www.marfanforum.pl • Zobacz wątek - Czy mogę podejrzewać u siebie ZM?
www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Czy mogę podejrzewać u siebie ZM?

Sposoby rozpoznawania ZM

Postprzez Monmartre » 13 gru 2015, o 22:12

Dobry wieczór,
Ostatnio podupadłam na zdrowiu(podobno to wynik stresującej sytuacji związanej z nagłą śmiercią taty). Przeglądając kolejne strony medyczne, trafiłam na tę o ZM. Poczytałam o objawach i kurczę, wiele z nich się zgadza z moją sytuacją.
Mam 22 lata. Mam lekką skoliozę, płaskostopie, krótkowzroczność -5dp. W dzieciństwie miałam zapalenie stawów biodrowych, czasem pobolewają mnie one do tej pory. Stwierdzono też u mnie lekką postać astmy. Z kwestii "rozciągnięcia" ciała: nie mogę dotknąć dłońmi podłogi przy wyprostowanych nogach, ale palce jednej dłoni mam bardziej giętkie niż te przy drugiej dłoni. Miałam robione echo serca, ale nie wykazało ono żadnych odchyleń od normy. Nie jestem wysoka, mam 163cm wzrostu i ważę przy tym 51kg. Stresuję się bardzo, a nie wiem, co robić. Do jakiego lekarza się udać? Rodzinny odpada - na astmę przepisywał mi techniki relaksacyjne i leki uspokajające. Ortopeda czy reumatolog? Przepraszam za lakoniczną wypowiedź.
Oczywiście nie oczekuję postawienia diagnozy przez Internet, ale jakiejś sugestii, co robić :)
Monmartre
Nowicjusz

Postprzez asocko » 13 gru 2015, o 23:20

Witaj... A co się dzieje ostatnio, że zaczęłaś aż szukać odpowiedzi w Internecie? Bo to o czym piszesz wydaje się trwać od dawna. Nie da się powiedzieć nic konkretnego na podstawie takiego opisu. Tylko taka myśl, że zawsze można zmienić lekarza rodzinnego... TUTAJ znajdziesz może kilka podpowiedzi.
Nie zgadzasz się z sugestią o psychosomatycznej podstawie twoich dolegliwości?
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez Monmartre » 14 gru 2015, o 10:47

Od dawna mam zdiagnozowaną skoliozę, płaskostopie i krótkowzroczność. Astma pojawiła się jakieś 3 miesiące temu. Po prostu od kilku miesięcy nasiliły się bóle nóg. Początkowo lekarz diagnozował mnie w kierunku zakrzepicy(z powodu wysokich d dimerów), ale po wykonaniu usg wykluczył to i stwierdził, że to na pewno coś ze stawami. Dlatego zaczęłam szukać informacji i natrafiłam na tę o ZM. Ja oczywiście nie kwestionuję tego, że wiele z moich dolegliwości ma podłoże nerwowe, ale tak sobie pomysłałam, że skoro kilka objawów się zgadza, to może coś w tym jest :)
Monmartre
Nowicjusz

Postprzez szczypior » 15 gru 2015, o 08:20

Dla mnie Twój wzrost raczej nie pasuje do zespołu marfana, chociaż doświadczenie pokazuje, ze ie każdy wygladajacy na marfana cierpi na zm, a niektórzy wygladajacy na okazy zdrowia nosza w sobie zm. Serce zawsze warto przebadać. :-)
poza tym sa inne podobne dolegliwości EDS i tak dalej, które w podobny sposób odziaływuja na stawy
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez asocko » 18 gru 2015, o 23:40

no właśnie... trudno wskazać jakiś konkretny kierunek. :-) w tym linku, który wrzuciłam znajdziesz wskazówki dla siebie. zapraszam też do poczytania forum. to nie jest pierwsze pytanie tego typu. a przy okazji trochę nas poznasz. :-D
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Powrót do Diagnozowanie ZM

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi