www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Najnowsze badania w schorzeniach serca i naczyń

Badania, które należy wykonywać przy ZM

Postprzez resa » 11 sie 2007, o 19:09

Komputerowe ekg serca.

Najnowocześniejszą metodą nieinwazyjną badania serca jest elektrokardiografia wysokiej rozdzielczości sygnałowej (badanie komputerowe), która polega na zwiększeniu rozdzielczości sygnału EKG, a następnie poddaniu go obróbce komputerowej. Dzięki temu można wykryć najdrobniejsze zmiany pracy serca. Czułość badania porównywalna jest do dotychczas stosowanych badań inwazyjnych.

Wprowadzenie zapisu cyfrowego EKG pozwoliło zastosować do jego analizy specjalny program komputerowy zwiększający rozdzielczość sygnałów elektrycznych. Dzięki temu możliwe stało się wykrywanie niewidocznych w standardowym elektrokardiogramie stosunkowo niewielkich zmian w aktywności elektrycznej poszczególnych fragmentów mięśnia sercowego spowodowanych np. niedokrwieniem, wpływem leku, przebytym zawałem itp. Dla ułatwienia interpretacji zapisów EKG o zwiększonej rozdzielczości wykorzystana została technika wektokardiografii.
Przy użyciu tej metody najpierw został wyznaczony elektrokardiogram wysokiej rozdzielczości sygnałowej dla osób zdrowych, u których nie stwierdzono żadnych chorób serca, ani układu krążenia. Stanowi on wzorzec, do którego odnosi się każde wykonywane badanie.
Badanie przeprowadza się przy użyciu 12 sond cyfrowego aparatu EKG. Zapisy EKG z każdej elektrody poddaje się analizie komputerowej zwiększającej ich rozdzielczość. W wyniku tak przeprowadzonego badania i analizy komputerowej otrzymuje się:
- wykres przebiegu pobudzenia czyli depolaryzacji w trzech płaszczyznach: czołowej, poprzecznej i strzałkowej,
- zestawienie procentowe aktywności elektrycznej fragmentów mięśnia sercowego w porównaniu z wzorcem osoby zdrowej,
- graficzne ujęcie aktywności elektrycznej komór i przegrody międzykomorowej serca w zestawieniu z wzorcem osoby zdrowej.

Skuteczność metody została udowodniona naukowo przez Centrum Analityki i Diagnostyki Medycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza W Poznaniu.

na podstawie wiadomoćci z Medserwis.pl
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 1 raz
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez resa » 9 wrz 2007, o 10:02

Echokardiografia przezprzełykowa TEE
Jest integralną częścią oceny ultrasonograficznej serca i dużych naczyń, odgrywa dużą rolę także w leczeniu kardiochirurgicznym tętniaków rozwarstwiających aorty. Uważa się, że czułość tego badania jest wyższa od badania angiograficznego i tomografii komputerowej. Ponadto badanie TEE może być wykonane ze wskazań pilnych, na bloku operacyjnym, bez konieczności opóźniania interwencji chirurgicznej. Dodatkowym atutem jest możliwość oceny dysfunkcji zastawki aortalnej często towarzyszącej rozwarstwieniu. Wadą TEE jest niemożliwość uwidocznienia dystalnych części aorty wstępującej i gałęzi łuku aorty, jak też duża zależność wyniku od biegłości badającego.Wiąże się ono jednak z pewnym ryzykiem, ze względu na wzrost ciśnienia tętniczego w trakcie badania. Przeciwwskazaniem do wykonania TEE są m.in. choroby przełyku.

na podstawie wiadomoćci z Medserwis.pl
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Imdris » 10 wrz 2007, o 20:16

resa napisał(a):Echokardiografia przezprzełykowa TEE


Nie wiem, czy to taka nowość, skoro miałam to badanie robione 6 lat temu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu ;-) . Nie wiem, jakie są "odczucia" osoby badanej na "trzeźwo", bo mnie usypiali (spanikowałam, poza tym praktykant schrzanił znieczulenie i chcieli mi zaoszczędzić stresu z tym związanego), ale ponoć jest mniej nieprzyjemne od gastroskopii - rurka jest cieńsza. Wiem to od 3 innych dzieciaków badanych tego dnia razem ze mną - oni nie byli usypiani. U nas było to przeprowadzane w ramach diagnostyki przy podejrzeniu wady wrodzonej (każde miało podejrzenie ubytku przegrody)
Ostatnio edytowano 11 wrz 2007, o 10:14 przez Imdris, łącznie edytowano 1 raz
Najważniejsze w marzeniach jest nie to, czy sie spełnią, ale to, że są...
Avatar użytkownika
Imdris
Znawca
 
Posty: 312
Dołączył(a): 12 mar 2007, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Postprzez resa » 11 wrz 2007, o 10:13

Imdris napisał(a): Nie wiem, jakie są "odczucia" osoby badanej na "trzeźwo", bo mnie usypiali (spanikowałam, poza tym praktykant schrzanił znieczulenie i chcieli mi zaoszczędzić stresu z tym związanego),

Droga Imdris, nie znam odczuć przy wykonywaniu takiego badania, ponieważ osobiście go nie miałam.
Z reguły badania tego typu u dzieci wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, chyba że istnieją jakieś szczególne przeciwwskazania do zastosowania takiego znieczulenia.

Scyntygrafia serca SPECT
Jak wiemy, choroba niedokrwienna serca polega na zmniejszeniu dopływu krwi do mięśnia sercowego z powodu patologicznego zwężenia tętnic wieńcowych. Zwężenia te można dokładnie prześledzić w czasie koronarografii. SPECT serca pozwala natomiast na ocenę, jak dalece zwężenia te upośledzają ukrwienie mięśnia sercowego. Bóle w klatce piersiowej nie zawsze wynikają z choroby serca. Wykazanie prawidłowego ukrwienia mięśnia sercowego w scyntygrafii serca pozwala na wykluczenie choroby niedokrwiennej z dużym prawdopodobieństwem (koronarografia nie będzie wtedy konieczna). Natomiast stwierdzenie zaburzeń potwierdza to rozpoznanie konieczne jest dalsze postępowanie kardiologiczne. U chorych z zaawansowanymi zmianami w naczyniach SPECT serca pomaga w wyborze optymalnej metody leczenia (wybór tętnicy do udrażniania balonikiemlub do wszczepienia bypassu). Badanie rutynowo wykonuje się dwukrotnie: jednego dnia w spoczynku, drugiego dnia po obciążeniu (kolejność nie ma znaczenia). Badanie spoczynkowe polega na wykonaniu rejestracji obrazów serca przy pomocy gammakamery po dożylnym wstrzyknięciu znacznika promieniotwórczego (MIBI).

Do badania wysiłkowego stosuje się zwykle preparat dipirydamolu. Lek ten zwiększa przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Podaje się go przez 4 minuty dożylnie pod kontrolą EKG i ciśnienia. Lek jest zwykle dobrze tolerowany, chociaż niekiedy występują krótkotrwałe, niegroźne dolegliwości (np. uczucie zmęczenia). Na zakończenie wstrzykiwany jest znacznik i ponownie przeprowadza się obrazowanie przy pomocy gammakamery. Wymaga to leżenia bez ruchu przez ok. 15 minut z rękami założonymi za głowę. Wyniki wymagają dokładnego opracowania przez technika i lekarza, dlatego odbiór wydruków i opisu możliwy jest zwykle po 2 dniach. Przed badaniem wysiłkowym należy przedstawić lekarzowi dotychczasową dokumentację kardiologiczną (EKG, próba wysiłkowa, koronarografia, echokardiografia).

Napisane na podst. informacji z literatury medycznej
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez hudyjan » 11 wrz 2007, o 11:06

TEE (po niemiecku - herbata), czyli echo przezprzełykowe, odczuciowo nie różni się właściwie od gastroskopii. Sprayem znieczulają gardło i wpychają ten sztywny kabel z grubszą końcówką, trzymają go w przełyku jakieś 2 - 3 minuty, obracając nim lewo - prawo i przesuwając góra - dół. Pacjent się rzuca, ma ochotę wyrzygać jelita, ale nie, nie wolno, każą leżeć spokojnie. Miałem to chyba 8 czy 10 razy. Ale trzeba przyznać, że badanie TEE jest bardzo skuteczne i pomocne w diagnozie.
Ostatnio edytowano 30 sie 2010, o 14:54 przez hudyjan, łącznie edytowano 1 raz
Miłość to jedyna rzecz na świecie, która się mnoży, gdy się ją dzieli.
Avatar użytkownika
hudyjan
-# Moderator
 
Posty: 417
Dołączył(a): 31 sie 2006, o 16:49
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez gabriela » 11 wrz 2007, o 11:31

Bardzo niemile badanie, miałam okropne odczucia, modliłam się żeby już się skończyło, ale faktycznie Marcinie- jest to najlepsza metoda na zdiagnozowanie naszych sercowo naczyniowych problemów.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez Imdris » 11 wrz 2007, o 18:00

Marcinie, bardzo opisowo i dosadnie to ująłeś ;-) .

Resiu, nie wiem, jak piszą o tym badaniu, ale u nas usypiali jedynie tych, których musieli usypiać, a więc na odwrót ;-) . Co kraj to obyczaj ;-)
Najważniejsze w marzeniach jest nie to, czy sie spełnią, ale to, że są...
Avatar użytkownika
Imdris
Znawca
 
Posty: 312
Dołączył(a): 12 mar 2007, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Postprzez resa » 19 maja 2008, o 21:05

Wysłany: 2007-09-12, 10:33

MSCT - nowoczesna wielorzędowa tomografia komputerowa

Wraz z wprowadzeniem wielorzędowej spiralnej TK przekroczona została bariera rozdzielczości czasowej, uniemożliwiająca dotychczas (w systemach jednorzędowych) obrazowanie serca. Tomografy wielorzędowe z oprogramowaniem do badania serca stworzyły możliwość uwidocznienia wielu drobnych struktur anatomicznych serca, naczyń wieńcowych, a także obrazowanie jego czynności. Najnowsze doniesienia wskazują na możliwość badania perfuzji mięśnia serca. MSCT umożliwia obrazowanie serca i dużych naczyń w projekcjach wielowymiarowych, a w systemach 16-, 32- i 64-rzędowych - ocenę naczynia wieńcowego od ich wnętrza (angioskopia). Jakość angiograficznych obrazów naczyń wieńcowych uzyskiwanych w MSCT jest coraz bardziej zbliżona do konwencjonalnej koronarografii. Nowsze oprogramowania wykorzystujące precyzyjny pomiar przyrostu współczynnika osłabienia w funkcji czasu stworzyły możliwość oceny perfuzji mięśnia sercowego i wykrywania obszarów o uszkodzonej barierze krew-tkanka w obrębie martwicy.

MSCT jest obiecującą metodą monitorowania chorych po zabiegach rewaskularyzacyjnych, tj. po wszczepieniu stentów i pomostów aortalno-wieńcowych, jak również w wykrywaniu anomalii ujść tętnic wieńcowych. Wśród najnowszych zastosowań MSCT należy wymienić monitorowanie waskulopatii naczyń wieńcowych u chorych z przeszczepionym sercem, ocenę stopnia zaawansowania wad zastawkowych serca na podstawie wskaźnika uwapnienia zastawek, jak również obrazowanie ujścia żył płucnych u chorych kwalifikowanych do ablacji z powodu napadowego migotania przedsionków. TK wielorzędowa jest uniwersalną metodą diagnostyki serca, mającą na obecnym etapie wartość komplementarną w stosunku do takich technik jak echokardiografia czy cewnikowanie serca.

żródło: kardiolo. pl

*********************************************************************************************************************

Wysłany: 2007-09-14, 21:10

Kardiologiczny rezonans magnetyczny CMR

Jedną z najnowszych nieinwazyjnych technik badania serca i dużych naczyń jest MR. Przełamany został stereotyp, według którego MR jest przydatna głównie w neuroradiologii. Rosnące uznanie zyskało MR dzięki szerokim możliwościom oprogramowania, a przez to większej rozdzielczości czasowej i kontrastowej. Ponadto nie wymaga podawania jodowych środków kontrastowych oraz nie naraża chorego na promieniowanie jonizujące. Metoda ta jest uznawana za złoty standard w wykrywaniu i ocenie rozległości blizny pozawałowej, a także żywotności mięśnia serca, ponadto umożliwia pomiar prędkości i objętości przepływającej krwi łącznie z oceną stopnia zaawansowania zwężenia i niedomykalności zastawek, a także wielkości przecieków, co nie jest na razie dostępne w TK. Postęp technologiczny w obrazowaniu metodą MR to wprowadzenie nowych systemów o krótkich czasach akwizycji oraz oprogramowania do badań serca i dużych naczyń. Silne i szybkie gradienty w nowych systemach MR pozwoliły na stosowanie MRS (spektroskopia rezonansu magnetycznego) serca w praktyce klinicznej.
Duże nadzieje wiąże się z sekwencjami dynamicznymi MR serca z użyciem kontrastu, które wykorzystując tzw. efekt pierwszego przejścia, służą do wykrywania segmentów o zaburzonej perfuzji, na przykład na skutek niedokrwienia, zwłóknienia itp. Z kolei tzw. efekt późnego wzmocnienia na skutek gromadzenia się kontrastu w miejscach uszkodzonej bariery krew-tkanka wskazuje na obecność martwicy po zawale. Przyszłość MR to możliwość wykrywania niestabilnych blaszek miażdżycowych. Bardzo zaawansowane są badania dotyczące różnicowania blaszek miażdżycowych stabilnych i niestabilnych z wykorzystaniem markera USPIO. Duże nadzieje wiąże się także z nowymi, tkankowo swoistymi kontrastami.

napisane na podst. wiadomoćci z literatury medycznej

**********************************************************************************************************************

Wysłany: 2008-05-19

W szpitalu przy Banacha zainstalowano najwyższej jakości rezonans magnetyczny, pozwalający na oglądanie serca w czasie rzeczywistym (koszt wraz z oprogramowaniem to ponad 8 mln zł). Zakupiony za pieniądze z funduszu europejskiego będzie wykorzystywany do badań naukowych i klinicznych (głównie serca oraz mózgu). Projekt, w ramach którego zakupiono sprzęt, realizują wspólnie Wojskowa Akademia Medyczna, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego oraz Uniwersytet Warszawski. Od końca czerwca, gdy rezonans zostanie ostatecznie uruchomiony, z badań będą mogły korzystać koncerny farmaceutyczne i firmy kosmetyczne. Pacjenci skorzystają z rezonansu dopiero po podpisaniu umów między uczelnią a szpitalami (na podst. info ze Stołecznej Gazety Wyborczej).
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Badania

  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość