www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Orzeczenie o niepełnosprawności

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez arturro » 1 paź 2010, o 09:25

hudyjan napisał(a):Niewiarygodne!!!
Już na zawsze jestem skazany na bycie kaleką. Orzeczono mi stopień znaczny na stałe.
Cieszyć się czy płakać?

Ale w ZUS czy przez orzecznika PCPR? Bo różne jest podejscie.
Ja mam z PCPR równiez znaczny i na stałe, i na początku to był szok, że moje "takie tam dolegliwosci" ktos "wycenił" na znaczny stopień i całkowita niezdolność do pracy.
A ogólnie to jest pewien paradoks że mam wpisane "całkowita niezdolnośc do pracy" a lekarz medycyny pracy dopuszca mnie do pracy, i to na pełny etat. Ja nie narzekam i mam nadzieję ze bede mógł pracowac jak najdłuzej i lekarze będą mi dawali pozwolenia, ale paradoks pewien jest :-)
arturro
-# Moderator

Postprzez gabriela » 1 paź 2010, o 10:21

arturro napisał(a):jest pewien paradoks że mam wpisane "całkowita niezdolnośc do pracy" a lekarz medycyny pracy dopuszca mnie do pracy, i to na pełny etat.

Zgodnie z art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.): „Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej”.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez hudyjan » 1 paź 2010, o 10:46

arturro napisał(a):lekarz medycyny pracy dopuszcza mnie do pracy, i to na pełny etat
Pamiętaj, że jeżeli informujesz pracodawcę o swoim znacznym stopniu niepełnosprawności, to on owszem może cię zatrudnić na cały etat, ale w twoim przypadku będzie to tylko 7 godzin dziennie, 35 w tygodniu, zakaz nadgodzin i pracy w nocy. Musi Ci jeszcze dać 10 dni dodatkowego urlopu, a sam może starać się o dofinansowanie płatności ZUS.
Miłość to jedyna rzecz na świecie, która się mnoży, gdy się ją dzieli.
hudyjan
-# Moderator

Postprzez Kevin » 1 paź 2010, o 12:06

Tedodatkowe 10 dni to po przepracowanym roku ,ale jest jeszcze dodatkowe wolne na turnus rechabilitacyjny bodajże dwa tygodnie.z tym ze łącznie jedno plus drugie nie może przekroczyć 21 dni roboczych ,cóś w tym stylu jeśli się mylę pewnie Gabi mnie poprawi.Tak swoją drogą to sporo mamy tego wolnego.Ale ja nie nażekam ,mi to pasuje. :mrgreen:
Kevin
Profesjonalista

Postprzez Jolka » 7 lis 2012, o 23:02

Ja miałam dzisiaj komisje już drugą,po odwołaniu w instancji wyżej, ponieważ na pierwszej stwierdzili,że jestem zdrowa jak przysłowiowy koń(mimo licznej dokumentacji medycznej potwierdzającej wręcz odwrotnie-np.ostatnie usg serca) i nie zaliczyli mnie do żadnej do grupy niepełnosprawność.Odwołała się i zobaczymy czy się uda ale mam mieszane uczucia nie mniej jednak wierze w to,że będzie dobrze.
3majcie kciuki teraz najdłuższe 2 tygodnie w moim życiu,bo tyle czeka się na decyzję.
pozdrawiam

[ Dodano: 2012-11-08, 18:29 ]
Ja miałam dzisiaj komisje już drugą,po odwołaniu w instancji wyżej, ponieważ na pierwszej stwierdzili,że jestem zdrowa jak przysłowiowy koń(mimo licznej dokumentacji medycznej potwierdzającej wręcz odwrotnie-np.ostatnie usg serca) i nie zaliczyli mnie do żadnej do grupy niepełnosprawność.Odwołała się i zobaczymy czy się uda ale mam mieszane uczucia nie mniej jednak wierze w to,że będzie dobrze.
3majcie kciuki teraz najdłuższe 2 tygodnie w moim życiu,bo tyle czeka się na decyzję.
pozdrawiam
Jolka
Jolka
Sympatyk

Postprzez Aga Wójciak » 10 lis 2012, o 13:30

Moja córka kolejną komisję miała po ukończeniu 16 lat- tj w lipcu. Może dlatego, że ma udokumentowaną chorobę od urodzenia wydano jej orzeczenie w stopniu umiarkowanym bez problemów do skończenia szkoły.
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez asocko » 11 lis 2012, o 10:48

Będę o Tobie pamiętać Jolu.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez Gosieńka » 24 lis 2013, o 10:18

W końcu po 25 latach odwiedzania miejskiego orzecznictwa co 2 lata dostałam stopień niepełnosprawności na stałe!!! :-) Wreszcie ! Koniec ze zbieraniem papierów co chwilę, zawracaniem głowy lekarzom wnioskami. Teraz tylko został mi ZUS na wiosnę i tam pewnie już nie będzie tak różowo. Skończyłam studia więc zapewne odbiorą mi moją niezdolność do pracy, ale ja nie zamierzam odpuszczać. Zobaczymy - póki co mam z głowy miejski zespół orzekania :-)
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez dana_meadbh » 25 lis 2013, o 16:09

Gratuluję ! Jeden kłopot z głowy.
dana_meadbh
Hero

Postprzez Monika 84 » 13 lip 2016, o 17:59

Witam,
wiem że wątek ten nie był dawno poruszany, ale w związku z tym że miałam niedawno komisję chciałam powiedzieć (tzn. napisać ;-) ) jak było w moim przypadku. Otóż 3 lata temu na komisji o orzeczenie, podczas wywiadu z Panią doktor powiedziałam, że mam Zespół Marfana. Na to pani doktor odpowiedziała i tu cytuję ,,Zespół Marfana to nie jest choroba tylko zespół cech, że jest Pani wysoka i ma Pani długie palce u rąk"...Wtedy szczerze powiedziawszy nie wiedziałam, co odpowiedzieć. Ze względu na to, że jednak mam poważną wadę wzroku dostałam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Pewnie bym to już zostawiła, ale zmotywowana przez rodzinę złożyłam odwołanie na umiarkowany. A tam napisałam co ja o tym myślę, ,,...że nie zgadzam się ze stwierdzeniem które padło podczas komisji że Zespół Marfana to nie choroba. Zarówno literatura fachowa jak i lekarz specjalista (genetyk) u którego byłam wskazują ze Zespół Marfana to choroba genetyczna tkanki łącznej manifestująca się objawami ze strony układu kostno-stawowego, naczyniowo-sercowego oraz oczu więc nie jest to kwestia mojej urody że jestem wysoka i mam długi palce u rąk :-) )No i jeszcze kilka innych uwag napisałam, ale to już bardziej dotyczyło wzroku. Po komisji odwoławczej jednak przyznano mi orzeczenie o umiarkowanym stopniu na 3 lata.
Niedawno w związku z tym że mineły wspomniane 3 lata, znowu spotkałam się na komisji z Panią doktor. Na dzień dobry usłyszałam ,,A to Pani jest tym moim wrzodem) :-) Zapewne chodziło o to, ze się odwołałam od opinii Pani doktor i tam dostałam umiarkowany stopień. Tym razem komisja przebiegła krócej, Pani doktor niewiele pytała tylko więcej notowała. Po tygodniu była odpowiedź stopień umiarkowany na 4 lata. No to chociaż jeden problem z głowy...
Monika 84
Nowicjusz

Postprzez Gosieńka » 13 lip 2016, o 20:24

Monika84 przynajmniej jeden lekarz na Twoim przykładzie czegoś się nauczył i więcej nie strzeli takiej gafy, doczyta i się doinformuje dla własnego dobra i dobra przyszłych marfanów, na których może trafić. Ja na szczęście w końcu po tylu latach trafiłam na lekarza, który dał mi stopień na stałe bo sam stwierdził, że nikt mnie z marfana już nie wyleczy. To chodzenie co -3-4 lata jest kompletnie bez sensu - niby ma nam się coś poprawić po takim czasie... Ciekawe jakim cudem :/
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez Monika 84 » 14 lip 2016, o 19:05

No to dobrze Gosieńka, że Ci się to udało:)Też uważam, ze w tej sytuacji orzeczenie powinno być na stałe. Mimo wszystko ucieszyłam się, że chociaż nie obniżono mi stopnia, jak to nieraz się dzieje. Napisałam o swoim przykładzie, bo może ktoś też będzie się zastanawiał co powiedzieć na komisji, albo czy warto się odwoływać. Ja mogę powiedzieć, że warto.
Pozdrawiam
Monika 84
Nowicjusz

Postprzez basia10880 » 14 sie 2016, o 18:35

Ale cyrki co niektórzy mają z grupą...
Ja bym chyba odwołania już nie pisała...bym nerwicy tylko się najadła.
Bogu dzięki, że nie każdy taki lekarz niedoinformowany.
Bo w życiu trzeba walczyć o swoje.
basia10880
Nowicjusz

Postprzez Monika 84 » 23 sie 2016, o 20:06

Witaj Basia 10880, widzę że jesteś tu nowicjuszem tak jak ja :-) Masz rację z tym odwołaniem, ja tez już nie chciałam nigdzie jechać i znowu się wypowiadać na swój temat.
Jednak miałam duże wsparcie ze strony mojej rodziny i praktycznie nie miałam wyboru :-)
A co do nerwicy, to myślę ze my Marfani jesteśmy zaprawieni w boju już od wczesnych lat.
Monika 84
Nowicjusz

Postprzez dana_meadbh » 24 sie 2016, o 08:32

Warto walczyć o swoje. Moja znajoma ma córkę z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym, komisja uznała ją za zdolną do wykonywania pracy zarobkowej. Mama się nie załamała, tylko poszła do sądu. Po dwóch latach prawomocnym wyrokiem uznano jej dziecko za niezdolne do pracy. W dodatku bezterminowo, otrzymały również wyrównanie renty. Uważam, że trzeba walczyć !!!!
dana_meadbh
Hero

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi