www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Renty i zasiłki

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez Natalia » 28 lut 2012, o 14:53

Witajcie :) dawno mnie tu nie było... ja dzisiaj złożyłam wniosek o rente socjalna... ciekawe co z tego będzie napewno będę się odwoływać do skutku chociaz jakiś czas temu usłyszałam od lekarza orzecznika że jestem zdrowa... I jak sie tutaj "odszczekać"?! Jetem na ostatnim roku studiów magisterskich pracy znaleźć nie mogę i szczerze mówiąc mam coraz większego doła...
Nigdy nie mów nigdy, nie wiedząc co Cię spotka...
Natalia
Nowicjusz

Postprzez zimridek » 29 maja 2012, o 12:05

Może nie wszyscy wiedzą, zostało mało czasu ale jeśli ktoś z Was pobiera świadczenia pielęgnacyjne może otrzymać dodatkowe 100 zł miesięcznie. Pomoc będzie wypłacana w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2012 r.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne otrzymują: matka albo ojciec (lub faktyczni opiekunowie), którzy rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.

Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć do 31 maja, a w przypadku, gdy świadczenie pielęgnacyjne przyznano po tym dniu - w ciągu 7 dni, od kiedy decyzja ta stała się ostateczna.

Dodatkowe 100 złotych będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Pomoc będzie przyznawał i wypłacał organ realizujący w danej gminie świadczenia rodzinne (czyli wójt, burmistrz, prezydent miasta lub ośrodek pomocy społecznej).

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł i nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.
zimridek
Bywalec

Postprzez wojtek » 8 paź 2012, o 23:03

Ostatnio trafilem na forum francuskie z marfanami zaciekawil mnie watek renta poniewaz sam sie staralem tutaj i mi odrzucili bo nie mam inwalidztwa powyzej 80 procent wiec napisalem zapytanie jak to jest ? Okazuje sie ze w polsce to jest super 90 procent ludzi po operacji aorty i zastawki sa zdolni do pracy i przysluguje im tylko 50 procent tak jak mi a o marfani przed operacja nawet nie sa brani pod uwage takze polska jest jeszcze wspaniala.
wojtek
Sympatyk

Postprzez gabriela » 9 paź 2012, o 07:58

Jest coraz gorzej Wojtku także w Polsce, chorym po operacji serca odmawiają renty. A przecież osoby z ZM nie mogą podejmować wysiłku, lekarze zalecają odpoczynek i oszczędzania się :-D Tylko kogo na to stać? ZUS odmawia przyznania renty, a z drugiej strony nie sfinansuje przekwalifikowania się tej osoby. Dla niektórych sytuacja bez wyjścia.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez wojtek » 9 paź 2012, o 08:29

To jest poprostu jawne zabijanie ludzi.Idz na budowe popracuj dziesiec lat a inni wezma zaciebie rente chodzi mi glownie o rzad bo nawet nikt nie zauwazy ze za takiego jak ja brakuje troche skladek.Ja to jeszcze nie wiedzialem ze jestem chory wiem zapierd... jak tyran a teraz rob co chcesz. Po przeczytaniu kilku forum nie wiem czy istnieje jakis sprawiedliwy kraj wszedzie jest walka o kase.Francja ma chociaz to dobre ze ubezpieczenie jest za darmo dla nas i szpital ktory wie o co chodzi jak nas przyjac i pod jakim katem badac ale calej aorty nie operuja wymieniaja kawalki.
wojtek
Sympatyk

Postprzez Danula » 9 paź 2012, o 18:22

wojtek napisał(a):renta poniewaz sam sie staralem tutaj i mi odrzucili bo nie mam inwalidztwa powyzej 80 procent

To ja już nic nie rozumiem. W czerwcu byłam na komisji w zusie, bo starałam się o turnus rehabilitacyjny. Pani orzecznik powiedziała mi, że się nie kwalifikuję, bo jestem zbyt chora, muszę unikać wysiłku, a taki turnus zbyt ociążył by mój organizm. Na koniec dodała, że tak właściwie to kwalifikuję się na rentę, bo u mnie dochodzi jeszcze operacja okulistyczna. Ale jak znam życie, to na komisji o rentę usłyszę pewnie, że nadaję się do pracy. Każdy interpretuje przepisy jak mu się podaba. :-(
Danula
Znawca

Postprzez dekielek » 30 sty 2013, o 21:45

a ja jestem na etapie składania odwołania do sądu,by zmienił decyzję ZUS,który pozbawił mnie prawa do renty socjalnej.Trzymajcie kciuki,choć szczególnych złudzeń co do końca tej batalii to nie mam:)
dekielek
Sympatyk

Postprzez Montana » 30 sty 2013, o 22:32

dasz rade, poza tym socjalna Ci się nalezy ze wzgledu na ZM ktore powstalo przed 16tym rokiem życia przecież.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez rcywinska » 13 lut 2013, o 12:07

Mam ZM , jestem po dwóch operacjach na tętniaki aorty piersiowej-stenty.Pracowałam od ostatniej operacji jeszcze 10 lat . W ubiegłym roku złożyłam dokumenty o rentę,niestety nie otrzymałam jej. Nadmieniam, że cały czas pracuję.Zostało mi jeszcze odwołanie do sądu. Nie wiem co mam dalej robić.
Czy możecie mi coś poradzić?Dzięki.
rcywinska
Nowicjusz

Postprzez zimridek » 13 lut 2013, o 13:50

Jeśli mogę coś doradzić, odwołaj się do sądu. I dokumentacja medyczna, im więcej papierków, tym lepiej
zimridek
Bywalec

Postprzez Montana » 13 lut 2013, o 15:43

Ale pytanie czy chcesz rentę chorobową czy socjalną? poza tym jak pracujesz to ZUS widzi żeś całkiem sprawna... nooo ale odwołać się nie zaszkodzi.

BTW jak z tymi stentami? wszystko OK trzymają się jak należy?
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez asocko » 13 lut 2013, o 20:15

Witam serdecznie! ;-)
To, że (jeszcze) pracujesz nie znaczy, że nie możesz mieć renty z ZUS. Jedyna droga to odwołanie. Nie obawiaj się tego. Z mojego doświadczenia biegli sądowi są o wiele bardziej obiektywni. Tylko przynieś z sobą całą dokumentację.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez czarna » 14 lut 2013, o 20:07

Już gdzieś kiedyś w jakimś poście wspominałam o moim przypadku, otórz miałam rente socjalną przyznali mi ją na rok (lub 2 już nie pamietam) potem już nie chcieli mi przedłużyć odwoływałam się (w między czasie znalazłam pracę) w sądzie niestety przegrałam..
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec

Postprzez Gosieńka » 10 lip 2014, o 19:26

Ja właśnie wchodzę na ścieżkę wojenną z ZUSem o moją rentę socjalną. Dzisiaj byłam na komisji odwoławczej i słów brakuje na zachowanie szanownej komisji. Jednym zdaniem ujmując - robienie z ludzi idiotów. Będę musiała się z nimi sądzić i zamierzam nie odpuszczać do końca, może coś wywalczę.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez asocko » 11 lip 2014, o 10:33

No tak... Pamiętam, jak cudem dostałaś do końca studiów. Nie odpuszczaj.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi