www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Korzystanie z techniki sztucznego zapłodnienia

...czyli o badaniach genetycznych, dziedziczeniu, potomstwie itp

Postprzez resa » 24 paź 2008, o 23:30

Wykryją choroby genetyczne u zarodka (Mark Henderson "The Times" 2008-10-24; źródlo: Polska Rozmaitości)

Brytyjscy naukowcy stworzyli rewolucyjny uniwersalny test pozwalający parom korzystającym z techniki sztucznego zapłodnienia wykryć u zarodka prawie obecnie choroby genetyczne.

Testy dostępne do tej pory umożliwiały zidentyfikowanie zaledwie 2 proc. z 15 tys. znanych wad genetycznych. Ponadto cała procedura jest znacznie szybsza. Według naukowców test ma kosztować około 1500 funtów i powinien być dostępny już na początku przyszłego roku.

Metoda opracowana przez londyńskie Bridge Center w Londynie polega na pobieraniu jednej komórki z zarodków powstałych in vitro. Następnie komórki są sprawdzane za pomocą techniki zwanej kario-mapowaniem. Potem w łonie matki umieszczany jest zarodek, w którym nie stwierdzono żadnych wad genetycznych.

Wynalazek ten z pewnością spowoduje zaostrzenie debaty etycznej na temat tworzenia "dzieci na zamówienie". Niektóre zastosowania testu, na przykład wykrywanie kombinacji genów zwiększających ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca czy raka, wymagają zatwierdzenia przez władze medyczne.

Zaletą testu jest zwiększenie szans na donoszenie ciąży przez kobiety bezpłodne, ponieważ z wielu zarodków wybrany zostanie ten, który ma najlepsze rokowania.

Profesor Alan Handyside, pionier tej techniki, wystąpi do brytyjskiego Urzędu Zapłodnienia i Embriologii o jej zatwierdzenie. Cena wyniesie około 1500 funtów, czyli mniej więcej tyle co obecnie dostępne testy, ale powinna spaść wraz z upowszechnieniem się tej metody.

Z technicznego punktu widzenia test umożliwia wybór zarodka o określonym kolorze oczu, a nawet sprawdzenie grupy genów, która ma wpływ na wzrost czy wagę ciała. Alan Thornhill z Bridge Centre uspokaja jednak: - Gdyby liczba pożądanych cech miała być większa niż trzy, musielibyśmy stworzyć tysiące zarodków, a to jest praktycznie niemożliwe.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Powrót do Genetyka

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość