadbh » 3 sty 2013, o 07:19

Odwołać się zawsze warto. Mojej córce też zabrano prawo do karty, nic z tym nie rozbiłam, bo nie mam już samochodu.
dana_meadbh
Hero

Postprzez Jolka » 3 sty 2013, o 18:16

sorki że wtrące się w dyskusje
jak stwierdzono u was ten ZED to jest następstwo,pochodna Marfana?
Jolka
Jolka
Sympatyk

Postprzez Gosieńka » 3 sty 2013, o 20:13

Jolka napisał(a):jak stwierdzono u was ten ZED to jest następstwo,pochodna Marfana?
To jest choroba genetyczna, marfanopodobna. Albo ma się marfana albo Ehlersa Danlosa.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez Montana » 4 sty 2013, o 15:17

Gosieńka napisał(a):
Jolka napisał(a):jak stwierdzono u was ten ZED to jest następstwo,pochodna Marfana?
To jest choroba genetyczna, marfanopodobna. Albo ma się marfana albo Ehlersa Danlosa.

Mutacji genetycznych około Marfanowych jest mnóstwo, w tej chwili naliczono ich 600. ZED to odrębna jednostka chorobowa od ZM ale obie mają wspólny mianownik - wadliwa tkanka łączna.
Montana
VIP

Postprzez Ala » 8 sty 2013, o 17:31

Przeczytałam dość starannie przytoczony przez Moniczkę "Dz.U nr.139, poz.1328" - tam są tylko bardzo ogólne zasady odnośnie ulg i uprawnień.
Jeśli karta parkingowa jest dla Ciebie ważna, koniecznie powinnaś się odwołać od decyzji, która Ci ją odbiera. Myślę, że jeśli będziesz konsekwentna, to ją odzyskasz.
Warto w odwołaniu wspomnieć, że jeśli polskie urzędy nie zmienią decyzji, odwołasz się do właściwych instytucji międzynarodowych i masz pewność zmiany decyzji, która w sposób oczywisty jest dla ciebie krzywdząca i nie uwzględnia stanu faktycznego.
Ja na Twoim miejscu bym tak zrobiła.
Ala
Nowicjusz

Postprzez Moniczka6642 » 8 sty 2013, o 23:56

Alu, dziękuję za rady. Tak też i zrobię, będę próbować, chociaż po tym jak potraktowano mnie na ostatniej komisji to szczerze wątpię, że coś z tego wyjdzie. A na karcie mi zależy, bo jednak chodzenie dzień w dzień między uczelnią, szpitalem a domem to dla mnie nie lada wyzwanie, a samochód był rzeczywiście udogodnieniem. Jak się okazało-do czasu :(
Moniczka6642
Nowicjusz

Postprzez szczypior » 9 sty 2013, o 13:38

Nie jestem w temacie, ale mysle, ze pomoc moze specjalista od prawa. Jest wiele instytucji, ktore pomagaja w pisaniu wszelkiej masci odwolan i to za darmo. Porady prawne studentow prawa, organizacje pozarzadowe. Zawsze warto probowac tym bardziej, ze duzy moze wiecej
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Tomek78 » 9 sty 2013, o 17:37

Jest coraz trudniej o kartę i będzie jeszcze trudniej, bo zbyt wiele osób ją może zdobyć choć tak naprawdę im się nie należy i przez to miasta mają mniejsze zarobki, ale jak się należy to jak najbardziej trzeba się starać i nie odpuszczać.
Z tego co słyszałem to sejm ma się zabrać za to i wyostrzyć kryteria otrzymywania jak i okres przyznawania ma być na czas określony.
Jeśli masz oczy patrz,
Jeśli widzisz spostrzegaj...
Tomek78
Adept

Postprzez JoannaG » 9 sty 2013, o 22:45

To chyba dużo się zmieniło odkąd się dowiadywałam na temat karty (ze 2-3 lata temu). Wtedy potrzeba było chyba tylko orzeczenia. Aż się dziwiłam wtedy że to takie proste.

A na karcie mi zależy, bo jednak chodzenie dzień w dzień między uczelnią, szpitalem a domem to dla mnie nie lada wyzwanie, a samochód był rzeczywiście udogodnieniem.

Czy w miejscach do których potrzebujesz dojeżdżać nie ma "zwykłych" miejsc parkingowych? Tj. takich z których możesz skorzystać nie posiadając karty?
..teraz jestem duży i wiem, że w życiu piękne są tylko chwile.. dlatego czasem warto żyć!
JoannaG
Stały bywalec

Postprzez Moniczka6642 » 9 sty 2013, o 23:45

Zwykłe miejsca są, ale parkingi sa płatne, a stojąc pół dnia-codziennie, nie specjalnie się to opłaca.
Moniczka6642
Nowicjusz

Postprzez Ala » 24 sty 2013, o 13:03

Moniczka6642, odwołałaś się od decyzji odbierającej kartę parkingową? Jeśli tak, to może zechcesz przesłać mi treść odwołania na maila inplus.ala@gmail. com, bo właśnie dziś odebrała orzeczenie moja córka i też karty parkingowej nie dostała, więc pewno się odwoła i twoje odwołanie ułatwiłoby jej napisanie swojego.
Ala
Nowicjusz

Powrót do Zespół Ehlersa-Danlosa

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi