www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Problemy z nauczeniem MARFANÓW! [GDZIEŚ w centralnej Polsce]

Postprzez JanK » 23 wrz 2009, o 11:49

Jest rodzina osób z Zespołem Marfana mieszkająca na wsi pod Kielcami.
Syn skończył Gimnazjum jako słaby uczeń i słabszy fizycznie bo często chorował (byl w sanatoriach). Teraz takiego słabego ucznia lepiej nie przyjąć do DOBREGO LICEUM odległego o 2km. BO prawdopodobnie zaniży średnią całego Liceum; jako Ten co źle zda maturę a może wcale nie ukończy Liceum. DLATEGO lepiej nie przyjąć tego młodego ucznia do tej szkoły (zdanie p. Dyrektor).

Proszę o podpowiedzi
CO począć w takiej sytuacji kogo i jak przekonać?
Co w takiej sytuacji zrobić?
O planach zapominamy, działanie zostanie uwiecznione.
JanK
Ekspert

Postprzez Gosieńka » 23 wrz 2009, o 12:07

To znaczy tak - uczniowie do liceum przyjmowani są według wyników egzaminu gimnazjalnego i ocen na świadectwie. Więc skoro oceny i wyniki w nauce miał kiepskie to nikt nie przyjmie go do dobrej szkoły tylko dlatego że jest chory. Czy to jedyne liceum do którego może chodzić? Przecież są też inne szkoły, może starać się o przyjęcie do innej, już nie tak bardzo wymagającej. Może to i nawet lepiej dla niego bo w bardzo dobrym liceum chłopak mógłby nie dać sobie rady z nauką.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez JanK » 23 wrz 2009, o 13:21

Wygląda na to, że opinia nauczycieli - słaby uczeń. Matka twierdzi, ze mógłby być dobry jeśli nauczyciele byliby wyrozumiali w sprawcach leczenia i innych zdrowotnych.
Inne szkoły są odległe od tej wsi ok. 15 km, słaby dojazd - zagrożenie szczególnie w zimie i na jesieni a po za tym szkolnictwo zawodowe (ew. moze technikum).

Moze być tak, że nie zostanie wysłany do żadnej szkoly !!!
JanK
Ekspert

Postprzez Gosieńka » 23 wrz 2009, o 13:25

JanK napisał(a):Inne szkoły są odległe od tej wsi ok. 15 km, słaby dojazd - zagrożenie szczególnie w zimie i na jesieni
A szkoły z internatem? Może to by było rozwiązaniem.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez JanK » 23 wrz 2009, o 13:55

W tej sytuacji Internat to brak opieki - większe zagrożenie.
NIE WIEM CZY JEST COS TAKIEGO W TEJ OKOLICY.
Ostatnio edytowano 23 wrz 2009, o 14:04 przez JanK, łącznie edytowano 1 raz
JanK
Ekspert

Postprzez Montana » 23 wrz 2009, o 14:03

Panie Janku.

Gosia trafnie napisała, uczniowie są przyjmowani wg. wyników. Nowi nauczyciele nie są w stanie przeswietlić przychodzących uczniów czy są zdolni czy nie, punktem wyjscia jest ocena ze swiadectw i egzaminow.
W takiej sytuacji nic nie da się zrobic. Tym bardziej na odleglosć.Wyjsciem jest interwencja u Dyrektora Liceum i puszczenie tam chłopca na próbę, jesli nie bedzie sobie dawał rady chyba zawsze jest mozliwośc przeniesienia?
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez JanK » 23 wrz 2009, o 14:09

Rozmawiała z Dyrektorką - rodzina, Kurator, i wiele innych. Prawdopodobnie nie pomogą temu chłopcu -postawa decydenta i niechęć do angażowania się pomoc słabszemu. Oceny i słaby uczeń to zawsze tylko sprawa podejścia do nauczania -można naciągnąć można nie naciągać - równie dobrze można pomóc i nie pomagać.

To moja ocena po rozmowie z Panią Dyrektor - lepiej nie zadawać sobie trudu inni podobnie słabi tez odpadli niech szuka miejsca dalej odpowiedniego.
JanK
Ekspert

Postprzez gabriela » 23 wrz 2009, o 14:12

Mój syn chodził do gimnazjum, później liceum, prowadzonego przes Salezjanów. Dostał się tam za świetne wyniki w nauce, ale jest to szkoła integracyjna, cześc uczniów jest przyjmowana, jeśli posiada orzeczenie o niepełnosprawności i dla nich - indywidualny tok nauczania, dostosowany do ich mozliwości. Na terenie kompleksu szkolnego jest internat oraz przychodnia rehabilitacyjna, w której młodzież może korzystać z różnych zabiegów, W poblizu również basen. Ośrodek wychowawczy jest prowadzony przez Księży, zakonnice i przygotowanych pedagogów, nie można zatem mówić o braku opieki. Takich ośrodków w Polsce Salezjanie mają więcej.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez JanK » 23 wrz 2009, o 14:24

Bardzo dobra podpowiedź Gabrysiu, jutro przekażę matce tą wiadomość mam z nią kontakt. Zobaczymy..

Czekam na inne podpowiedzi..
JanK
Ekspert

Postprzez arturro » 23 wrz 2009, o 16:22

Za moich czasów było tak ze w kazdym liceum było kilka miejsc dla uczniów "z problemami zdrowotnymi". Wymagana była odpowiednia opinia od psychologa z jakiegos osrodka rodzinnego (teraz nie pamiętam co to było) i szlus. Wiem bo sam miałem okazje skorzystac z tego :-D
OOOO. Znalazłem. Ja mam taką opinie wydaną z Wojewódzkiej Poradni Wychowawczo Zawodowej.
Ale nie wiem czy taka mozłiwosc jeszcze istnieje
arturro
-# Moderator

Postprzez Aga Wójciak » 23 wrz 2009, o 17:57

Niestety,tu dziewczyny mają rację.Liczą się wyniki na świadectwach i egzaminach.Ja też miałam duże problemy z miejscem dla Klaudii w szkole integracyjnej,bo cieszy się bardzo dobrą opinią.takie szkoły też niby są dla dzieci chorych-ale dyrektorzy tłumaczą się ograniczoną liczbą miejsc.To tak naprawdę trochę patowa sprawa...W mieście mamy więcej możliwości.Wydaje mi się,że najlepsze rozwiązanie dała Gabrysia.
Natomiast orzeczenia i papierki od psychologów i tak warto załatwić,a najczęściej są wręcz wymagane (takie dodatkowe wymagania miałyśmy od przedszkola po szkołę podstawową i teraz...-szkoda,że od "zdrowych " dzieci się takich badań nie wymaga...) :evil:
Aga Wójciak
Weteran

Postprzez 1ewa » 23 wrz 2009, o 17:58

A może ten chłopak przyszedłby do mojej szkoły - Chęciny to niecałe 12 km od centrum Kielc. Mamy internat i zapewnioną miałby naprawdę dobrą opiekę. Tym bardziej, że naprawdę mój dyrektor przychylnie i z sercem patrzy na młodzież, która potrzebuje pomocy. Poza tym mieszkam na terenie szkoły, do internatu mam 20 metrów- zaglądałabym do niego.
1ewa
Beniaminek

Postprzez dana_meadbh » 24 wrz 2009, o 07:34

Ratunkiem może być tzw. opinia wspierająca wydawana przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną. Do tego dołącza się świadectwo lekarza z Poradni Medycyny Pracy, w której musi być wyraźnie napisane, że uczeń ze względu na stan zdrowia nie może kontynuować nauki np. w szkole zawodowej i że zalecana jest nauka w liceum ogólnokształcącym. Dyrektor szkoły nie może wtedy odmówić przyjęcia takiego ucznia. Wyniki w nauce nie mają tu decydującej roli.
dana_meadbh
Hero

Powrót do Stowarzyszenie Marfan Polska

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi