www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

¤ Endoskopia kapsułkowa

Badania, które należy wykonywać przy ZM

Postprzez resa » 30 cze 2007, o 13:51

Badanie kapsułką endoskopową

Podstawą diagnostyki przewodu pokarmowego jest endoskopia. Z przyczyn technicznych istnieją jednak obszary jelita cienkiego, do których nie można sięgnąć gastroskopem ani kolonoskopem. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być badanie najnowocześniejszą metodą - kapsułką endoskopową, czyli zminiaturyzowaną kamerą z nadajnikiem radiowym.

Badanie przeprowadzane przez gastroenterologa rozpoczyna się od zaprogramowania rejestratora danych, który podczas badania będzie zapisywać zdjęcia jelita cienkiego. Następnie lekarz przykleja na brzuchu pacjenta osiem płaskich czujników i łączy je z umieszczonym na pasku rejestratorem. Wtedy pacjent otrzymuje do połknięcia kapsułkę wielkości 11x26mm i rozpoczyna się ośmiogodzinne badanie, podczas którego chory może wykonywać zwykłe codzienne czynności. Miniaturowa kamera umieszczona wewnątrz kapsułki wykonuje 2 zdjęcia na sekundę, co daje około 50 000 zdjęć jelita cienkiego. Kapsułka przesuwa się w przewodzie pokarmowym, a po kilkunastu godzinach jest wydalana z organizmu.

Po zakończonym badaniu pacjent oddaje lekarzowi rejestrator danych, a nagrane informacje przenoszone są do komputera. Lekarz oceniający wyniki ma możliwość obejrzenia pojedynczych zdjęć i filmu wideo oraz stworzenia raportu z badania wraz z komentarzem i opisami. W przypadkach skomplikowanych, kiedy diagnoza nie jest jednoznaczna, lekarz może dokonać analizy porównawczej.
Dzięki badaniu możliwe jest zdiagnozowanie m.in. niewyjaśnionych krwawień z przewodu pokarmowego, choroby Leśniowskiego Crohna, guzów jelita cienkiego, uszkodzeń jelita spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub radioterapią, zespołów polipowatości przewodu pokarmowego.

Zastosowanie tej metody daje znacznie lepsze wyniki niż stosowane dotychczas badania radiologiczne czy enteroskopia. Zastosowanie endoskopii kapsułkowej w nieinwazyjnej diagnostyce jelita cienkiego daje znacznie lepsze wyniki niż stosowane dotychczas badania radiologiczne czy enteroskopia oraz stanowi olbrzymi postęp i oszczędność, powodując znaczne przyspieszenie postawienia prawidłowego rozpoznania.

Wadą metody jest niemożność pobrania wycinków, co jest szczególnie ważne przy zmanach wymagających badania histopatologicznego. Najważniejszym wskazaniem do badania kapsułką endoskopową wydaje się być przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego, którego nie udało się zdiagnozować standardowymi badaniami (gastroskopia + kolonoskopia).


Bardzo nowoczesnym i prostym systemem są kapsułki endoskopowe PillCam™ SB Dzięki temu, że kapsułka PillCam™ SB okazała się tak skuteczna, wytwórca technologii, firma Given® Imaging stworzyła i wprowadziła na rynek drugą kapsułkę, PillCam™ ESO, przeznaczoną specjalnie do obrazowania przełyku. Ponieważ przejście kapsułki przez przełyk trwa tylko około 20 minut kapsułka PillCam™ ESO wyposażona jest w dwie kamery, po jednej na każdym końcu, które w sumie wykonują 14 zdjęć na sekundę. Kapsułka PillCam™ ESO jest stosowana do oceny żylaków przełyku oraz do diagnozowania u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym zmian błony śluzowej przełyku (tzw. przełyk Barrett’a), który uważany jest za stan przedrakowy.

Postęp technologiczny pozwolił na stworzenie trzeciej kapsułki z rodziny PillCam™, przeznaczonej do przeprowadzania badań jelita grubego (PillCam™ COLON). Kapsułka ta ma być wprowadzona do powszechnego stosowania w bieżącym roku. Jej potencjalne zastosowanie jest nie do przecenienia; dzięki temu, że badanie jest komfortowe i bezbolesne może pozwolić na przeprowadzanie przesiewowych badań w kierunku raka jelita grubego na niespotykaną dotychczas skalę. Ponieważ nowotwór ten stanowi coraz częstszą przyczynę zgonów potencjalna rola kapsułki PillCam™ COLON w wydłużaniu średniego czasu życia oraz oszczędności dla systemu ochrony zdrowia dzięki wcześniejszemu wykryciu choroby i szybkiemu włączeniu jej leczenia jest ogromna.

Na świecie już ponad 400 000 osób zostało przebadanych za pomocą kapsułki PillCam™; w Polsce dostępna jest od 2002 roku, a badanie można przeprowadzić w kilku wyspecjalizowanych ośrodkach. Endoskopia kapsułkowa doczekała się ponad 500 publikacji i prac naukowych. Zastosowanie tej metody daje znacznie lepsze wyniki niż stosowane dotychczas badania radiologiczne czy enteroskopia. Zastosowanie endoskopii kapsułkowej w nieinwazyjnej diagnostyce jelita cienkiego stanowi olbrzymi postęp oraz oszczędność, powodując znaczne przyspieszenie postawienia prawidłowego rozpoznania.

napisane na podstawie wiadomoćci z Medserwis.pl
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 1 raz
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Staś » 1 lip 2007, o 08:32

a kraków gdzie w krakowie wykonuja to badanie. ?????
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 8 sie 2006, o 10:05
Lokalizacja: Małopolska .

Postprzez resa » 1 lip 2007, o 09:22

Jeśli chodzi o Kraków to polecam artykuł z Gazety Wyborczej “Fasola z aparatem” z 29 marca 20 marca 2003 r.

“Lekarze z Krakowa testują kapsułkę endoskopową. Ukryta w niej sonda potrafi w ciągu kilku godzin sfotografować od wewnątrz układ pokarmowy człowieka

Wziernikowanie żołądka jest badaniem nieprzyjemnym. Pacjent musi połknąć grubą rurę, żeby lekarz mógł wprowadzić do żołądka sondę i dokładnie wszystko zobaczyć. Jeszcze trudniej stwierdzić, co się dzieje w jelicie cienkim. Jej unoskop - odmiana gastroskopu - jest urządzeniem niedoskonałym i zbadanie całego jelita cienkiego jest praktycznie niemożliwe, a dla pacjenta niezwykle męczące.

Lekarze w I Katedrze Chirurgii Ogólnej i Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaczęli właśnie stosować nowe urządzenie - kapsułkę endoskopową, która może zastąpić nieprzyjemne badania.

Kapsułka została wprowadzona do szpitali amerykańskich w sierpniu 2001 roku, a w maju zeszłego roku do europejskich. Ma kształt ziarna fasoli, waży 3,7 g i ma średnicę 11 mm. W środku mieści się źródło światła, kamera, nadajnik radiowy i układ zasilający.

- Badanie jest bardzo proste. Pacjent połyka kapsułkę, która rozpoczyna fotografowanie przewodu pokarmowego. Zdjęcia wysyła do urządzenia odbiorczego wielkości walkmana, które pacjent nosi przy sobie. Baterie sondy wystarczają na prawie osiem godzin pracy - wyjaśnia prof. Tadeusz Popiela, szef kliniki. Sonda robi dwa zdjęcia na sekundę; w ciągu swojej podróży przez przewód pokarmowy przesyła do odbiornika ok. 57 tys. fotografii! Nie pomija nawet centymetra. Po wydaleniu kapsuły przez chorego zdjęcia zgrywane są z urządzenia odbiorczego na komputer. Tak dokładnego obrazu jelit gastrolodzy nie mieli jeszcze nigdy. Analizują wyłącznie obraz jelita cienkiego, dotychczas dla nich niedostępnego. Zdjęcia żołądka są odrzucane, bo jest to organ zbyt duży i kapsuła nie przylega w nim ściśle do ścian, jak to się dzieje w przypadku jelita cienkiego. Do tej pory kapsułkę zastosowano u 12 pacjentów krakowskiej kliniki, która kupiła urządzenie. Lekarze są zachwyceni. - Kapsułka to wielki przełom w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego, a szczególnie jelita cienkiego. Można dzięki niej wykryć zapalenia, nowotwory, anomalie naczyniowe. Jest niezwykle przydatna w diagnozowaniu dzieci, które źle znosiły badania gastroskopem czy jej unoskopem - mówi prof. Popiela. - Na świecie działa ponad tysiąc urządzeń, które pozwalają na fotografowanie jelita cienkiego. Za pomocą kapsułki zdiagnozowano około 35 tys. pacjentów - mówi Piotr Młynarczyk z firmy Medim, która sprowadziła urządzenie do Polski. Cały zestaw kosztuje 33 tys. euro, sama kapsułka - 550 euro.”

Gazeta Wyborcza “Fasola z aparatem” z 29 marca 20 marca 2003 r.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez resa » 1 lip 2007, o 16:11

Ośrodki wykonujące badania za pomocą kapsułki endoskopowej PillCam:

1. WARSZAWA - Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 137 Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128
2. WROCŁAW - EMC Instytut Medyczny S.A., ul. Pilczycka 144/148
3. GDAŃSK - Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej, ul. Dębinki 7
4. WARSZAWA - Klinika Gastroenterologii i Hepatologii CMKP, ul. Roentgena 5
5. TYCHY - H-T. Centrum Medyczne, ul. Paprocańska 137d
6. BYTOM - Szpital Specjalistyczny nr 2, ul. Stanisława Batorego 15
7. ŁÓDŹ - Klinika Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego, Plac Hallera 1
8. ŁÓDŹ - Samodzielny Publiczny ZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1ul. Kopcińskiego 1
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 1 raz
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez resa » 2 lip 2007, o 21:14

stanisław napisał(a):gdzie w krakowie wykonuja to badanie. ?????

Stasiu, badanie kapsułką wykonują w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na ul. Kopernika.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Badania

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość