www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Badania okulistyczne

Badania, które należy wykonywać przy ZM

Postprzez gabriela » 12 sty 2007, o 13:37

BADANIA OKUULISTYCZNE
Badanie lampą szczelinową
Badanie przedniej części oka na początku robi się makroskopowo, czyli ocenia, jak wyglądają powieki, spojówki i przedni odcinek gałki ocznej bez użycia szkieł powiększających czy aparatów. Oględziny te jednak powinny być rozszerzone o badanie w tzw. lampie szczelinowej. Badanie może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku jak również u kobiet będących w ciąży.
Do badania przedniego odcinka oka służy lampa szczelinowa (biomikroskop). Przyrząd ten znany w okulistyce od prawie stu lat i ciągle udoskonalany składa się z części oświetlającej, która jest źródłem dobrej jakości światła oraz z części optycznej - obuocznego mikroskopu - dzięki której badający ogląda powiększony obraz oka (zwykle 10, 16, 25 i 64 razy).

Czemu służy badanie?
Badanie w lampie szczeinowej pozwala lekarzowi na ocenę przedniego odcinka oka, czyli spojówki, rogówkę, przednią komorę oka, tęczówkę, soczewkę oraz przednią część ciała szklistego.
Wskazania do wykonania badania:
badanie rutynowe okulistyczne, pozwalające stwierdzić istniejące choroby przedniego odcinka oka

Badanie
Podczas badania pacjent opiera brodę i czoło na podpórce gdyż minimalne ruchy zmieniają ostrość obrazu. Światło, przechodząc przez przesłonę, przybiera postać smugi, której szerokość, wysokość, a także ustawienie w pionie, poziomie lub skosie może regulować okulista. Specjalny uchwyt i pokrętła pozwalają z kolei na precyzyjne ustawienie aparatu na wprost badanego oka, jak i uzyskanie wyraźnego, odpowiednio oświetlonego obrazu oka.

Lampa szczelinowa pozwala również, po zastosowaniu dodatkowych przyrządów optycznych (trójlustro Goldmanna, gonioskop, soczewka Volka), ocenić inne części oka, np. dno oka, wnętrze gałki ocznej, ciałka szklistego i siatkówki.


Możliwe powikłania
Po wykonani badania nie obserwuje się powikłań. Pacjent może jedynie odczuwać chwilowe olśnienie wywołane silnym światłem lampy szczelinowej, które samoistnie przechodzi po krótkiej chwili.


Badanie dna oka

Badanie dna oka jest jednym z etapów podstawowego badania okulistycznego, którego celem jest ocena stanu narządu wzroku. Badanie tylnego odcinka oka najczęściej odbywa się za pomocą wziernika ocznego (oftalmoskopu), za pomocą którego badający wpuszcza poprzez źrenicę snop światła, który po przejściu przez soczewkę i ciało szkliste oświetla dno oka. Badanie pozwala ocenić ciało szkliste oraz dno oka gdzie można ocenić naczynia krwionośne, tarczę nerwu wzrokowego, mającą łączność z mózgiem.
Wskazania do wykonania badania:
osoby ze schorzeniami ogólnymi, w przebiegu których dochodzi do zmian na dnie oczu: chorzy na cukrzyce, nadciśnienie tętnicze , choroby krwi (białaczka, niedokrwistość, czerwienica, skazy krwotoczne), kolagenozy, po stosowaniu niektórych leków, w chorobach nowotworów
urazy głowy
osoby nieprzytomne lub po utracie przytomności
bóle głowy
zaburzenia równowagi lub innymi niepokojącymi objawami mogącymi świadczyć o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego
objawy oczne towarzyszą również schorzeniom neurologicznym, hematologicznym, endokrynologicznym, immunologicznym, onkologicznym, dermatologicznym, ginekologicznym, infekcyjnym oraz dotyczącym przewodu pokarmowego
nagłe obniżenie ostrości wzroku
zaburzenie widzenia barw
ubytki w polu widzenia centralne lub obwodowe
zez u dzieci
badanie kontrolne u wcześniaków
Przygotowanie do badania
Pośrednia oftalmoskopia jest przeprowadzana jest po zakropleniu kropli rozszerzających źrenicę natomiast oftalmoskopię bezpośrednią można wykonać bez podawania kropli. Niekiedy istnieje potrzeba rozszerzenia źrenicy. W celu rozszerzenia źrenicy używa się krótkodziałających leków w postaci kropli, a po zakropleniu leku należy odczekać około 15-30 minut. Rozszerzenie źrenicy może upośledzić zdolność ostrego widzenia na kilka godzin. Przy badaniu dzieci może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego

O czym powiadomić lekarza
Przed badniem powinieneś powiadomić lekarza o:
aktualnie przyjmowanych lekach
alergii na jakiekolwiek leki
jaskrze lub jaskrze występującej rodzinnie

Oftalmoskopia bezpośrednia

Wziernikowanie bezpośrednie to badanie najczęściej wykonywanie. Badanie przeprowadza lekarz trzymając wziernik przed własnym okiem i zbliżając go do oka chorega tak, że prawe oko badającego obserwuje dno prawego oka, a lewe oko obserwuje lewe oka pacjenta. Podczas badania pacjent siedzi w zaciemnionym pokoju a bezpośrednie świecenie bezpośrednio do oka może spowodować krótkotrwałe nieostre widzenie. Na polecenie lekarza należy patrzeć w różnych kierunkach, aby można było ocenić żądane miejsce dna oka.


Badanie ciśnienia ocznego
Ciśnienie wewnątrzgałkowe zapewnia prawidłowe napięcie powłok gałki ocznej i uwodnienie ośrodków optycznych w stopniu, który zpewnia im przejrzystość i regularność krzywizn powierzchni łamiących (rogówka, soczewka). Prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe (z greckiego tónus = napięcie) zależy od równowagi pomięzy produkcją cieczy wodnistej a jej odpływem z gałki ocznej do krwioobiegu. Ponieważ ciśnienia wewnątrzgałkowego nie można badać bezpośrednio, np. Używając manometru, dlatego też o jego wartości wnioskuje się pośrednio sprawdzając naprężenie lub napięcie gałki ocznej przez ucisk jej ściany z zewnątrz.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego nosi nazwę tonometrii, i dokonywany jest za pomocą przyrządów tzw. tonometrów. Pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego określa się w mmHg. Prawidłowe ciśnienie oczne nie powinno być wyższe niż 22 mmHg.

Generalnie ciśnienie wewnątrzgałkowe mieży się metodą impresyjną (wgłębiającą) lub aplanacyjną (spłaszczającą). Do pomiaru ciśnienia metodą impresyjną stosuje się tonometr Schiotza, za pomocą którego bada się stopień oporu rogówki pod wpływem ucisku metalowego trzpienia o okreśłonym ciężarze. Gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe jest wysokie opór rogówki jest większy i trzpień niewiele ją odkształci, natomiast w przypadku niskiego ciśnienia trzpień pod wpływem ciężaru odkształca bardziej rogówkę.

Do pomiaru ciśnienia metodą aplanacyjną stosuje się tonometr Goldmanna, za pomocą którego określa się wielkość spłaszczegnia rogówki pod wpływem określonej siły. Tak więc wysokość ciśnienia śródgałkowego określa siła użyta do spłaszczenia gdyż spłaszczenia rogówki jest stałe.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez Staś » 12 sty 2007, o 19:41

gabrielaewa napisał(a):Badanie dna oka
nienawidze tego badania zakraplają mi oczy kroplami rozszerzajacym zrenice do oka przyswieca jak mi jasnym swiatłem to swiatło mnie oslepia łzawią mi oczy nic niewidze nielubie tego i tyle ,potem przez trzy godziny niemorzna prowadzić auta .
Ostatnio edytowano 12 sty 2007, o 19:53 przez Staś, łącznie edytowano 1 raz
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 8 sie 2006, o 10:05
Lokalizacja: Małopolska .

Postprzez Staś » 12 sty 2007, o 19:46

gabrielaewa napisał(a):Badanie ciśnienia ocznego
o to lubie badanie takie fajne niebieskie swiatło nić mnie nieoslepia mógłbym to badanie przychodzić codziennie .
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 8 sie 2006, o 10:05
Lokalizacja: Małopolska .

Postprzez Staś » 12 sty 2007, o 19:49

gabrielaewa napisał(a):Oftalmoskopia bezpośrednia
o to tez lubie swiatło białe ale nieoslepia karzą sie parzeć w dół góre w lewo prawo to tez mógbym przychodzić codzieńnie
Ostatnio edytowano 12 sty 2007, o 19:54 przez Staś, łącznie edytowano 1 raz
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 8 sie 2006, o 10:05
Lokalizacja: Małopolska .

Postprzez gabriela » 13 lip 2007, o 18:00

Lepsze badania wzroku dzięki hologramom

Nowy test wykorzystuje do badania astygmatyzmu technikę holograficzną - informuje pismo "Optics Letters".

Astygmatyzm to wada wzroku, w której - z powodu nieregularnego kształtu rogówki - obraz powstający w oku nie jest ostry w każdym punkcie. Aby pacjent mógł widzieć prawidłowo, potrzebne są odpowiednio dobrane, niesferyczne okulary. Zwykle dobiera się je wypróbowując wiele różnych soczewek, co jest trudne i czasochłonne.

Szybkie i tanie dopasowanie takich okularów ma ułatwić nowy test, który opracowali australijscy naukowcy. Pacjent ogląda hologram z promienistym wzorem linii. Mówiąc, które z nich są najwyraźniej widoczne, daje okuliście dokładne informacje, potrzebne do wykonania soczewki korekcyjnej o odpowiednim kształcie.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez resa » 4 sie 2007, o 09:30

OCT - nowoczesna diagnostyka okulistyczna

Jest to obecnie najnowocześniejsza metoda diagnostyczna chorób siatkówki. Uwidacznia poszczególne warstwy siatkówki, a badający ma możliwość oceny kształtu oraz pomiaru struktur. Odniesienie do normatywnej bazy danych uwidacznia zmiany w odniesieniu do wieku i występowania zmian w stosunku do przeciętnych wartości w populacji. Wszystko to czyni OCT bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym w schorzeniach centralnej części siatkówki, jak:
- otwory w plamce,
- zwyrodnienia siatkówki, zwłaszcza związane z wiekiem (z ang.AMD),
- wysoka krótkowzroczność,
- zmiany siatkówki w przebiegu histoplazmozy,
- cysty siatkówki,
- retinopatia cukrzycowa,
- zakrzep żyły środkowej siatkówki.

OCT to badanie nieinwazyjne, umożliwiające łatwą archiwizację wyników badań oraz porównanie badań wykonanych w różnym czasie. Niczym badanie histologiczne obrazuje poszczególne warstwy siatkówki. Podkreślić należy szczególną przydatność optycznej tomografii w diagnostyce schorzeń będących głównymi przyczynami utraty wzroku tj. zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa, jaskra.

Optyczna tomografia wprowadzona została w 1992 roku. Metoda polega na komputerowej analizie wiązek światła wysyłanych przez tomograf, a następnie odbitych od badanych struktur. W efekcie otrzymujemy obraz badanych struktur w postaci skanów. Skan jest obrazem siatkówki wyświetlanym na monitorze urządzenia w rzeczywistym czasie badania i przedstawianym za pomocą zestawu kolorów. Dany kolor informuje o tym, w jakim stopniu światło uległo rozproszeniu po uprzednim odbiciu.

Zasada interferometrii używana w badaniu optycznej koherentnej tomografii wykorzystywana jest od wielu lat w badaniach ultrasonograficznych (USG). Zastosowanie promieni świetlnych w OCT pozwoliło uzyskać rozdzielczość dziesięciokrotnie większą w porównaniu z USG. Pozwoliło także na wykonywanie badań w krótkim czasie, kilku sekund (duża prędkość fali świetlnej). To zupełnie nowa jakość w dziedzinie diagnostyki, według niektórych wręcz rewolucyjna. Ograniczeniem optycznej tomografii jest niewielki zakres penetracji promieni światła w głąb oka, wynoszący 2-3 mm. Wystarcza to na obrazowanie siatkówki, struktury leżące głębiej na obecnym poziomie technicznym używanych aparatów nie zostają uwidocznione podczas badania.
Optyczny tomograf, pozwala na wybór skanów służących do wczesnej diagnostyki jaskry. Obrazują one tarczę nerwu wzrokowego oraz warstwę włókien nerwowych wokół tarczy. Jaskra to choroba, w której dochodzi na skutek wielu czynników do systematycznego zaniku nerwu wzrokowego, zwykle w sposób podstępny, bezobjawowy w wczesnych fazach.
Uszkodzenie nerwu wzrokowego jest nieodwracalne, powoduje stopniowe zawężanie pola widzenia, w skrajnych, nie leczonych przypadkach prowadzi do ślepoty. Jedne z pierwszych symptomów to widoczne podczas badania OCT charakterystyczna zmiana morfologii tarczy n. II i zmniejszenie grubości warstwy włókien nerwowych wokół tarczy. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia zwiększa znacznie szanse zachowania widzenia.

na podstawie wiadomoćci z Medserwis.pl
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez smuklaewa » 24 lut 2009, o 14:41

BADANIE POLA WIDZENIA
Badanie nazywane jest również: PERYMETRIA, KAMPIMETRIA

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie polega na wykreślaniu na schematach pola widzenia, czyli obszaru widzianego nieruchomym okiem. Badanie przeprowadza sie dwoma metodami: poprzez rzutowanie siatkówki na wewnętrzną powierzchnię kulistą (perymetria) oraz na powierzchnię płaską (kampimetria).
Istnieją różnego rodzaju perymetry, przystosowane do badania w ciemności lub w jasnym pomieszczeniu. Jednak zasada ich działania zawsze jest ta sama. Coraz częściej wykonuje się perymetrię automatyczną, tzw. komputerową. Pozwala ona precyzyjnie określić i zanalizować próg czułości siatkówki w różnych jej punktach w stosunku do poziomu prawidłowego. Schemat pola widzenia oznaczony jest cyframi, znaczkami lub intensywnością wydruku całych powierzchni w zakresie spostrzeganego pola widzenia. Metoda ta znacznie zmniejsza błędy subiektywne, ale też wymaga od pacjenta uwagi i skupienia. Kampimetria uzupełnia tradycyjną perymetrię, jeśli chce się dokładnie określić ubytki w środkowych częściach pola widzenia.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie to wykazuje na schemacie - dla każdego oka oddzielnie - ewentualne ubytki (miejsce i ich wielkość) w polu widzenia. Najczęściej są to miejsca na siatkówce,w których nie odbierane są bodźce świetlne na skutek zmian chorobowych samej siatkówki lub przerwania łączności dróg odprowadzających bodźce do ośrodków wzrokowych w mózgowiu.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
# Choroby układu nerwowego, zwłaszcza umiejscowione w mózgu.
# Choroby nerwu wzrokowego.
# Jaskra.
# Odwarstwienie siatkówki.
# Inne choroby siatkówki i naczyniówki.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Wykonywane jest badanie ostrości wzroku, gdyż przy słabej ostrości wzroku nie jest możliwe ustalenie pola widzenia.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma specjalnych zaleceń. Badane mogą być tylko osoby dobrze współpracujące z lekarzem, potrafiące zasygnalizować zachodzące podczas badania zmiany. Warunków tych nie mogą spełnić małe dzieci, osoby z ociężałością umysłową, starsi ludzie ze złą orientacją itp.

Zródło;Zdrowie.med.pl
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez Gosieńka » 24 lut 2009, o 20:08

smuklaewa napisał(a):BADANIE POLA WIDZENIA
Miałam to badanie kilka dni temu w kierunku jaskry chyba. Ale na razie wszystko jest ok, muszę na koniec roku je jeszcze powtórzyć.
Carpe diem!
Avatar użytkownika
Gosieńka
VIP
 
Posty: 2225
Dołączył(a): 24 lip 2006, o 19:04
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez petroniusz » 21 mar 2010, o 16:53

Ja na każdej wizycie jestem badany tą lampą szczelinową. Całe szczęście wszystko jest w porządku. A tak swoją drogą zastanawiam się kiedy ten wzrok przestanie mi się psuć.
petroniusz
Beniaminek
 
Posty: 29
Dołączył(a): 3 lis 2009, o 15:23
Lokalizacja: lublin

Postprzez Kevin » 21 mar 2010, o 20:20

Ja na każdej wizycie jestem badany tą lampą szczelinową. Całe szczęście wszystko jest w porządku. A tak swoją drogą zastanawiam się kiedy ten wzrok przestanie mi się psuć.


To w końcu jak jest w porządku czy się psuje -bo w żaden sposub nie łapię twojego toku rozumowania.(nie tylko w tym poście)
Avatar użytkownika
Kevin
Profesjonalista
 
Posty: 420
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: Lublin


Powrót do Badania

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość