www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Badania żylakow

Badania, które należy wykonywać przy ZM

Postprzez gabriela » 25 cze 2007, o 11:11

Metody badania żylaków

Oglądanie i badanie

Do postawienia prawidłowej diagnozy i podjęcia właściwego leczenia konieczne jest obejrzenie wielkości i rodzajów żylaków, a także prześledzenie przebiegu żył powierzchniowych z oceną stopnia ich poszerzenia i napięcia ścian. Na co zwraca się uwagę w takim badaniu? Przede wszystkim na przebieg żylaków, na ich rodzaj (czy są proste, kręte), ewentualnie obecność pajączków. W badaniu ocenia się także ogólny stan skóry - czy jest zdrowa, prawidłowo ucieplona czy zmieniona (zaczerwieniona bądź blada z przebarwieniami). Zwraca się również uwagę na występowanie owrzodzeń i rozległość obrzęków. Lekarz ocenia także wypełnienie żył, ucieplenie oraz obecność stwardnień w przebiegu żył mogących odpowiadać zakrzepom.

W ocenie zaawansowania choroby żylakowej mogą być pomocne następujące testy i badania specjalistyczne:
badanie palpacyjne (przez dotyk)
Umożliwia wykrycie ewentualnych różnic w spoistości tkanki, np. obecności stwardnień. Żylaki mogą także wywoływać miejscową bolesność, zmiany spowodowane rozwijającym się zakrzepem. W wykryciu niewydolności zastawkowej mogą pomóc też następujące testy:
- próba Schwarza - pozwala wyczuć falę przepływu krwi. Lekarz, opukując żylakowo zmienione naczynie, wyczuwa cofanie się krwi świadczące o niewydolności zastawek. Próba ta pozwala określić miejsce i rozległość zmian chorobowych w żyłach.

- próba kaszlowa - w razie niewydolności zastawek, podczas kaszlnięcia, po przyłożeniu ręki do miejsca badanego żylaka, można wyczuć drżenie spowodowane cofaniem się krwi, świadczące również o niewydolności zastawek.

- próba opaskowa - Trendelenburga - pacjentowi zakłada się paski uciskowe na udzie przy pachwinie
Po zmianie pozycji z leżącej na stojącą możliwe jest określenie wydolności żylnego krążenia powierzchniowego. Jeżeli po założeniu opaski uciskowej żylak nie ukaże się, a wypełni się zaraz po jej zdjęciu, świadczy to o niewydolności zastawek przy ujściu badanej żyły. Gdy natomiast żylak wypełnia się powoli, może to świadczyć o braku zastawek w niektórych żyłach łączących, tzw. perforatorach. Badanie może zostać uzupełnione wykonaniem kilku ćwiczeń, np. chodzeniem, stanięciem na palcach.

badanie dopplerowskie (przez dotyk)
Dopplerowski pomiar przepływu jest wykonywany w celu ustalenia wydolności zastawek i umiejscowienia punktów tzw. refluksu w żyłach, czyli oceny poziomu uszkodzeń zastawek. Pomiar ten jest dokładniejszy od badania palpacyjnego. Zaletą tej metody jest jej nieinwazyjność, możliwość dokładnej oceny przepływu krwi również w tętnicach, prostota i szybkość wykonania oraz możliwość powtarzania badania.

Badanie dopplerowskie pozwala precyzyjnie wykryć miejsce uszkodzenie zastawek, co daje ogromne szanse na przeprowadzenie skutecznego leczenia. Pozwala lekarzowi wybrać odpowiednią metodą postępowania zabiegowego: skleroterapię lub leczenie chirurgiczne.

W pojedynczych przypadkach wątpliwości w ocenie stanu chorego można wyjaśniać wykorzystując flebografię, czyli radiologiczne badania kontrastowe (badanie inwazyjne) oraz USG duplex - doppler. To urządzenie dzięki wizualizacji umożliwia dokładne zbadanie wszystkich naczyń w kończynie. Urządzenie to jest szczególnie pomocne w diagnostyce schorzeń układu głębokiego.

PPG
Badanie służy do oceny stopnia zaawansowania niewydolności żylnej i monitorowania postępu leczenia. Pacjent w pozycji siedzącej, po przytwierdzeniu czujnika w odpowiednim miejscu na podudziu, wykonuje serię zgięć grzbietowych stopy, po czym pozostaje w bezruchu. Aparat PPG mierzy wówczas czas powrotu żylnego (wypełniania się naczyń żylnych i siłę pompy mięśniowej, świadczące o zaawansowanej niewydolności żylnej).

W niektórych przypadkach próba ta uzupełniana jest o test opaskowy.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez wojtek » 15 wrz 2009, o 17:32

Po ciazach mam straszne zylaki :-/ musze sie z tym kiedys wybrac do lekarza ale jak na razie nie mam czasu :oops:
wojtek
Sympatyk

Postprzez pawelek » 15 wrz 2009, o 18:19

wojtek napisał(a):Po ciazach mam straszne zylaki
-- Wojciech , serio ? :-D :-D :-D
pawelek

Postprzez Montana » 15 wrz 2009, o 18:40

pawelek napisał(a):wojtek napisał/a:
Po ciazach mam straszne zylaki
-- Wojciech , serio ?

:-P :-P :-P

niezle to wyszlo, ale jak mniemam pisała to jego żona :)
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez Aga Wójciak » 15 wrz 2009, o 22:36

Faktycznie-zabawnie.A co do żylaków-ja byłam państwowo i powiedziano mi,że w takim stadium,to mogę sobie prywatnie usunąć(NFZ nie refunduje profilaktyki!!! :evil: ) a przyjść wtedy,gdy będzie konieczna operacja :evil: jednym słowem:Chora Kasa!!!
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez smuklaewa » 15 wrz 2009, o 23:17

Jakoś dziwnie....Jola była w Krakowie na dwóch operacjach żylaków i nie było problemu,a widziałysmy kobiety z małymi zylakami zakwalifikowane do zabiegu na kasę chorych ;-) .Aga a czy Twoje żylaki to takie jakich jeszcze nie widać???
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez wojtek » 16 wrz 2009, o 08:04

A to faktycznie zabawne.wojtek po ciazach ma zylaki.......toscie sie pewnie usmiali.A co do mioch zylakow Ewo to na prawej nodze sa widoczne na codzien.sa takie dni ze kiedy przemecze nogi np chodzac na obcasach wychodza na wierzch i noga robi sie wrecz sina.kiedys gralam z chlopcami w pilke i niestety dostalam,,kopa,,to przez trzy tygodnie chodzilam z oooooooogromnym siniakiem bo mi popekaly.
wojtek
Sympatyk

Postprzez Aga Wójciak » 16 wrz 2009, o 11:09

Moje to ogromne pajączyska-wyglądają jak siniaki na nogach.Niestety są na całej powierzchni nóg-nawet na łydkach,choć w mniejszym stopniu.Poza tym często bardzo bolą i puchną.Czasem po ciężkim dniu pracy nie mogłam znaleźć pozycji,w której poczułabym ulgę-nawet unosząc je lekko do góry... :-( A o chodzeniu na obcasach-już zapomniałam.Pozwoliłam sobie na obcasy na wesele kolegi...i odchorowałam... :oops: :-(

[ Dodano: 2009-09-16, 11:11 ]
Dodam jeszcze,że żylaki u mnie w rodzinie są dziedziczne-mama miała już bajpasy w jednej nodze i czeka na drugą... :-/
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez wojtek » 16 wrz 2009, o 12:19

Ja tez tak na powaznie musze sie przebadac.ostatnio podczas kapieli wszystkie zyly na calym ciele mi sie uwidocznily.moze to dziwne ale przez moment mialam wrazenie ze zrobilam sie niebieska.wyskoczylam z wanny jak poparzona.jeszcze nigdy czegos takiego nie widzialam.nie mam pojecia dlaczego.woda byla letnia.ja pajaczkow nie mam tylko ogromne zylaki na prawej lydce. :shock: a co do obcasow to bardzo rzadko je zakladam bo jeszcze dokuczaja mi odciski:no masakra!!
wojtek
Sympatyk

Postprzez Karolina » 8 lis 2010, o 11:58

nie mam co prawda żylaków ale czy myślicie, że marfani powinni przebadac sobie żyły?? bo ja się właśnie zamierzałam wybrać do naczyniowca ale nie jestem do końca przekonana. Żeby mi znowu jakiś lekarz nie powiedział, że sobie coś wymyślam...
"Istnieją magiczne chwile, które choć mijają niezauważone, to jednak niewidzialna Ręka Opatrzności zmienia bezpowrotnie nasz los..."
Karolina
Bywalec

Postprzez Montana » 8 lis 2010, o 19:43

Karolina, naczyniowiec to nie tylko spec od żylaków to lekarz jak sama nazwa wskazuje od wszelkich naczyń krwionośnych. DLa swietego spokoju mogłabyś się przebadać. Wszak zmora tętnicza może zaatakować wszędzie przez to ze mamy słabą tkankę łączną
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez szyszka » 23 lut 2011, o 18:03

smuklaewa napisał(a):Jakoś dziwnie....Jola była w Krakowie na dwóch operacjach żylaków i nie było problemu,a widziałysmy kobiety z małymi zylakami zakwalifikowane do zabiegu na kasę chorych ;-) .Aga a czy Twoje żylaki to takie jakich jeszcze nie widać???

ja tez bylam, u Bonifratrow i mimo, ze bola mnie zylaki kazali mi czekac bo mam zbyt mala niewydolnosc albo isc na operacje prywatnie. Chyba zaczne zbierac kase.
Cracovia Kraków!!!
szyszka
Znawca

Postprzez agussa » 23 lut 2011, o 20:54

Witam tutaj Kochani. Ja mam bardzo duzo popękanych naczynek. Zylaki myślałam, ze mam, ale lekarz stwierdził, że to nie żylaki (to dlaczego tak wygląda jak żylak?). Chodziłam na zastrzyki likwidujące pajączki, ale tyle tego jest, ze nie wyrobię, a że wyjechałam to przestałam chodzić. Mam ciało skłonne do siniaków, tylko gdzieś lekko się uderzę i już mam siniaki. Okropne
agussa
Beniaminek

Postprzez czarna » 27 maja 2012, o 14:19

Ja widocznych żyłek na stopach mam mnóstwo można je oczywiście zaleczyć zastrzykami (ok 1oozł od jednego 'pajączka') ale ostatnio niestety okazało się że mam niewydolną żyłę odpiszczelową z widocznymi żylakami na goleni. Mój naczyniowiec zaproponował mi laserowe zamknięcie niewydolnej żyły. Koszt zabiegu 4 tysiące (nie podlega żadnej refundacji) :-x

Są też operacje klasyczne refundowane ale czas oczekiwania na zabieg ok 2 lata i pod całkowita narkozą co nie jest za bardzo wskazane dlatego naczyniowiec poleca leczenie laserowe niestety bardzo kosztowne :cry:
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec

Postprzez Gosieńka » 27 maja 2012, o 16:06

czarna napisał(a):Są też operacje klasyczne refundowane ale czas oczekiwania na zabieg ok 2 lata i pod całkowita narkozą co nie jest za bardzo wskazane dlatego naczyniowiec poleca leczenie laserowe niestety bardzo kosztowne :cry:

Aga mój teśc miał usuwane żylaki nie taką zwykłą metodą z usypianiem itd. tylko właśnie chyba laserem. I na pewno było to na nfz. Więc lepiej skonsultuj się jeszcze z jakimś innym lekarzem, żeby ten przypadkiem nie chciał naciągac Cię na niepotrzebne koszty.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Następna strona

Powrót do Badania

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi