www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Sprawy stomatologiczne

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez gabriela » 26 mar 2009, o 13:16

Powiedzcie dziewczyny jak to jest ze zgryzem u Waszych córek? Tzn czy wystające ząbki są skutkiem ich nierównego wyrastania, czy tez nierównego ułożenia szczęki górnej względem dolnej? Bo własnie takie ułożenie w Zespole Marfana ( plus słynne gotyckie podniebienie) się zdarza. Więc zastanawiam się , czy aparacik w przypadku wysuniętej szczęki coś daje? Jesli tak, to super.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Aga Wójciak » 26 mar 2009, o 14:00

Klaudia ma wysuniętą lekko górną szczękę oraz gotyckie podniebienie.Jej szczęka wygląda już dużo lepiej dzięki ortodontce.Zęby wychodziły różnie,ale słuchałam pani Kasi,usuwaliśmy mleczaki i stałe 4 i w tej chwili są prawie równe.Powiem szczerze,że nie raz ogarniała mnie lekka panika jak któryś ząb wychodził zupełnie z boku szczęki lub jak patrzyłam na pantomogram i widziałam 3 zęby na jedną maleńką szczelinkę.Zaufałam jednak ortodontce,bo przekonałam się,że doskonale wie co robić.Była jedyną,która spytała o to,czy córka ma problemy ze stawami i uzupełniła swoje wiadomości o ZM.Mam nadzieję,że uda się też trochę jeszcze wyrównać ten zgryz.Jak dotąd nie zawiodłam się na zaufaniu do pani Kasi-więc i tą kwestię pozostawiam w jej rękach.O efekcie powiem za około 2 lata. :lol:

[ Dodano: 2009-03-26, 13:09 ]
Dodam jeszcze,że ważne jest to,żeby wybrać dobrego stomatologa którego polubi nasza pociecha :-D
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez Gosieńka » 26 mar 2009, o 15:18

Kiedyś też kilka razyz awitałam do ortodonty ale jakoś wszystko rozeszło się po kosciach. Jeszcze niedawno moja dentystka namawiała mnie na wizyte u ortodonty i założenie aparatu ale ja nie jestem do tego zbyt dobrze nastawiona. Patrząc na koleżanki które po założeniu aparatu po kilka dni nie mogły jeśc i tak samo było po dokręcaniu śrubek, już nie wspominając o środkach przeciwbólowych które non stop łykały. Ja jednak podziękuję za takie atrakcje.
Gosieńka
VIP

Postprzez szyszka » 26 mar 2009, o 16:42

ja nosiłam 2 lata stały aparat i wcale nie było jak źle. co prawda trochę bolało na początku, ale to był ból do zniesienia i nigdy nie musiałam brać środków przeciwbólowych!!!!!
więc Gosieńka może niepotrzebnie rezygnujesz z aparatu bo przecież czego się nie robi dla urody :D
Cracovia Kraków!!!
szyszka
Znawca

Postprzez Gosieńka » 26 mar 2009, o 18:24

szyszka napisał(a):więc Gosieńka może niepotrzebnie rezygnujesz z aparatu bo przecież czego się nie robi dla urody :D
Ja i tak już jestem wystarczająco piękna i żaden aparat nic nie zmieni w tej kwestii :-D
A tak na poważnie to gdybym miała jakoś bardzo krzywe zęby to pewnie bym się zdecydowała a że u mnie to tylko sprawa zgryzu tak więc nie zdecydyję się na aparat.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez jola75 » 26 mar 2009, o 19:28

Moja córka ma 13 lat i nosi 4 lata aparat ruchomy i powiem szczerze ,że jestem bardzo zadowolona z efektu, ponieważ zgryz miała taki jak ja i inne marfanki, czyli górna szczęka do przodu i przy tak długim czasie noszenia ma idealny zgryz powiedziała pani ortodontka, jedynie trójki jej jeszcze odstają i ma nadzieję że się wyprostują bez wyrywania czwórek ,bo teraz przy prawidłowym już zgryzie to chyba by za mocno się posunęły do tyłu żeby wypełnić luki. Początkowo uważała, że może być potrzebny aparat stały, ale ostatnio nie wspominała.
Nie informowałam jej o zespole marfana gdyż sama nie wiedziałam wcześniej nawet o sobie, a teraz nie pomyślałam wcale o tym. Druga córka ma 10 lat i teraz będzie miała 3 kwietnia do odbioru aparat też ruchomy, zapytam się co z tym marfanem -czy coś wie. Ma jeszcze mleczną jedną trójkę, czwórki i piątki.
Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile,
lecz po czasie jej trwania.
jola75
Specjalista

Postprzez mika » 26 mar 2009, o 22:26

U mojej córki o gotyckim podniebieniu ortodontka nic nie wspomniała. Mówiła tylko , że jest ciasno i trójki nie będą miały jak wyjśc. Wadę tą oceniła jako poważną. Nic więcej nie mówiła ani o wadzie zgryzu ani o wystającej górnej szczęce. Moim zdaniem moja córka chyba nie ma wystającej szczęki (przynajmniej ja jej nie zauważyłam, ani nikt postronny).Zęby od zawsze wychodziły jej później niż rówieśnikom i jedynie dwójka wyrosła troszkę krzywo.
Szukam innego lekarza i może on mi powie więcej na ten temat, bo ta moja dotychczasowa to chyba jakaś nie douczona. Byc może nowy lekarz będzie miał odmienne zdanie i poradzi solidnie.
mika
Beniaminek

Postprzez Aga Wójciak » 26 mar 2009, o 22:30

Jak wiadomo każdy przypadek ZM jest inny.Tak samo zresztą u osób zdrowych-jedni mają proste zęby i nie potrzeba żadnych aparatów (tak jak ja :mrgreen: )a inni muszą mieć usuwane 4 i nosić aparaty.Ja też słyszałam od ortodontki,że noszenie aparatu nie musi wcale wiązać się z takim cierpieniem,przede wszystkim dlatego,że każdy ma inny próg wytrzymałości na ból i różne wady zgryzu.Klaudia,niestety nie miała przerw nawet między zębami mlecznymi,być może dlatego był taki a nie inny proces jej leczenia.Poza tym czytałam,że u marfanów lepiej jednak te 4 usuwać.Ale tak jak już wcześniej pisałam każdy przypadek jest inny i dobrze skonsultować tą decyzję z dobrym ortodontą i stomatologiem.
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez szyszka » 26 mar 2009, o 22:55

Gosieńka napisał(a):Ja i tak już jestem wystarczająco piękna i żaden aparat nic nie zmieni w tej kwestii :-D

:-D
Cracovia Kraków!!!
szyszka
Znawca

Postprzez dana_meadbh » 27 mar 2009, o 13:23

Miśka ma wysuniętą lekko dolną szczękę oraz gotyckie podniebienie,usuwaliśmy mleczaki i wszystkie stałe 4. W tej chwili jej zęby są prawie równe, ale to sytuacja przejściowa, bo młoda ciągle rośnie. Szczęka jej się powiększa i kto wie czy nie skończy się na jej operacyjnym korygowaniu.
dana_meadbh
Hero

Postprzez Aga Wójciak » 27 mar 2009, o 15:08

Ojej!A ile ma lat Twoja Misia?Dlaczego operacyjne korygowanie?
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez dana_meadbh » 28 mar 2009, o 09:28

Miśka ma 12 lat. Problem polega na tym, że dolna szczęka rośnie szybciej od górnej.
dana_meadbh
Hero

Postprzez mika » 15 kwi 2009, o 23:18

Kochani byłam dziś z córką u nowego lekarza. Długo szukałam , ale sie opłaciło. Znalazłam w Lublinie panią doktor, ktora o ZM wie dosłownie wszystko. Nie tylko sprawy stomatologiczne , ale też ogólnie objawy, zalecenia i rokowania takich osób nie były jej obce. Zadziwila mnie tym , ze sama mówiła o forum marfanowskim , stowarzyszeniu , wyjazdach ,, turnusach, spotkaniach i na dodatek zna pana Jana Kawalca. Fajnie było rozmawiac z kimś kto sie zna na rzeczy i wie o co chodzi. Pochwalila zęby mojej córki i stwierdziła, ze nie jest tak źle i że jest tylko ,,muśnięta marfanem". Żadnych stałych zębów nie będziemy usuwac bo jest problem tylko z jedną trójką na górze i da się ona skorygowac aparatem stałym, który założymy gdy będą wszystkie stałe zęby. Aparat ruchomy jaki mieliśmy od poprzedniego lekarza całkiem odstawiła ponieważ nic on nie daje. Poleciła jeszcze wszystkie nowe stałe zęby polakowac. Jestem bardzo zadowolona z wizyty i czekam szybkie efekty.
mika
Beniaminek

Postprzez asocko » 25 cze 2009, o 16:38

Pytanko mam. Bo dzis sie na mnie pani pielegniarka u stomatologa tak niepewnie popatrzyla i zapytala, czy marfany to moga ze znieczuleniem... To jak to jest? Bo ja to stara histeryczka jestem i na sam widok fotela, wiertla itp. moj puls bije wszelkie rekordy (normalna u mnie reakcja na stres, praktycznie nie mozliwa do opanowania) i bez znieczulenia to w ogole tragedia jest. Co jest grozniejsze?
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez Gosieńka » 25 cze 2009, o 17:33

Ania mi też niby odradzano tyle razy znieczulenie a miałam je za każdym razem odkąd pamiętam i jakoś żyje. Jeden lekarz mi kiedyś powiedział że groźniejszy będzie stres i to męczenie się na fotelu niż takie małe znieczulenie. Także spokojnie się znieczulaj ;-)
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi