www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

początek diagnozowania i leczenia ZM pytanie o holtera

Badania, które należy wykonywać przy ZM

Postprzez zimridek » 5 sie 2010, o 15:55

mam nadzieję, że w dobrym miejscu ;) troche jeszcze nie ogarniam forum

jestem na etapie posiadania wyników echa serca, lekarz dając mi wyniki z echa serca (badania po znajomościach ;) zalecił dożywotnio beta-blokera, co pół roku ponawianie badań i tomografię serca, i oczywiście opieka kardiologa,
dziś byłam u lekarza pierwszego kontaktu, po skierowanie do kardiologa, od dzieciństwa leczę się na grypy, anginy itp. dopiero teraz wiem, że to też cecha ZM ;) najpierw dostałam zrypkę, że po roku dopiero przychodzę, że ona nie powinna wydawać skierowania i takie tam...(szkoda, że nigdy nie wpadła, że mogę mieć Marfana), zapytałam o tomografię serca,czy można to w Brzesku zrobić, to znowu zrypka, że najpierw holter, badania podstawowe a potem to z najwyższaej półki jak się wyraziła.

Ale w brzeskim szpitalu nie ma juz miejsc do kardiologa do końca roku;) jestem zarejestrowana do dr Pfitznera w Krakowie na Jana Pawła, ale mam pytanie może ktoś z Was sie orientuje czy ten holter może wnieść coś nowego? jeśli tak, pójdę prywatnie, żeby mieć wyniki przed wizytą u kardiologa, ale nie chcę wydawać pieniędzy bez sensu...
zimridek
Bywalec

Postprzez Montana » 5 sie 2010, o 17:03

Z tego co pamiętam rok temu rozmawiałaś z naszą Ewusią, odezwij się do niej, nie odmówi Ci pomocy jeśli chodzi o załatwienie spraw kardio w Krakowie. I trzymaj się tego :D z nią nie zginiesz.

Niestety beta-blockery podstawa, bdania kardio co poł roku też. TK (tomograf) raz na rok.
Proponuję zrobić badanie USG dopplerem to podstawa, wiadomo wtedy co z serduchem i głównymi naczyniami. Holter w przypadku gdy czujesz ze masz coś nie tak z serduchem, moim zdaniem na chwilę obecną jest zbędny, przed wizytą u Kardiologa. To on Ci powie po dokładnym wywiadzie czy będzie to konieczne czy nie.

Acha Aniu i taka moja rada, jeśli ta lekarka oprócz samych zrypek potrafi tylko wypisywać recepty na aspiryne, zmien lekarkę.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez zimridek » 5 sie 2010, o 20:58

Wg tego co wyczytałam na googlach, zdaje się, że mam za sobą badanie USG-doppler - serca, nawet się sama zdziwiłam, że tak bez problemów fukcjonuje na codzień, a w środku bomba, chwała opatrzności, że nie zaszłam w ciążę, całkiem możliwe Monti, że to był ostatni dzwonek, ciężko powiedzieć jak szybko postepują zmiany, bo to pierwsze moje badanie, za pół roku bezwzględna powtórka, jak Wy sobie z tym radzicie? bo ja chwilami nie daję rady...

holtera faktycznie póki co daruję, zobaczę co powie dr Pfitzner, do niego właśnie trafiłam dzięki Ewie, strasznie jej za to dziękuję, i teraz z wynikami USG tez do niego, leki zażywam gdzieś od miesiąca, nie wiem czy to nerwy czy jeden ze skutków ubocznych działania leków, ale czuje ucisk w okolicach serca, co chwilami przypomina mi, że nie jestem już sama - tylko z zespołem ;)

co do lekarki trafiłam do niej przypadkiem bo akurat inna jest na urlopie, do tej nie chodzę już od czasu kiedy zamiast leczyć zajmuje się tysiącem różnych innych spraw, kosztem pacjentów, ale liczył sie czas i fakt, że mam urlop i więcej czasu na siedzenie u lekarza, wg niej specjaliści traktuja lekarza rodzinnego jak śmieciarza, do wydawania skierowań i recept, ja też wolałabym nie siedzieć 5 godz, żeby dostać mam wrażenie "wyżebrane" skierowanie
zimridek
Bywalec

Postprzez Kevin » 5 sie 2010, o 22:22

To ładnie Ewie podziękuj bo Pfitzner to świetny lekarz.Operował mnie w 2003 wymiana aorty wstępującej,proteza zastawki aortalnej i plastyka mitralnej do tej pory cyka bez problemów.Tak przy okazji pozdrów doktorka.
Kevin
Profesjonalista

Postprzez Montana » 5 sie 2010, o 22:26

Poczekaj na opinię specjalisty, lekarką się nie przejmuj.
Co do b-b musisz do nich przywyknąć, kołatania i uciski mogą być skutkiem ich zażywania jak również efektem działania podświadomości. Metodą prób i błędów dobierzesz leki, poźniej tak przywykniesz ze praktycznie zapomnisz, że cos bierzesz.

Nie popadaj w czarne myśli, jak coś wiesz ze jestem zawsze możemy pogadać :)
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez Paweł » 6 sie 2010, o 11:43

zimridek napisał(a):co powie dr Pfitzner
-- prawdopodobnie niewiele , jeśli to chirurg , a Twoja Ao przekracza 5 cm średnicy , zapisze cię na standardowy zabieg kardiochirurgiczny, prawdopodobnie taki i tyle ...
Paweł
VIP

Postprzez zimridek » 6 sie 2010, o 11:59

Paweł napisał(a):
zimridek napisał(a):co powie dr Pfitzner
-- prawdopodobnie niewiele , jeśli to chirurg , a Twoja Ao przekracza 5 cm średnicy , zapisze cię na standardowy zabieg kardiochirurgiczny, prawdopodobnie taki i tyle ...

ooo Paweł cuż za optymistyczna wizja ;) na chwilę obecną 48mm więc jeszcze się nie łapię, chyba, że planuję zajść w ciążę, ale nie planuję więc... czekam
a pan dr przystojny i wesoły, nie żal się rozebrać w gabinecie ;)
zimridek
Bywalec

Postprzez Paweł » 6 sie 2010, o 12:18

48 mm -- a to chyba jeszcze nie , pewnie echo serca co pół roku , tak sądzę ...
Paweł
VIP

Postprzez Gosieńka » 6 sie 2010, o 16:52

Mój kardiochirurg mówił że obecna norma szerokości aorty przy marfanie to 4,5 cm ale wszędzie się czyta o 5 cm więc chyba każdy inaczej na to patrzy i 5mm w tą czy tamtą różnicy nie robi. Ja miałam coś ponad 5 jak mnie kroili. Przed 5 bym pewnie na operację nie poszła ;-)
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez zimridek » 6 sie 2010, o 17:19

mi też do operacji nie spieszno, myślę też, że trzeba trochę odczekać by wiedzieć czy zmiany postępują i jak szybko...
zimridek
Bywalec

Postprzez gabriela » 6 sie 2010, o 23:31

W sumie Aniu to nie tak ważne, jak duże jest poszerzenie, lecz w jakim tempie ono narasta. Jeśli masz 4,8 jak piszesz, lecz w ostatnim roku nastapiło znaczące poszerzenie - z decyzją o zabiegu nie ma co czekac. Jesli jednak te 4,8 to wymiar dłużej się utrzymujący - spoko loko. Dlatego wydaje mi się, że powinnaś zrobić echo za 3 miesiące , nie pół roku, by dokładnie zaobserwować ewentualny postęp , lub utrzymujący się wymiar ao.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez zimridek » 19 sie 2010, o 23:14

gabriela napisał(a):W sumie Aniu to nie tak ważne, jak duże jest poszerzenie, lecz w jakim tempie ono narasta. Jeśli masz 4,8 jak piszesz, lecz w ostatnim roku nastapiło znaczące poszerzenie - z decyzją o zabiegu nie ma co czekac. Jesli jednak te 4,8 to wymiar dłużej się utrzymujący - spoko loko. Dlatego wydaje mi się, że powinnaś zrobić echo za 3 miesiące , nie pół roku, by dokładnie zaobserwować ewentualny postęp , lub utrzymujący się wymiar ao.

dziękuję za podpowiedź, niestety nie wiem jak szybko to się dzieje u mnie, skorzystam z rady i zrobię sobie za 2 miesiące echo
zimridek
Bywalec

Postprzez arturro » 20 sie 2010, o 09:02

zimridek napisał(a):dziękuję za podpowiedź, niestety nie wiem jak szybko to się dzieje u mnie, skorzystam z rady i zrobię sobie za 2 miesiące echo

Oczywiscie wskazanym jest to żeby te kolejne badania robić na tym samym aparacie i najlepiej u tego samego lekarza. Bo niestety czasami rozbieżności potrafią być dość wyraźne. Oczywiscie takie postepowanie jest wskazane jeśli się jest pewnym kwalifikacji lekarza i ze aparatura jest na odpowiednio wysokim stopniu zaawansowania. No ale co ja tutaj takie oczywistosci piszę. :-D
PS. Ale kolejny post zaliczony
arturro
-# Moderator

Postprzez zimridek » 20 sie 2010, o 10:23

arturro napisał(a):Oczywiscie wskazanym jest to żeby te kolejne badania robić na tym samym aparacie i najlepiej u tego samego lekarza. Bo niestety czasami rozbieżności potrafią być dość wyraźne. Oczywiscie takie postepowanie jest wskazane jeśli się jest pewnym kwalifikacji lekarza i ze aparatura jest na odpowiednio wysokim stopniu zaawansowania. No ale co ja tutaj takie oczywistosci piszę. :-D
PS. Ale kolejny post zaliczony

nie zawsze to co jest "oczywiste" takie jest :) więc dzięki Artur!
mam znajomego lekarza i wydaje mi się, że jest dobry, na pewno dokładny i przejęty trochę moim "przypadkiem", pracuje także w szpitalu na Jana Pawła w Krakowie więc uczy się od najlepszych
zimridek
Bywalec

Powrót do Badania

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi