www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Ulgi podatkowe

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez Ania » 11 lip 2010, o 21:48

Edytka napisał(a):Witam ! Mam małe pytanko, czy można by było odliczyć od podatku kwotę zapłaconą za specjalistyczny sprzęt komputerowy dla dziecka słabowidzącego częściowo dofinansowanego z PFRON. Chodzi mi oczywiście o różnice która zostanie dopłacona do refundacji.Jak najbardziej. Wkład własny może zostać odliczony w uldze na sprzęt rehabilitacyjny.
Ania
Bywalec
 
Posty: 117
Dołączył(a): 19 maja 2007, o 21:38
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Edytka » 13 lip 2010, o 15:02

dziekuję bardzo za odpowiedz. Pozdrawiam :).
Edytka
Beniaminek
 
Posty: 25
Dołączył(a): 9 lut 2008, o 18:46
Lokalizacja: kuj-pom

Postprzez gabriela » 5 paź 2010, o 16:25

Rehabilitacja na koszt fiskusa

Niepełnosprawni oraz osoby, które ich utrzymują, powinni zbierać faktury potwierdzające wydatki na rekonwalescencję oraz rzeczy ułatwiające codzienną egzystencję. Przydadzą się przy rozliczaniu podatku. O koszty rehabilitacji można bowiem pomniejszyć dochód w zeznaniu rocznym.

Skorzystać z ulgi można wtedy, gdy osoba, której dotyczy wydatek, ma:
- orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- decyzję przyznającą rentę z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy osób, które nie ukończyły 16. roku życia).

Zakupy muszą być związane z potrzebami osoby niepełnosprawnej

Jeśli przepisy wymieniające rodzaje odliczeń mówią o niepełnosprawnych z I grupą inwalidztwa, chodzi o osoby, w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności.

Osoby z II grupą inwalidztwa to takie, które mają orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Jeśli urząd skarbowy sprawdzi nasze zeznanie, trzeba będzie przedstawić dowody poniesienia wydatków (faktury, rachunki, potwierdzenia przelewu itp.). Nie dotyczy to tylko opłat na przewodnika, psa oraz samochód. Ale także w tych trzech sytuacjach fiskus może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.

Przy rozliczaniu ulgi musimy pamiętać, że inwestycje powinny się wiązać z rodzajem choroby osoby niepełnosprawnej. Zakupy mają służyć jej rehabilitacji albo ułatwiać codzienne życie. Fiskus może zweryfikować, czy wykazane w zeznaniu rocznym inwestycje faktycznie były związane z potrzebami osoby niepełnosprawnej. Przyda się tu opinia lekarza potwierdzająca konieczność używania danej rzeczy.

Trzeba też pamiętać o dodatkowych warunkach ulgi. Przykładowo wydatki na leki możemy odliczyć, pod warunkiem że lekarz specjalista stwierdzi, iż osoba niepełnosprawna powinna je stosować (stale lub czasowo).

Opłaty na przewodnika, psa i samochód odliczymy tylko do 2280 zł rocznie. Kupując medykamenty, pomniejszymy dochód o różnicę między poniesionymi w danym miesiącu wydatkami a kwotą 100 zł.

Przykład

Pan Kowalski utrzymuje niepełnosprawnego syna. Co miesiąc wydaje na leki 180 zł. Za 2010 r. odliczy w sumie 960 zł [12 x (180 - 100)].

Pozostałe wydatki na cele rehabilitacyjne odliczymy w całości, musimy jednak mieć dowody ich poniesienia.

Odliczenie jest dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Z ulgi skorzystają bowiem także ci, którzy utrzymują niepełnosprawnych (współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodzeństwo, rodziców współmałżonka, ojczyma, macochę, zięciów i synowe). Dochody osób znajdujących się pod ich opieką nie mogą przekroczyć w ciągu roku 9120 zł.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I SA /Lu 535/99), utrzymywać to znaczy "zapewniać środki do życia, ponosić koszty związane z czyimś wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami". Tak więc w razie kontroli urzędu opiekun będzie musiał wykazać, że niepełnosprawny jest na jego utrzymaniu. ("Rzeczpospolita")
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 23 lis 2010, o 16:54

Nowa ustawa o PIT sprawdzi wydatki osób niepełnosprawnych

Osoba niewidoma, która korzysta z pomocy przewodnika, będzie musiała podać jego dane, aby uzyskać prawo do ulgi rehabilitacyjnej - wynika z nowelizacji ustawy o PIT, która wróciła do Sejmu po poprawkach Senatu.
Do tej pory takie osoby miały możliwość limitowanego odliczenia, dokumentacja wydatków nie była jednak niezbędna.
Nowy przepis spotkał się z krytyką w środowisku osób niewidomych. – Nikt nie zatrudnia etatowych przewodników, są to osoby, które na co dzień, często spontanicznie, pomagają niepełnosprawnym. Nie dostają normalnej zapłaty, niewidomy często odwdzięcza się jakimś prezentem albo opłaca opiekunowi koszty przejazdu, bilet na koncert itp. Podanie jego danych fiskusowi oznacza, że przewodnik będzie prawdopodobnie skontrolowany, czy zapłacił podatek - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.
Opłaty za przewodnika mogą odliczyć osoby niewidome o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Limit ulgi to 2280 zł rocznie.
Dochód może zostać pomniejszony o wydatki (do wysokości limitu) na utrzymanie psa przewodnika. Obecnie nie trzeba ich dokumentować. Gdy nowelizacja ustawy wejdzie w życie, urząd skarbowy będzie mógł sprawdzić, czy pies, który pomaga osobom z niepełnosprawnością wzrokową, posiada certyfikat przewodnika - donosi Rzeczpospolita.
Nowelizacja zmienia także zasady odliczeń kosztów używania pojazdu, którym osoby z niepełnosprawnością dojeżdżają na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Po zatwierdzeniu zmian konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego, że zostały na nie skierowane i zabiegi się odbyły. Podobnie jak poprzednie ulgi, odliczenie to jest limitowane (do 2280 zł rocznie).
Osoby z niepełnosprawnością mogą też odliczyć inne wydatki na rehabilitację lub ułatwienia codziennej egzystencji, np. inwestycje w adaptację mieszkania, sprzęt (np. wózek inwalidzki) czy lekarstwa. Wydatki muszą być związane z rodzajem schorzenia, służyć rehabilitacji lub ułatwiać aktywność życiową.
Ulga przewidziana jest dla osób z niepełnosprawnością, a także opiekunów, którzy utrzymują osoby niepełnosprawne (współmałżonka, dzieci własnych i przysposobionych, dzieci obcych przyjętych na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodzeństwa, rodziców współmałżonka, ojczyma, macochy, zięciów i synowych). Przepisy precyzują jednak, że dochody osób znajdujących się pod ich opieką nie mogą przekroczyć w ciągu roku kwoty 9120
źródło - niepełnosprawni.pl
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Poprzednia strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość