www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Niepełnosprawni w pracy

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez gabriela » 24 sty 2007, o 11:34

"Zatrudnij niewidomego" – rusza giełda pracy PZN
autor(ka): Halina Guzowska
2007-01-18

Polski Związek Niewidomych realizuje projekt "Punkt informacji i promocji zatrudnienia osób niewidomych i słabowidzących". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Trwa od października 2005 do marca 2008 roku.
Celem projektu jest prowadzenie i rozszerzenie działań statutowych Polskiego Związku Niewidomych służących aktywizacji zawodowej osób z uszkodzonym narządem wzroku.

Podstawowe zadania Punktu to m.in.:
przygotowanie i przeprowadzenie kampanii informacyjnej ukazującej możliwości zawodowe osób niewidomych i słabowidzących,
zmiana świadomości pracodawców i przedstawicieli instytucji rynku pracy.

Wszystkich zainteresowanych tą problematyką zapraszamy na stronę internetową projektu www.efs.pzn.org.pl, gdzie znajduje się obszerna informacja na ten temat. Są na niej m.in. wskazówki dla pracodawców i poszukujących pracy, akty prawne, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dzięki funkcjonującej w ramach tej strony giełdzie pracy istnieje możliwość znalezienia pracy lub pracownika. Osoby poszukujące pracy i pracodawcy zainteresowani pozyskaniem nowych pracowników mogą na niej zamieścić swoją ofertę a także przejrzeć te, które są w bazie.

Internetowa giełda pracy stworzona w ramach tego projektu rozpoczyna właśnie swoją działalność. Zachęcamy zatem do jej odwiedzania i umieszczania ogłoszeń.

Liczymy na to, że znajdujące się na stronie www.efs.pzn.org.pl informacje dotyczące rożnych aspektów zatrudniania osób z uszkodzonym wzrokiem pomogą odnaleźć się zarówno osobom poszukującym pracy jak i potencjalnym pracodawcom. Zapraszamy.
Ostatnio edytowano 14 lis 2008, o 13:24 przez gabriela, łącznie edytowano 1 raz
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez resa » 24 sty 2007, o 16:13

Staż absolwencki

Cel: nabywanie praktycznych umiejętności do wykonywania pracy poprzez
wykonywanie zadań w miejscu pracy przez absolwenta, bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.

Koszty ponosi powiatowy urząd pracy.

Warunki i zobowiązania pracodawcy:
- program stażu jest określony w umowie zawartej pomiędzy powiatowym urzędem pracy a pracodawcą na czas od 3 do 12 miesięcy
- zapewnienie warunków pracy przewidzianych dla pracowników zatrudnianych na danym stanowisku
- wyznaczenia pracownika, który będzie stażystę nadzorował (otrzymując z tego tytułu 10% kwoty stypendium przysługującego absolwentom).

Pracodawca przyjmując absolwenta na staż otrzymuje świadczenie pracy, nie ponosząc przy tym kosztów wynagrodzenia za świadczoną przez absolwenta pracę. Ponadto ma możliwość sprawdzenia przydatności zawodowej w firmie po kątem zatrudnienia po zakończeniu stażu.
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 2 razy
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez resa » 24 sty 2007, o 16:24

Przygotowanie zawodowe w miejscu pracy.

Oznacza to zdobywanie nowych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych poprzez praktyczne wykonywanie zadań zawodowych na stanowisku pracy według ustalonego programu uzgodnionego pomiędzy Urzędem Pracy, pracodawcą i bezrobotnym.
Przygotowanie zawodowe skierowane jest do osób ,, będących w szczególnej sytuacji " na rynku pracy, m. in. bezrobotnych niepełnosprawnych długotrwale zarejestrowanych.
Zasady są podobne, jak przy odbywaniu stażu,jednakże okres odbywania przygotowania zawodowego wynosi maksymalnie 6 miesięcy.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez gabriela » 24 sty 2007, o 22:26

Ile można aktualnie dorobić do renty

Kwoty przychodu odpowiadające 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2006 r. - obowiązują od 1 grudnia 2006 r.:
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2006 r. wynosi 1725,30 zł,
- 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2006 r. wynosi 3204,10 zł.
Informacja na stronie internetowej ZUS (sekcja podająca aktualne wskaźniki).

Renciści socjalni
Ogłoszono również kwotę przychodu odpowiadającą 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za III kwartał 2006 r. Od 1 grudnia 2006 r. wynosi ona 739,40 zł. Podany wskaźnik ważny jest dla osób pobierających renty socjalne. Komunikat dostępny jest na stronach internetowych ZUS.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez gabriela » 25 sty 2007, o 16:30

Oczywiście że tak! To że pisze na orzeczeniu całkowita niezdolność do pracy" de facto nie oznacza nic, bo tylko lekarz może zdecydować czy możesz dana prace wykonywać, i Ty sama czy jej podołasz.ZUS niczego nie zabrania, byle nie przekroczyc tych progów zarobkowych.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Amber » 25 sty 2007, o 17:10

dziekuję, :lol:
Ostatnio edytowano 12 gru 2007, o 18:43 przez Amber, łącznie edytowano 1 raz
Amber
Specjalista

Postprzez AGA » 25 sty 2007, o 21:20

widze,ze bylam w bledzie.posiadam orzeczenie,o calkowitej niezdolnosci do pracy i tez mysalam,ze nie moge podjac pracy dopoki nie uzyskam czesciowej niezdolnosci do pracy.a teraz wiem,ze moge podjac ale moje zarobki nie moga przekroczyc 700zl brutto.

[ Dodano: 2007-01-25, 21:23 ]
niedlugo czeka mnie komisja w ZUsie :-(
AGA
Sympatyk

Postprzez marta--1985 » 26 sty 2007, o 12:29

a czym rózni sie renta od renty socjalnej....przepraszam ale ja sie zupełnie na trym nieznam...wiem ze dostaje według tego co sprawdzam na necie świadczenie Zus i jakis tam nume emerytura/renta -taki jest tytuł przelewu i jets to ok 450zł ,dostaje tez świadczenie rodzinne z urzedu miasta 150 zł, to w takim razie ile ja moge zarabiac by nic mi nieucieli?
marta--1985
Profesjonalista

Postprzez gabriela » 26 sty 2007, o 12:38

Jeżeli posiadacie normalną rentę możecie obecnie zarobić 1725,30 zł, miesięcznie, jeżeli zarobicie ponad tę kwotę, wasza renta zostanie uszczuplona o zarobek powyżej tej kwoty, jeżeli natomiast zarobicie powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia tj. obecnie 3204, 10 to renta zostanie zawieszona na czas osiągania takich dochodów.
W przypadku posiadania renty socjalnej można dorobić tylko 30% przeciętnego wynagrodzenia tj. obecnie - 739, 40.
Nie wiem Marto jaką masz rentę, symbole nic mi nie mówią, przeczytaj w uzasadnieniu orzeczenia.
Te 150 zł to zasiłek pielęgnacyjny należny każdemu chorującemu na chorobę genetyczną, a więc np.ZM czy EDS.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez marta--1985 » 26 sty 2007, o 12:41

gabrielaewa napisał(a):Te 150 zł to zasiłek pielęgnacyjny należny każdemu chorującemu na chorobę genetyczną

ja akurat mam to ze wzgledu wogule na oczka i kregosłup i stan pooperacyjny , bo genetyczznie nikt niepowiedział ze mam 100% marfana tylko sciemniaja ze to zespół mafranopodobny bo oni mysla ze trzeba miec wszytskie objawy naraz hehe
marta--1985
Profesjonalista

Postprzez resa » 26 sty 2007, o 15:22

Szkolenie osób niepełnosprawnych

W celu zwiększenia szans na uzyskanie zatrudnienia, podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej, a w szczególności w razie braku kwalifikacji zawodowej, konieczności zmiany kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniego zatrudnienia oraz utraty zdolności do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie, inicjuje się i organizuje szkolenia dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych lub innych osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu, a zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy. Szkoleniem mogą być objęte również osoby niepełnosprawne będące w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Kierownik Urzędu Pracy kieruje osobę niepełnosprawną na szkolenie z własnej inicjatywy lub na podstawie orzeczenia właściwego organu lub na wniosek zainteresowanego, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że szkolenie to zapewni uzyskanie pracy i spełniony jest przynajmniej jeden z warunków wymienionych powyżej, a koszt tego szkolenia nie przekroczy dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia .

Szkolenie osób niepełnosprawnych może odbywać się w placówkach szkolących lub w specjalistycznych ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych. Trwa nie dłużej niż 36 miesięcy. Koszty szkolenia osób niepełnosprawnych finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Koszty szkolenia obejmują w szczególności:
- uprzednio uzgodnioną należność przysługującą jednostce szkolącej,
- koszt ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków,
- koszt zakwaterowania i wyżywienia w części albo w całości,
- koszt przejazdu na szkolenie, w tym koszt przejazdu przewodnika lub opiekuna osoby zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- koszt usług tłumacza języka migowego albo lektora dla niewidomych lub osoby towarzyszącej osobie niepełnosprawnej ruchowo zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- koszt niezbędnych badań lekarskich, psychologicznych, diagnostycznych i usług rehabilitacyjnych

Osoba niepełnosprawna nie ponosi kosztów szkoleń z wyjątkiem sytuacji, gdy nie ukończyła szkolenia z własnej winy. W takim przypadku zwraca koszty. Nie musi tego robić, jeżeli powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie pracy.

Szkolenie osób niepełnosprawnych może być organizowane także przez pracodawcę. Na wniosek pracodawcy poniesione przez niego koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być refundowane ze środków Funduszu do wysokości 75%, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę, jeżeli po zakończeniu szkolenia będą zatrudniane, zgodnie z kierunkiem szkolenia, na innych stanowiskach pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy.

Warunkiem refundacji jest zatrudnianie osób przeszkolonych, zgodnie z kierunkiem szkolenia, na innych stanowiskach pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy. Zwrot kosztów następuje na warunkach i w wysokości określonej w umowie zawartej pomiędzy starostą a pracodawcą. Zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przez pracodawcę przed datą podpisania umowy.

napisane na podst. własnych wiadomości
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 1 raz
resa
well-wisher

Postprzez Amber » 26 sty 2007, o 16:46

:-|
Ostatnio edytowano 12 gru 2007, o 18:44 przez Amber, łącznie edytowano 1 raz
Amber
Specjalista

Postprzez Aqua » 18 lut 2007, o 20:41

Ja poszukuję kursu stenotypisania (nie wiem czy dobrze to napisałam). Nie wiem gdzie tego szukać, pytałam nikt nie wie :( A córce bardzo by był pomocny, nauczyłaby się pisać skrutami, ortopeda ostatnio jej to polecił. Nie wiem już gdzie szukać, czy jeszcze takie kursy są prowadzone? Może ktoś z forumowiczów słyszał? Z góry dziękuję.
Obrazek~*~ Kto nie ma odwagi do marzeń,
nie będzie miał siły do walki ~*~
Aqua
Bywalec

Postprzez resa » 19 lut 2007, o 09:38

Z tymi kursami to jest tak, że są organizowane, jeśli jest większa ilość kandydatów na dany rodzaj kursu. A stenopisanie nie jest obecnie popularne, przeważają kursy księgowości, obsługi komputera, grafiki komputerowej. Ciężko będzie znależć taki kurs, a jeszcze żeby go zrefundował PFRON.
resa
well-wisher

Postprzez dana_meadbh » 19 lut 2007, o 15:45

Raczej teraz tylko szybkie pisanie na komputerze jest dostępne, a do tego wystarczy zwykły program komputerowy za około 100 zł.
dana_meadbh
Hero

Następna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi