www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Tomografia

Adresy, opinie, komentarze, wskazówki dotyczące lekarzy, szpitali i operacji

Postprzez Beti3 » 24 kwi 2015, o 17:26

Witajcie!
Czy ktos z was ma lub mial jakies doswiadczenie z tomografia??Na ile jest szkodliwa i czy moze wplynac na rozwoj raka ogolnie? W grudniu zeszlego roku mialam tomograf z kontrastem na torbiel szyji dwa mc.pozniej w lutym tego roku po operacji aorty wstepujacej kolejny tomograf w tej samej klinice,teraz jade do innej kliniki pod ktorej opieka jestem od 3 lat, oni twierdza ze mam miec kolejny tomograf z kontrastem bo chca porownac czy od lutego cos sie zmienilo w rozwarstwieniu zstepujacym ,tydzien temu robilam USG i wymiary te same co na tomagrafi z lutego, z jednej strony to dobrze ze tyle kontroli lecz drugiej to boje sie tego promieniowania to juz trzecia tomografia w przeciagu 5 miesiecy.
Moze to zbyt glupie pytanie z mojej strony ale czy jest sposob na odpromieniowanie tego dziadostwa?Wiem ze po badaniu trzeba bardzo duzo pic ze wzgl na kontrast ale jak wyzbyc sie tego promieniowania,to ponoc kilkadziesiat razy mocniejsze od normalnego rentgena..
Beti3
Nowicjusz

Postprzez Gosieńka » 24 kwi 2015, o 20:44

3 tomografy w ciągu 5 miesięcy to faktycznie sporo. Ale jeśli masz rozwarstwienie i lekarze chcą je sprawdzać to chyba jednak warto kontrolować to z czym już jest problem i nie myśleć o promieniowaniu i ewentualnym raku.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez dana_meadbh » 25 kwi 2015, o 18:42

Moje dziecko miało dwa tomografy z kontrastem w ostępie tygodnia. Bałam się o skutki, ale lekarz wytłumaczył, że ryzyko jest minimalne, a korzyści diagnostyczne duże.
dana_meadbh
Hero

Postprzez Beti3 » 26 kwi 2015, o 18:30

Dziekuje za info,od 5 lat mam co rok jedna TK. ze wzgl.na torbiel w nerce i teraz jeszcze te tetnice...mam nadzieje ze nic sie nie wytworzy...macie racje diagnostyka wazna.Czy moge spytac dlaczego po tygodniu dziecko musialo miec kolejne TK?Przeoczyli cos czy chcieli porownac?
Beti3
Nowicjusz

Postprzez Montana » 27 kwi 2015, o 10:15

Będąc w Holandii 3 razy w ciągu pól roku robili mi niezliczoną ilość TK :D praktycznie co chwila nie mówiąć już o rentgenie - ze względu na 2 operacje aorty, które zrobili. Żyję i nie mam przez to jakiś skutków ubocznych a od tego czasu mineło juz 8 lat. Wcześniej TK prakrycznie 2 na rok. od 2001 roku.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez dana_meadbh » 27 kwi 2015, o 15:09

Córka miała kłopoty z przełykiem. Sprawdzili najpierw głowę, a potem uznali, że to za mało.
dana_meadbh
Hero

Postprzez Beti3 » 27 kwi 2015, o 22:30

Ach,ok rozumiem..mi chcieli tez osobno terminy dac w lutym na aorte wstepujaca i lipcu zstepujaca...ale powalczylam,lekarz tez uznala zeby jednym ciagiem zrobili ,bo inaczej bym cztery TK miala w piec miesiecy...ale ta w maju teraz mnie nie ominie,dziekuje rowniez tobie Montana ,spadl mi kamien z serca,to naprawde sporo Tobie robili.
Dobrze ze nie ma duzych skotkow ubocznych..tyle strasza wszedzie albo za duzo czytam...
Beti3
Nowicjusz

Postprzez Montana » 28 kwi 2015, o 07:23

Beti spokojnie. Nie ma co się nakręcać :) Moje rozwarstwienie wymagało ciągłych TK. Teraz w czerwcu hehe wreszcie po 8 latach robie piewsze TK od powrotu z Holandii i uda się zrobić wszystko za jednym razem czyli tętnice dogłowowe z łukiem część piersiową i część brzuszną aż do odejść udowych :) Pewnie nasączą mnie kontrastem jak gąbkę i będę potem świecić :D
Pamietam raz epizod w Warszawie przy robieniu TK, że miałam takie nudności po kontrascie, że salę TK sprzatali :) Tak czy inaczej myślę, ze codziennie zażywamy tyle chemii i tyle chemii na nas oddziałuje, że tak na serio tomograf przy tym to mały pikuś. Jeszcze jedna myśl przyszła mi do głowy, ze jeśli medycyna idzie do przodu to ten kontrast, który wpuszczaja już nie jest taki "żrący" jak kiedyś i penie jest go stosunkowo nie wiele.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez szczypior » 28 kwi 2015, o 20:01

Stres wywołany zastanawianiem sie, czy nam nie zaszkodzi gorzej wpływa na zdrowie niż sam czynnik szkodzacy ;)
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Beti3 » 29 kwi 2015, o 07:18

Wiem,stres jest najgorszym czynnikiem jaki moze byc dla calego organizmu..ale nie latwo jest sie go wyzbyc,zmiana nawykow i stylu zycia ok,ale to nie wszystko,zeby sie nie zamartwiac trzeba chyba byc milionerem bez zobowiazan lub medytowac jak Budda wtedy nie bedzie stresu a to trudne w dzisiejszych czasach tymbardziej kiedy sie slyszy rozne opinie i na dodatek samemu ma sie wiele zmagan z kazdej strony...ciezko sie wylaczyc...
Beti3
Nowicjusz

Postprzez Beti3 » 29 kwi 2015, o 07:39

Montana mialas naprawde szczescie i dobrych fachowcow ze udalo sie wszystko zrobic za jednym zamachem,naprawde super!Ja niestety trafilam na stol z naglym rozwarstwieniem z gory do dolu,stracilam sporo krwi,kardiochirurdzy zrobili gorna czesc a ta dolna zostala 3 miesiace temu mialam operacje i teraz nie wiadomo co bedzie z ta dolna czescia,przez to rozwarstwienie krew plynie jakimis wtornymi kanalami...tu non stop tomografie i zadnej decyzji konkretnej od lekarzy...odpowiedz jednego cytuje,, prosze byc swiadoma ze straci pani nerke podczas zabiegu ale z jedna tez moze pani zyc,,,kolejny lekarz mowi,, no mozna zoperowac te aorte brzuszna....
wg.mnie to jakis kosmos...z regoly nie panikuje ale za duzo tego wszystkiego sie nazbieralo,maz mi nie pomaga w niczym nie mam sily na rozwod i szarpanine,nie powinnam jezdzic autem bo nie wiadomo co to z ta cykajaca bomba moze sie wydarzyc jak to powiedzial kiedys Tomek,musze robic wszystko sama...metlik w glowie...
Beti3
Nowicjusz

Powrót do Lekarze, szpitale, operacje

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi