www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Sprawy stomatologiczne

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez ela » 18 sie 2011, o 19:51

Ja od jakiegoś czasu używam tylko pasty bez fluoru i też zastanawiam się czy dobrze robię ? Czy jest on tak szkodliwy jak można to wyczytać?
Ela
ela
Bywalec

Postprzez Gosieńka » 18 sie 2011, o 22:18

Ela z tego co ja słyszałam czy wyczytałam gdzieś o marfanie to, że z fluorem właśnie mamy problem. Jest go za mało czy coś w tym rodzaju i między innymi dlatego tak szybko psują się marfanom zęby. Nie wiem czy to prawda czy nie ale u mnie w sumie by się zgadzało - moje zęby psują si w tempie błyskawicznym, Artura też.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez Montana » 23 sie 2011, o 20:21

Gosieńka napisał(a):Nie wiem czy to prawda czy nie ale u mnie w sumie by się zgadzało - moje zęby psują si w tempie błyskawicznym, Artura też.

niestety, moje tak samo :( a do tego mam paniczny strach przed dentystą :(:(
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez gabriela » 23 sie 2011, o 20:37

Byłam wczoraj u mojej dentystki i muszę się pochwalić, że mam najcudniejszą dentystkę na świecie. Nic nigdy nie boli i taki luz, ze człowiek z tym całym badziewiem w ustach w trakcie jej koronkowej roboty, z trudem wytrzymuje by nie ryknąć śmiechem i nie opluć całego gabinetu :-D Mówiła, że pasty z fluorem to bułka z masłem, należy się jednak wystrzegać dodatkowych płynów fluoryzowanych, bo to już zbyt wiele. Poza tym marfani maja zęby odwapnione, dlatego się tak psują. Bardzo ważna jest więc dieta mleczna, twarogi, ale nie żółte sery. I pobożne życzenie, że to coś pomoże :-/
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez asocko » 23 sie 2011, o 21:42

Montanko Kochana! Witaj w klubie! Tylko ja już po terapii jestem i wszystko pięknie wyleczone. Lęk też zniknął. W Warszawie mogłabym Ci polecić kilku cudownych dentów, którzy bardzo dobrze radzą sobie z takimi, jak my. Jest takie forum , na którym się czasem udzielam. Mi bardzo pomogło.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez szyszka » 24 sie 2011, o 10:09

ja uzywam pasty i plynu do plukania jamy ustnej MERIDOL i polecam tym wszystkim, ktorzy maja problem z krwawiacymi dziaslami. No i nitka obowiazkowo kiedy moge. A co do psucia sie to rzeczywiscie moje zeby tez szybko sie psuja ale mysle ze tak jak i innym.
Cracovia Kraków!!!
szyszka
Znawca

Postprzez arturro » 24 sie 2011, o 11:39

Ja własnie wczoraj byłem na odkamienianiu i chyba znowu bedę miec kilka ząbków do robienia. A wszystko własnie dlatego ze nie czysze regularnie nitką. A nie czyszczę bo mi ciagle dziąsła krwawią. I tak sie zamyka kółko.
arturro
-# Moderator

Postprzez Gosieńka » 24 sie 2011, o 12:08

arturro napisał(a):Montanko Kochana! Witaj w klubie! Tylko ja już po terapii jestem i wszystko pięknie wyleczone. Lęk też zniknął. W Warszawie mogłabym Ci polecić kilku cudownych dentów, którzy bardzo dobrze radzą sobie z takimi, jak my. Jest takie forum , na którym się czasem udzielam. Mi bardzo pomogło.
Ania to ja poproszę na priva o adres do takiego cudownego dentysty bo zaraz się tam przeprowadzam i chyba nie będę w stanie czasowo przyjeżdżać leczyć zęby tu w Łukowie gdzie teraz leczę.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez asocko » 24 sie 2011, o 12:45

Jak tylko dotrę do domu. W pracy nie mam... A raczej - musiałabym grzebać w necie.

[ Dodano: 2011-08-24, 13:46 ]
Fajnie będzie mieć Ciebie bliżej. ;-)
asocko
VIP

Postprzez arturro » 24 sie 2011, o 18:51

asocko napisał(a):[ Dodano: 2011-08-24, 13:46 ]
Fajnie będzie mieć Ciebie bliżej. ;-)

No no. Tylko bez przesady ;-)
arturro
-# Moderator

Postprzez asocko » 24 sie 2011, o 21:15

He he... 8-)
asocko
VIP

Postprzez Reska » 26 sie 2018, o 18:44

przez Baster » 29 lip 2008, o 19:04

Dość długo nosiłam aparat ortodontyczny. Zaproponowano mi go wówczas, gdy wyrosły mi piękne drugie jedynki i zaczęły na siebie zachodzić. Brakowało im miejsca. Zakładałam go na noc i cztery godziny na dzień. Regulowany, po jakimś czasie dostałam drugi, większy, także regulowany. A potem usunięto mi cztery zdrowe zęby, trzy czwórki i górną piątkę, która dopiero zaczynała się wyżynać. Decyzję taką podjęła moja pani ortodontka, a potem skonsultował to chirurg dentysta. Moje zęby nie są idealnie równe, ale jest to tak mało dostrzegalne, że nie chciałam nosić aparatu stałego. Taki mi później zaproponowano. Ponadto nigdy nie będę mieć zębów mądrości. Gdyby lekarze nie zajęli się moimi zębami, byłabym chyba króliczkiem dlatego dziękuję moim rodzicom za mój piękny uśmiech  

Wracając do spraw stomatologicznych w zespole marfana, na dzień dzisiejszy córka /cyt. powyżej/ ma założony aparat stały na górne zęby, ponieważ znów zaczęły wysuwać się do przodu, a dolna szczęka cofać.
Syn jest po długoletnim leczeniu wszelkich zębów. Co nie dało żadnej poprawy.
Po „doświadczalnych praktykach” w Instytucie Stomatologii w Krakowie, niestety usuwanie zębów kończyło się kilkanaście razy na pogotowiu, masakra.
Może w Warszawie są mądrzejsi, inaczej będę w stanie posumować :-( , że u nas w Polsce niestety stomatolodzy nie mają pojęcia co to z. marfana
well-wisher

..." Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem "...
Reska
Beniaminek

Postprzez dana_meadbh » 27 sie 2018, o 05:40

Córka nosi aparat 4 rok. Ma usunięte cztery stałe czwórki, zawiązki wszystkich ósemek oraz 3 dodatkowe dziewiątki (tak, niestety i tego jej nie oszczędzono). Zęby usuwaliśmy w prywatnej klinice na NFZ, doktór zrobił to za darmo, dał nawet lepsze znieczulenie i za każdym razem szył ranę i dawał antybiotyk. Tylko raz rana ropiała, ale wyleczył również za darmo. Zrobił to ze względu na jej ZM, byłam mile zaskoczona, że chciało mu się doczytać na czym polega ten zespół. Teraz Emila czeka na operację szczęki, górna jest za mała w stosunku do dolnej.
dana_meadbh
Hero

Postprzez Reska » 15 wrz 2018, o 13:25

Ufam, że operacja przebiegnie pomyślnie i da oczekiwane efekty.

Moja córka dziś po wizycie u ortodonty, konieczne już założenie stałego aparatu na dolną szczękę, ósemek miało nie być, na dole wyrosła jedna, druga ma zawiązek, będą usuwane, prawdopodobnie po porodzie.
W Instytucie Stomatologii Kraków /leczenie refundowane przez NFZ/ podczas usuwania podawane zawsze było znieczulenie z antybiotykiem, rany szyte /nie zawsze/ … mimo tego kończyło się powikłaniami, kilkanaście razy na pogotowiu, czyszczenie ran, kolejne antybiotyki. Tymczasem przerwa, ponieważ syn /z.marfana/ obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, więc proszę podpowiedzieć gdzie najpewniej można się udać z tym problemem.
well-wisher

..." Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem "...
Reska
Beniaminek

Postprzez dana_meadbh » 15 wrz 2018, o 18:12

Nie udało mi się znaleźć ortodontę, który leczyłby ją na NFZ. Chodzi prywatnie, ma dwa stałe aparaty. Leczenie trwa już ponad 4 lata i sporo kosztowało (ok. 15 000).
dana_meadbh
Hero

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi