www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Dolegliwości stóp

...czyli wszystko, co związane z Zespołem Ehlersa-Danlosa

Postprzez goldi » 1 cze 2007, o 20:08

Ja także mam płaskostopie kóre zawdzięczam ostrogom piętowym.Powinnam nosić wkładki które odciażają pięty ale także takie na płaskostopie.Tylko jak połaczyć obydwie naraz.Z ćwiczeniami i rozciaganiem stopy u mnie tez nie bardzo bo kiedy próbuję stopę rozćwiczyć to dopada mnie taki tępy ból pięty ze wytrzymać nie mogę.Prawa stope mam spuchnieta od paru miesiecy,byłam u lekarza i okazało się ze mam zapalenie sciegien a na pytanie co mam z tym zrobić(nie potrafie kupić obuwia bo wszystkie na mnie za ciasne)rozłozyła bezradnie ręce.Narazie to pomagają tylko tabletki przeciwbólowe.Czasami podłanczam masaz do stóp na wode i troszkę to pomaga.
goldi
Nowicjusz

Postprzez smuklaewa » 1 cze 2007, o 23:11

Przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny toczący się w okolicy pięty (dokładnie - rozcięgna piętowego), który jest spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych tej okolicy, przewlekłym przeciążaniem więzadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien. Jeśli stan zapalny trwa długo, w okolicy pięty tworzy się dziobata narośl kostna, tzw. ostroga, która jest widoczna na zdjęciu rtg. Powstaniu ostrogi towarzyszy ból okolicy pięty, na początku tylko podczas długiego stania, później w trakcie siedzenia, a nawet w spoczynku.

Aby stwierdzić istnienie ostrogi, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Leczenie nie jest łatwe. Zaczynamy od noszenia obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże oraz specjalnych wkładek odciążających piętę. Gdy okaże się to nieskuteczne, możemy skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych, np. jonoforezy, laseroterapii, ultradźwięków. W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. Diclofenac, Majamil, Profenid.

Niestety, jest to choroba przewlekła, a leczenie wymaga cierpliwości ze strony pacjenta.Wiele osób decyduje się na zabieg chirurgiczny.
Decyzję o leczeniu operacyjnym lekarz ortopeda podejmuje zazwyczaj wtedy, gdy ostrogi są duże i bardzo dokuczają. Pomimo zastosowania zabiegu operacyjnego nie ma jednak gwarancji powstrzymania procesu zwyrodnieniowego, a dolegliwość może się odnawiać.
smuklaewa
smile with me

Postprzez goldi » 2 cze 2007, o 17:09

Ja narazie biorę tabletki coxtral,pomagaja.A moje pięty nadaja się do operacji-tak powiedziała pani doktor.Ale ja się na to nie piszę.Pomijajac że lekarze nie bardzo lubią to robić,bo piety nie bardzo chcą się goić a i po operacji nie jest powiedziane ze nie odrosną i to jeszcze gorsze niż były poprzednio.Kazali mi jak najmniej chodzić.Ale jak to zrobić gdy mam nadwage i ruszać się trzeba.I tak źle i tak niedobrze. :-(

[ Dodano: 2007-06-02, 17:12 ]
A co do obuwia Beatko to się zgodze.Ja nie mam za dużego wyboru.Zimą-trapery,a latem tylko klapki z inblu bo moje stopy innych butów nie trawią.
goldi
Nowicjusz

Postprzez resa » 15 cze 2007, o 17:38

W lipcu w Klinice Ortopedycznej w Zakopanem moja córcia będzie miała przeprowadzony zabieg lewej stopki ;-)
Ostatnio edytowano 2 sty 2008, o 11:16 przez resa, łącznie edytowano 1 raz
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez Gosieńka » 15 cze 2007, o 18:48

resa napisał(a):Właśnie w tym szpitalu moja córcia będzie miała przeprowadzony w lipcu zabieg lewej stopki
a kiedy dokłądnie tam będzie leżała?? bo ja będe w Zakopcu przez 3 dni to moze bym odwiedziła w szpitalu...
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez Amber » 15 cze 2007, o 23:31

resa napisał(a):moja córcia będzie miała przeprowadzony w lipcu zabieg lewej stopki

:-) zyczę jej udanego zabiegu i szybkiego powrotu do domu,będę myślami z Wami.
Amber
Specjalista

Postprzez resa » 16 cze 2007, o 20:17

:-? Dziękujemy, Beato. Dolegliwość jej stóp jest uciążliwa i nie stanowi jedynie problemu kosmetycznego, bo stawy stopy, będąc pierwszymi z łańcucha stawów umożliwiających poruszanie się, wpływają na funkcjonowanie pozostałych. Właśnie ich niewłaściwa praca z biegiem czasu skutkuje dysfunkcją stawów położonych powyżej i z czasem zmianom chorobowym ulegają coraz wyższe partie kończyny dolnej. Zatem jestem pełna nadziei, że zabieg przebiegnie prawidłowo oraz, że nie będzie po nim nawrotów (czego najbardziej się obawiam). Wszystko pozostawiam w rękach wspaniałych fachowców, którzy pracują w zakopiańskiej Klinice.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

.

Postprzez a. » 8 lip 2007, o 08:15

jak mozna walczyc z plaskostopiem? w miare mozliwosci staram sie chodzic boso, nosze wkladki ortopedyczne, ale teraz w lecie to tylko do trampek. co moge jeszce zrobic?
a.

Postprzez resa » 8 lip 2007, o 08:49

Witam Gościu. Aby z nami rozmawiać należy dokonać rejestracji na tym forum. Tymczasem poczytaj dokładnie ten temat. Cytuję:
W takich przypadkach stosowanie wkładek ortopedycznych, zapobiegających płaskostopiu nie jest dobrym rozwiązaniem. Z biegiem czasu dojdzie do obrzęku stóp. W tym przypadku najważniejsze jest wzmocnienie mięśni stóp przez odpowiednie ćwiczenia. Pacjenci z chorymi stopami powinni jak najwięcej chodzić boso. Stopa musi się swobodnie poruszać, uwolniona od butów ( szczególnie wąskich ). Wiele osób nie pamięta, co to jest swobodne bieganie boso. W domu należy zapomnieć o obuwiu, wystarcza ciepłe, grube skarpetki. Trzeba trenować wszystkie mięśnie stóp poprzez chodzenie raz na palcach, raz na piętach, na wewnętrznej, póżniej na zewnętrznej stronie stopy. Ćwiczyć zgięcia i wyprosty stóp.
Wkładki ortopedyczne lekarze przepisują już młodym ludziom i z doświadczenia mogę powiedzieć, że dzieje sie to zbyt często. Wkładki z czasem wyrzucamy w kąt, bo ich noszenie w obuwiu z czasem powoduje ból. Spełniają one funkcję podtrzymującą i odciążającą mięśnie stóp. Mięsień, który nie musi pracować, traci swoją masę, a przez to i siłę. Nazywa się to atrofią mięśni. Można więc powiedzieć, że wkładki ortopedyczne nie wzmacniają, lecz osłabiają mięśnie stóp.
Moim zdaniem wkładki powinny być przepisywane tylko wtedy, gdy chory wykonuje pracę w pozycji stojącej i jego stopy są przeciążone lub w przypadku silnych zmian w stawach.W każdym przypadku lepsze niż wkładki ortopedyczne są ćwiczenia poprawiające ukrwienie i wzmacniające mięśnie. Trzeba odrzucić buty z zamocowana już wkładką. W gruncie rzeczy wkładki nie mogą wzmocnić osłabionej stopy i zlikwidować bólu.. Można też stwierdzić, że stosowanie wkładek nie opóżnia postępowania chorób stóp, lecz je przyśpiesza. Chorym stopom pomaga rzeczywiście tylko gimnastyka. Zatem nie sądżmy, że wkładki ortopedyczne tak często zalecane przez lekarzy mogą zlikwidować płaskostopie.
resa
well-wisher

Postprzez dana_meadbh » 9 lip 2007, o 18:43

Już drugi tydzień mam gips na stopie. Swędzi mnie biedaczka niemiłosiernie. Próbowałam wpychać pod gips rózne przedmioty: druty od wełny (za mocno ranią skórę), linijkę (za szeroka, trudno nią operować w wąskiej przestrzeni gipsu), nożyczki (rana kłuta). Pomożcie dobrzy ludzie!!!
dana_meadbh
Hero

Postprzez gabriela » 9 lip 2007, o 20:01

Zawsze zostaje Ci jeszcze wiertarka...a poważnie - bądź dzielna Asiu, chyba na to diabelskie swędzenie nie ma rady, jednak koniec bliski :?:
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez dana_meadbh » 10 lip 2007, o 15:53

No wiem, zawsze sie może okazać, że zdejmą i założą od nowa. Już raz tak miałam. :-(
dana_meadbh
Hero

Postprzez resa » 11 lip 2007, o 17:40

goldi napisał(a):Ja narazie biorę tabletki coxtral,pomagaja.A moje pięty nadaja się do operacji-tak powiedziała pani doktor.Ale ja się na to nie piszę.Pomijajac że lekarze nie bardzo lubią to robić,bo piety nie bardzo chcą się goić a i po operacji nie jest powiedziane ze nie odrosną i to jeszcze gorsze niż były poprzednio.Kazali mi jak najmniej chodzić.Ale jak to zrobić gdy mam nadwage i ruszać się trzeba.I tak źle i tak niedobrze.

Witam Goldi. Bardzo Ci wsółczuję, sama nie mam problemów z ostrogami piętowymi. Oto troszkę wiadomości na temat ostróg. Mam nadzieje, że będą pmocne w zrozumieniu problemu. Otóż przyczyną powstania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny toczący się w okolicy pięty (dokładnie - rozcięgna piętowego), który jest spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych tej okolicy, przewlekłym przeciążaniem więzadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien. Jeśli stan zapalny trwa długo, w okolicy pięty tworzy się dziobata narośl kostna, tzw. ostroga, która jest widoczna na zdjęciu rtg. Powstaniu ostrogi towarzyszy ból okolicy pięty, na początku tylko podczas długiego stania, później w trakcie siedzenia, a nawet w spoczynku.Aby stwierdzić istnienie ostrogi, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Leczenie nie jest łatwe. Zaczynamy od noszenia obuwia amortyzującego nacisk pięty na podłoże oraz specjalnych wkładek odciążających piętę. Gdy okaże się to nieskuteczne, możemy skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych, np. jonoforezy, laseroterapii, ultradźwięków. W celu złagodzenia bólów stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. Diclofenac, Majamil, Profenid. Niestety, jest to choroba przewlekła, a leczenie wymaga cierpliwości ze strony pacjenta i lekarza. Ostrogi można leczyć na wiele sposobów, czasem jedynym wyjściem jest operacja, ale zmiany mają tendencję do nawrotów.

Leczenie zimnem:
Należy przygotować woreczki wypełnione kostkami lodu ew. woreczki ze specjalnym żelem do zamrażania (Cold-Pack). Te ostatnie osiągają niższe temperatury - 12st C, nie wolno ich stosować bezpośrednio na skórę! Aby uniknąć odmrożeń podłożyć cienki, najlepiej bawełniany podkład. Utrzymujemy woreczki aż do rozmrożenia lodu.

Z użyciem zimnego ręcznika. Zmoczony i wykręcony ręcznik bawełniany umieszczany w zamrażalniku. Okład z ręcznika utrzymujemy w chorym miejscu do rozmrożenia lodu (ok. 5 minut). Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.

Masaż kostką lodu. W pojemniku np. po jogurcie zamrażamy wodę z włożoną do niej szpatułką. Trzymając za wystającą z kostki lodu szpatułkę masujemy chore miejsce. Zabieg ten jest szczególnie przydatny w leczeniu bolesnego napięcia mięśni, podrażnień mięśni w następstwie nadmiernego wysiłku, w entezopatiach (łokieć tenisisty, ostrogi piętowe), bólach kolan. Zabiegu masażu nie wolno stosować na okolicę żylaków, zwłaszcza w przypadkach przebytych zapaleń żył (inne zabiegi chłodzące są dopuszczalne).
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 2 razy
resa
well-wisher

Postprzez resa » 2 sie 2007, o 14:56

iwona napisał(a):A czy wszystkie osoby z EDS mają płaskostopie? Moje stopy są dalekie od tego, są mocno wysklepione, z bardzo wysokim podbiciem. Często mnie bolą, mam halluksy, często je wykręcam, dlatego też chodzę tylko w płaskich butach, z szerokimi noskami. Ból pozostaje, ale mniejszy. A przy chodzeniu na boso - strzelają mi wszystkie palce przy każdym kroku.

Bardziej podatne na płaskostopie są również osoby o drobnej budowie ciała oraz te, których praca wymaga długotrwałego stania lub noszenia ciężarów. Jeżeli pojawiły się u Ciebie haluksy, powinnaś niezwłocznie pójść do lekarza, ponieważ rozwój halluksów można zatrzymać, pod warunkiem że jest we wczesnym stadium zaawansowania. Stan zapalny i ból leczy się doraźnie, podając niesteroidowe środki przeciwzapalne. Bardzo ważne jest też chodzenie w odpowiednio dobranym obuwiu i wykonywanie specjalnych ćwiczeń (zaleconych przez lekarza).
Aby zmniejszyć nacisk na staw śródstopno-palcowy, należy nosić wkładki ortopedyczne podpierające łuk stopy. Koślawy paluch, szczególnie narażony na ucisk czy otarcia, można chronić kortezami, czyli nakładkami wypełnionymi żelem. W ciągu dnia zalecane jest noszenie żelowych albo gąbkowych klinów międzypalcowych, a na noc zakładanie utrzymujących palec w prawidłowej pozycji pelotów. Aparaty i wkładki powinny być dobrane przez ortopedę. Warto bowiem pamiętać, że nie zawsze są one wskazane, ponieważ mogą "rozleniwiać" mięśnie.
Duże odkształcenie krzywego palucha wymaga leczenia operacyjnego, bowiem zaniedbana choroba może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych innych stawów (np. kolan, kręgosłupa, bioder). Problemy te wynikają z przeciążeń spowodowanych trudnościami w normalnym poruszaniu się osób cierpiących na halluxy. Korekcję paluchów koślawych wykonuje się w znieczuleniu dolędźwiowym.
Żadna z metod operacji tego zniekształcenia nie jest idealna, ale niekiedy to jedyna szansa na normalne funkcjonowanie chorej osoby. Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha oraz innych części stopy.

napisane na podst. informacji własnych
resa
well-wisher

Postprzez Imdris » 31 sie 2007, o 21:31

Mam pytanko takie, czym objawiają sie ostrogi piętowe :?: Wybieram się do ortopedy niedługo, chciałabym wiedzieć, co takiego może ze mną być, żeby mnie gościu nie zbył pod byle pretekstem... Mam ostatnio ból pod jedną piętą, boli jak diabli jak tylko na niej stanę (bosą stopą, albo w bucie z twardą podeszwą). Czy to może byś to? Opuchnięć nie mam większych niż zazwyczaj ;-)

I jeszcze jedno - ma ktoś z was zdeformowane stawy stępu? Ja mam i zaczęły boleć... I zastanawiam się, czy jest na to jakakolwiek rehabilitacja (wadę mam od 15 lat, więc późno się obudziłam :-( ). Wiem, że taki staw można jeszcze utrzymać w prawidłowej pozycji operacyjnie, ale szczerze mówiąc takie rozwiązanie wolę traktować jako ostateczność... A tabletek czy maści nie używam na to i nie mam zamiaru - musiałabym łykać albo smarować bez przerwy, szkoda mi wątroby i żołądka...
Najważniejsze w marzeniach jest nie to, czy sie spełnią, ale to, że są...
Imdris
Znawca

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zespół Ehlersa-Danlosa

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi