www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

¤ Jak żyć po operacji kardiochirurgicznej?

Adresy, opinie, komentarze, wskazówki dotyczące lekarzy, szpitali i operacji

Postprzez Danula » 15 maja 2012, o 16:00

zimridek napisał(a):mniej zajmować się tym co się stało i wracać do normalnego życia :) amen

He, he jak bym słyszała profesora B z Anina :-) ale to święta racja
Danula
Znawca

Postprzez zimridek » 15 lis 2012, o 17:51

Takie mam pytanko do osób po operacji metodą Bentalla, czy zdaża się Wam czuć cierpnięcie całych rąk, a zwłaszcza lewej? tak mnie czasem kurcze coś takiego dopada
zimridek
Sympatyk

Postprzez Montana » 15 lis 2012, o 19:09

hymm, nie mialam nigdy czegos takieg ale od czasów "bentala" mam lekko scierpnieta lewa noge w odcinku od połowy uda do połowy łydki. Juz sie do tego przyzwyczailam ze praktycznie nie zauwazam, ale jest.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Re:

Postprzez Ariel » 8 maja 2013, o 11:54

czabak napisał(a):Witam

Ja mialem operacje w wieku 21 lat (dokladnie 3 lata temu). Operacja sie udala i oprocz malych zmian w moim zyciu (leki i kilka ogranicznen) nie widze zmian.

Z tego co czytalem najczesciej operuje sie Marfany na tetniaka aorty. Wszystkiemu winna jest zastawka mitralna (dwudzielna), ktora przez swoja niedomykalnosc powoduje przerost lewej komory. Cerce staje sie coraz wieksze i pompuje coraz wiecej krwii do aorty. W pewnym momencie zastawka aortalna slabnie i nastepuje jej niedomykalnosc. Wtedy dochodzi do uszkodzenia błony środkowej aorty i powstaje tetniak. Wtedy jest najwyzszy czas na operacji. Kiedy tetniak peknie w ciagu kilku/kulkunastu minut czlowiek sie wykrwawia. Moze wtedy pomoc jedynie natychmiastowa operacja. Jezeli niedomykalnosc jest mala i nie nastepuje przerost komory i nie tworzy sie tetniak operacja nie jest wskazana.

Co do rechabilitacji to trwa ona dosc krotko - kilka tygodnii. Ja mialem jeszcze male komplikacje - utrzyywal mi sie plyn osierdziowy. Oprocz tego moga nastapic "normalne" powiklania pooperacyjne.

Niestety w Polsce nie ma opracowanego programu rehabilitacji po tego typu operacji. Ja bylem operowany teoretycznie w najlepszym szpitalu w Polsce, ale tam potrafia rehabilitowac jedynie po zawalach i bypassach. Ja przez kilka tygodnii chodzilem w specjalnej kamizelce, ktora pomagala zrosnac sie mostkowi. Waznym elementem bylo odzyskiwanie kondycji (spacery) i powiekszanie objetosci pluc.

Na poczatku lipca mialem operacje, we wrzesniu wyjechalem na 2 tygodnie do Grecji, a w pazdzierniku normalnie poszedlem na studia.

Jak dla mnie jedyne co się zmieniło to to, że szpital onkologiczny (warszawa) nie jest już aż tak strasznym miejscem :).. A będę tam niedługo dłuższym gościem :)
Ariel
Nowicjusz

Postprzez Gosieńka » 10 maja 2013, o 13:15

Ariel napisał(a):Jak dla mnie jedyne co się zmieniło to to, że szpital onkologiczny (warszawa) nie jest już aż tak strasznym miejscem :).. A będę tam niedługo dłuższym gościem :)

Nie za bardzo rozumiem jaki związek ma ten wpis z wpisem Czabaka o operacji kardiochirurgicznej?
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Poprzednia strona

Powrót do Lekarze, szpitale, operacje

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi