www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Renty i zasiłki

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez gabriela » 5 gru 2011, o 09:18

Wpierw musisz mieć orzeczony co najmniej umiarkowany stopień niepełnosprawności. Próbowac na pewno warto, tym bardziej że na zbieraniue apapierków masz duzo zcasu, a im więcej, tym lepiej...Orzeczenie, nawet jeśli bez prawa do renty, przyda Ci się do innych celów, np. zasiłku pielęgnacyjnego czy pomocy finansowej ( na studia, na komputer, na otwarcie własnej firmy itd.) Co Ci szkodzi spróbować?
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez szyszka » 5 gru 2011, o 18:14

ja właśnie odebrałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Zonk w tym, że choć mam Zespół Marfana, to napisali mi, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności. Odwołałam się, bo jak nie jest sprecyzowane, że przed 21. rokiem życia to nie dostanę zasiłku pielęgnacyjnego.

EwKa ja swoją dokumentację zbierałam 2 dni więc na pewno warto się starać. Za to nie przetestowałam jeszcze na własnej skórze co takie orzeczenie daje w pracy.
Cracovia Kraków!!!
szyszka
Znawca

Postprzez asocko » 10 gru 2011, o 22:46

Spróbować zawsze można. Co Ci szkodzi. Najwyżej nie przyznają. Ale najpierw to orzeczenie jednak. Ja nie miałam poważnych problemów, ale byłam już od 10 r.ż. pod stałą opieką kardiologów, okulistów, ortopedów i miałam to udokumentowane.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez EwKA » 13 gru 2011, o 05:04

No to popróbuje - jutro najpierw nalot na lekarza, potem na gminę. A czy muszę ewentualnie zgłaszać w pracy orzeczenie o niepełnosprawności? Czy mogę to zachować dla siebie?
EwKA
Bywalec

Postprzez gabriela » 13 gru 2011, o 10:36

Nic nie musisz, możesz to zachować dla siebie. Ale w ten sposób sporo tracisz- 10 dni dodatkowego urlopu, dodatkowy urlop na sanatorium czy turnus rehabilitacyjny, 7 godzinny dzień pracy (no chociaż od stycznia znów 8 godzinny, chyba, że lekarz wskaże inaczej), dłuższe przerwy w pracy, czas na wyjście do lekarza. Pracodawca natomiast traci (przez niewiedzę) mozliwośc płacenia za Ciebie mniejszych składek.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez szyszka » 13 gru 2011, o 16:08

ja boję się, że w pracy będą się krzywić, że nadgodzin robić nie mogę chociaż w sumie mi to nie przeszkadza..

a co do daty zaistnienia niepełnosprawności, jaką macie wpisaną ?
Cracovia Kraków!!!
szyszka
Znawca

Postprzez asocko » 13 gru 2011, o 16:32

Z tego co pamiętam (nie chce mi się teraz przekopywać przez te papiery), to od urodzenia. :mrgreen: Ale moi rodzice zawsze się bardzo przejmowali, zbierali wszystkie papierki itp...

A co do nadgodzin, to u mnie jest bardzo różnie. Generalnie rozumiem, jak trzeba dłużej zostać. Czasem sobie rano odbiorę. Czasem nie. Staram się dostosować do sytuacji i nie egzekwować na siłę. I tak za chwilę to się skończy, ale mam zamiar (tak dla formalności) wziąć skierowanie do medycyny pracy i zapytać o zaświadczenie uprawniające do tych 7 godzin.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez czarna » 14 gru 2011, o 13:34

Ja miałam kiedyś rentę ale niestety na czas określony (2 lata) później mi nie przedłużyli, od kilku lat mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (umiarkowany-orzeczony stopień ma charakter trwały i orzeczenie wydane na stałe, i jest stwierdzone że niepełnosprawność od urodzenia). Zasiłek pielęgnacyjny dostaję, dofinansowanie na studia też otrzymałam, a do pracy dostarczyłam orzeczenie i pracuję krócej mam więcej urlopu no i ogólnie patrzą na mnie łaskawiej więc warto EwKA ;)
Gabi mam tylko pytanie czy na rentę mam teraz jeszcze jakąś szansę ?
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec

Postprzez szyszka » 14 gru 2011, o 16:05

hmm a to nie jest tak, że niepełnosprawni mają po prostu zakaz robienia nadgodzin, tak jak pracy w godzinach nocnych ?

asocko, ja też mam mnóstwo papierków, bo Marfana zdiagnozowano u mnie jak miałam 6 lat a mimo to nie wpisali mi, że jestem chora od urodzenia, ale chyba wiem czemu, chodzi o to, że umiarkowany stopień dali mi ze względu na chorobę Stilla, na rok, a ja wolałabym, żeby dali mi za Marfana.
Cracovia Kraków!!!
szyszka
Znawca

Postprzez gabriela » 14 gru 2011, o 16:12

Agnieszko, chyba mylisz orzeczenia. Jaki organ wystawił Ci orzeczenie o niepełnosprawności - ZUS czy PCPR? Bo jeśli PCPR (a tak mi się wydaje, z powodu tego orzeczenia "na stałe") to takie orzeczenie nie kwalifikuje do pobierania renty (natomiast dopłaty do studiów - tak, zniżek w środkach komunikacji - tak, kwalifikacji do uczestnictwa w programach PFRONu np. Komputer dla Homera - tak, itd.).
Orzeczenie do celów rentowych wydaje ZUS, komisja ( właściwie wpierw lekarz orzecznik, a następnie komisja) muszą stwierdzić, że niepełnosprawny: jest niezdolny do pracy, ma wymagany – odpowiednio do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy –okres składkowy i nieskładkowy, niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych1 okresach składkowych lub nieskładkowych, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
O takie orzeczenie możesz się zawsze starać. Jeśli miałaś rentę z tytułu niepełnosprawności i została cofnięta, możesz oczywiście ponownie się o nią starać, ale musisz udowodnić, że Twój stan zdrowia się pogorszył i nie jesteś zdolna do pracy.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez czarna » 15 gru 2011, o 16:10

Gabi pierwsze orzeczenie wystawił mi właśnie ZUS i została mi przyznana renta na czas określony - 2 lata, po upływie tego czasu znów stawiłam się u lekarza orzecznika ale niestety on nie wystawił mi orzeczenia i ja się odwołałam, później byłam na komisji również nie wydali zgody więc poszłam do sądu ale w sądzie przegrałam więc nie pozostało mi nic innego jak udać się do PCPR i tam właśnie wystawili mi to orzeczenie o niepełnosprawności na stałe.

gabriela napisał(a): Jeśli miałaś rentę z tytułu niepełnosprawności i została cofnięta, możesz oczywiście ponownie się o nią starać, ale musisz udowodnić, że Twój stan zdrowia się pogorszył i nie jesteś zdolna do pracy.

Tylko nie wiem dlaczego mi ją cofnęli skoro miałam orzeczoną niezdolność do pracy a po upływie tych 2 lat nic się nie poprawiło to chyba powinni przedłużyć...
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec

Postprzez Magda Nieckarz » 20 lut 2012, o 21:01

Witam,
Mój syn, który właśnie ukończył osiemnasty rok życia. Ma zespół marfana i jest po przeszczepie gryftu aortalnego. Orzecznik ZUS orzekł zdolność do pracy. Musimy napisać sprzeciw do tej decyzji. Czy ktoś ma doświadczenie jak go argumentować?
Z góry dziękuje za podpowiedzi.
Magda
Magda Nieckarz
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 21 lut 2012, o 18:44

Magda Nieckarz napisał(a):Mój syn, który właśnie ukończył osiemnasty rok życia. Ma zespół marfana i jest po przeszczepie gryftu aortalnego. Orzecznik ZUS orzekł zdolność do pracy. Musimy napisać sprzeciw do tej decyzji. Czy ktoś ma doświadczenie jak go argumentować?
Popieram decyzję o odwołaniu. Proszę się odwoływać aż do skutku! W argumentacji trzeba po prostu napisac prawdę, a więc, że ZM to choroba ekspresyjna – stale się rozwijająca, że operacja nie wyleczyła syna z choroby, lecz tylko powstrzymała rozwój tętniaka. Że syn zawsze będzie narażony na pogorszenie stanu zdrowia, ponieważ wadliwa tkanka łączna nie zdrowieje nigdy. Że operacja spowodowała ograniczenia w wyborze rozwoju osobistego i możliwości podjęcia pracy, że syn musi bardzo na siebie uważać, żyć oszczędnie i stale się rehabilitować! Jeśli współistnieją objawy ze strony innych układów (oczy, układ kostny) również trzeba o tym we wniosku napisać oraz dołączyć całą dokumentacje medyczną. Pozdrawiam.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Magda Nieckarz » 21 lut 2012, o 22:44

gabriela napisał(a):
Magda Nieckarz napisał(a):Mój syn, który właśnie ukończył osiemnasty rok życia. Ma zespół marfana i jest po przeszczepie gryftu aortalnego. Orzecznik ZUS orzekł zdolność do pracy. Musimy napisać sprzeciw do tej decyzji. Czy ktoś ma doświadczenie jak go argumentować?
Popieram decyzję o odwołaniu. Proszę się odwoływać aż do skutku! W argumentacji trzeba po prostu napisac prawdę, a więc, że ZM to choroba ekspresyjna – stale się rozwijająca, że operacja nie wyleczyła syna z choroby, lecz tylko powstrzymała rozwój tętniaka. Że syn zawsze będzie narażony na pogorszenie stanu zdrowia, ponieważ wadliwa tkanka łączna nie zdrowieje nigdy. Że operacja spowodowała ograniczenia w wyborze rozwoju osobistego i możliwości podjęcia pracy, że syn musi bardzo na siebie uważać, żyć oszczędnie i stale się rehabilitować! Jeśli współistnieją objawy ze strony innych układów (oczy, układ kostny) również trzeba o tym we wniosku napisać oraz dołączyć całą dokumentacje medyczną. Pozdrawiam.
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i fachową poradę. Podzrawiam również serdecznie.

[ Dodano: 2012-02-21, 21:52 ]
Paweł napisał(a):
Magda Nieckarz napisał(a):Mój syn, który właśnie ukończył osiemnasty rok życia.

-- a to on sam nie komunikuje się z ludźmi ... ? :/

-- myślę , że akurat kwestia renty jest jednym z jego najmniejszych problemów .... :/

Ja natomiast myślę że pierw trzeba się zastanowić nad tym co się napisze...
Nie wiem skąd ironia i nieprzychylność...
Podejrzewam, że to nuda...
W każdym razie dziękuję za zainteresowanie i również pozdrawiam serdecznie.
Magda
Magda Nieckarz
Nowicjusz

Postprzez EwKA » 22 lut 2012, o 13:59

I udało się po przebojach w końcu złożyć papierki o ten pielęgnacyjny, baaa dzisiaj przyszła nawet informacja , że mam komisje 01.03. Uff ile się nabiegałam to moje, ale udało się trafić w urzędzie pracy na pracownika , który w końcu wiedział co powinien, dał mi właściwe wnioski i poleciało jak z górki.
EwKA
Bywalec

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi