www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Niewydolność żylna - strategia leczenia

Adresy, opinie, komentarze, wskazówki dotyczące lekarzy, szpitali i operacji

Postprzez resa » 7 wrz 2007, o 13:53

Niewydolność żylna - strategia leczenia

U chorych z niewydolnością żylną indywidualną decyzję co do wyboru najlepszego sposobu leczenia należy podjąć na podstawie wyników dokładnego badania klinicznego, któremu towarzyszy przynajmniej badanie dopplerowskie. Decyzja ta musi też uwzględniać rozległość choroby żylnej, wiek pacjenta, jego stan ogólny, czynniki ryzyka choroby wieńcowej, itp.
Chory powinien być dokładnie poinformowany o charakterze choroby, wyborze metody leczenia oraz o możliwości nawrotu. Leczenie chrurgiczne żylaków należy brać pod uwagę jedynie w przypadku drożności układu żył głębokich. W przypadku niewydolności ujścia żylnego leczenie powinno polegać na podwiązaniu i zastosowaniu krótkiego strippingu. Inne żylaki można skutecznie i ekonomicznie leczyć za pomocą flebektomii w trybie ambulatoryjnym lub, jeżeli to możliwe, skleroterapii.

Miniflebektomia (flebektomia, mikroflebektomia) to nowoczesny, małoinwazyjny (powoduje minimalny uraz, niewielką bolesność) zabieg chirurgiczny polegający na usuwaniu niewydolnych, żylakowato zmienionych gałęzi żylnych przez mikronacięcia (do 2mm) przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Po kilku dniach można wrócić do aktywności zawodowej. daje on doskonały efekt kosmetyczny.

Stripping jest techniką chirurgiczną do usuwania największych żył, przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i podpajęczynowym. Odmianaą strippingu jest kriostripping , w którym zamiast strippera (lub nici chirurgicznych) stosuje się kriosondę.

Są to metody minimalnie traumatyzujące tkanki, z zastosowaniem krótkich cięć skórnych.

Skleroterapia kompresyjna to metoda leczenia żylaków za pomocą nastrzykiwania lekami zmienionego żylakowo naczynia. Nieodłącznym elementem zabiegu jest zastosowanie po jego wykonaniu elastycznego opatrunku uciskowego.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest flebektomia Mullera, choć dobrze przeprowadzona skleroterapia może również przynieść doskonałe rezultaty. Jednak najbardziej kłopotliwym i nieprzewidywalnym powikłaniem tych sposobów leczenia są teleangiektazje wtórne, o czym każdy pacjent powinien być poinformowany.
Teleangiektazje to trwale rozszerzone powierzchowne naczynia włosowate, które są zmianami patologicznymi w układzie naczyniowym skóry. Obecność teleangiektazji nie musi stanowić wskazania do skleroterapii lub terapii laserowej. Ta druga metoda, chociaż nowoczesna i chętnie stosowana w obecnym stadium rozwoju jest najczęściej równie kosztowna, co nieskuteczna. Dobra znajomość spływu żylnego umożliwia zidentyfikowanie "punktów przecieku", które należy usunąć, jeżeli chce się uzyskać długotrwały efekt. Konieczne jest zlokalizowanie i wyeliminowanie wszystkich możliwych żylaków i żył przeszywających lub siatkowatych, zaopatrujących obszar teleangiektazji, jeżeli efekt skleroterapii ma się utrzymać przez dłuższy czas. W niedawno przeprowadzonym badaniu u 47% pacjentów z nieestetycznymi żylakami występowała niewydolność żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Ważne jest więc rozważenie bardziej rozległego zabiegu również przy pozornie niewielkich zmianach, zanim na podstawie badań flebologicznych określi się rzeczywisty stopień niewydolności żylnej.

Żylaki umiarkowane i nasilone (akceptowane przez pacjenta).
W czasie oceny stanu chorego należy wykluczyć znaczny refluks w żyle odpiszczelowej, który może wpływać na mikrokrążenie obwodowe. Umiarkowaną niewydolność żylną można skutecznie leczyć, stosując okresowo opaski elastyczne, dokonując zmiany stylu życia sprzyjającej dobremu stanowi żył oraz stosując leki flebotropowe w celu złagodzenia okresowych dolegliwości.

Owrzodzenie żylne goleni.
W leczeniu owrzodzeń żylnych podudzi zawsze na początku stosuje się metody zachowawcze, z których najważniejszą jest stosowanie opatrunków uciskowych. Leczenie miejscowe sprzyja gojeniu, podobnie jak wiele prostych procedur: flebektomia lub skleroterapia niewydolnych żył zaopatrujących, przeszczepy skóry. Metody chirurgiczne należy rozważyć, gdy owrzodzenie jest oporne na leczenie, pod warunkiem że wszystkie inne przyczyny zostały wykluczone (choroby tętnic itp.). Na podstawie wyników badania należy rozważyć operację jednego lub obu głównych naczyń żylnych, przypiszczelowe nacięcie powięzi, endoskopowe przecięcie żył przeszywających lub wycięcie owrzodzenia wraz z lożą. Wcześniejsze oczyszczenie i dezynfekcja owrzodzenia są niezbędne, podobnie jak podanie szczepionki przeciwtężcowej w dawce pełnej lub przypominającej. Po wygojeniu się owrzodzenia należy zapobiegać nawrotom, kontynuując stosowanie opasek elastycznych, dokonując zmian stylu życia sprzyjających sanacji żył, poddając pacjenta fizykoterapii zmniejszającej sztywność stawów oraz, jeśli to możliwe, lecząc niewydolność żylną (chirurgicznie, ewentualnie za pomocą skleroterapii).

Możliwość zajścia w ciążę
Kwestia ta jest od dawna przedmiotem kontrowersji, wielu lekarzy wciąż zaleca kobietom odłożenie leczenia flebologicznego do urodzenia pierwszego dziecka. Taka postawa nie jest słuszna w przypadku niewydolności żył odpiszczelowych. Obecność żylaków wiąże się z istotnym ryzykiem dla ciężarnej kobiety (pogorszenie się stanu żylaków i nieodwracalne uszkodzenie mikrokrążenia, zapalenie żył powierzchownych, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna. Kolejna ciąża nie zniweczy skutków odpowiednio przeprowadzonego leczenia, a nieliczne niewielkie nawroty można z łatwością leczyć za pomocą flebektomii lub skleroterapii. Z kolei podejmowanie leczenia teleangiektazji przed zajściem pacjentki w ciążę jest nieuzasadnione.

Osoby starsze
U osób starszych z pewnością techniki te powinny być stosowane o wiele częściej niż ma to obecnie miejsce. Leczenie żylaków niekoniecznie wymaga znieczulenia ogólnego i może być korzystne przy zapobieganiu powstania lub nasilenia stwardnienia tłuszczowo-skórnego bądź owrzodzenia. Często wykonanie prostej dystalnej flebektomii lub zastosowanie skleroterapii może przynieść ulgę starszemu pacjentowi, podczas gdy u młodszej osoby paliatywna procedura tego rodzaju jest nieuzasadniona.
Rola przypiszczelowego nacięcia powięzi w leczeniu owrzodzeń podudzi wymaga dalszej oceny, jednak ten niewielki i dobrze tolerowany zabieg może z pewnością pomóc osobom cierpiącym z powodu owrzodzenia. Należy pamiętać, że owrzodzenie podudzi jest wynikiem długotrwałego zaniedbania ze strony pacjenta i lekarza. Trzeba uczynić wszystko, aby wyeliminować znaczną niewydolność żylną, zanim chorzy osiągną starszy wiek, gdy dobry stan zdrowia ułatwia przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. W miarę starzenia zmniejsza się sprawność chorych i trudniej im samodzielnie wykonywać określone czynności, na przykład zakładać opaskę elastyczną. Należy jednak również pamiętać, że u wielu osób w starszym wieku występuje poważna i długo trwająca choroba żylakowa, z którą mimo to radzą sobie oni bardzo dobrze. W badaniu klinicznymt trzeba potwierdzić brak powikłań troficznych niewydolności żylnej. W takiej sytuacji podejmowanie interwencji terapeutycznych jest nieuzasadnione.

Pacjenci z chorobą wieńcową
Wstrzymywanie się od interwencji chirurgicznej powinno być zasadą w przypadku każdego pacjenta z wysokim ryzykiem choroby wieńcowej. Leczenie chirurgiczne ciężkiej niewydolności żyły odpiszczelowej może być uzasadnione - jeżeli to możliwe, to tylko po jednej stronie. Preferowaną metodą jest flebektomia Mullera. Autorzy są zdania, że skleroterapia jest w tej sytuacji mniej bezpieczna.

Żyła odpiszczelowa jako potencjalny przeszczep
Żyła odpiszczelowa jest przeszczepem z wyboru, zwłaszcza przy rekonstrukcji krążenia obwodowego, ale także i wieńcowego. Zastosowanie nieznacznie uszkodzonej żyły odpiszczelowej może dać doskonały długotrwały efekt. Wszystko zależy od doświadczenia i zdrowego rozsądku lekarza. Należy uwzględnić ewentualną potrzebę przeszczepu odpiszczelowego w przyszłości przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej zabiegów chirurgicznych na tym naczyniu.

Niewydolność żylna jest chorobą postępującą. Prawidłowo przeprowadzone leczenie chirurgiczne przynosi doskonałe i długotrwałe efekty, jednak nie może całkowicie zapobiec powstaniu nowych żylaków lub pojawianiu się nowych dolegliwości. Leczenie chirurgiczne może jedynie zmodyfikować stan żylaków, na który wpływają czynniki genetyczne i słabość ścian żył. Ogólne sposoby leczenia mają duże znaczenie, ale wymagają determinacji.
Dlatego tak ważna jest regularna kontrola lekarska, zarówno ze strony lekarza rodzinnego, który dobrze zna pacjenta,jak i ze strony specjalisty, który ocenia wyniki zastosowanego leczenia oraz do pewnego stopnia zapobiega progresji choroby żylakowej. Udzielanie chorym wyczerpującej informacji jest bezwzględnie konieczne, choć bardzo często zaniedbywane. Nie powinniśmy więcej słyszeć skarg pacjentów na to, że "operacje są bezużyteczne" lub "te same żylaki nawracają". Jasne wyjaśnienia i odpowiednia informacja udzielona choremu ograniczają późniejsze potencjalne rozczarowania, pomagają w regularnym leczeniu chorobyi zachęcają do regularnego stosowania metod przyczyniających się do utrzymania żył w dobrej kondycji.

napisane na podstawie wiadomości z czasopisma "Phlebologie'
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez czarna » 24 paź 2011, o 18:35

Mam pytanie dotyczące laserowego zamykania żył. Dziś byłam na wizycie u chirurga naczyniowego z aktualnym wynikiem badania doppler i lekarz zaproponował mi właśnie takie leczenie czy ktoś z was miał taki zabieg? Niedługo mam wizytę u kardiologa z którym skonsultuję tą sprawę ale strasznie się boję...

[ Dodano: 2012-05-27, 13:44 ]
Byłam na kolejnej wizycie u naczyniowca dowiedzieć się o szczegóły zabiegu laserowego zamykania żył. Światłowód wprowadzany jest do żyły w znieczuleniu miejscowym zabieg trwa ok 1 godz po zabiegu zakładanie opatrunku uciskowego i do domu :mrgreen: tylko niestety koszty są wysokie cena zabiegu 4 tysiące :cry:
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec
 
Posty: 175
Dołączył(a): 30 cze 2010, o 09:26
Lokalizacja: wielkopolska

Postprzez graszka » 9 cze 2017, o 13:31

Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc odświeżam ten.

Ogólnie z żylakami miałam problem przez długie lata. Jak zaczęły pojawiać mi się pajączki to na początku próbowałam je zwalczać maściami, kremami i innymi preparatami. Powiem szczerze, że na jakiś czas mi to pomagało, ale, niestety, z czasem nogi zaczęły mi puchnąć i boleć (a nie pomagała w tym praca, w której cały czas się stoi). Teraz moje nogi wyglądają tak fatalnie, że zastanawiam się, czy nie usunąć żylaków operacyjnie. Skontaktowałam się jednak z lekarzem i zastanawiam się nad leczeniem pajączków przed ostrzykiwanie (skleroterapia). Powiedzcie mi, czy to jest skuteczna metoda? Dajcie znać, jeśli mieliście robiony zabieg, bo też nie chce wydać kasy w błoto, a boję się operacji.
graszka
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 9 cze 2017, o 12:22

Postprzez malka » 13 cze 2017, o 07:32

Moja mama miała robioną skleroterapię i jest zadowolona z wyboru. Twierdzi, że teraz ma lepsze nogi niż za młodu :P

Najlepiej skontaktuj się ze swoim lekarzem, poproś go, żeby wytłumaczył Ci na spokojnie, jak wygląda zabieg, bo sam zabieg działa.Widzę to po mojej mamie :) Poza tym Graszka warto poczytać na ten temat. Wystarczy, że wpiszesz hasło: skleroterapia i od razu wyskoczy Ci wiele artykułów na ten temat. Ja podaję Ci linka do przykładowego tekstu:

Szanowna Pani, radzę regulamin forum jeszcze raz przeczytać. Za umieszczanie "przypadkowych" linków dostaje pani bana - dana_meadbh.
malka
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 13 cze 2017, o 07:24


Powrót do Lekarze, szpitale, operacje

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość