www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Jak się objawiają problemy z sercem przy Marfanie?

Sposoby rozpoznawania ZM

Postprzez itkap » 2 sty 2012, o 00:27

Jak objawiają się problemy z sercem w zespole Marfana? Od tych najmniejszych po największe objawy?
itkap
Nowicjusz

Postprzez smuklaewa » 2 sty 2012, o 23:10

Najważniejsze jest echo serca...należy je wykonywać srednio co rok.
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez tomi89 » 3 sty 2012, o 01:17

Podpisuję się pod tym pytaniem. Byłem u kardiologa i jak powiedziałem że podejrzewam u siebie ZM to stwierdził żebym nie robił sobie jaj... Termin badań jest prawie za miesiąc. W związku z tym Proszę o informacje : w jakim wieku najczęściej ujawniały się u Was problemy z krążeniem (takie poważne) i jak one wyglądały (czy czuliście jakieś uciski, omdlenia itp.). Takie informacje nieco by mi pomogły.

Pozdrawiam
tomi89
Nowicjusz

Postprzez itkap » 3 sty 2012, o 09:20

Ja do kardiologa idę dzisiaj. Obawiam się, że jego reakcja będzie podobna jak u kolegi :) No cóż wiele razy stawałam "ością w gardle" lekarzom i tym razem też nie zamierzam odpuścić. Pytałam o objawy, bo mnie ostatnio raz złapało takie ostre długo trwające kłucie w sercu włącznie z dusznością. Pierwszy raz coś takiego mnie spotkało i muszę przyznać, że nieźle się wystraszyłam....
itkap
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 3 sty 2012, o 12:02

tomi89 napisał(a):w jakim wieku najczęściej ujawniały się u Was problemy z krążeniem (takie poważne) i jak one wyglądały (czy czuliście jakieś uciski, omdlenia itp.). Takie informacje nieco by mi pomogły.
Nie ma żadnej normy, tak jak nie ma dwóch Marfanów z taka sama ekspresją choroby. Problemy z krążeniem ujawniają się najczęściej od około 18 lat do 70. Jakiś czas temu był operowany Marfan z Warszawy, (nie pamiętam imienia) - u niego problemy sercowe zaczęły się dopiero w jesieni życia, około 60 czy 70.. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że najczęściej wiek trzydziestu lat bywa krytyczny. Na forum jest kilka osób u których wszystko zaczęło się około 20 roku życia. Jestem daleka od schematyzacji, naprawdę nie ma normy. Charakterystycznych objawów też nie ma. Niedomkniętym zastawkom może towarzyszyć uczucie coraz większej męczliwości, czasem arytmie, czasem pulsowanie tętnicy szyjnej. Przy rozwarstwionym tętniaku - to rozdzierający ból w klatce piersiowej (taki, że chodzi się po ścianach). Kłucie w okolicy serca? Nie sądzę, kłucie to charakterystyczny objaw dla nerwicy. Mając wątliwości lub diagnozę - po prostu zbadaj się (echo u doświadczonego kardiologa, ewentualnie TK). Nikt Wam nie postawi diagnozy przez internet, a występujące objawy mogą dotyczyć całkiem innych schorzeń.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez itkap » 3 sty 2012, o 22:15

gabiOczywiście nie chodzi mi o diagnozowanie przez internet. Zadałam tylko pytanie jakie macie objawy dotczące serca i chciałam zasięgnąć informacji w celach porównawczych. A co do nerwicy to tez może być, bo byłam trochę po drugim zapaleniu płuc i w dodatku w sądzie, więc pewnie tez mialo to jakis wpływ.

No cóż...w ciągu tych 3 lat sypnęło mi się zdrowie na maxa, stawy, oczy i płuca. Nie wiem cz można w tym przypadku wszystko zwalić na ciąże.

Kurcze wlasnie z tym doświadczonym kardiologiem mam problem. Dzisiaj bylam ujakiegos kardio wewnetrznego i powiedzialam, ze chce zrobic Echo serca, a on do mnie ze zrobi usg. Powiedzialam, ze ostatnio mialam robione usg serca w 2009r. i bylo ok. I on ze zwykle usg tez to moze dobrze zbadac pod wzgledem ZM.
itkap
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 4 sty 2012, o 11:21

Po to jest forum, żeby sobie pogadać, rozwiać wątpliwości, podzielić się wiedzą i doświadzceniem i nikt nikomu nie zmywa głowy za pytania :-D Ale uwierz- niektóre osoby uparcie czekają na diagnozę, ignorują sugestie zbadania się u lekarza, chcą by im NA PEWNO powiedzieć- mają czy nie mają Marfana, więc tego typu "diagnozę" miałam na myśli.
itkap napisał(a):Dzisiaj bylam ujakiegos kardio wewnetrznego i powiedzialam, ze chce zrobic Echo serca, a on do mnie ze zrobi usg. Powiedzialam, ze ostatnio mialam robione usg serca w 2009r. i bylo ok. I on ze zwykle usg tez to może dobrze zbadać pod wzgledem ZM.
Echo serca to to samo co usg serca, ale trzeba je robić wyłącznie u kompetentnych pod kątem ZM - kardiologów. Napisz do Montany na priva lub na gg - poleci Ci swojego kardiologa z Wrocławia. Powodzenia!
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez EwKA » 10 sty 2012, o 01:36

Oj z tym kłuciem to ja się nie zgadzam ;-) . Przy arytmii miałam tylko objawy bólu i kłucia i to takie, że mnie w pół zwijało, po chwili przechodziło. Znikała arytmia znikało kłucie, pojawiała się arytmia pojawiało się kłucie i tak wesoło w kółko. U mnie mimo Zm sercowe problemy dalej w kategorii pikusia, więc tylko o kłuciu mogę się fachowo < z mego punktu widzenia znaczy> wypowiedzieć ;). Ewentualnie prolapsy i resztę mych pierdołek sercowych zdiagnozowano u mnie koło 13 roku życia, a czy było wcześniej, czy wtedy się zrobiło nie wiadomo
EwKA
Bywalec

Powrót do Diagnozowanie ZM

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi