www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Jak żyć po odmnie samoistnej ???

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez John » 13 lip 2008, o 17:10

Witam wszystkich, mam 25 lat i pewien nurtujący mnie już od pewnego czasu problem.
Otórz 6 lat temu miałem odmę samoistna leczoną operacyjnie metoda "torakoskopią chirurgiczną" od tego czasu nie mam żadnych problemów z płucami, jednakże prowadzę styl życia dość niekorzystny dla mojego zdrowia w stosunku do choroby jaką przebyłem . Mimo iż posiadam wyższe wykształcenie i mozliwości pracy umysłowej to jednak wybrałem inną drogę i pracuje fizycznie, dość ciężką ponieważ często na nockach ,nie ukrywam też dużo dzwigam. Pracuje w tej pracy już od prawie dwóch lat jednakże dopiero teraz po dość przypadkowej rozmowie z moim lekarzem rodzinnym dowiedziałem się ze jest to raczej niepożądane dla mojego zdrowia... Boje sie ze odma może wrócić a nie chce rezygnować z pracy gdyż jest przede wszystkim dobrze płatna, przyznam się ze mimo przeczytanych dość obficie wiadomości na temat mojej choroby to nadal nie jestem pewien równierz co mi grozi w przypadku nawrotu choroby, czy można w jakiś sposób zapobiec odmie przez np. ćwiczenia ,leki i jaki tryb życia jest odpowiedni dla osób po tej chorobie.
John
Nowicjusz

Postprzez smuklaewa » 13 lip 2008, o 22:44

John napisał(a):Boje sie ze odma może wrócić

Nie ma cwiczen na wstrzymanie odmy ,jak już raz była to może znów wrócic.
Samoistna ,stąd ta nazwa :-) ,raczej staraj się ograniczac wysiłek fizyczny.....
smuklaewa
smile with me

Postprzez resa » 22 lip 2008, o 06:17

John napisał(a):czy można w jakiś sposób zapobiec odmie przez np. ćwiczenia ,leki i jaki tryb życia jest odpowiedni dla osób po tej chorobie.

Witam John :-)
Po odmie opłucnej przeciwwskazane są: duży wysiłek fizyczny, dźwiganie, praca wymuszająca pozycję stojącą, związana z koniecznością nagłego wysiłku, w tym także uprawianie niektórych sportów (kontaktowych, wysiłkowych, gier zespołowych). Wskazany jest ciepły i suchy mikroklimat oraz unikanie nadmiernych wahań temperatury (przede wszystkim przeciągów).

Typowych ćwiczeń zapobiegających odmie nie ma, ale bardzo przydatne jest opanowanie ćwiczeń oddechowych przeponą i ułatwijących odkasływanie wydzieliny. Prawidłowe oddychanie torem przeponowym ma bowiem bardzo duże znaczenie dla osób po operacji odmy.. Tak więc powietrze powinno być nabierane nosem, a wypuszczane ustami. Polecam fazy oddechu podzielić na 6 części - dwie pierwsze powinien stanowić wdech (nosem), trzy następne wydech (ustami), a szóstą można przeznaczyć na krótką przerwę, po której nastąpi kolejny wdech, czyli ==> 1,2 - wdech nosem, 3,4,5 - wydech ustami. 6 - przerwa. Z tego wniosek jest następujący - wydech powinien być dłuższy do wdechu.
Oprócz długości faz cyklu oddechowego równie ważną rzeczą jest tor oddechowy. Przy pojawieniu się objawów duszności, często w panice przyspieszamy i spłycamy oddechy. Jest to zjawisko, którego należy się wystrzegać. Przy ataku duszności powinno się dążyć do jak najpełniejszego przewietrzania powierzchni płuc, poprzez głębokie oddychanie właśnie torem przeponowym.

Najprostszy sposób na nauczenie się oddychania przeponą jest następujący:
Pozycja wyjściowa w leżeniu na plecach z nogami ugiętymi i stopami podpartymi o podłoże, ręce ułożone pod łukami żebrowymi na nadbrzuszu. Nabierasz powietrze nosem tak, by ułożone na brzuchu ręce uniosły się podczas wdechu do góry (jest to sygnał, że pracuje podstawowy mięsień wdechowy - przepona). Podczas wydechu przez usta, oparte na brzuchu ręce swobodnie opadają w dół - brzuch się zapada. Prawidłowa częstotliwość pełnego cyklu oddechowego dla osoby dorosłej wynosi około 16 oddechów na minutę. Kolejnym zadaniem jest zatem dostosowanie tempa Twoich oddechów do podanej normy.

Polecam także ćwiczenia oddychania torem przeponowym z pracą rąk:
Pozycja wyjściowa - leżenie tyłem o nogach ugiętych, wdech - nabierasz powietrze nosem do przepony, jednocześnie unosisz ręce przodem za głowę; wydech ustami opuszczasz kończyny górne w dół.
Pozycja wyjściowa - leżenie tyłem o nogach ugiętych, wdech - nabierasz powietrze nosem do przepony, jednocześnie unosisz ręce bokiem w górę; wydech ustami opuszczasz ręce bokiem w dół.
Pozycja wyjściowa - siad o nogach ugiętych , dłonie na karku, łokcie w przód - wdech, nabierasz powietrze nosem do przepony, łokcie rozchylasz - wydech, łączysz łokcie z przodu i pochylasz się w kierunku kolan.

Kolejną techniką ułatwiającą oddychanie w przypadku odczucia duszności jest oddychanie z oporem dla wydychanego powietrza. W sytuacjach nagłych pomocne mogą okazać się własne usta. Zachowujesz wówczas wszystkie komponenty prawidłowego oddychania przeponowego. Zmienia się tylko faza wydechu, w której wypuszczasz powietrze tzw. "zasznurowanymi ustami". Usta powinny być lekko przymknięte, tak byś czuł lekkie drgania warg pod wpływem wydmuchiwanego powietrza. W sytuacji codziennych ćwiczeń własne usta zastąpić może butelka wypełniona wodą i zaopatrzona w rurkę, do której wydychana się powietrze.

Bardzo ważny jest też naturalny sposobem oczyszczania dróg oddechowych. Polecam zatem ćwiczenia , które pomagają przywrócić i podtrzymać odruch kaszlu. Są następujące:
1. Nabierasz powietrze (zgodnie z wyżej podanymi zasadami), a następnie wydychasz je ustami szybkim, mocnym wydechem, jednocześnie wymawiając głoskę "hy." aż do całkowitego wypuszczenia powietrza z płuc. Taki sposób wydychania powietrza prowokuje kaszel.
2. Nabierasz powietrze (zgodnie z wyżej podanymi zasadami), a następnie wydychasz je szybkimi zdecydowanymi wydechami tak, aby cały wydech podzielić na około 4-5 części. W uproszczeniu możesz wyobrazić sobie 5 stojących przed sobą świec, które chcesz zgasić przy pomocy jednego wydechu. Gaszenie ostatniej świecy :-D również kończymy głoską "hy"

Ponadto powinieneś unikać znacznych zmian ciśnienia, dlatego nie są wskazane wycieczki w wysokie góry, a także nurkowanie.

Pozdrawiam :-)
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez hazelmike » 27 gru 2014, o 20:55

Płacze od kilku dni. Dodam, że ma 10 lat i mimo ZM jest dość sprawnym i żywym dzieckiem. Jak można ją przekonać do propozycji szkoły?
hazelmike
Nowicjusz

Postprzez szczypior » 27 gru 2014, o 21:20

Co rozumiesz przez propozycję szkoły?
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez asocko » 28 gru 2014, o 20:12

Płacze z powodu odmy, czy ZM? I co z tą szkołą? Pozdrawiam ciepło...
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez doniagg.sz » 7 kwi 2015, o 20:20

no właśnie płacze z jakiego pwoodu? jak z ta szkoła w koncu wyszło?
doniagg.sz
Nowicjusz

Postprzez Montana » 8 kwi 2015, o 20:20

Buahahahhahaaa ktos sobie tu próbuje posty nabijać szkoda tylko, że marnie to wychodzi.

Uwaga nabijacze.... trzeba napisać merytoryczne posty w tematach, które posty zliczają, tak to będziesz pisał pisał a licznik wskaże figę z makiem ;)
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez dana_meadbh » 9 kwi 2015, o 19:03

Adminki czuwają, zaraz bany dają...
dana_meadbh
Hero

Postprzez szczypior » 9 kwi 2015, o 20:54

niejako spamujac, wydaje mi sie, ze po zmianach na forum posty ze wszystkich dzialow sa liczone.
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez dawid01 » 17 cze 2015, o 10:40

Mam kolegę, który boryka się z takimi problemami, musi strasznie uważać na stres i nadmierny wysiłek. Na wysiłek jeszcze jakoś można uważać ale jak tu si ę nie stresować. Życzę powodzenia.
dawid01
Nowicjusz

Postprzez Mwoles » 21 wrz 2015, o 12:35

Jeśli wysiłek szkodzi to nad czym się zastanawiać? No niestety, ale zdrowia się nie kupi, więc ciężką pracą tylko się ryzykuje. No i masz alternatywę przecież.
Pozycjonowanie Kraków - http://www.forfront.pl
Mwoles
Nowicjusz

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi