www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

dawca komórek macierzystych

...czyli o badaniach genetycznych, dziedziczeniu, potomstwie itp

Postprzez EwKA » 22 paź 2010, o 17:44

Generalnie to mam pytanie, czy mając ZM można zostać dawcą szpiku ? Ewentualnie, czy jest sens rejestracji jako potencjalny kandydat. Chciałabym się zarejestrować jeśli to jest możliwe, ale nie znalazłam informacji na ten temat. Krwi oddawać nie mogę ( dowiadywałam się w punkcie, ale to ze względu na dolegliwości pochodne, astma, alergia i zmiany w obrazie krwi), ale może jako dawca szpiku bym się kwalifikowała.Komuś coś może wiadomo na ten temat ?
EwKA
Bywalec

Postprzez gabriela » 22 paź 2010, o 19:11

Wydaje mi się, że osoba z zespołem Marfana nie może być dawcą szpiku, choć w tej sprawie koniecznie Ewka zasięgnij porady lekarza. Wydaje mi się że nie, ponieważ dawca szpiku musi być osobą zdrową, m.in. być wolną od chorób hematologicznych. Choroby hematologiczne w ZM występują często ( skaza krwotoczna, zaburzenia krzepliwości, anemie itd.). Poza tym szpik kostny jest zbudowany z rodzaju tkanki łącznej, która w ZM jest nieprawidłowa. Nie sądzę natomiast, by oddanie swojego szpiku mogło osobie z ZM zaszkodzić. Oddanie swojego szpiku wydaje się uzasadnione jedynie w przypadku, gdy biorcą jest blisko spokrewniona osoba, która nie ma szans na inny szpik.
Pozdrawiam Ewka - z pełnym szacunkiem dla tak szlachetnej idei.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez JoannaG » 31 maja 2011, o 09:10

Hmm... wiesz, jakbyś się zapisywała to na pewno przejdziesz szereg badań przedtem, z tego co się kiedyś tam dowiadywałam. Nie zapiszą Cię, jeśli nie przejdziesz ich pozytywnie.
Krew kiedyś oddałam, przemilczawszy kwestię mojego marfana, ale to było dawno temu i nie było zbyt mądre, bo i tak pewnie ta moja pożal się boże krew się nikomu nie przydała. Zawsze możesz nosić w portfelu oświadczenie woli, aby w razie czego wykorzystali Twoje narządy. Mam je od dawna, choć nie sądzę żeby zbyt wiele się ze mnie przydało ;)

Ups dopiero teraz zobaczyłam datę tego tematu
..teraz jestem duży i wiem, że w życiu piękne są tylko chwile.. dlatego czasem warto żyć!
JoannaG
Stały bywalec

Postprzez EwKA » 1 cze 2011, o 23:12

Nie szkodzi :) I tak zajrzałam- w zasadzie to kwestia finansowa- mogę wysłać im próbki i określić typ choroby, ale oni to przesyłają dalej i badają - nie chciałam ich pieniędzy marnować, gdzie mogą je wykorzystać na zdrowego dawcę- w takich sprawach każdy grosz się liczy.
EwKA
Bywalec

Postprzez doniagg.sz » 7 kwi 2015, o 20:22

tez mi się wydaję, że taka osoba nie może być dawcą
doniagg.sz
Nowicjusz

Postprzez szczypior » 9 kwi 2015, o 20:50

a ja sie zastanawiam, czy osoba z ZM moze miec blizniaka genetycznego "niemarfana" ?
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Powrót do Genetyka

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi