www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Błysk w oku

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez Justynka » 18 paź 2015, o 17:27

Wczoraj pojawil mi się mały błysk w prawym oku i zaraz po nim utrzymuje się mala ciemna plamka. Będąc na dworze tego nie widzę. Tylko w pomieszczeniu. Byłam u okulisty przebadał oczy gruntownie i wszystko jest ok jednak ten błysk podczas mrugania jest. Czy ktoś z Was tak miał? To nie są fotopsje. Martwie się.
Justynka
Sympatyk

Postprzez szczypior » 18 paź 2015, o 19:09

Jakie badania wykonal okulista?
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Justynka » 19 paź 2015, o 05:35

Sprawdził czy nie odkleja się siatkówka. Sprawdził czy nie ma jakichkolwiek szczelin i dziur. Ciśnienie oka. Potem znieczulił mi oko i przykleił jakby soczewke z plastikową galką poczym dużą wiązką swiatla badał oko. Potem nic nie widzialam przez jakies 3 minuty i powiem szczerze, ze pierwszy raz mialam robione tego typu badanie. Zaaplikował kolor. Nieprzyjemne rownież. Mowi, ze to po to by dokladnie przebadac oko. Wszystko odbywalo sio w szpitalu okulistycznym i pierwszy raz ktoś badal moje oczy prawie 2 godziny. Lekarz byl szwedem wiec nie przytoczę specjalistycznych nazw badan :) wazne ze niby wszystko ok. Tylko skąd ten blysk.
Justynka
Sympatyk

Postprzez szczypior » 19 paź 2015, o 06:11

To sytuację mamy bardzo podobną, bo sam napadami mam identyczne objawy, a badania nie wykazują niczego podobnego. Być może to kolejny objaw z cyklu marfan tak ma. Dla pewności trzeba kontrolować w miarę regularnie, bo to podobne objawy jak przy odklejaniu się siatkówki oka.
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Justynka » 19 paź 2015, o 11:38

No o siatkówkę boję się najbardziej, ale skoro gruntownie przebadali i jest wszystko ok to musi być. Może to jest od niskiego ciśnienia lub migreny ocznej z aurą...? W kazdym razie będę badać oczy co pół roku. Będę czujna :) dzięki szczypior za odpowiedź!
Justynka
Sympatyk

Postprzez szczypior » 19 paź 2015, o 12:19

Pytanie czy na przyklad nie zmienialas jakis lekow ostatnio?
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Justynka » 19 paź 2015, o 14:46

Nie, nie zmieniałam ale nie mogłam zasnać do 5 rano dzień przed tym błyskiem. Może to od niskiego ciśnienia i zmęczenia. Staram się szukać przyczyny. Bo bez niej nic się nie dzieje :) wyniki tez mam idealne.
Justynka
Sympatyk

Postprzez szczypior » 20 paź 2015, o 12:20

Teraz zastanawiam się, czy u mnie też tego nie można połączyć. Co miesiąc mam trzy dni pod rząd kiedy zupełnie nie śpię...
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Tomek78 » 20 paź 2015, o 14:50

U mnie podobne dolegliwości towarzyszyły odwarstwieniu siatkówki, ale od razu po badaniu w zwykłym gabinecie okulistycznym okazało się najgorsze. No, ale u Ciebie jak wykonano tak liczne badania i nie stwierdzono nic złego to wszystko jest na pewno dobrze.
Poniżej wklejam opis podobnych objawów podczas tzw. odwarstwienia przedarciowego:

"Odwarstwienie siatkówki przedarciowe
Co to jest i jakie są przyczyny?
Siatkówka znajduje się na wewnętrznych ścianach gałki ocznej. Jest to jedna z najistotniejszych struktur oka, ponieważ zawiera fotoreceptory, które zamieniają energię świetlną na wrażenia wzrokowe. Wnętrze gałki ocznej wypełnia ciało szkliste, które ma konsystencję żelu i przylega do siatkówki. Z wiekiem zaczyna się ono obkurczać i oddzielać od siatkówki, co nazywamy tylnym odłączeniem ciała szklistego (PVD). Proces ten może zostać przyspieszony przez uraz oka lub głowy. Konsekwencją kurczenia się ciała szklistego jest pojawienie się w nim zagęszczeń, które rzucają cienie na siatkówkę. Pacjent widzi je jako ciemniejsze punkty, które mają tendencję do nieznacznego przesuwania się wraz z ruchami gałki ocznej i głowy. Są to tzw. męty ciała szklistego, których nieznaczna liczba pojawia się w ciągu życia prawie u każdego z nas. Męty te nie zanikają, pozostają na „zawsze”, choć większość pacjentów nie zwraca na nie uwagi. Jeżeli kurczeniu się ciała szklistego będzie towarzyszyło pociąganie siatkówki, pacjent może obserwować krótkie, silne wrażenia świetlne określane jako błyski (inaczej fotopsje), które zazwyczaj szybko ustępują. Ten fizjologiczny proces odłączania się ciała szklistego może u niektórych osób prowadzić do powikłań. W miejscach, w których kurczące się i odłączające od siatkówki ciało szkliste silniej przylega do niej, mogą powstać przedarcia i otwory. Płyn z wnętrza gałki ocznej może przez nie dostawać się pod siatkówkę, powodując przedarciowe (otworopochodne) odwarstwienie siatkówki. Odwarstwienie pojawia się zazwyczaj w części obwodowej siatkówki, jednak szybko postępuje, obejmując całą jej powierzchnię.
Do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia przedarciowego odwarstwienia siatkówki zaliczamy pacjentów:
◦ z krótkowzrocznością, zwłaszcza dużą krótkowzrocznością tj. >-6D
◦ ze zwyrodnieniami na obwodzie siatkówki,
◦ po operacji zaćmy,
◦ u których odwarstwienie wystąpiło w drugim oku,
◦ po urazie głowy lub gałki ocznej,
◦ z obecnością odwarstwienia u członków rodziny,
◦ z chorobami, takimi jak: zespół Marfana, Ehlersa i Danlosa, zespół Sticklera, homcystynuria i inne."

LINK
Jeśli masz oczy patrz,
Jeśli widzisz spostrzegaj...
Tomek78
Adept

Postprzez Justynka » 24 paź 2015, o 10:41

Po trzech dniach przeszło mi i odpukać narazie nic sie nie dzieje. Oczywiście mam męty w oczach gdy patrze w jasne miejsca. Tzn, że każdy z nas marfanow skazany jest na ślepote??? Ekstremalnie to nazywając? Będę często badac oczy.
Justynka
Sympatyk

Postprzez Tomek78 » 24 paź 2015, o 11:53

Na pewno nie każdy od razu na ślepotę, ale zdecydowana większość ma jakieś problemy ze wzrokiem, a czas ma tu pewno wielką rolę. Teraz chirurgia oka poszła tak do przodu, że nawet odwarstwienie wcześnie zoperowane ratuje widzenie. Minus tego wszystkiego jest taki, że te nasze tkanki nie są tak mocne jak u innych i każda ingerencja chirurgiczna różnie się może skończyć. U jednych ZM bardziej się odbija na sercu, u innych na oczach, jeszcze u innych na kręgosłupie, a u niektórych na czymś innym, albo na wszystkim po trochu.
Jeśli masz oczy patrz,
Jeśli widzisz spostrzegaj...
Tomek78
Adept

Postprzez Justynka » 24 paź 2015, o 14:27

Fakt. Pozostaje być czujnym. Ręka na pulsie ;) dzięki chłopaki za pomoc i wszelkie informacje!
Justynka
Sympatyk

Postprzez Gosieńka » 24 paź 2015, o 20:38

Justyna ja dawniej miewałam różne dziwne odczucia w oczach - niekoniecznie błyski ale jakieś gwiazdki mi latały przed oczami. Tylko towarzyszyły temu też często ból głowy więc zwaliłam to wszystko na migrenę oczną. Ogólnie ze wzrokiem nie mam żadnych problemów (soczewki ok) ale męty jakieś też mam. Patrząc na jasne ściany w prawym oku ciągle widzę jakieś latające czarne plamy. Okuliści nic nie widzą... U nas chyba już taka uroda - zawsze coś tam jest inaczej niż u innych.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez asocko » 24 paź 2015, o 22:24

Też niedawno spanikowana poszłam do okulisty z błyskami i przesuniętą źrenicą, ale okazało się, że wszystko się trzyma na miejscu i nic się nie dzieje... A błyski i przesunięcie jak było tak jest. W sumie to nie jestem do końca przekonana, ale co robić...
Tomek78, możesz podać źródło cytatu? :-)
Dzięki. Wkleiłam pod tekst. 8-)
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi