www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Ulgi, uprawnienia i dofinansowania

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez arturro » 20 lis 2008, o 13:23

gabriela napisał(a): Po prostu Artuku udaj się do ZUSu, stań grzecznie w kolejce do Informacji i poproś o takie zaświadczenie. Wypiszą od ręki.

Hehe. No i wystawili mi "prawie od ręki". Musze tylko tydzień czekac :-D
Avatar użytkownika
arturro
-# Moderator
 
Posty: 917
Dołączył(a): 5 mar 2008, o 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kevin » 16 sty 2009, o 12:57

Może ktoś się orientuje jak jest z tym programem Sprawny dojazd? Chodzi mi o to czy w tym roku będą przyjmowane wnioski bo z tego co znalazłem ((("Program realizowany będzie na terenie całego kraju do 31.12.2009 roku. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane mają być w terminach określonych przez Zarząd PFRON. Ten zaś ustalił termin od dnia 14 lutego do dnia 31 marca 2008 roku na przyjmowanie przez Oddziały PFRON wniosków o dofinansowanie")))wynika jakby program trwał do 31.12.2009 ale wnioski przyjmowane były tylko do 31.03.2008 chyba że PFRON na ten rok ustali nowy termin?Chciałbym go ewentualnie poznać,tylko nie mogę nic na ten temat znależć.
Avatar użytkownika
Kevin
Profesjonalista
 
Posty: 420
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: Lublin

Postprzez gabriela » 17 sty 2009, o 19:22

Niestety Kevin - są złe wieści, w tym roku w ogóle nie będzie realizowany ten program. Inne zresztą mocno ograniczone :-(
PFRON rezygnuje z programu "Sprawny dojazd"
Źródło: PFRON
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował, iż biorąc pod uwagę wysokość środków finansowych, które zostały ujęte w projekcie Budżetu Państwa na 2009 r. - plan finansowy PFRON (1 mln zł), w bieżącym roku nie jest przewidywany nabór wniosków w ramach programu.

Dostępne środki w pierwszej kolejności muszą zaspokoić zobowiązania finansowe PFRON, wynikające z realizacji umów zawartych w ramach programu w 2008 roku.

PFRON poinformował jednocześnie, że w 2009 roku wystąpią znaczne ograniczenia w finansowaniu dotychczas realizowanych programów, bowiem Fundusz dysponować będzie środkami stanowiącymi ok. 42 proc. wydatków planowanych na realizację programów w 2008 roku. Sytuacja ta wymusza zmniejszenie zakresu dotychczas realizowanych form wsparcia w tym tytule. Obecnie analizowany jest zakres podmiotowy i przedmiotowy programów realizowanych w 2009 roku, odpowiednie decyzje podejmowane będą w najbliższym czasie.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez arturro » 17 sty 2009, o 19:44

gabriela napisał(a):Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował, iż biorąc pod uwagę wysokość środków finansowych, które zostały ujęte w projekcie Budżetu Państwa na 2009 r. - plan finansowy PFRON (1 mln zł), w bieżącym roku nie jest przewidywany nabór wniosków w ramach programu.

Nie no. Nie mów mi ze cały budzet PFRON to 1mln zł. . To chyba na ten projekt bo jeśli nie to jest jedna wielka żenada i skandal
To jest nawet mało mając na uwadze tylko ten jeden projekt.
Avatar użytkownika
arturro
-# Moderator
 
Posty: 917
Dołączył(a): 5 mar 2008, o 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kevin » 18 sty 2009, o 17:30

dzięki Gabi ,czuję się mocno podbudowany.Jak zwykle pomoc otrzymali ci co ich było stać
Avatar użytkownika
Kevin
Profesjonalista
 
Posty: 420
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: Lublin

Postprzez gabriela » 23 mar 2009, o 18:45

Prawo jazdy i dostosowanie samochodu z "Pegazem 2003"

PFRON dofinansuje koszty związane z uzyskaniem prawa jazdy, a także zakup oprzyrządowania samochodu, w ramach programu „Pegaz 2003”. Z pomocy Funduszu skorzystają też samorządy powiatowe - zatwierdzono „Program wyrównywania różnic między regionami II”.

Zmiany w programie „Pegaz 2003”
Do programu „Pegaz 2003” wprowadzony zostanie moduł, w ramach którego będzie możliwe dofinansowanie kosztów związanych z uzyskaniem prawa jazdy kategorii B. We wszystkich obszarach programu zostaną ujednolicone zasady dofinansowania dla osób osiągających wyższe dochody (stała kwota dofinansowania, tj. 25 proc. maksymalnej kwoty dofinansowania, przy dochodach równych lub przekraczających czterokrotność najniższego wynagrodzenia). PFRON wprowadza ponownie do programu możliwość dofinansowania zakupu oprzyrządowania samochodu. Pomoże finansowo również w montażu tego oprzyrządowania.
„Program wyrównywania różnic między regionami II”
Fundusz zatwierdził „Program wyrównywania różnic między regionami II”, który przewiduje: pomoc w wyposażeniu obiektów służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnością w sprzęt rehabilitacyjny, pomoc w likwidacji barier w zakładach opieki zdrowotnej i placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom z niepełnosprawnością poruszania się i komunikowania, pomoc w likwidacji barier transportowych oraz pomoc w tworzeniu WTZ w powiatach, gdzie WTZ nie funkcjonuje.

PFRON wprowadził dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach samorządów powiatowych dotyczących rozwoju infrastruktury służącej edukacji osób z niepełnosprawnością, realizowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, którego beneficjentami mogą być samorządy powiatowe.

Program we wszystkich obszarach (poza obszarem pomocy w tworzeniu WTZ) realizowany będzie tylko na terenach podregionów, w których PKB na jednego mieszkańca podregionu jest niższy niż 90 proc. PKB na jednego mieszkańca w kraju.

Prognozowane przez Fundusz kwoty dofinansowania mogą być relatywnie wyższe, z uwagi na sprzyjające wnioskodawcom zmiany definicji „najniższego wynagrodzenia” wprowadzone do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością – informuje PFRON.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu ubiegania się o dofinansowanie w ramach programów PFRON (w tym terminy naboru wniosków) zamieszczone będą na stronie pfron.org.pl na początku drugiego kwartału
źródło - niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 27 mar 2009, o 13:02

Kevin napisał(a):ktoś się orientuje jak jest z tym programem Sprawny dojazd? Chodzi mi o to czy w tym roku będą przyjmowane wnioski

Dodatkowe 230-250 mln zł z funduszy unijnych ma w tym roku zasilić budżet Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dzięki tym środkom ruszyć ma m.in. program "Praca", adresowany do osób z niepełnosprawnością biernych zawodowo.
Plany Funduszu oraz obowiązujące w tym roku zasady korzystania z poszczególnych realizowanych przez tę instytucję programów przedstawił w Sosnowcu prezes PFRON, Wojciech Skiba. Jak mówił, w tym roku Fundusz będzie wspierał przede wszystkim te programy, które wpływają na aktywność zawodową i edukacyjną osób z niepełnosprawnością.
Prezes poinformował, że dodatkowe środki, spodziewane w wyniku współpracy z resortem rozwoju regionalnego, w około połowie będą przekazane samorządom, a także zasilą tzw. programy celowe, realizowane przez Fundusz. Jednym z nich ma być nowy program "Praca", w którym nakłady na każdego uczestnika mogą sięgać np. 20-30 tys. zł.
- Program ma służyć tworzeniu zindywidualizowanych planów działań dla osób niepełnosprawnych od lat biernych zawodowo, w efekcie których będą one mogły podjąć pracę. W ramach tych programów będzie również np. możliwość zakupu samochodu w sytuacji, gdy będzie to skuteczny sposób aktywizacji zawodowej - zapowiedział prezes.
Przypomniał, że w ubiegłym roku, w ramach sztandarowego programu celowego PFRON "Sprawny dojazd" na dofinansowanie ponad 10 tys. samochodów dla osób z niepełnosprawnością wydano ponad 200 mln zł. Jednak w tym roku Funduszu nie stać na podobne wsparcie.
- W tym roku na realizację wszystkich programów celowych mamy ok. 300 mln zł, a wartość tylko tych wniosków, które dotychczas wpłynęły w ramach programu "Sprawny dojazd" to ok. 380 mln zł - Wojciech powiedział Skiba.
Sfinansowanie zakupu samochodu dla osób z niepełnosprawnością ma być możliwe w ramach programu "Praca", natomiast w programie "Pegaz" przywrócono możliwość finansowania służącego osobie z niepełnosprawnością oprzyrządowania samochodu.
Inne programy PFRON, które w tym roku będą kontynuowane, to m.in. "Komputer dla Homera", "Pitagoras" (bez modułu adresowanego do instytucji kultury), "Student" i "Uczeń na wsi". W tym ostatnim uproszczone zostaną zasady - aby dostać dofinansowanie niepotrzebny będzie stały meldunek na wsi, wystarczy np. czasowy.
W służącym likwidacji barier transportowych programie "Pegaz" zachowana zostanie możliwość dopłat do wózków elektrycznych, ale maksymalna kwota dofinansowania będzie obniżona; prezes zdementował jednak pogłoski, że aż o 50 proc. Jednocześnie niestandardowe przypadki mają być rozpatrywane indywidualnie i tu dofinansowania mogą być większe. Procedury związane z uzyskaniem środków mają być skrócone z trzech-czterech miesięcy do jednego-dwóch tygodni.
Nabór wniosków w programach celowych ma ruszyć w drugiej połowie kwietnia. Prezes chciałby, aby docelowo wnioski można było składać przez cały czas, bez określenia terminu końcowego, ale do wyczerpania środków.
Wojciech Skiba wyjaśnił, że tegoroczne zasady podziału środków z PFRON i zmniejszenie finansowania w niektórych dziedzinach wynika przede wszystkim ze zmiany przepisów, m.in. ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Fundusz ma bardziej wspierać rehabilitację zawodową, edukację i zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, a mniej tzw. rehabilitację społeczną. Dlatego mniej pieniędzy może być np. na turnusy rehabilitacyjne. Decydują o tym jednak samorządy, którym Fundusz przekazuje środki. W ubiegłym roku samorządy wydały na takie turnusy niespełna 120 mln zł.
- W tym roku, przy praktycznie niezmienionym ogólnym budżecie, przekażemy samorządom ok. jedną trzecią środków mniej, a na programy celowe o połowę mniej - wyjaśnił prezes, przypominając, że w ubiegłym roku do samorządów wpłynęło z PFRON ponad mld zł.
Na programy związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością pieniędzy jest więcej. Mimo pogarszającej się sytuacji na rynku pracy, liczba korzystających z takiej formy osób wzrosła o ok. 10 proc.
Przedstawiciele PFRON oraz środowisk osób z niepełnosprawnością uczestniczą w seminariach w ramach rozpoczętych 26 marca w Sosnowcu targów rehabilitacji RehMedika. Swoją ofertę prezentuje na nich ponad 80 wystawcówźródło - niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez dana_meadbh » 27 mar 2009, o 13:16

Dostałam dziś decyzję z PFRON-u w sprawie dofinansowania turnusu. Misia dostała 836 zł, a ja jako opiekun ani złotówki. Z całej grupy dofinansowanie dostały tylko dzieci uczące się, resztę odesłano z kwitkiem.
Avatar użytkownika
dana_meadbh
Hero
 
Posty: 964
Dołączył(a): 17 gru 2006, o 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez arturro » 27 mar 2009, o 13:28

A ja nawet nie moge sie ubiegac o dofinansowanie.
Avatar użytkownika
arturro
-# Moderator
 
Posty: 917
Dołączył(a): 5 mar 2008, o 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez gabriela » 8 maja 2009, o 17:27

Złóż wniosek!!!

PFRON zbiera wnioski do „Pegaza”, „Homera” i „Pitagorasa”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił terminy naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programów „Pegaz 2003”, „Komputer dla Homera” i „Pitagoras 2007”.

Wprawdzie PFRON zrezygnował w tym roku z realizacji programu „Sprawny dojazd”, ale osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu i montażu specjalistycznego oprzyrządowania umożliwiającego prowadzenie samochodu lub podróż nim. Taką formę wsparcia oferuje rozszerzony program „Pegaz 2003”. W ramach tego projektu można też otrzymać pomoc finansową na uzyskanie prawa jazdy kategorii B, zakup sprzętu komputerowego oraz wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym. Wnioski o taką formę wsparcia przyjmowane są w oddziałach PFRON do 5 czerwca. Z kolei do 30 listopada można wnioskować o dofinansowanie kosztów utrzymania sprawności technicznej posiadanego już wózka elektrycznego.

5 czerwca to również data zamknięcia naboru wniosków do programu „Komputer dla Homera” skierowanego do osób niewidomych i niedowidzących. Program umożliwia zakup podstawowego i specjalistycznego sprzętu komputerowego i programowania do niego, a także specjalistycznych, elektronicznych urządzeń brajlowskich i lektorskich.

Warto szczegółowo zapoznać się z warunkami uczestnictwa w tym programie. W tym roku wprowadzono w nim kilka zmian. Do najważniejszych należy zniesienie kryterium dochodowego oraz wprowadzenie stałej kwoty dofinansowania. Został też zlikwidowany zapis umożliwiający dofinansowanie podstawowego sprzętu elektronicznego – np. telefonów komórkowych. Wpisano też warunek, który mówi o tym, że wnioskodawca musi być zarejestrować się w Urzędzie Pracy na co najmniej 6 miesięcy przed złożenieniem dokumentów o dofinansowanie.

–„Komputer dla Homera” to program celowy, który służy aktywizacji zawodowej, a nie niwelowaniu barier w komunikowaniu się. Jego zadaniem jest wspieranie tych, którzy rejestrują się w Urzędach Pracy i podejmują wysiłek szukania posady - tłumaczy Marta Lempart, dyrektor Wydziału Programowania i Realizacji Zadań PFRON.

Do 30 czerwca Fundusz przyjmuje też wnioski o dofinansowanie zakupu i montażu urządzeń wspomagających słyszenie lub innych pomocnych osobom z uszkodzeniem słuchu – w ramach programu „Pitagoras’ 2007”. W projekcie tym jest również przewidziane dofinansowanie kosztów usług tłumacza migowego. Wnioski o taką formę wsparcia można składać do 31 październikaźródło : niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 29 mar 2010, o 09:09

Zmiany w "Homerze" i "Pegazie"!

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął decyzję o zamknięciu programów „Pegaz 2003” i „Komputer dla Homera 2003” i zastąpieniu ich nowymi - „Pegazem 2010” i „Komputerem dla Homera 2010”. Czego dotyczą te zmiany?

- Przede wszystkim rozszerzyliśmy grono adresatów obu programów. W tym roku będą mogły z nich skorzystać także osoby, które przekroczyły wiek aktywności zawodowej, czyli panie powyżej 60 lat i panowie powyżej 65 lat. Jednak pod warunkiem, że są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – powiedział Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.

W najnowszych wersjach programów „Pegaz” i „Komputer dla Homera” wprowadzono również nową zasadę, która przy ocenie wniosków o dofinansowanie daje funduszowi możliwość skorzystania w szczególnych przypadkach z pomocy ekspertów zewnętrznych. Na przykład lekarz orzecznik zostanie poproszony o ocenę faktycznych potrzeb osoby z określonym rodzajem niepełnosprawności, a informatyk – o sprawdzenie, czy specjalistyczny sprzęt komputerowy jest rzeczywiście wnioskodawcy potrzebny. PFRON wycofał się natomiast z powoływania komisji społecznych w procesie rozpatrywania wniosków, a zastąpił je punktowym systemem oceny.

Niestety w obu programach zwiększono wymagany, minimalny wkład własny. Jego wysokość będzie teraz ustalana indywidualnie, a zależeć będzie od wysokości dochodów wnioskodawcy, faktu wcześniejszego uzyskania bądź nieuzyskania pomocy na taki sam cel ze środków PFRON oraz ceny samego przedmiotu. Co więcej, osoby z niepełnosprawnością będą mogły wziąć udział w tych programach nie, jak było dotąd, raz na trzy lata, ale raz na cztery lata.

Jak tłumaczy rzecznik PFRON, programy „Pegaz 2003” oraz „Komputer dla Homera 2003” realizowane były przed siedem lat. W tym czasie były wielokrotnie modyfikowane. Ponieważ tegoroczna edycja również wymagała zmian, w tym zastosowania się do zaleceń po audytach wewnętrznych oraz tych skierowanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, PFRON podjął decyzję wprowadzeniu nowych programów.

Istotne jest to, że nie zmieniły się cele obu programów. W ramach „Pegaza 2010” będzie można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż oprzyrządowania specjalistycznego do samochodu, zakup podstawowego i/lub specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego z dodatkowym wyposażeniem umożliwiającym jego eksploatację oraz pokrycie kosztów utrzymania jego sprawności technicznej (np. zakup części zamiennych, przeglądy, remonty), a także pokrycie kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B. Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnością ruchową, pełnoletnich, aktywnych zawodowo lub uczących się, mających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.

Z kolei celem programu „Komputer dla Homera” jest udzielenie dofinansowania do zakupu sprzętu komputerowego, elektronicznego (w tym urządzeń lektorskich), urządzeń brajlowskich oraz oprogramowania do nich, a także do szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu. Adresatami „Komputera dla Homera” są osoby z dysfunkcjami narządu wzroku.

- Szacujemy, że w tym roku z programu „Pegaz” skorzysta ok. 4,2 tys. osób, a z „Homera” – ok. 2 tys. osób. Na realizację tych programów przeznaczyliśmy odpowiednio 32 mln zł i 15 mln zł - powiedział Tomasz Leleno.

Fundusz pracuje obecnie nad procedurami realizacji nowych programów. Ich ostateczny kształt - w tym terminy naboru wniosków - zostanie zatwierdzony i podany do wiadomości w kwietniu. Rzecznik PFRON zapewnia, że wszystkie pozytywnie ocenione wnioski zgłoszone do „Pegaza” i „Homera” zostaną na pewno zrealizowane do końca tego roku. Szczegóły ;

KOMPUTER DLA HOMERA 2010 oraz PEGAZ 2010

źródło : niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez zimridek » 29 maja 2012, o 12:36

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych już w maju 2012 uruchomi pilotażowy program „Aktywny Samorząd”. Jego adresatami będą osoby niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu wzroku bądź narządu ruchu ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Obejmie takie obszary wsparcia jak:

• pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu
• pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem
• pomoc w zakupie urządzeń lektorskich
• pomoc w zakupie urządzeń brajlowskich
• dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu
• komputerowego i oprogramowania
• pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
• pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego
• napędzie elektrycznym
• pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B
• pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu

Wnioski o dofinansowanie mają być przyjmowane w trybie ciągłym nie później niż do 30 września każdego roku, a wnioskodawca powinien złożyć taki wniosek w urzędzie powiatowym odpowiednim do miejsca zamieszkania. Program będzie realizowany na terenie tylko tych powiatów, które zdecydują się zawrzeć z PFRON porozumienie w sprawie realizacji programu.
zimridek
Sympatyk
 
Posty: 92
Dołączył(a): 5 sie 2010, o 14:10
Lokalizacja: Brzesko

Poprzednia strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość