www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Sprawy stomatologiczne

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez 1ewa » 25 cze 2009, o 19:48

dostałam od pani Kardiolog taką kartkę, którą mam się okazywać u dentysty, kiedy będę z Zuzią. Przepisuję ją: Zabiegi predysponujące do wystąpienia infekcyjnego zapalenia wsierdzia( zabiegi w obrębie jamy ustnej, dróg oddechowych lub przełyku)- ekstrakcja zęba, zabiegi w obrębie pzryzębia, leczenie kanałowe, usuwanie kamienia, implantacja zęba, usuniecie migdałka podniebnego lub gardłowego. Zlaecany schemat profilaktyki infekcyjnego zapalenia wsierdzia- profilaktyka standardowa amoksycyklina 2,0 1 godzina przed zabiegiem. dla chorych, którzy nie mogą przyjmować doustnie amoksycyklina lub amopicilina2,0 0,5-1 godz przed zabiegiem.Dla chorych uczulonych na penicylinę- klindamycyna 5000g albo azytromycyna albo klarytromycyna 500 mg 1 godzina przed zabiegiem.
Bez tej kartki mam się nie zjawiać u dentysty :)
1ewa
Beniaminek

Postprzez smuklaewa » 25 cze 2009, o 20:09

asocko napisał(a):czy marfany to moga ze znieczuleniem...
A czemu by nie???ja zawsze byłam znieczulana i nigdy nic się nie działo....
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez Aga Wójciak » 25 cze 2009, o 22:33

To normalne postępowanie w przypadku profilaktyki bakteryjnego zapalenia wsierdzia.Tak muszą wszystkie osoby-a w szczególności z ZM-z wadami serca. Chodzi o to,żeby do krwiobiegu nie przedostały się bakterie i grzyby.Powikłania takie grożą nawet śmiercią.
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez ela » 26 cze 2009, o 22:24

Ja też zawsze mam podawane znieczulenie. Zresztą przy ostatnim leczeniu kanałowym innaczej nie dałabym rady.
Czy na godzinę przed wizytą i godz. po też łykacie dawkę antybiotyku?
Ela
ela
Bywalec

Postprzez Aga Wójciak » 26 cze 2009, o 22:49

Moja poprzednia odpowiedż właśnie dotyczyła antybiotyków,jako profilaktyki zapalenia wsierdzia. ;-)
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez jola75 » 27 cze 2009, o 09:46

Ja bylam na dwóch operacjach usuwania żylaków ze znieczuleniem miejscowym nóg a nie zewnątrzoponowym w kręgosłup. Nic się nie działo i nikt nie robil problemu że jestem marfanką , a to klinika w końcu.
Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile,
lecz po czasie jej trwania.
jola75
Specjalista

Postprzez mika » 28 cze 2009, o 13:25

U mojej córki kiedyś dawniej jak jeszcze nie wiedzieliśmy o ZM i była tylko mowa niedomykalnosci zastawki lekarka w książeczce mi wpisała, że wszelkie zabiegi związane z przerwaniem tkanki (np usunięcie zęba lub każda inna operacja chirurgiczna ) koniecznie z osłoną antybiotykową.
mika
Beniaminek

Postprzez Gosieńka » 1 lip 2009, o 13:37

ela napisał(a):Czy na godzinę przed wizytą i godz. po też łykacie dawkę antybiotyku?
Ja antybiotyk brałam kiedyś tylko przy usuwaniu zęba. PRzy zwykłym leczeniu nic nie biorę.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez Aga Wójciak » 1 lip 2009, o 20:30

Antybiotyk bierze się wtedy,gdy ma dojść do uszkodzenia tkanki ;-)
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez arturro » 1 lip 2009, o 23:18

Aga Wójciak napisał(a):Antybiotyk bierze się wtedy,gdy ma dojść do uszkodzenia tkanki ;-)

Poniewaz mam delikatne dziasła to u mnie przy każdym zabiegu stomatolgiznym (boronie, czysczenie itp) dochodzi do krwawienia dziaseł. Czyli zawsze powinienem brac antybiotyki?
arturro
-# Moderator

Postprzez ela » 2 lip 2009, o 19:26

Moja kardiolog w takiej sytuacji
arturro napisał(a): u mnie przy każdym zabiegu stomatolgiznym (boronie, czysczenie itp) dochodzi do krwawienia dziaseł.

radzi brać dużą dawkę godz. przed i godz. po wizycie u stomatologa..
Ela
ela
Bywalec

Postprzez Aga Wójciak » 2 lip 2009, o 20:00

Dostałam takie same wytyczne od kardiologa dotyczące Klaudii.
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez Karolina » 13 lip 2009, o 08:02

kardolodzy do których chodziłam nigdy nic nie wspominali o antybiotykach przy wizycie u denstysty. a jak zapytałam dentystkę to powiedziała, że przy jakimś większym zabiegu a przy zwykłym borowaniu to nie.
"Istnieją magiczne chwile, które choć mijają niezauważone, to jednak niewidzialna Ręka Opatrzności zmienia bezpowrotnie nasz los..."
Karolina
Bywalec

Postprzez smuklaewa » 13 lip 2009, o 10:09

Karolina napisał(a):a przy zwykłym borowaniu to nie.
Oczywiście....kto przy borowaniu zapisuje antybiotyk???bez sensu. :-)
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez asocko » 13 lip 2009, o 22:06

COS DLA PANIKARZY I HISTERYKOW

[ Dodano: 2009-07-14, 15:49 ]
Mialam dzis robione calkowicie bezbolesne leczenie kanalowe u dentystki - aniola spokoju. Tetno nie mialo zadnych powodow do podskakiwania. O marfanie musialam jej opowiedziec, ale w kwestiach psychologiczno-stomatologicznych -> GENIALNA! Namiary: Natalia Bobkowska, ul. Paca 40 (Warszawa), tel. 0-22 810-08-89 .

[ Dodano: 2009-07-19, 21:04 ]
Szukam informacji (moze byc nie tu, ale z jakiegos dobrego zrodla) nt. przerostu sluzowki (dziaslo). Jakie sa konsekwencje i ryzyko? Jak ma sie to do marfana? Ew. kontatkt do dobrego chirurga szczekowego... Troche sie denerwuje.

[ Dodano: 2009-09-11, 20:29 ]
Usuwali mi dzis korzenie na chirurgii szczekowej. Nie wiem czy od nerwow, czy od tego calego dlubania, ciagniecia i drapania, czy od znieczulenia (przy trzeciej strzykawce stracilam rachube), ale w pewnym momencie postawnowilam im zemdlec na fotelu (skoki cisnienia, ogolna slabosc, podobno bardzo zbladlam), ale mnie przekonali, ze nie warto (z fotelika nagle zrobila sie lezanka, ja lezalam glowa w dol, a kardiolog mierzyla mi cisnienie i przemawiala czule w celu uspokojenia). Czy cisnienie 120/80 to duzo dla marfana? Bo tak w ogole to norma podobno... AHOJ PRZYGODO!
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi