www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Losartan

...czyli nasze życie z Marfanem

Postprzez p4blo » 6 mar 2009, o 01:07

Witam.

Zacząłem dopiero przeglądać ten wątek na forum i nie ukrywam że jestem zainteresowany tematem. Odnalazłem reportaż z lipca 2008 (ukazał się jakieś 2 tygodnie po słynnym artykule odnośnie losartanu i marfana z John Hopkins Medicine )

Ze strony marfan.org (więc raczej z wiarygodnego źródła) znalazłem ciekawy zestaw pytań i odpowiedzi dot. Losartanu, a w zasadzie testów klinicznych pod kątem marfana. Co prawda część pytań się powtarza względem tego co na drugiej stronie tematu pisała Gabriela, ale jest też np. info że testy mają trwać 3 lata.

Ktoś ma może jakieś newsy odnośnie Losartanu z innych źródeł, np. bardziej oświeconych lekarzy?
Ostatnio edytowano 6 mar 2009, o 09:37 przez p4blo, łącznie edytowano 1 raz
life is important thing. it's all we've got, as far as i know - eddie vedder
p4blo
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 6 mar 2009, o 20:18

Nie mamy nowszych wieści ponad te, co niektórzy z nas zażywają losartan nie czekając na wyniki badań w Hopkins Institute. Jeśli znasz dobrze angielski. może przetłumaczysz ten reportaż z lipca 2008?
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez p4blo » 13 mar 2009, o 00:21

Jeśli chodzi o reportaż z lipca '08, to opowiada on o rodzinie marfanów, gdzie jedno z dzieci trafiło do programu finansowanego z funduszy federalnych odnośnie działania Losartanu na pacjentów z ZM. Nie ma tam żadnych nowych wątków, ale warto zauważyć zdanie matki chłopca, która mówi iż dostaje newsletter [jak rozumiem z kliniki] i dzięki temu twierdzi że odbywa się masa różnych badań odnośnie Losartanu.

Szkoda że nikt nie ma dostępu do jakichś regularnych informacji dot. tych badań.

Tak się zastanawiam, jeśli ten lek faktycznie miałby takie działanie o jakie się go podejrzewa, to przez jaki okres czasu aorta zregenerowałaby się do stanu normalnego? Bo to chyba nie będzie tak, że zacznie się go łykać i tego samego dnia można skakać sobie na spadochronie...
life is important thing. it's all we've got, as far as i know - eddie vedder
p4blo
Nowicjusz

Postprzez smuklaewa » 13 mar 2009, o 01:45

Ja zażywam swietny lek Atacand....przebadany i pewny....wezcie poczytajcie o tym leku to się przekonacie o jego rewelacyjności....ja mam wydolność serca 68%,a miałam poniżej 50...
Nazwa handlowa: Atacand
Producent: AstraZeneca
Nazwa międzynarodowa: candesartan
Działanie Lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Zawiera cileksetyl kandesartanu, który podczas wchłaniania w przewodzie pokarmowym przechodzi w aktywną postać - kandesartan - będącą antagonistą receptora angiotensyny II. Działa w sposób selektywny na receptory angiotensynowe I (AT1). Angiotensyna II należy do układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA), który odgrywa główną rolę w powstawaniu nadciśnienia tętniczego oraz w innych chorobach układu krążenia krwi i naczyń krwionośnych. Preparat Atacand nie wpływa hamująco na enzym powodujący przejście angiotensyny I w angiotensynę II, dzięki czemu podczas przyjmowania leku nie obserwuje się występowania uporczywego kaszlu. Lek powoduje długotrwały spadek ciśnienia krwi, zmniejsza obwodowy opór naczyniowy. Nie wpływa na częstość skurczów serca, na pojemność minutową serca oraz objętość wyrzutową. Atacand może być stosowany we wszystkich stadiach nadciśnienia. Jest jednakowo skuteczny bez względu na wiek czy płeć chorej osoby. Po podaniu pojedynczej dawki lek obniża ciśnienie już po 2 h. W leczeniu długotrwałym oczekiwany efekt obniżający ciśnienie krwi osiąga się po upływie 4 tygodni. Lek podawany jest zwykle raz na dobę, gdyż zapewnia spadek ciśnienia trwający ponad 24 h. Atacand może być stosowany pojedynczo lub z innymi lekami obniżającymi ciśnienie krwi. Powoduje zwiększenie przepływu krwi przez nerki oraz zwiększa filtrację krwi w kłębuszkach nerkowych. Nie wykazuje niekorzystnego wpływu na stężenie cukru i lipidów we krwi. Jednoczesne przyjmowanie posiłku nie wpływa na dostępność preparatu. U pacjentów z obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych lub ze zwężeniem jedynej tętnicy nerkowej podawanie leków wpływających na układ renina-angiotensyna-aldosteron, również preparatu Atacand, może spowodować wzrost stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy krwi. Przed rozpoczęciem leczenia należy wyrównać stężenie płynów wewnątrz naczyń krwionośnych, aby nie doszło do stanu niedociśnienia.
Wskazania Nadciśnienie tętnicze w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi.
Przeciwwskazania Uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Ciąża, szczególnie II oraz III trymestr, i okres karmienia piersią. Gdy stwierdzi się ciążę, lek należy natychmiast odstawić.
Działania uboczne Atacand jest lekiem dobrze tolerowanym przez organizm, objawy niepożądane występują rzadko i prawie zawsze mają charakter przejściowy. Rzadko mogą się pojawić bóle i zawroty głowy, zakażenia górnych dróg oddechowych, bóle pleców, nudności, kaszel, bóle mięśni, zmęczenie, ból brzucha, biegunka, zapalenie gardła, wymioty, katar i zapalenie oskrzeli. Niezmiernie rzadko mogą wystąpić obrzęki. Stosowanie leku jest na tyle bezpieczne, że podczas jego przyjmowania nie istnieje konieczność kontroli parametrów laboratoryjnych.
Interakcje Podczas stosowania leku nie zaobserwowano dotychczas jakichkolwiek interakcji z innymi jednocześnie podawanymi preparatami. Bezpiecznie można stosować m.in. hydrochlorotiazyd, warfarynę, digoksynę, doustne leki antykoncepcyjne oraz inne leki. Należy jedynie monitorować stan osób przyjmujących jednocześnie preparaty litu. Działanie preparatu Atacand może być nieznacznie nasilone przez stosowanie innych leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.
Dawkowanie Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 8 mg raz dziennie. W razie konieczności dawkę należy zwiększyć. W leczeniu można dołączyć inny lek przeciwnadciśnieniowy, np. lek moczopędny. Preparat można przyjmować w czasie posiłku i pomiędzy posiłkami. U osób w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby i z upośledzoną w sposób łagodny i umiarkowany czynnością nerek nie jest konieczna modyfikacja dawki leku. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek należy zmniejszyć dawkę kandesartanu. Przy przedawkowaniu leku mogą wystąpić objawy niedociśnienia i zawroty głowy. W takim przypadku należy wdrożyć leczenie objawowe oraz kontrolować stan pacjenta w warunkach szpitalnych. Należy wówczas chorego ułożyć z nogami uniesionymi do góry. Ewentualnie można uzupełnić ilość krwi krążącej przez podanie płynów.
Uwagi Podczas stosowania leku mogą zaistnieć problemy z koncentracją, zawroty i bóle głowy. Dlatego też w czasie pierwszych dni terapii nie należy prowadzić ani obsługiwać urządzeń mechanicznych i pojazdów. Leku nie należy podawać kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Gdy stwierdzi się ciążę, lek należy natychmiast odstawić.
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez gabriela » 13 mar 2009, o 09:57

smuklaewa napisał(a):Atacand....przebadany i pewny....wezcie poczytajcie o tym leku to się przekonacie o jego rewelacyjności...
Zgoda Ewcia, ale Atacand nie ma nic wspólnego z Losartanem. Tu nie chodzi o obniżenie ciśnienia, ale o wpływ jaki Losartan ma na TGF Beta w Zespole Marfana. Chodzi o to, że nadmiar TGF Beta ( to jest białko) w ściankach aorty osób z Zespołem Marfana - powoduje spadek produkcji fibryliny - włókna odpowiedzialnego za elastyczność tkanki łącznej. I ponieważ w ZM występuje nadmiar TGFB - tym samym występuje mniejsza elastyczność tkanki łącznej ( zatem także aorty) co w konsekwencji prowadzi do tętniaków i rozwarstwienia tejże. Losartan natomiast, jak zauważyli badacze, zmniejsza ilość TGF B , tym samym zachowana zostaje równowaga produkcji fibryliny, co z kolei prowadzi do zwiększenia elastyczności i sprężystości aorty. ( oczywiście nie tylko aorty, ale o nią w ZM najbardziej się martwimy).
p4blo napisał(a):zdanie matki chłopca, która mówi iż dostaje newsletter [jak rozumiem z kliniki] i dzięki temu twierdzi że odbywa się masa różnych badań odnośnie Losartanu.
Och p4blo- pomarzyć....
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez smuklaewa » 13 mar 2009, o 12:26

Atakand
smuklaewa napisał(a):kandesartan - będącą antagonistą receptora angiotensyny II.
(Losartan, ATC: C 09 DA 09) – lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi z grupy antagonistów receptora angiotensyny II (typu AT1) (tak zwane sartany), stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.Gabrysiu ...poczytaj dokładnie,losartan,atakand...,tylko ,że atakand jest pewny bo przebadany,i obydwa te leki sa z grupy sartanów...tak mówią moi kardiolodzy..zalecając zażywanie atakandu mimo,że jest dość drogi w porównaniu z nieprzebadanym tańszym losartanem...ale działanie ma to samo...
smuklaewa
smile with me

Postprzez gabriela » 13 mar 2009, o 14:26

Ewcia napisałas :
smuklaewa napisał(a):Ja zażywam swietny lek Atacand....przebadany i pewny....wezcie poczytajcie o tym leku to się przekonacie o jego rewelacyjności....ja mam wydolność serca 68%,a miałam poniżej 50...
A przecież w działaniu losartanu nie o to chodzi.
smuklaewa napisał(a):jest dość drogi w porównaniu z nieprzebadanym tańszym losartanem
w jakim sensie losartan jest lekiem nieprzebacanym? To przecież lek stosowany juz kilkanaście lat w kardiologii. Owszem - nie ma jeszcze ostatecznych wyników z Hopkins Institue nt. jego dobroczynnego wpływu na nasze aorty, ale tez żaden inny lek do tej pory nie potwierdził tego działania.
Wracając do Atacandu, to nie jestem pewna, czy ma coś wspólnego z losartanem ( poza wspólnym działaniem obniżania ciśnienia). Na stronce Farmakologi/Kopernika/pl wyczytałam że - kandesartan to (Atacand, Blopress)
- losartan zaś to (Cozaar, Lorista, Xartan)
Ale do końca nie wiem, potrzebny farmaceuta.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez smuklaewa » 13 mar 2009, o 14:35

Mnie kardiolodzy bardzo polecali ten który zazywam....więc z czystym sumieniem i ja go poklecam...ma wiele dobroczynnych działań na nasze osłabione naczynia i tętnice....pisze wszystko w ulotce,która jest przy leku,ja osobiście czuję się rewelacyjnie,wybiegam na trzecie pietro po dwa schody jak za dawnych lat :lol: od kiedy go zazywam....Jza świadkiem,a dawniej jak do niej wdrapywałam się po schodach to odpoczywałam co piętro....a sapałam jak lokomotywa na węgiel :mrgreen: .
smuklaewa
smile with me

Postprzez gabriela » 13 mar 2009, o 14:46

Cudownie Ewcia, że znalazłaś lek , który tak rewelacyjnie działa na Twoje serduszko, że tak znacząco poprawił Twoją kondycję. Ale losartan ma inne działasnie, nie wpływa na serce - profesor Dietz sądzi , że wzmacnia tętnice. Żaden polski lekarz nie zaleci na tym etapie badań jego zażywania, ale też nie zabroni ( jeśli nie ma przeciwskazań) , dlatego, mimo nieukończonych badań - sobie go aplikujemy.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez smuklaewa » 13 mar 2009, o 14:55

TAK,JA TO WSZYSTKO WIEM,ALE LOSARTAN RÓWNIEŻ BARDZO OBNIŻA CIŚNIENIE...,TEŻ MA WPŁYW NA WYDOLNOŚĆ,A NIE TYLKO WZMACNIANIE TĘTNIC...
smuklaewa
smile with me

Postprzez JanK » 16 mar 2009, o 21:00

Sprawa losartanu jest znana w środowisku kardiologów (odmiany leków mają podobne nazwy a w swojej nazwie ....-sartan) produkowane równiez w Polsce. Z konferencji w Poznaniu przywieźliśmy kilka ulotek leków kilku producentów.

Ogólnym zaleceniem jest bardzo duże wyczulenie stosowania sartanów (tego leku) przez kobiety w okresie prokreacji - istnieje potencjalne duże zagrozenie dla płodu.
O planach zapominamy, działanie zostanie uwiecznione.
JanK
Ekspert

Postprzez szczypior » 24 sty 2011, o 12:25

hmmm. dopiero niedwno sie zorientowalem, ze lek, ktory od kilku miesiecy przyjmuje, czyli cozaar to nic innego jak Losartan. Jakie daje wyniki jesli chodzi o aorte bede mogl powiedziec dopiero po kolejnych badaniach, natomiast jezeli mowa o cisnieniu to obniza je mocno, skutecznie i nie mam juz nim problemow. Nie zauwazylem natomiast, zeby dzialal na mnie za mocno. Biore do tego setke betalocu i inne leki na cisnienie i nie usypiam w ciagu dnia, no chyba, ze zarwe noc ;-)
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez wojtek » 8 paź 2012, o 22:38

Ja bedac dzisiaj w szpitalu bichat w Paryzu moj lekarz prowadzacy to jest prof. Jondeau ktory prowadzi testy od kilkunastu lat nad losartanem ogolnie ma cale pietro do dyspozycji tylko dla marfanow (po wejsciu na pogotowie i wypowiedzenia slowa marfan i aorta czulem sie jak bym wchodzil do hotelu trzymajac zlota karte w reku) ale po zrobieniu wynikow tzn. ekg skaner itd... przyszedl do mnie na pogotowie pan Jondeau swierdzajac ze niestety nie bede juz lepiej sie czul i juz zawsze bedzie mi cos dolegac a wyniki sa wspaniale aorta nie ruszyla sie od operacji rozrusznik dziala i reszta tez ok. w pewnej chwili zapytal mnie jakie leki biore to powiedzialem ze candesartan ktory mi sam przepisal on stwierdzil ze losartan jest dla ludzi przed operacja poniewaz ja juz jestem po to mi przepisze inny lek bo losartan nie jest skutecznym lekiem na cisnienie i wywoluje takie objawy jak u mnie czyli omdlenia tzn. nagle spadki cisnienia i sa lepsze leki od lekow zawierajacych sartany takze przepisal mi inne leki maja byc lepsze.Prosze nie oceniac mojego doswiadczenia chcialem tylko sie z wami podzielic informacja ze sam prof. chyba nie calkiem wierzy w ten lek.
wojtek
Sympatyk

Postprzez gabriela » 9 paź 2012, o 07:48

Bardzo ciekawe co piszesz, może faktycznie Losartan (w Polsce Lorista) wywołuje u niektórych omdlenia spowodowane spadkiem ciśnienia.
wojtek napisał(a):losartan jest dla ludzi przed operacja poniewaz ja juz jestem po
Tu moje wątpliwości Wojtku. Operacja Bentala nie załatwia sprawy do końca, bo przecież poza tym zabezpieczonym odcinkiem aorty wstępującej i zastawką - zostaje cała aorta, wciąż narażona na rozwarstwienie, więc wydawało mi się, że losartan może być skuteczny także po Bentalu (czy operacji metodą Rossa). Zażywany na wszelki wypadek.
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez wojtek » 9 paź 2012, o 08:15

Ja osobiscie sam w to troche nie wierze moze poprostu che mi zmienic lek bo trzy lata to juz za dlugo a z drugiej strony to juz drugi lekarz mi mowi zeby zmienic lek na inny bo poprostu sa lepsze leki ale faktem jest to ze po operacji moja aorta byla juz powiekszona tzn luk z lewa tetnica doglowowa i na skanerze wyszlo ze jest w takim samym momencie jak byla a to mnie cieszy bo przez ostatni tydzien nie mozna sie bylo zemna dogadac.
wojtek
Sympatyk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Marfan i my

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi