www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Renta socjalna i praca

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez mikiii21 » 13 cze 2010, o 15:52

Od kilku lat jestem na rencie socjalnej orzeczona o całkowitej niezdlolności do pracy ( jestem po dwóch operacjach serca plus mam kilka innych dolegliwości związanych z ZM) i komisje mam średnio co dwa lata, teraz mam następną za dwa miesiące. Chciałabym podjąć prace na 1/2 etatu i zastanawiam się jaki to bedzie miało wpływ na komisji lekarskiej, czy nieprzyznają mi renty tylko dlatego że podjełam prace? Wcześniej nigdy nie pracowałam i nie za bardzo orientuję się w tym temacie Bardzo bym prosiła o odpowiedź jeśli któś się znalazł w takiej sytuacji, a napewno wielu forumowiczów stało kiedyś przed takim dylematem.
mikiii21
Nowicjusz

Postprzez Montana » 14 cze 2010, o 10:20

Nie musisz mówić ze pracujesz to po pierwsze po drugie możesz pracować jesli chcesz mimo orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Co do renty socjalnej możesz dorobić tylko do dwukrotności otrzymywanego świadczenia w innym wypadku Ci go zawieszą, odwieszą w przypadku zmniejszenia otrzymywanego wynagrodzenia poniżej granicy dwukrotności renty socjalnej.
Na komisji w papierach nigdzie nie figuruje ze pracujesz/chcesz pracowac.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez Sylvia » 14 gru 2010, o 23:05

A ja mam sytuację, że od niedawna pracuję, w maju straciłam rentę rodzinną, teraz chcę złożyć wniosek o przyznanie renty, ale tam jest pole o wykonywanej pracy, nie wiem czy mi rentę przyznają jak pracuję, zresztą czuję się bezsilna bo za bardzo nie wiem jak się stara o rentę a moja dokumentacja medycznej to jest rozsiana chyba po całej Polsce i ciężko będzie to pozbierać...
Sylvia
Nowicjusz

Postprzez hudyjan » 15 gru 2010, o 12:25

Z tego co wiem, to jest tak:
Jeżeli chcesz dostać rentę socjalną, to raczej nie dostaniesz, bo pracujesz i zarabiasz, pomoc socjalna nie jest więc Ci potrzebna. Ale jeżeli ma to być renta ze względu na niezdolność do pracy, to nawet jeśli mimo niezdolności nadal pracujesz, to masz prawo zarobić jakąś tam kwotę (można sprawdzić w internecie lub MOPSie) bez utraty prawa do renty. O ile w ogóle taką rentę Ci przyznają.
A już na pewno odradzam ukrywanie pracy i zatajanie zarobków, bo jak sprawdzą, to jest normalnie sprawa o oszustwo itd.
Miłość to jedyna rzecz na świecie, która się mnoży, gdy się ją dzieli.
hudyjan
-# Moderator

Postprzez asocko » 15 gru 2010, o 22:26

A dokumentacja medyczna to podstawa. Więc lepiej pozbieraj te papierki.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez Paweł » 17 gru 2010, o 15:32

asocko napisał(a):A dokumentacja medyczna to podstawa. Więc lepiej pozbieraj te papierki.

-- znaczy konkretnie jeden papierek stwierdzający rozpoznanie : zespoł Marfana , możesz to załatwić poprzez konsultacje , profesorską czy inną , Gabriela , czy inne dziewczyny powinny wiedzieć , kto i co .
no i jak to będziesz miała na piśmie (zespół marfana) to wtedy komisja i :
-- albo dadzą
-- albo nie
warto to ustalić , bo takich osób pewnie będzie więcej . Za moich czasów nie dawali , ale to bylo 20 lat temu .
Paweł
VIP

Postprzez arturro » 17 gru 2010, o 16:55

No jak znam życie to za sam zespół marfana mogą nie dac. Chociaż patrzac na Anie (S.) to przecież włąściwie ma chyba za zespół. Bo nie występuje u niej w duzym stopniu zadna z cech charakterystycznych dla nas marfanków. no ale mogę sie mylic..
arturro
-# Moderator

Postprzez asocko » 17 gru 2010, o 17:05

Tzn. ja przyniosłam z sobą całą dokumentację z Centrum Zdrowia Dziecka i była ona dokładnie przeglądana. Bo taki lekarz z komisji (może nawet bardziej niż każdy inny) może nie wiedzieć, co to jest marfan i potrzebuje się dowiedzieć z naszej dokumentacji właśnie. To było kilka lat temu, ale lekarka mi wyraźnie powiedziała, że im więcej papierków tym większa szansa.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi