www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Niepełnosprawni i działalność gospodarcza

...czyli wszystko, co może nam ułatwić życie

Postprzez Edward » 18 lip 2008, o 10:50

Czy ustawa wprowadzająca haracz wobec rencistów prowadzących swoją działalność ( pełna składka ZUS ) jest zgodna z Konstytucją RP ?

Otóż nie tylko mi wydaje się, że nie ! Rząd polski wprowadził kolejny haracz na tą grupę społeczeństwa. Po wprowadzeniu obowiązkowej składki zdrowotnej czekano na reakcję tej grupy społeczeństwa. Renciści to jednak nie górnicy czy pielęgniarki. Trudno się im zjednoczyć i walczyć o swoje. Gdy zobaczono brak reakcji łapy wyciąga się dalej i wprowadza pełną składkę ZUS. To hańba dla osób które wypromowały tę ustawę. W większości zawdzięczamy ją Lewiatanowi, który przez swój zarząd twierdził, że renciści stanowią straszną konkurencję dla normalnych przedsiębiorców! Wprowadzono szereg nowej biurokracji przy niby pełnej refundacji tych składek ( nie ma pełnej refundacji!).Po co ? Renciści znowu mają łatać dziurę w budżecie ?
Większość z nas to renciści, osoby niepełnosprawne ze świadczeniem ok.500-600 zł, którzy do głodowych rent dorabiają prowadząc działalność ok.500 zł co w sumie daje dochód ok.1000 zł Od tej kwoty odliczając pełną składkę ZUS zostaje nam ok. 300 zł na życie, na lekarstwa na utrzymanie domu. Co to za polityka !!! Wstyd i hańba dla rządu który wprowadził taką ustawę. Renciści to ludzie chorzy, niepełnosprawni, często dorabiający tylko w momentach lepszego samopoczucia. Ich wydajność w pracy jest dużo mniejsza jak osoby chorej. Jak można tych ludzi porównywać ze zdrowymi przedsiębiorcami?! To tak jakby np. na olimpiadzie rywalizowali ze sobą sportowcy zdrowi z niepełnosprawnymi.
Próbowałem tę ustawę zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Jest tu też inny aspekt, dyskryminacji wobec różnych rencistów. Renciści tzw. mundurowi, którzy mają zdecydowanie większe świadczenia i mogą dorabiać do rent bez ograniczenia są zwolnieni całkowicie ze składek ZUS. Są też zwolnieni renciści prowadzący działalność w formie spółek za wyjątkiem...cywilnej! Ustawa ta uwłacza wszelkim normom sprawiedliwości społecznej. To bubel prawny stworzony tylko i wyłącznie do łatania dziury budżetowej. Zwrot składki to tylko pic na wodę. po pierwsze nie jest zwracana w całości a po drugie trzeba ją najpierw wpłacić aby starać się o zwrot jej części! Wszystko to nie ma sensu a państwo obraca naszymi pieniędzmi. Próbowałem zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego ale Sąd Rejonowy w moim mieście kładzie mi kłody pod nogi. Nie chcą przydzielić mi radcy prawnego z urzędu a tylko on w moim imieniu może napisać taką skargę. Rzecznik Praw Obywatelskich natomiast cały czas mnie zwodzi, twierdząc, że niebawem zajmie się tą sprawą. Nie możemy dłużej czekać. Musimy wziąć sprawę w swoje ręce i położyć kres wyłudzeń pieniędzy z naszych portfeli.
Apeluję do wszystkich zainteresowanych o kontakt. Wspólnymi siłami możemy naprawdę
coś zdziałać i zapobiec dalszego nękania najuboższej grupy naszego społeczeństwa. Na związki czy partie emerytów i rencistów nie ma co liczyć. Serdecznie wszystkich pozdrawiam.
RENCIŚCI DORABIAJĄCY PROWADZĄC WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ DO GŁODOWYCH RENT ŁĄCZCIE SIĘ.
Edward
Nowicjusz

Postprzez resa » 9 wrz 2008, o 11:11

70 tys. zł otrzyma bezrobotny na działalność gospodarczą (autor: P. Jakubczak; źródło: GP)

Bezrobotny rozpoczynający działalność będzie mógł jednocześnie ubiegać się o wsparcie z Funduszu Pracy i ze środków UE. Dwukrotnie wzrośnie dotacja na prowadzenie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy. Co najmniej 45 tys. bezrobotnych będzie ubiegało się o pomoc finansową na założenie własnego biznesu.

Bezrobotni będą mogli ubiegać się jednocześnie o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej zarówno z Funduszu Pracy, jak i z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - dowiedziała się GP. Oznacza to, że do ich dyspozycji może być nawet 70 tys. zł. Eksperci podkreślają, że taka pomoc finansowa będzie miała pozytywny wpływ na rozwój gospodarki. Za 70 tys. zł można założyć na przykład wirtualny sklep, szkołę językową i małą kwiaciarnię.

Wyższa dotacja z funduszu
- Chcemy pozwolić bezrobotnym ubiegać się o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej jednocześnie z Funduszu Pracy i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. Obecnie mogą oni otrzymać środki finansowe tylko z jednego źródła, z funduszu lub z PO KL. Oznacza to, że bezrobotny, który uzyska dotację z funduszu, nie może ubiegać się o pieniądze unijne i odwrotnie. Bezrobotny dzięki nowemu rozwiązaniu będzie mógł otrzymać prawie 70 tys. zł. 29,5 tys. zł będzie pochodziło z funduszu, a 40 tys. zł ze środków unijnych.

Wyższa dotacja z funduszu
Oprócz możliwości jednoczesnego ubiegania się przez bezrobotnego o pieniądze z funduszu i z PO KL, resort pracy rozważa także zwiększenie kwoty dotacji z funduszu.
- Jest duże zainteresowanie tą formą pomocy - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. Bezrobotny będzie mógł otrzymać z Funduszu Pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie odpowiadającej dziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Wyniosłaby ona zatem 29,5 tys. zł (10 x 2951,36 zł), zamiast jak obecnie 14,7 tys. zł (pięciokrotność wynagrodzenia). Zapis o wzroście dotacji znajdzie się w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r. Nowelizacja jest obecnie w konsultacjach społecznych. Wzrost kwoty dotacji z 14,7 tys. zł do 29,5 tys. zł spowodowałby istotną zmianę w strukturze wydatków Funduszu Pracy.
- Dotacje stanowiłyby podstawowy wydatek na aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu - mówi Jan Rutkowski, główny ekonomista w regionie Europy Centralnej Banku Światowego.

Plan finansowy FP
W tym roku w planie finansowym Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przeznaczone jest 3,1 mld zł, z tego 560 mln zł na dotacje dla bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej. Jeśli dotacja wynosiłaby 29,5 tys. zł, na ten cel potrzeba byłoby 1,3 mld zł. Można przyjąć, że co najmniej 45 tys. bezrobotnych będzie zainteresowanych jej otrzymaniem. Tylu skorzystało bowiem z niej w 2007 roku. To znacznie więcej niż w 2005 roku, kiedy urzędy pracy przyznały tylko 27,9 tys. dotacji.
- Każda osoba, w tym również bezrobotny, może otrzymać 40 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków unijnych, pod warunkiem że nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu roku przed złożeniem wniosku o uzyskanie wsparcia - mówi Izabela Prusik z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Wsparcie unijne
Pieniądze na założenie biznesu są zarezerwowane w ramach Działania 6.2 w programie Kapitał Ludzki 2007-2013. W tym roku do podziału będzie 57 mln euro. Wypłaty dla bezrobotnych na założenie firmy rozpoczną się pod koniec roku. Obecnie w regionach trwają konkursy. Ocena wniosków złożonych przez firmy szkoleniowe, organizacje pozarządowe, gminy i szkoły wyższe potrwa dwa, trzy miesiące.
- Zainteresowanie jest ogromne. Nie wystarczy pieniędzy dla wszystkich - mówi Izabela Prusik. Dodaje, że zostały już złożone wnioski na kwotę 71,7 mln zł, a do podziału w województwie jest 7,6 mln zł. Wnioskodawcy otrzymają pieniądze jesienią. Wtedy rozpoczną rekrutację przyszłych przedsiębiorców.

Bodziec dla rynku
- 70 tys. zł daje szansę na pomyślny rozwój przedsiębiorstwa, a w przyszłości na ewentualne zatrudnienie pracowników - tłumaczy Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodaje, że obecna dotacja w kwocie 14,7 tys. zł wystarcza często jedynie na zakup sprzętu komputerowego i biurowego. Zdaniem Gabrieli Antczak z Gabana Marketing Outsourcing z Poznania 70 tys. zł to znacząca kwota pozwalająca na skuteczne rozpoczęcie wielu rodzajów działalności łącznie z naprawdę zauważalną kampanią promocyjną.
- Większość naszych klientów, prowadzących niewielkie przedsiębiorstwa, nie dysponowała takimi funduszami na starcie – mówi. Jej zdaniem 70 tys. zł pozwoliłoby na założenie na przykład wirtualnego sklepu, szkoły językowej, tańca z dodatkowymi zajęciami dla dzieci i młodzieży, małej kwiaciarni. Według Konrada Błasińskiego z EDA Consulting z Gdańska bezrobotni, zanim zdecydują się na rozpoczęcie działalności, powinni zostać przeszkoleni w zakresie znajomości rynku, na którym chcą działać, i zasad prowadzenia biznesu. Tłumaczy, że zwiększyłoby to ich szanse na pomyślną realizację biznesu. - W przeciwnym razie jest spore prawdopodobieństwo zmarnowania przez nich państwowych i unijnych pieniędzy - dodaje.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez Montana » 9 wrz 2008, o 11:37

Jestem na etapie zakładania własnej DG :) jutro wizytka w ZUSku :D
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez resa » 9 wrz 2008, o 11:43

Oooo ... trzymam kciuczki. Powodzenia :-D
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez afadro » 9 wrz 2008, o 14:09

Woow Monti!!! To teraz będzie z Ciebie bizneswomen :->
Prosiłam o wszystko by cieszyć się życiem, dostałam życie by cieszyć się wszystkim.
afadro
Alfa&Omega

Postprzez smuklaewa » 9 wrz 2008, o 15:05

Super...ale będziesz zarobiona :lol:
smuklaewa
smile with me

Postprzez Agnieszka34 » 9 wrz 2008, o 15:26

monti, a jaka dziedzina, jesli to nie tajemnica? ;-)
Agnieszka34
Adept

Postprzez Montana » 9 wrz 2008, o 19:51

monti, a jaka dziedzina, jesli to nie tajemnica?

to żadna tajemnica. DG na zasadzie samozatrudnienia. Bede świadczyć usługi w zakresie zarządzania i marketingu...tego na czym sie znam :) Praca nie na etacie a w formie DG. Jest to lepsze dlatego, ze moge zarobic wiecej a przy okazji uchronic rente :) przed zmniejszeniem lub zawieszeniem. Druga sprawa, taka forma bardziej mi odpowiada niż etat.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez smuklaewa » 21 wrz 2008, o 20:23

afadro napisał(a):bizneswomen

Montanko i jak?biznes się kręci...zadowolona?wszystko już działa na ful....
smuklaewa
smile with me

Postprzez Montana » 23 wrz 2008, o 11:00

smuklaewa napisał(a):
afadro napisał(a):bizneswomen

Montanko i jak?biznes się kręci...zadowolona?wszystko już działa na ful....

zadowolona hymmm :) chyba tak...tylko ze mam tyle roboty...ze czasem nie mam kiedy do WCta :) skoczyc :P

Wlasnie przebijam sie przez stos papierow koniecznych do otrzymania dotacji na rozpoczecie DG dla niepelnosprawnych. Powiem Wam ze to droga przez męke...wcale sie nie dziwie ze wiele osob rezygnuje z tego dla swietego spokoju.
Montana
VIP

Postprzez jola75 » 6 lis 2008, o 11:57

A czy mozna się starać o pomoc kiedy ma się juz zaciągnięty kredyt ,i mam dotacje do procentu z agencji rolnej ,bo jest to zaciagnięty kredyt na dział specjalny produkcji rolnej.Moja niepełnosprawnosc stała sie teraz podczas juz trwania spłacania ,bo wczesniej nie miałm pojęcia o mojej chorobie i ze tak szybko będę musiała mieć operację. Jest nam teraz bardzo cięzko ,poniewaz praca jest fizyczna ,mąz został z tym sam ,kiedy ludzi się najmuje to trzeba oczywiscie płacić ,a moja renta jest połowiczna tj. 352 zł i nie mogę tez mieć całej, poniewaz musiałabym to wszystko zadzierżawic ,a nikt nie zechce z kredytem przecież .Przepisanie na męża tez nic nie da bo w rolnictwie tak to już jest ,ze jest to wspolność, a ubezpieczenie na ZUSie mija się z celem ,bo renta tak by była zbyt niska,zeby dołożyć do ZUSowskiej składki i zeby coś z niej zostało.
Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile,
lecz po czasie jej trwania.
jola75
Specjalista

Postprzez gabriela » 6 lis 2008, o 12:33

Jolu - Twoja sytuacja jest dosyc specyficzna i by nie wklejać kolejnych przepisów, które mogą rozmijać się z Twoim przypadkiem, proponuję byś zadzwoniła na bezpłatną infolinię PFRONu i u źródła wywiedziała się wszystkiego.Przygotuj wcześniej wszystkie pytania na kartce i dzwoń - 0-800-53-33-35.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Renia911 » 5 lis 2009, o 12:53

Mam pytanie dotyczące refundacji składek na ubezpieczenie społeczne dla osby niepełnosprawnej (WNUG) prowadzącej działalnosc gospodarczą , ale bedacą wspolnikiem społki jawnej . Czy osobie takiej nalezy sie z tego tytułu zwrot składek . Jesli nie czy sa jakies inne mozliwości .
Renia
:-)
Ostatnio edytowano 5 lis 2009, o 15:13 przez Renia911, łącznie edytowano 1 raz
Renia911
Renia911
Nowicjusz

Poprzednia strona

Powrót do Niepełnosprawność - ulgi, regulacje prawne itp

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi