www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Ulgi, uprawnienia i dofinansowania

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez gabriela » 15 lis 2008, o 12:15

arturro napisał(a):na orzeczeniu widnieje że niepełnosprawnośc istnieje od 30.04.2008 r
I ta data jest istotna przy uwzględnianiu ważności orzeczenia. By jednak mieć pewność, zadzwoń i upewnij się.
arturro napisał(a):tak przy okazji wynika że wczesniej byłem zdrowy i nie dali mi tego orzeczenia na Z. Marfana
Skąd pochodzi to orzeczenie? Bo jeśli z PCPR to KONIECZNIE się odwołaj, masz do 2 tygodni takie prawo, nie rezygnuj z odwołania.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez afadro » 15 lis 2008, o 12:18

W rozliczeniu rocznym możesz dokonać odliczenia. załącznik PIT-0
Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy). Za ww. wydatki uważa się wydatki poniesione na:
adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
opłacenie przewodników osób niewidomych I 4) lub II 5) grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, zaliczonych do I grupy inwalidztwa - w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa psa przewodnika - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
opłacenie tłumacza języka migowego,
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,
leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo,
odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż karetką transportu sanitarnego,
używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
na turnusie rehabilitacyjnym,
w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.
Odliczeniu nie podlegają te z ww. wydatków, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, jednego z niżej wymienionych orzeczeń:

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,
decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,
orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów,
orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, mogą dokonywać również podatnicy, na których utrzymaniu są następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekroczyły kwoty 9.120 zł.
Prosiłam o wszystko by cieszyć się życiem, dostałam życie by cieszyć się wszystkim.
afadro
Alfa&Omega

Postprzez arturro » 15 lis 2008, o 12:26

gabriela napisał(a):
arturro napisał(a):t;]tak przy okazji wynika że wczesniej byłem zdrowy i nie dali mi tego orzeczenia na Z. Marfana
Skąd pochodzi to orzeczenie? Bo jeśli z PCPR to KONIECZNIE się odwołaj, masz do 2 tygodni takie prawo, nie rezygnuj z odwołania.

niestety ale jest już za późno na odwołanie sie (mam Z PCPR). A co że tak powiem "trace" że nie mam na zespół Marfana?
No ale ja dostałem najwyzszy stopień na stałe. Więc co mam do tyłu w takim przypadku?
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 15 lis 2008, o 13:14

Jeśli już za późno na odwołanie ( ehhh sprałabym Cię siostrzeniec po...)złoż nowy wniosek i zaznacz w nim tylko o co Ci chodzi, oczywiście załączając wypisy ze szpitali i lekarzy, wszystko co informuje o Twoim ZM. Co tracisz? Cóż, jeśli 153 zł miesięcznie ( zasiłek pielęgnacyjny ) nie jest dla Ciebie żadną motywacją...
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez arturro » 15 lis 2008, o 13:16

gabriela napisał(a):Jeśli już za późno na odwołanie ( ehhh sprałabym Cię siostrzeniec po...)złoż nowy wniosek i zaznacz w nim tylko o co Ci chodzi, oczywiście załączając wypisy ze szpitali i lekarzy, wszystko co informuje o Twoim ZM. Co tracisz? Cóż, jeśli 153 zł miesięcznie ( zasiłek pielęgnacyjny ) nie jest dla Ciebie żadną motywacją...

Z tego co wiem to zasiłek pielęgnacyjny przysługuje każdemu ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Myle sie?
Aaa i jeszcze jedno cioteczko. Oszczędziłabyś mój zadek i mnie nie prała? ;-)
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 15 lis 2008, o 14:09

arturro napisał(a):zasiłek pielęgnacyjny przysługuje każdemu ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
No tak, prawda. Fajno, że przyznali Ci znaczny stopień, to się rzadko zdarza. Zasiłek pielęgnacyjny zatem otrzymasz. Potwierdzenie choroby genetycznej na komisji ( a więc chorowania od dzieciństwa) uprawnia do zasiłku już z umiarkowanym stopniem.
arturro napisał(a):Oszczędziłabyś mój zadek i mnie nie prała?
Tym razem Ci daruję, tym razem... :evil:
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Aga Wójciak » 17 lis 2008, o 16:51

mam 12 letnią córkę z zm.Klaudia-bo tak ma na imię-jest pełnoobjawowym przypadkiem zm-ma wszczepione soczewki,więc widzi bardzo dobrze.Chciałabym się dowiedzieć,czy mogę liczyć na refundację PFORNu do zakupu komputera dla niej i jak się o to ubiegać? :roll: :roll:Dodam,że nigdy nie korzystaliśmy z pomocy PFORN. :-/
Ostatnio edytowano 17 lis 2008, o 17:56 przez Aga Wójciak, łącznie edytowano 1 raz
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez gabriela » 17 lis 2008, o 17:59

Witaj Aga! Zależy, czy Klaudia ma orzeczenie ( z ZUSu lub PCPR, obojętnie) o niepełnosprawności z powodu wzroku - symbol O4. To w ramach programu - Komputer dla Homera.Jeśli na orzeczeniu ma inny symbol, można starać się o komputer w ramach innych programów.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Aga Wójciak » 17 lis 2008, o 18:46

[shadow=indigo][/shadow][glow=olive][/glow]Klaudia ma orzeczenie o niepełnosprawności oznaczone symbolem 07-S,04-O-więc chyba mogłabym się starać o refundację? :-/ Nie wiem tylko jak się do tego zabrać? :-? Gdzie się udać i co muszę przedstawić?
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez gabriela » 17 lis 2008, o 19:38

Klaudia ma o orzeczona niepełnosprawnośc z powodu wzroku, oczywiście uczy się - więc może startować w programie " komputer dla Homera. Wnioski składa się z poczatkiem roku w oddziale wojewódzkim PFRON, mozna poczta. Wniosek do ściągnięcia i wszelkie info --->>TUTAJ
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Aga Wójciak » 17 lis 2008, o 19:57

Bardzo dziękuję za pomoc :-D Miło,że w tych czasach są jeszcze ludzie,którzy potrafią bezinteresownie pomagać innym :-D
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez arturro » 19 lis 2008, o 14:27

Mam pytanie co do zasiłku pielegnacyjnego. wysłałem mamuśke z wszystkimi dokumentami (teoretycznie wszystkimi które wczoraj jej urzędniczka dała) ale odesłano ja twierdzac ze jeszczez z ZUS-u zaświadczenie musi byc o tym że nie biore z ZUS-u zasiłku. Prawda li to? ewentualnie nie wiecie czy jest jakis wzór podania do ZUS-u w takim temacie?
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 19 lis 2008, o 14:35

Nie słyszałam by istniały jakieś specjalne druki informujące o niepobieraniu zasiłku. Po prostu Artuku udaj się do ZUSu, stań grzecznie w kolejce do Informacji i poproś o takie zaświadczenie. Wypiszą od ręki.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez arturro » 19 lis 2008, o 19:03

gabriela napisał(a):Nie słyszałam by istniały jakieś specjalne druki informujące o niepobieraniu zasiłku. Po prostu Artuku udaj się do ZUSu, stań grzecznie w kolejce do Informacji i poproś o takie zaświadczenie. Wypiszą od ręki.

Hehe. W takie rzeczy jak wypisanie przez ZUS zaświadczenia o ręki to ja nie wierze :-D
A ogólnie nie spodziewałem ze tyle czau moze taka pierdoła zając. Ja sam straciłem prze to pół dnia (w dwóch różnych oddziałach byłem) a potem mamuśke odsyłali jeszcze gdzie indziej. W końcu pani stwierdziała że jeszcze ZUS-u brak. Podczas wczesniejscyh rozmów żadna pani nie wspomniała o takim szczególe. normlanie jak bym sam to załatwiał to bym musiał z 3 dni urlopu wziac. niesamowite
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 19 lis 2008, o 20:13

Nie narzekaj, biurokracja zawsze była mocną stroną polskich urzędów :evil:
Pomysl o tej kasssie , która za trud wydeptywania urzędów Cię czeka...money money :-D
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi