www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Antykoncepcja, trądzik i Marfan

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez kmn » 15 sie 2016, o 21:13

Witajcie,

Jako Marfanka z 26-letnim stażem zmagam się z niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami hormonalnymi, cukrzycą i trądzikiem zaskórnikowym.... Po latach leczenia różnymi maściami i roztworami, mój dermatolog zaproponował antykoncepcję. Wybrałam się do klikniki gdzie, zlecono mi badania i wyszło: podwyższony testosteron i bilirubina. Krzepliwość krwi, prolaktyna wyszła w normie.
Z powodu podwyższonej biblirubiny lekarz ginekolog nie zgodził się na wypisanie recepty na leczenie hormonalne. Moja cukrzyca + Marfan = może źle wpłynąć na naczynia krwionośne i serce. Jestem zielona w tym temacie, więc nie wiem jaka jest faktyczna szkodliwość takich tabletek w tym wypadku...W związku z tym odpadają tabletki antykoncepcyjne, ale też i popularne tabletki Izotek od dermatologa, gdyż trzeba mieć zabezpieczenie przed zajściem w ciążę.

tu taka znaleziona ciekawostka z naszej www
1. Antykoncepcja i Zespół Marfana - jakie przedsięwziąć środki ostrożności?
- Odradza się niektóre pigułki , które zawierają nadmierną dozę estrogenów, które wnoszą ryzyko nadciśnienia tętniczego. Poleca się przepisywanie pastylek o minimalnej dozie estrogenów, a nawet takie zawierające tylko progesteron.

Przyznam szczerze, że jestem bezradna.
Chciałabym wyleczyć trądzik, ale pomysłów na leczenie już nie mam ani ja, ani lekarz.
Czy ktoś ma podobny problem dermatologiczny ew. czy któraś z Pań stosowała antykoncepcję i jakim skutkiem?
Czy możecie polecić lekarza endokrynologa-ginekologa, który znalazłby złoty środek?
kmn
Nowicjusz

Postprzez basia10880 » 16 sie 2016, o 12:38

No to ciężka sprawa...
Też miałam problem z trądzikiem ale wyleczyłam go Izotekiem zanim się dowiedziałam, że choruję na ZM.
Też miałam problemy z antykoncepcją, bo okazało się że mam wysoki ALAT..ale mimo to z dermatolog zaryzykowałyśmy i na własną rękę brałam tabletki...po zakończeniu leczeni Izotekiem skończyłam też brać tabletki antykoncep. .
Niestety nie wiem jak tu pomóc...nie znam nikogo takiego.
Bo w życiu trzeba walczyć o swoje.
basia10880
Nowicjusz

Postprzez kmn » 16 sie 2016, o 15:55

basia10880 a jak długo przyjmowałaś Izotek?
Daj znać na priw, jak Twoje sprawy kardiologiczne i jak wyglądała na tamten moment Twoja sytuacja zdrowotna, o czym wiedziałaś. Chciałabym też zapytać o trądzik.
kmn
Nowicjusz

Postprzez basia10880 » 17 sie 2016, o 16:02

Jak już napisałam Ci na priv ... 8 miesięcy wraz z antykoncepcją.
Nie żałuję...Ale pewnie gdybym wtedy wiedziała, że choruję to pewnie bym miała ten sam problem co Ty.
A co do Izoteku to też jest problem z cholesterolem... bardzo jest wysoki.
basia10880
Nowicjusz

Postprzez kmn » 17 sie 2016, o 17:37

I czy nie miałas nawrotów?
kmn
Nowicjusz

Postprzez basia10880 » 17 sie 2016, o 18:51

Zdarza się, że coś wyskoczy ale to przeważnie przed miesiączką..ale nie jest źle..
a cholesterol mam podwyższony ale to przez to co jem :-P .. nie trzymam się zalecanej diety :-D
basia10880
Nowicjusz

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi