www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

tętniak,operacja poza granicami kraju

Adresy, opinie, komentarze, wskazówki dotyczące lekarzy, szpitali i operacji

Postprzez Youana » 10 lip 2011, o 19:44

Witam, poszukuję osób, które, lub których bliscy byli skierowani na operację tętniaka rozwasrtwiajacego aorty do Belgi. Mój ojciec dostał skierowanie na taka operację, wyjeżdżamy za kilka dni. Potrzebuję wskazówek - zwłaszcza organizacyjnych. Wiem, ile bedzie kosztowała sama operacja ale czy ktoś zna koszty pobytu opiekuna w Belgi? Czy ktoś wie na co powinnam być przygotowana? A co jeśli operacja nie powiedzie się? Ryzyko jest duże. Proszę o wskazówki, pozdrawiam, Youana,
Youana
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 10 lip 2011, o 22:07

Witaj Youana! W Belgii operowana była Ania. Podam Ci na priva jej telefon, jest bardzo miłą osoba i na pewno chętnie odpowie na Wasze pytania. Pozdrawiam
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Youana » 11 lip 2011, o 07:50

Hej Gabrysiu, będę wdzięczna za numer telefonu, jeśli Ania nie będzie miała nic przeciwko temu.
Pozdrawiam.
Youana
Nowicjusz

Postprzez gabriela » 11 lip 2011, o 08:01

Posłałam wczoraj w prywatnej wiadomości , wejdź w zakładkę na górnej listwie forum ( Masz wiadomość).
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Youana » 12 lip 2011, o 12:38

Witaj Gabrysiu, rozmawiałam z Anią , od razu lepiej, dziękuję za pomoc, pozdrawiam ;-)
Youana
Nowicjusz

Postprzez Ketman » 26 maja 2013, o 19:52

Witam. NFZ odmówił mi refundacji zabiegu w Belgii u Dr Scheppensa. Zabieg jest wyceniony na 26 300 Euro czyli około 110 000 zł. no i trzeba zbierać.
Zapisałem się do Fundacji "SEKWOJA" w Gorzowie Wlkp. Była u mnie telewizja regionalna i wyemitowali krótki reportaż o tym jak zabrakło jednego podpisu (Prof. Zembali ).
Znajomi z pracy oraz Przyjaciele a także znajomi ze szkoły organizują zbiórkę.
W rodzinie udało mi się zadeklarować około 85 000 zł. więc brakuje jakieś 25 000 zł.
Dr Scheppensowi muszę wysłać aktualne KT no i wszystko już układać pod wyjazd....bo terminy gonią. Jak ktoś chce zasięgnąć jakiś informacji lub wesprzeć niech się śmiało kontaktuje najlepiej przez maila.
Link do Fundacji LINK BZ WBK S.A. 15 1090 1623 0000 0001 0909 0300 z dopiskiem "DLA PANA DANIELA"
KETman
Ketman
Nowicjusz

Postprzez Montana » 27 maja 2013, o 12:18

Witaj Daniel, cieszę się, że napisałeś na forum. Mam nadzieję, że szybko uda Ci się zebrać brakującą kwotę.
Myślę, że każdy z nas na tyle ile będzie mógł wesprze Cię, bo nawet drobna kwota przybliża do wyjazdu do Belgii.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez Gosieńka » 28 maja 2013, o 09:05

Daniel super że masz wokół siebie tak dużo pomocnych Ci ludzi. Walcz. A pan Zembala kiedyś spadnie ze swojego stanowiska i może w końcu nastaną lepsze czasy (choć patrząc na to co się dzieje to raczej idzie ku gorszemu).
Zastanawiam się tylko czy skoro są przepisy, że można się leczyć na terenie krajów UE, tyle że nfz zapłaci tylko tyle ile za konkretny zabieg zapłaciłby w Polsce, to czy nie mogliby wycenić tego zabiegu który według nich teoretycznie zrobiliby w Polsce i tyle przeznaczyć na operację w Belgii, a ty zapłaciłbyś brakującą kwotę? Działa coś takiego w ogóle? Bo ciągle trąbią o tym leczeniu na terenie całej Unii a nie widać tego w praktyce. Ktoś się orientuje w tym temacie?
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez Montana » 28 maja 2013, o 11:36

Nie ma, to co teraz wejdzie od października to tyczy się tylko tak na prawdę opieki ambulatoryjnej a całość to pic na wodę. W innych krajach to funkcjonuje u nas niestety nie :(
Montana
VIP

Postprzez asocko » 28 maja 2013, o 11:49

Cześć Ketman. Warto walczyć pomimo wszystko. A ta suma już nie taka bardzo wielka w porównaniu do tego, co było... Masz może jakąś stronę w internecie, którą mogłabym pokazać znajomym z prośbą o wsparcie?

Swoją drogą organizacja służby zdrowia w naszym Kraju działa na mnie tak, że lepiej nie będę o tym pisać.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez Paweł » 28 maja 2013, o 12:10

Gosieńka napisał(a): A pan Zembala kiedyś spadnie ze swojego stanowiska

No dobrze Małgorzata , ale zanim zaczniesz zwalniać krajowych konsultantów ,tą okrężną drogą , gratuluję magisterki , życzę znalezienia dobrej pracy i przypominam o okresowych badaniach ,,

Montana napisał(a):Nie ma, to co teraz wejdzie od października to tyczy się tylko tak na prawdę opieki ambulatoryjnej a całość to pic na wodę. W innych krajach to funkcjonuje u nas niestety nie :(

Co znowu ma wejść od Października , ? rozwiń może , nic nie słyszałem , żeby coś miało wchodzić (albo wychodzić ) ..

no i nie szalejcie dziewczyny , pa :roll:
Paweł
VIP

Postprzez Montana » 28 maja 2013, o 13:26

Paweł, wstydz się doczytałbyś ... te informacje były szeroko trąbione w mediach.
Montana
VIP

Postprzez Paweł » 28 maja 2013, o 14:40

Montana napisał(a):Paweł, wstydz się doczytałbyś ... te informacje były szeroko trąbione w mediach.

Telewizor kłamie :-D siedzisz w tym i trzymasz rękę na pulsie to niech tak będzie . Zaufam Tobie Justyno , miłego . :roll:
Paweł
VIP

Postprzez Ketman » 28 maja 2013, o 19:24

Witam.
Po pierwsze nie mam strony w internecie a na stronie Fundacji "SEKWOJA" pod którą jestem "podpięty" także nie ma o mnie informacji ale skontaktuje się z Prezesem i postaram się jakoś to załatwić ( umówiłem się tak, że darczyńców będę pozyskiwał sam, mój Szef się zadeklarował dokonać wpłaty ale żeby odpowiednio to rozliczyć i nie płacić podatku chce to zrobić przez Fundację Pożytku Publicznego).
utnę trochę spekulacji co do Dyrektywy Unijnej 2011/24UE która mówi o transgranicznej opiece zdrowotnej dotyczącą swobodnego wyboru kraju UE w którym chcemy się leczyć. Otóż po negatywnej decyzji NFZ co do refundacji operacji w Belgii u Dr Scheppensa postanowiłem do nich napisać czy nie pokryją kosztów leczenia co do wysokości leczenia w Polsce. Zacytuję treść mojego pisma i odpowiedzi z NFZ ( można ich naprawdę pochwalić bo szybko i sprawnie odpisują, włącznie z ponagleniami Zembali, który zwlekał z wydaniem decyzji.

Pismo wysłane dnia 04-02-2013 r. do:
PISMO W SPRAWIE NFZ/CF/WLZ/2012/081/0200/W/01485/UZA
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Centrala w Warszawie
Ul. Grójecka 186
02-390 Warszawa
W nawiązaniu do odmownej decyzji w sprawie refundacji operacji w Belgii zwracam się z zapytaniem czy NFZ wdrożył lub kiedy wdroży Dyrektywę Unijną 2011/24/UE w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej dotyczącą swobodnego wyboru kraju UE w którym chcemy się leczyć. Z informacji jakie posiadam wynika, że do 25 października 2013 r. państwa członkowskie muszą dostosować do niej swoje przepisy krajowe.
Operacja której muszę się poddać polega właściwie na wymianie całej aorty. Jestem w stałym kontakcie z Dr Marc Schepensem z kliniki AZ Sint-Jan Brugge w Belgii, który jest w czołówce najlepszych specjalistów na świecie w zakresie operacji rozległych tętniaków piersiowo-brzusznych. Zaproponowano mi w grudniu operację w Zabrzu przeprowadzoną przez Włocha profesora Piero Paulo Zanetti, której odmówiłem wiedząc, że większe rokowanie skuteczności operacji są w u Dr Marc Schepens. Pacjentka, którą operował profesor Piero Paulo Zanetti nie żyje. To mnie utwierdza w przekonaniu, że podjąłem słuszną decyzję, w końcu chodzi o moje życie, czeka mnie karkołomny zabieg, obciążony wielkim ryzykiem dla życia.
Operacja w Belgii została wyceniona na 26 300 euro. Jestem w stanie zebrać połowę tej kwoty a drugą pożyczyć, w związku z tym potrzebuje pilnie informacji czy NFZ refunduje koszty leczenia- z tego co wiem do wysokości poniesionych w kraju- oraz jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Jak wygląda taka procedura i jaka jest potrzebna dokumentacja.
Sprawa jest dla mnie WAŻNA i PILNA proszę potraktować ją priorytetowo.

Odpowiedź nadeszła pismem z dnia 19-02-2013 r. od
NFZ Centrala w Warszawie
Departament Współpracy Międzynarodowej
Wydział Leczenia Planowanego za Granicą

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 04-02-2013 r. informuję, że Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z dnia 09-03-2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dz. Urz. UE L 88 z 04-04-2011 r., str. 45-65), zwana dalej "dyrektywą", musi zostać wdrożona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej najpóźniej do dnia 25 października 2013 r.
Głównym celem dyrektywy jest zapewnienie realizacji zasady swobody świadczenia usług w sferze opieki zdrowotnej - zgodnie z dorobkiem orzeczniczym Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - tj. stworzenia przejrzystych ram prawnych w zakresie korzystania przez pacjentów ze świadczeń opieki zdrowotnej w innych państwach członkowskich, z możliwością zrefundowania kosztów tych świadczeń przez publiczny system ubezpieczenia zdrowotnego, któremu dana osoba podlega.
Kluczowe dla dyrektywy pojęcie transgranicznej opieki zdrowotnej obejmuje wszelkie usługi zdrowotne świadczone pacjentom przez pracowników opieki zdrowotnej, w państwie członkowskim Unii Europejskiej i innym niż państwo ubezpieczenia, w celu oceny, zachowania lub poprawy stanu ich zdrowia, łącznie z przepisywaniem i wydawaniem produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Jako świadczenie transgranicznej opieki zdrowotnej należy przy tym uznać także produkt leczniczy lub wyrób medyczny, który został jedynie przepisany na terytorium innego państwa członkowskiego, a jego zakup nastąpił już w kraju ubezpieczenia pacjenta.
Jako generalną zasadę przyjęto, że pacjent podlegający systemowi ubezpieczenia zdrowotnego jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej będzie mógł otrzymać zwrot poniesionych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej uzyskanych w innym państwie członkowskim, według stawek stosowanych przez jego rodzimą instytucję ubezpieczeniową, bez potrzeby występowania do tej instytucji o wydanie uprzedniej zgody na skorzystanie z tych świadczeń za granicą, pod warunkiem że dane świadczenie jest świadczeniem gwarantowanym w kraju ubezpieczenia (w przypadku, gdy krajem ubezpieczenia jest Rzeczpospolita Polska - świadczeniem opieki zdrowotnej finansowanym w całości lub części ze środków publicznych).
Od powyższej zasady przewidziano odstępstwo w postaci możliwości uzależnienia przez dane państwo zwrotu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej od uzyskania przez pacjenta uprzedniej zgody. Może to jednak dotyczyć wyłącznie świadczeń:
1) wiążących ze specjalnym planowaniem, ze względu na konieczność zapewnienia stałego, zrównoważonego dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej oraz konieczność kontroli kosztów i zapobieżenia marnotrawstwu zasobów finansowych, sprzętowych i osobowych, a jednoczenie:
a) wymagających pozostania pacjenta w szpitalu, przez co najmniej jedną noc lub
b) wymagających zastosowania wysokospecjalistycznej i kosztownej infrastruktury medycznej
2) wiążących się ze szczególnym ryzykiem dla pacjenta lub dla społeczeństwa;
3) udzielanych przez świadczeniobiorcę budzącego poważne i szczególne wątpliwości związane z jakością lub bezpieczeństwem opieki zdrowotnej.
Jednocześnie określono dopuszczalne warunki odmowy zgody a uzyskanie świadczeń w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Może to nastąpić tylko pod warunkiem wystąpienia jednej z następujących przesłanek:
1) w świetle oceny klinicznej istnieje pewność, że bezpieczeństwo pacjenta będzie narażone na ryzyko, którego nie można zaakceptować, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści dla pacjenta wynikające z planowanej transgranicznej opieki zdrowotnej;
2) istnieje pewność, że społeczeństwo zostanie narażone na znaczne zagrożenie bezpieczeństwa w wyniku świadczenia danego rodzaju transgranicznej opieki zdrowotnej;
3) dany rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej jest udzielany przez świadczeniobiorcę, który budzi poważne wątpliwości, co, do jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów;
4) wnioskowane świadczenie opieki zdrowotnej może zostać udzielone w kraju ubezpieczenia w terminie uzasadnionym przesłankami medycznymi, z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia i prawdopodobnego przebiegu choroby.
Powyższe oznacza, że do czasu wdrożenia ww. dyrektywy w życie, aktualnie jedyną możliwością sfinansowania planowanego leczenia za granicą ze środków publicznych jest uzyskanie uprzedniej zgody Prezesa NFZ na przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju.
Skorzystanie z takiej możliwości wymaga złożenia do Prezesa NFZ wniosku o przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju, którego procedura - po przeprowadzeniu wnikliwego postępowania wyjaśniającego, zostaje zakończona wydaniem decyzji Prezesa NFZ.
Ze względu na fakt, że Prezes NFZ w dniu 22 stycznia 2013 r. wydając decyzję Nr 9/2013/LZ zakończył procedurę rozpatrywania złożonego przez Pana wniosku, możliwości ubiegania się o sfinansowanie przez NFZ kosztów wnioskowanego leczenia planowanego poza granicami kraju, w Pana przypadku zostały wyczerpane.

Podpisała z up. Prezesa NFZ Hanna Brzeska
KETman
Ketman
Nowicjusz

Postprzez Montana » 28 maja 2013, o 21:11

Wybacz Daniel, ale to co ta pani napisała to jest dla mnie masło maślane. Z jednej strony wyłuszcza co i jak z drugiej jednak pisze bezwzględnie, że nie i już. Nie sądzę by ta dyrektywa coś zmieniła bo jak sama pani Brzeska napisała jest masę odstepstw na które mozna się powołać by nie zwrócić kosztów leczenia, stąd moj wcześniejszy post, ze to i tak nic nie zmieni :(
Montana
VIP

Następna strona

Powrót do Lekarze, szpitale, operacje

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi