www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Orzeczenie o niepełnosprawności

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez asocko » 25 paź 2008, o 14:30

Nigdy nie wiesz, kiedy Ci sie takie fajne orzeczenie moze przydac w zyciu...
Nie wiem, co rozumiesz przez niska pensje. Ja tez jestem urzednikiem przy komputerze. Pracuje juz 11 lat w tej firmie. Nie narzekam. Moze zapytaj w Twojej firmie. Podobno pracodawca zatrudniajacy osoby niepelnosprawne ma jakies ulgi czy cos... Zawsze przeciez mozesz zawiesic rente i zarabiac tak jak Ci sie najbardziej podoba. A od stycznia maja zniesc te progi ograniczajace zarabianie przez rencistow.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez arturro » 25 paź 2008, o 15:00

Moje orzeczenie jest z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Czyli jest to orzeczenie uzyskane do celów pozarentowych. Orzeczenie w ZUS to całkiem inna bajka. Przypuszczam ze tam by tak chętnie I grupy (odpowiednik stopnia znacznego) nie dali.
A tak przy okazji aoscko, jeśli mozna. Ty masz jakąs grupe niepełnosprawności orzeczoną?
arturro
-# Moderator

Postprzez Paweł » 25 paź 2008, o 17:25

Artur jeśli praca jaką wykonujesz nie jest ponad twoje siły to nikt nie karze ci się wychylać z tym orzeczeniem . T
arturro napisał(a):Podobno pracodawca zatrudniajacy osoby niepelnosprawne ma jakies ulgi czy cos...
-DOKŁADNIE , wiele firm z racji ulg zatrudnia rencistów , np,jako ochroniarzy . Taki ochroniarz (zwykle człowiek stojący nad grobem )co prawda sam nie jest w stanie się obronić ale firmom się to opłaca właśnie z racji ulg . Carrefour (moja expraca zatrudnia chętnie niepełnosprawnych kasjerów , to korzystnie wpływa na wizerunek firmy ) . Jeśli chodzi o twoją pracę , musisz wyczuć jaka linia postępowania ci się bardziej opłaca . Działaj , działaj i pisz jak by co .PS - MAM nadzieję , że :lol: ptasia grypa :lol: ci odpuszcza .
Paweł
VIP

Postprzez gabriela » 25 paź 2008, o 19:02

Otóż odbieram te orzeczenie patrze, a tutaj.
Komisja zdecydowała się zaliczyc mnie do znacznego stopnia niepełnosprawnosci
Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie wydaje się na stałe
Artur - tę komisję miałeś w ZUSie czy PCPRze? Bo jeśli w PCPR to nie widzę powodu by chwalić się pracodawcy, jeśli oczywiście nie chcesz.To orzeczenie służy celom pozarentowym, by otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny, korzysta z różnych programów PFRON, PCPRu, zniżek w komunikacji itp. Jeśli natomiast potrzebujesz orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - dla celów rentowych, dla pracodawcy - złóż wniosek o komisję do ZUSu, zjem tę klawiaturę jeśli przyznają Ci znaczny stopień :-P
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez arturro » 26 paź 2008, o 13:21

gabriela napisał(a):
Otóż odbieram te orzeczenie patrze, a tutaj.
Komisja zdecydowała się zaliczyc mnie do znacznego stopnia niepełnosprawnosci
Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie wydaje się na stałe
Artur - tę komisję miałeś w ZUSie czy PCPRze? Bo jeśli w PCPR to nie widzę powodu by chwalić się pracodawcy, jeśli oczywiście nie chcesz.To orzeczenie służy celom pozarentowym, by otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny, korzysta z różnych programów PFRON, PCPRu, zniżek w komunikacji itp. Jeśli natomiast potrzebujesz orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - dla celów rentowych, dla pracodawcy - złóż wniosek o komisję do ZUSu, zjem tę klawiaturę jeśli przyznają Ci znaczny stopień :-P

Komisje miałem w odpowiedniku PCPR (tyle że miejskim). Moje wątpliwosci w tym, ze zgodnie z wszystkimi tam ustawami o niepełnosprawnosci stopień niepełnosprawności orzeczony w PCPR jako znaczny jest odpowiednikiem I grupy ZUS-go orzeczenia. I w tych ustawach mówi się o prawach i obowiazkach stosowanych przy zancznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Mam już takie mętlik w głowie że sam nie wiem własciwie czego właściwie chcę :->
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 26 paź 2008, o 13:59

To orzeczenie i tak nie predystynuje Cię do otrzymania renty, nie jestem pewna - ale wydaje mi się, że również nie masz obowiązku okazywaćgo pracodawcy, choć możesz. Ono jest niejako po to, by ułatwić Ci życie. Ja mam takie o umierkowanym stopniu, wiele razy dzięki niemu zadziałałam :-D w PFRONIe. Ponownie namawiam Cię do złożenia papierków w ZUSie, dzięki ZUSowskiemu orzeczeniu otrzymasz niższy stopień niepełnosprawności i...jakąs tam rentę :-D
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez arturro » 26 paź 2008, o 14:41

A mam takie pytanie "teoretyczne". jeśli uzyskałbym w ZUS odpowiednio niższy stopień niepełnosprawności (umiarkowany - czyli częsciowa niezdolnośc do wykonywania pracy) to co wtedy? Wszyskie ulgi, uprawnienia są dla wyzszego orzeczenia z PCPR czy też dla nizszego z ZUS? :->
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 26 paź 2008, o 15:20

arturro napisał(a):jeśli uzyskałbym w ZUS odpowiednio niższy stopień niepełnosprawności (umiarkowany -
Na pewno, w ZUSie żeby dostać jedynkę trzeba być całkowicie niezdolnym do samodzielnej egzystencji.
arturro napisał(a):to co wtedy? Wszyskie ulgi, uprawnienia są dla wyzszego orzeczenia z PCPR czy też dla nizszego z ZUS?
Korzystasz wtedy z obydwu ozreczeń, w zależności od potrzeb.Ulgi i uprawnienia dotyczą obydwu stopni niepełnosprawności - umiarkowanego i znacznego, ważny jest symbol. I tak, by korzystać z programu Komputer dla Homera potrzebny symbol - 04, by korzystać z Likwidacji Barier Architektonicznych - ten sam lub związany z niepełnosprawnością narządu ruchu itd itp.Do korzystania ze znizek komunikacyjnych potrzebny umiarkowany lub znaczny 04, lub jakikolwiek znaczny. Są też programy w których symbol określający rodzaj niepełnosprawnosci nie jest istotny, ważne by był znaczny lub umiarkowany - np. w programie Student. W powyższych przypadkach korzystasz z orzeczenia które właśnie otrzymałeś. Do pracy i celów rentowych okazujesz orzeczenie ZUS. Oczywiście PFRON honoruje również orzeczenie ZUSowskie.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez asocko » 26 paź 2008, o 22:00

Mam umiarkowany na stale z Komisji Orzekania i taki sam wywalczony m.in. na tej podstawie w sadzie z ZUS.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez jola75 » 7 gru 2008, o 10:00

Ja miałam komisję w PCPRze i przyznali mi umiarkowany ale nie tak jak Ani na stałe tylko na 3 lata .Symbol mam wpisany 07-S .W poniedziałek pójdę składać o przyznanie mi zasiłku pielęgnacyjnego i złożyć wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej. Powiedzcie czy przy tej grupie-orzeczenie są znizki na przejazdy np. koleją itp.
Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile,
lecz po czasie jej trwania.
jola75
Ekspert

Postprzez Montana » 7 gru 2008, o 12:19

jola75 napisał(a): Powiedzcie czy przy tej grupie-orzeczenie są znizki na przejazdy np. koleją itp.

Nie ma, bo to jest liczone jako grupa druga, a ulgi masz tylko w 1 grupie czyli jak bys miala stopien znaczny.
Masz taka samą grupe jak ja. Ja niestety nie mam zadnych zniżek.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez jola75 » 7 gru 2008, o 13:15

Ta pani jak się spytałam to mi tylko powiedziała ,ze to moze być na przejazdy ze skierowaniem od lekarza np na zabiegi jakieś ,kontrole itp . Jutro pójdę to się dowiem dokładnie co i jak ,dziękuje za odpowiedż Justynko pozdrawiam :-)
Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile,
lecz po czasie jej trwania.
jola75
Ekspert

Postprzez arturro » 7 gru 2008, o 18:10

Na pociągi to rzeczywiscie niezbyt. Ale musisz sie dowiedziec jak z komunikacją "miejką". w miastach zazwyczaj są ulgi ok. 50% na bilety transportu miejskiego. Do tego mozna korzystac z szeregu ulg w odliczeniach podatkowych.
PS. A ja w zeszłym tygodniu dostałem decyzje o przyznaniu zasiłku pielegnacyjnego z pomocy społeczej. Przy moim orzeczeniu o znacznym stopniu to była foralnośc no ale kaske mam dostawac :-)
arturro
-# Moderator

Postprzez jolcik2 » 7 gru 2008, o 19:29

witam, rzeczywiście w komunikacji miejskiej są zniżki przy przejazdach ale z tego co mi wiadomo nie 50% tylko nieco mniejsze. W moim mieście np. bilet normalny kosztuje 1,80 to emeryci i renciści płacą 1,00 zł. Podobnie chyba sprawa się ma z osobami niepełnosprawnymi. Młodzież i dzieci mają bezpłatny przejazd na podstawie legitymacji dla osób niepełnosprawnych wraz z legitymacją szkolną lub studencką. a co do ulg podatkowych to nie jest to tak do końca jednoznaczne, bo są ograniczenia ustawowe do otrzymywania tego rodzaju ulg. Jeżeli będą potrzebne jakiejś informacje to mogę ewentualnie służyć pomocą w wyjaśnieniu. Pozdrawiam.
jolcik2
Beniaminek

Postprzez gabriela » 7 gru 2008, o 21:09

jola75 napisał(a):Powiedzcie czy przy tej grupie-orzeczenie są znizki na przejazdy np. koleją itp.
Oczywiscie Jolu że przysługują Ci znizki, ja też mam umiarkowany stopień. Chodzi o ten symbol- O, co oznacza niepełnosprawnośc związaną ze wzrokiem ( tak masz?), w związku z czym przysługuje 37% zniżki w PKSach i PKPach, dla przewodnika zaś 95%, czyli Ty płacisz 63% normalnej ceny biletu, osoba towarzysząca Ci ( powyżej 13 roku życia) tylko 5%. W komunikacji miejskiej ( busy ) każda niepełnosprawność upoważnia do zniżki, na ogół jest to 50%, jednak każda gmina reguluję tę kwestię indywidualnie, w Warszawie np. niepełnosprawność z powodu wzroku, nawet umiarkowana, daje 100% zniżki.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi