www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Badanie neurologiczne

Badania, które należy wykonywać przy ZM

Postprzez jola » 21 gru 2006, o 00:45

Jutro jade do neurologa nigdy u takiego lekarza nie bylam z córka a teraz w związku z bólami głowy nas skierowano , idziemy prywatnie ponieważ kasy wyczerpały limity wizyt w tym roku .Nie wiem czego mam sie spodziewac ?
jola
Nowicjusz
 
Posty: 19
Dołączył(a): 3 gru 2006, o 16:58
Lokalizacja: wałcz

Postprzez gabriela » 21 gru 2006, o 01:14

Badanie neurologiczne rozpoczyna się przez zwykłą obserwację zachowania pacjenta, a więc neurolog bada odruchy warunkowe, ostukujac np.kolanka, sprawdza czy pacjent nie ma zaburzeń równowagi , chodząc po prostej, bada jego reakcje wzrokowe ( wodzenie oczami za poruszającym się palcem) itd. Następe badania , stosowane tylko przy niejasnej diagnozie lub by potwierdzic jakowąś, to wykonanie licznych testów (EEG, EMG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, itp.), pomagających ustalić anatomiczne miejsce uszkodzenia centralnego układu nerwowego.
Każdy niemal Marfan przez takie badanie przechodzi Jolu, i chyba jeszcze nigdy nic niepokojącego nie wykryto. Na pocieszenie powiem Ci, że Kaśka powinna wyrosnąć z bólów głowy, choć nie do końca niestety. Mam własną teorię na temat bólów głowy :-)
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez Staś » 21 gru 2006, o 14:30

ja byłem u takiego lekaża a bóle głowy to chyba normalne u marfanów ,młoteczek i puk w kola puk w drugie .
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 8 sie 2006, o 10:05
Lokalizacja: Małopolska .

Postprzez Gosieńka » 21 gru 2006, o 14:46

Tak ja też byłam, znaczy neurolog był u mnie jak leżałam w CZD. Też młoteczek i te sprawy :mrgreen:
Carpe diem!
Avatar użytkownika
Gosieńka
VIP
 
Posty: 2225
Dołączył(a): 24 lip 2006, o 19:04
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Amber » 9 sty 2007, o 15:50

stanisław napisał(a):ja byłem u takiego lekaża a bóle głowy to chyba normalne u marfanów ,młoteczek i puk w kola puk w drugie .
Ja w zyciu nie dam sie opukiwac w moje bolace kolana!kiedys to tak przed operacjami owszem,ale obecnie neurolog omija juz sama moje kolanka /zdarzylo mi sie poskoczyc z bolu kiedys podczas takiego" pukania"-hi :-D i malo brakowalo do tego bym kopnela szanowna pania doktor :-D /w odruchu obronnym/.
Amber
Specjalista
 
Posty: 508
Dołączył(a): 4 sty 2007, o 11:18
Lokalizacja: miasto

Postprzez Sinuhe » 14 maja 2007, o 23:22

Zabiję lekarza który dotknie młotkiem moich kolan :|
Szczególnie prawego... Bo i prawe do operacji jest.
Boję się tego zabiegu jak jasna cholera. Przepraszam za OffTopic...
Sinuhe
Nowicjusz
 
Posty: 22
Dołączył(a): 11 maja 2007, o 19:41
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez Amber » 15 maja 2007, o 14:43

Sinuhe napisał(a):Zabiję lekarza który dotknie młotkiem moich kolan :|

O!JEST NAS TU WIĘCEJ TAKICH Z BOLESNYMI KOLANAMI :cry: ,MOJA DR NEUROLOG JUZ NIE PUKA W MOJE KOLANA ;-) ,A JAK MAM STABILIZATORY,to wcale nie każe mi ich ściągać bo po co?i tak nie dam się dotknąć :-P
Amber
Specjalista
 
Posty: 508
Dołączył(a): 4 sty 2007, o 11:18
Lokalizacja: miasto

Postprzez AGA » 8 cze 2007, o 15:56

własnie niedawno byłam u neurologa,i mam niewielkie zaburzenia,wysłano mnie na tomografir komputerowa głowy-okarze sie w lipcu
Avatar użytkownika
AGA
Sympatyk
 
Posty: 81
Dołączył(a): 23 wrz 2006, o 19:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez resa » 14 sie 2007, o 07:41

Badania neurologiczne to skomplikowana czynność, z zewnątrz sprawiająca wrażenie wręcz magicznej. Jednak są zbudowane na mocnych podstawach teoretycznych, dzięki czemu wykonywane przez doświadczonego specjalistę, dostarczają znacznie więcej informacji niż jakikolwiek sprzęt. Neurolog zajmuje się badaniem czynności i chorób tej skomplikowanej całości czyli układu nerwowego.

Wywiad
Wywiad to rozmowa z pacjentem o jego chorobie. Lekarz zadaje szereg pytań aby ocenić z czym ma do czynienia. Nie każdy w wywiadzie neurolog korzysta z modelowego schematu. Każdy model dotyczy jednej przyczyny zaburzeń.

Model naczyniowy - Neurolog sprawdza czy przyczyną dolegliwości są wylewy krwi lub wystąpienie zawału (obszaru niedokrwienia) w ważnych strukturach nerwowych. Wskazywać może na taką przyczynę nagłe wystąpienie objawów deficytu neurologicznego oraz to, że pacjent choruje na schorzenia związane z naczyniami np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca. Lekarz będzie podejrzewał te choroby bazując na czynnikach ryzyka dla nich wspólnych (mała aktywność fizyczna, otyłość, dieta wysoko kaloryczna).

Model zapalny - Neurolog sprawdza czy przyczną dolegliwości są procesy zapalne. Jeśli przed wystąpieniem choroby pacjent odczuwał silny ból głowy, przebył infekcję z wysoką temperaturą, jest przewrażliwiony na wszelkie bodźce (słuchowe, wzrokowe, smakowe, zapachowe, dotykowe) występują objawy oponowe takie jak: sztywność karku, wskazuje to na procesy zapalne jako główną przyczynę dolegliwośći. Występują też często zaburzenia świadomości.

Model nowotworowy - Jeśli objawy narastały powoli, pojawiały się napady padaczkowe, utrata masy ciała i cechy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego (np. obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – neurolog sprawdza to oglądając dno oka), może to oznaczać nowotwór rozwijający się w jamie czaszki.

Model urazowy - Gdy pacjent przeżył wypadek, został pobity czy doszło do urazu w innych okolicznościach. Objawy deficytu neurologicznego (pacjent ma trudności z rozmawianiem, zaburzenia równowagi, ) anizokoria (źrenice obu oczu nie są równe), wymioty, nudności, bóle i zawroty głowy występują w krótkim czasie po urazie i ustępują. Za to przez wiele tygodni mogą narastać objawy przewlekłe: męczliwość, zaburzenia pamięci, otępienie, objawy móżdżkowe (np. niezdolność do trafienia palcem wskazującym we własny nos).

Model zwyrodnieniowy - Objawy spowodowane procesami zwyrodnieniowymi narastające przez wiele lat mogą być często niezauważone przez osoby z bezpośredniego otoczenia pacjenta jak i przez samego pacjenta. Wskazują na to narastające otępienie i zaburzenia pamięci. Choroby z tej grupy często dotykają pacjentów w podeszłym wieku

Model toksyczny - Objawy neurologicze często są wynikiem zatrucia różnymi substancjami od farb, klejów, gazów przez leki aż do używek różnego rodzaju wśród, których dominują alkohol i narkotyki. Krótko po intoxykacji (zatruciu) pojawiają się nudności, wymioty, zaburzenia kontaktu (z chorym trudno jest rozmawiać). W następnych dniach, tygodniach mogą występować bóle, zawroty głowy, objawy nerwicowe, osłabienie, drażliwość, zaburzenia snu i pamięci, bóle kończyn i ich drżenie. Dobrą wskazówką dla badającego jest wygląd źrenic. Rozszerzone są w przypadku zatrucia atropiną, skopolamną czy kokainą, zwężone po przyjęciu opium, barbituranów (np. Relanium), morfiny oraz amfetaminy. Nie zapominajmy jednak, że źrenice rozszerzone występują u zupełnie "czystych" osób w ciemności, a zwężone w ostrym świetle.

Badanie przedmiotowe
Do każdego punktu naszego ciała docierają nerwy. Istnieją różne ich rodzaje: dośrodkowe przynoszące informacje do mózgu, odśrodkowe czyli ruchowe oraz autonomiczne, których zadanie polega na kontrolowaniu różnych procesów poza naszą świadomością. Neurolog bada czynności różnych nerwów, jak również fragmentów mózgu obserwując zachowanie struktur położonych zewnętrznie np. oczu, uszu, mięśni, języka, rąk, nóg etc.
Badanie neurologiczne można podzielić na obszary ciała jakich dotyczy. Podaję kilka przykładów, które nie wyczerpują tematu, ale pozwalają wyobrazić sobie całość badania.

Badanie głowy
Rozpoczyna się od ogólnych oględzin. Zwraca się uwagę na rany pourazowe, bolesność, zmiany kształtu, a później przechodząc do szczegółowego badania.

Węch
Utrata powonienia jedno lub obustronna może świadczyć o bardzo groźnych procesach we wnętrzu czaszki, ale zwykle spowodowana jest przez zwykły katar.

Oczy
Odruch na światło - neurolog świeci latarką w oko pacjenta, najpierw w jedno, później w drugie. Powinny się zwęzić obie źrenice mimo, że świecono tylko w jedno oko (reakcja konsensualna). Przy pomocy tego badania można ocenić czy zostały uszkodzone pewne struktury w mózgu oraz czy nerw wzrokowy i okoruchowy są zdrowe. Odruch na akomodacje i konwergencje (zbieżność) - żrenica powinna się zwęzić, jeśli patrzymy na palec, który neurolog przybliża do naszego nosa lub gdy przenosimy wzrok z obiektu odległego na bliski. Dzięki temu odruchowi można ocenić struktury mózgu i czynność nerwów.

Błędnik
Na uwagę zasługuje próba Hailpike`a wykonywana w przypadku zawrotów głowy związanych ze zmianą położenia ciała. Pacjent siada na leżance w taki sposób, by jego głowa po przyjęciu pozycji leżącej zwisała poza leżanką. Obraca głowę w jedna stronę, szybko kładzie się na leżance z wyprostowaną szyją (lekarz przytrzymuje głowę). Jeżeli występuje oczopląs połączony z zawrotem głowy, świadczy to o obwodowym zespole przedsionkowym (oznacza to uszkodzenie części ucha odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi). Jeśli oczopląs nie znika po krótkim czasie, oznacza to ośrodkowy zespół przedsionkowy (czyli uszkodzenie fragmentu mózgu w płacie skroniowym).

Język
Lekarz prosi o wysunięcie języka, jeżeli ten zbacza (w lewo czy w prawo) na stronę zdrową oznacza to, że został uszkodzony fragment mózgu odpowiedzialny za nerw twarzowy. Jeśli w chorą, oznacza to, że sam nerw twarzowy został uszkodzony. Neurolog orientuje się, obserwując mimikę twarzy, która strona jest zdrowa.

Mimika
Zupełnie inne struktury odpowiadają za ruchy dowolne, a inne za mimowolne, dlatego lekarz będzie się starał, wywołać szczery uśmiech u pacjenta z niedowładem połowiczym mięśni twarzy. Jeśli uśmiech nie jest zaburzony oznacza to, że uszkodzony został nerw twarzowy.

Badanie kończyny górnej
Odruchy
Ta część badania najbardziej kojarzy się z profesją neurologa. Używając małego młoteczka lekarz uderza w ścięgno mięśnia. Impuls podąża po nerwie czuciowym do rdzenia kręgowego i wraca nerwem ruchowym powodując skurcz mięśnia. Dzięki znajomości mapy przebiegu nerwów doktor może zlokalizować uszkodzenie. Ciekawym faktem jest to, że zniszczenie pewnych obszarów mózgu lub rdzenia sprawia, ze odruchy są silniejsze i łatwiej je wywołać.

Drżenie
Mamy różne rodzaje drżenia. Ciekawe jest drżenie pęczkowe. Powstaje ono w skutek szybkich ruchów włókienek mięśniowych. Widać je pod skórą, wtedy pewien obszar mięśnia drży niezależnie od reszty. Mogą być wynikiem przewlekłych procesów patologicznych rdzenia kręgowego np. stwardnienia bocznego zanikowego.

Badanie ruchów dowolnych
Jeśli poprosi się pacjenta o wyciągnięcie ramion do przodu i zamknięcie oczu, wówczas żadne z ramion nie powinno opaść. Jeśli jedna z kończyn opada oznacza to niedowład lub zaburzenia móżdżkowe.

Badanie czucia głębokiego
Lekarz może polecić pacjentowi dotknięcie palcem wskazującym nos. Jeśli się to udaje przy otwartych oczach, a nie udaje przy zamkniętych oznacza to zaburzenia czucia głębokiego (potrafimy dzięki niemu bez podglądania powiedzieć, gdzie znajdują się nasze ręce, nogi, palce, głowa i jaki jest ich wzajemny stosunek). Jeśli pacjent nie może wykonać tej prostej czynności niezależnie od kontroli wzroku ma uszkodzone struktury móżdżku.

Badanie kończyny dolnej
Odruchy monosynaptyczne (proste) - Najbardziej popularny jest odruch kolanowy (noga kopie po stuknięciu w więzadło rzepkowe), jednak to nie jedyny odruch jaki sprawdza neurolog. Każdy inny mięsień ma swój odpowiedni punkt (w okolicy gdzie ścięgno łączy się z kością), którego uderzenie wywołuje odruch skurczowy. Znajomość mapy połączeń nerwów z rdzeniem kręgowym pozwala lekarzowi dokładnie określić miejsce uszkodzenia. Odruchy można wzmocnić, jeśli odwróci się uwagę pacjenta np. nakazując mu rozciągać złączone dłonie albo liczyć głośno. Specjalista często powtarza badanie bowiem brak odruchu można stwierdzić dopiero po wielokrotnym sprawdzeniu.

Odruch Babińskiego
Po dotknięciu podeszwy stopy ostrym przedmiotem, stopa zgina się w dół. Jeśli paluch nie podąży za resztą palców, tylko wygnie się do góry, oznacza to, że droga przewodzenia nerwowego, jaka łączy korę mózgu z rdzeniem kręgowym, jest uszkodzona.

Odruch Rossolimo
Lekarz stuka energicznie palcami swojej dłoni w opuszki palców stóp. Jeśli palce zegną się odruchowo, objaw jest wówczas dodatni. Jest to jeden z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (ciężkiej postępującej choroby prowadzącej do kompletnego unieruchomienia), jednak występuje czasem u zdrowych osób.

Badanie chodu
Zaburzenia chodu mogą świadczyć o różnorakich zaburzeniach dotyczących zarówno obwodowego układu nerwowego, jak i nerwów kończyn. Na przykład chód brodzący (pacjent podnosi nogi bardzo wysoko, ponieważ stopy bezładnie opadają) może świadaczyć o zapaleniu wielonerwowym, którego wynikiem jest odnerwienie mięśni utrzymujących stopę w prawidłowym położeniu. Chód małymi kroczkami (chory ma usztywniony i pochylony do przodu tułów, idąc balansuje rękami) występuje w chorobie Parkinsona (uszkodzenie struktury mózgu).

Badania dodatkowe
Lekarze tej specjalizacji większość schorzeń, mogą zdiagnozować za pomocą badania fizykalnego, jednak czasem sięgają po dodatkowe metody. Oto kilka z nich:
- TK Tomografia komputerowa pozwala dobrze zobrazować wszelkie uszkodzenia objawiające się zmianami kształtu struktur ciała (złamania kręgów z uciskiem na rdzeń kręgowy, guzy mózgu, wylewy) większymi od 2 cm. Przebadanie mniejszych zmian wymaga użycia rezonansu magnetycznego.
- PET Drogie i rzadko stosowane, ale bardzo cenne badanie. Polegają na podaniu choremu promieniotwórczej glukozy i monitorowanie jej wędrówki w ciele. Fragmenty mózgu, które intensywnie pracują pochłaniają więcej jedzenia (glukozy), więc możemy stworzyć tym badaniem trójwymiarową mapę aktywności mózgu. Dzięki takiej mapie wiemy, które części pracują, a które są uszkodzone, które są nadaktywne a które w pełni zdrowe.
- EEG Nerwy i mózg przekazują informacje poprzez przepływ bardzo małego prądu przez błonę komórek. Badanie EEG polega na rejestracji (przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy) czynnościowych prądów mózgu człowieka, które charakteryzują się niewielkim napięciem (od kilku do kilkuset mikrowoltów). Częstotliwość tych prądów waha się od 0,5 Hz do 50 Hz. Do rejestracji tych niewielkich potencjałów służą aparaty encefalograficzne. Badanie to ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu badanie pozwala umiejscowić proces chorobowy w określonej okolicy.
Podobnie działa MEG czyli magnetoencefalografia, która jest bardziej precyzyjnaw, a której pomiar dotyczy pola magnetycznego. Jej stosowanie umożliwia dotarcie do głębszych warstw tkanki mózgowej.

napisane na podst. informacji z literatury medycznej
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Badania

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość