www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

TGF-beta a Zespó³ MarfanaMy rHGH Trial/Study

...czyli o badaniach genetycznych, dziedziczeniu, potomstwie itp

Postprzez MFSNA » 6 paź 2012, o 06:09

TGF-β in Marfan syndrome

The ARB Losartan Therapy:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entre ... m=19635970
Abstract
BACKGROUND: Marfan syndrome (MFS) is caused by mutations in the fibrillin-1 gene and dysregulation of transforming growth factor-beta (TGF-beta). Recent evidence suggests that losartan, an angiotensin II type 1 blocker that blunts TGF-beta activation, may be an effective treatment for MFS. We hypothesized that dysregulation of TGF-beta might be mirrored in circulating TGF-beta concentrations.

Exogenous IGFs:
TGF-β Inhibits Muscle Differentiation by Blocking Autocrine Signaling Pathways
Initiated by IGF-II

Samantha Gardner, Damir Alzhanov, Paul Knollman, David Kuninger and Peter Rotwein
http://mend.endojournals.org/content/25/1/128.abstract
http://mend.endojournals.org/content/25/1/128.full

TGF-β disrupts an IGF-II-stimulated autocrine amplification cascade
that is necessary for muscle differentiation in vitro.
Because this inhibitory pathway can be overcome by exogenous IGFs,
our observations point toward potential strategies to counteract
disorders that reduce muscle mass and strength.

My interpretation:
Dr. Peter Rotwein took muscle cells, put them in a Marfans-Like environment
(Excess TGF-β), Observed the effects of Marfans (even though he didn�t call it that),
and then overcame the Marfans* (Excess TGF-β) with exogenous IGFs.

*My words and my interpretation on Dr. Peter Rotwein�s in vitro work with TGF-β and overcoming it with exogenous IGFs.

Exogenous IGFs Therapy? My Study:
How did I deliver exogenous IGFs? One (1) mg Somatotropin (rHGH) SQ BD.

I have been unable to find any reported usage of Somatotropin (rHGH) in an MFS patient for either overcoming the TGF-β problem or because of an actual HGH deficiency.

About me:
1982: Age 24, Composite Aortic-Valve/Graft; yes it will be 30, this month.
1989: Aortic Dissection, Proximal Descending-Aorta to the Bifurcation repaired with a short graft of the Proximal Descending-Aorta.
1994: Aortic Graft from the 89-Graft to the Bifurcation.
Returned to work full-time as a Land Surveyor/Civil Engineer.
2008: Hit by a car that ran a red-light, 10-days latter rear ended, when I stopped for a pedestrian at a crosswalk. Diagnosed with a Traumatic Brain Injury, Cranial Nerve Palsy, Diplopia, Strabismus Surgery . . .
Spent 3-years Totally Sedentary.

October 2011: Started Somatotropin (rHGH), 4-months later ran into the 60th percentile on a Stress Echocardiogram.

Early 2012: I stopped the rHGH, for testing; to see if I could have the rHGH covered by Insurance, back on the couch (sedentary) for 6-months.

September 2012: Restarted rHGH; decided I had more money than time.

Today: Feeling and Functioning better than I have in 4-years.

Now, I am still plenty tore-up from the auto accidents, multiple surgeries and underling Marfans. I am still going for vision therapy once a week to work on some residual Diplopia and to PT . . . however; I have made a lot of progress and give a great deal of credit (as do several of my doctors) to the rHGH.

By going public I hope to generate some interest in Dr. Peter Rotwein�s work and maybe that of others, if it exists. I have found no reports of anyone even thinking of using rHGH to treat Marfans in the US. I am spending $80 per day for this one medication; I obviously think it is worth the money.

I was wondering if anyone in this forum has any thoughts on my �study,� or a contact with someone in the scientific community who might have an interest.
Ostatnio edytowano 7 paź 2012, o 11:51 przez MFSNA, łącznie edytowano 1 raz
MFSNA
Sympatyk

Postprzez dana_meadbh » 7 paź 2012, o 05:55

Czy mógłby ktoś ten post przetłumaczyć?
dana_meadbh
Hero

Postprzez MFSNA » 7 paź 2012, o 06:29

Mam Marfans.
Zbyt dużo TGF-beta jest problem dla osób z Marfans.
Znalazłem studium na temat dodatkowych fora IGF pokonywanie zbytnio TGF-beta, w probówkach z komórek mięśniowych.
Stosowana jest do Marfans.
Jestem za pomocą hormonu wzrostu w leczeniu moje warunki.
Myślę, że wzrost hormonu pracuje i tak niektórych moich lekarzy.
Jestem z prośbą o wejście od innych na forum.

Mam nadzieję, że to pomaga, dopóki ktoś przetłumaczy poprawnie dla mnie.
MFSNA
Sympatyk

Postprzez gabriela » 7 paź 2012, o 10:15

Gdzieś na forum pisaliśmy już o TGF beta. To białko, którego nadaktywność stwierdzono w ZM. TGF-beta hamuje wzrost komórek, czego wynikiem jest słaba tkanka łączna. więc naukowcy postanowili zablokować jej działanie (blokada genu odpowiedzialnego za wytwarzanie TGF). Nie dotyczy to tylko ZM ale także zaniku mięśnie w dystrofii czy u ludzi starszych. Eksperymenty szły gładko, ale uczeni stwierdzili przy okazji, że nadmierna blokada TGF beta prowadzi do nowotworów. Prof. Dietz badał działanie losartanu na TGF beta – osłabienie działania TGF-beta = wzmocnienie tkanki łącznej. Tak było kilka lat temu, czy te artykuły wnoszą coś nowego? Zbyt specjalistyczna terminologia, rozumiem ogólnie. Napisano je kilka lat temu (2009 i 2010 r.). Swoja droga ciekawe jak posuwają się badania prof. Dietza? Wiele osób, nie czekając na wyniki, zażywa Losartan.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Gosieńka » 15 gru 2012, o 10:55

gabriela napisał(a):Wiele osób, nie czekając na wyniki, zażywa Losartan.
Czytając amerykańskie forum marfanów widziałam, że mnóstwo dzieci łyka losartan nawet niekoniecznie biorąc udział w badaniach klinicznych. Dzieci które mają poszerzenie aorty już od wczesnego dzieciństwa. Niby ludzie piszą, że aorta się u nich nie poszerza ale nie wiem czy to zasługa losartanu. Ja też od zawsze miałam poszerzenie aorty, dość znaczne jak na dziecko. Ale przez kilkanaście lat aorta cały czas stała w miejscu, dopiero potem w krótkim czasie się wszystko posypało. Także może u dzieci po prostu aorta tak nie szaleje z rozrostem jak u dorosłych. Nie wiem czy dobrze tak od małego faszerować się losartanem, który bądź co bądź nie jest do końca przebadany.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez JanK » 15 gru 2012, o 19:09

OPRACOWANIE własne z doniesień medycznych - odnośnie Diagnozowania ZM na marfan.pl

TGF-β ma szkodliwy wpływ na rozwój naczyniowych mięśni gładkich i integralność macierzy zewnątrzkomórkowej. Naukowcy teraz wierzą, że dochodzi do wtórnej mutacji fibryliny, TGF-β nadmierna w płucach, zastawkach serca i aorcie osłabia tkanki i powoduje cechy zespołu Marfana. [2]. Antagoniści receptora angiotensyny II (ARB) również zmniejszają TGF-β, ARB (losartan, itp.) - przetestowano w małej próbce młodych pacjentów dotkniętych zespołem Marfana. U niektórych pacjentów rzeczywiście obniżono wzrost aorty [3].

Literatura

2- Robbins and Cotran Pathological Basis of Disease, Kumar et al; 8th Edition, Saunders Elsevier Publishing, 2010

3- Pyeritz RE (June 2008). "A small molecule for a large disease". N. Engl. J. Med. 358 (26): 2829–31. doi:10.1056/NEJMe0804008. PMID 18579819.1

__ Uwaga__
Być może nie jest to zbyt nowe - ale skrótowo przybliża sedno mało zbadanych mechanizmów słabszej tkanki łącznej
O planach zapominamy, działanie zostanie uwiecznione.
JanK
Ekspert

Postprzez MFSNA » 20 paź 2013, o 20:37

Exogenous activation of BMP-2 signaling overcomes TGFβ-mediated inhibition of osteogenesis in Marfan embryonic stem cells and Marfan patient-specific induced pluripotent stem cells.
Dec.2012 Quarto N, Li S, Renda A, Longaker MT.
Hagey Laboratory for Pediatric Regenerative Medicine, Department of Surgery, Stanford University, School of Medicine, Stanford, California 94305, USA. quarto@unina.it
Abstract
Marfan syndrome (MFS) is a hereditary disease caused by mutations in the gene encoding Fibrillin-1 (FBN1) and characterized by a number of skeletal abnormalities, aortic root dilatation, and sometimes ectopia lentis. Although the molecular pathogenesis of MFS was attributed initially to a structural weakness of the fibrillin-rich microfibrils within the extracellular matrix, more recent results have documented that many of the pathogenic abnormalities in MFS are the result of alterations in TGFβ signaling. Mutations in FBN1 are therefore associated with increased activity and bioavailability of TGF-β1, which is suspected to be the basis for phenotypical similarities of FBN1 mutations in MFS and mutations in the receptors for TGFβ in Marfan syndrome-related diseases. We have previously demonstrated that unique skeletal phenotypes observed in human embryonic stem cells carrying the monogenic FBN1 mutation (MFS cells) are faithfully phenocopied by cells differentiated from induced pluripotent-stem cells (MFSiPS) derived independently from MFS patient fibroblasts. In this study, we aimed to determine further the biochemical features of transducing signaling(s) in MFS stem cells and MFSiPS cells highlighting a crosstalk between TGFβ and BMP signaling. Our results revealed that enhanced activation of TGFβ signaling observed in MFS cells decreased their endogenous BMP signaling. Moreover, exogenous BMP antagonized the enhanced TGFβ signaling in both MFS stem cells and MFSiPS cells therefore, rescuing their ability to undergo osteogenic differentiation. This study advances our understanding of molecular mechanisms underlying the pathogenesis of bone loss/abnormal skeletogenesis in human diseases caused by mutations in FBN1.
Copyright © 2012 AlphaMed Press.
PMID: 23037987 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Further Reading:
http://www.mdpi.com/journal/ijms/special_issues/signaltrans
http://www.mdpi.com/1422-0067/14/3/5978/pdf
Detection Before Dissection for ALL
Wykrywanie przed rozbiorem wszystkich
MFSNA
Sympatyk

Postprzez MFSNA » 25 lis 2013, o 09:59

Witam wszystkich; Przykro mi, że nie zostały w dotyku. Fizycznie jestem dobrze; rzeczy były psychicznie bardzo stresujące. Pięć lat temu byłem w dwóch wypadkach samochodowych dziesięć dni; ani jedna była moja wina. System prawny Stanów Zjednoczonych jest powolny i nieprzyjazne. Jak można sobie wyobrazić, że próbują obrony adwokatów winien każdy innych wypadków dla mojego ciała, gdy nie robią, po prostu spróbuj winien Marfans. Wtedy miałem coś się stało, że nigdy nie miałem za; mój endokrynolog, jeden przepisując mi hormonu wzrostu, zmarł w wieku lat sześćdziesiąt sześć. Sprawdź co kilka dni i jestem szczęśliwy, aby zobaczyć większość, że wszyscy jesteście dobrze. Jesteś zawsze w moich myślach. h
Detection Before Dissection for ALL
Wykrywanie przed rozbiorem wszystkich
MFSNA
Sympatyk

Powrót do Genetyka

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi