www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia

Swobodne dyskusje na dowolne, trudne tematy

Postprzez pabulon » 8 sty 2008, o 13:39

Gabriel Garcia Marquez, 74-letni wybitny pisarz kolumbijski, autor m. in. słynnej powieści "100 lat samotności", laureat Nagrody Nobla z 1982 roku, wycofał się z życia publicznego z powodu choroby na raka limfatycznego i do swoich przyjaciół rozesłał pożegnalny list, rozpowszechniany w internecie. Czytając kiedyś ten list, zdałam sobie sprawę, ile mamy do zrobienia, bo nikt z nas nie wie dokładnie, kiedy jego życie się skończy. Proszę przeczytajcie i pomyślcie nad własnym życiem, ponieważ ten pożegnalny list zmusza każdego do myślenia. Wszyscy przecież wiemy, jak kruche bywa życie. Wyciągnijcie wnioski, póki jeszcze czas.


Gabriel Garcia Marquez- List pożegnalny

"Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia"

"Gdyby Bóg zapomniał przez chwilę, że jestem marionetką, i podarował mi odrobinę życia, wykorzystałbym ten czas najlepiej jak potrafię. Prawdopodobnie nie powiedziałbym wszystkiego, o czym myślę, ale na pewno przemyślałbym wszystko, co powiedziałem. Oceniałbym rzeczy nie ze względu na ich wartość, ale na ich znaczenie. Spałbym mało, śniłbym więcej. Wiem, że w każdej minucie, z zamkniętymi oczami tracimy 60 sekund światła. Szedłbym, kiedy inni się zatrzymują, budziłbym się, kiedy inni śpią.

Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia, ubrałbym się prosto, rzuciłbym się ku słońcu, odkrywając nie tylko me ciało, ale i moją duszę. Przekonywałbym ludzi, jak bardzo są w błędzie, myśląc, że nie warto się zakochać na starość. Nie wiedzą bowiem, że starzeją się właśnie dlatego, i unikają miłości! Dziecku przyprawiłbym skrzydła, ale zabrałbym mu je, gdy tylko nauczy się latać samodzielnie. Osobom w podeszłym wieku powiedziałbym, że śmierć nie przychodzi wraz ze starością, lecz z zapomnieniem (opuszczeniem).

Tylu rzeczy nauczyłem się od was, ludzi... Nauczyłem się, że wszyscy chcą żyć na wierzchołku góry, zapominając, że prawdziwe szczęście kryje się w samym sposobie wspinania się na górę. Nauczyłem się, że kiedy nowo narodzone dziecko chwyta swą maleńką dłonią po raz pierwszy palec swego ojca, trzyma go już zawsze. Nauczyłem się, że człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł. Jest tyle rzeczy, których mogłem się od was nauczyć, ale w rzeczywistości na niewiele się one przydadzą, gdyż kiedy mnie włożą do trumny, nie będę już żył.

Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz. Gdybym wiedział, że dzisiaj po raz ostatni zobaczę cię śpiącego, objąłbym cię mocno i modliłbym się do Pana, by pozwolił mi być twoim aniołem stróżem. Gdybym wiedział, że są to ostatnie minuty, kiedy cię widzę, powiedziałbym "kocham cię", a nie zakładałbym głupio, że przecież o tym wiesz. Zawsze jest jakieś jutro i życie daje człowiekowi możliwość zrobienia dobrego uczynku. Ale jeśli się mylę, i dzisiaj jest wszystkim, co mi pozostaje, chciałbym ci powiedzieć, jak bardzo cię kocham i że nigdy cię nie zapomnę.

Jutro nie jest zagwarantowane nikomu, ani młodemu, ani staremu. Być może, że dzisiaj patrzysz po raz ostatni na tych, których kochasz. Dlatego nie zwlekaj, uczyć to dzisiaj, co jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałował dnia, w którym zabrakło ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenia. Bądź zawsze blisko tych, których kochasz. Mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak bardzo ich kochasz, i bądź dla nich dobry. Miej czas, aby im powiedzieć "jak mi przykro", "przepraszam", "proszę", "dziękuję" i wszystkie słowa miłości, jakie tylko znasz. Nikt cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne. Proś więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaż swym przyjaciołom i bliskim, jak bardzo są ci potrzebni. Prześlij te słowa, komu zechcesz. Jeśli nie zrobisz tego dzisiaj, jutro będzie takie samo, jak wczoraj. I jeśli tego nie zrobisz nigdy, nic się nie stanie. Teraz jest czas.

Pozdrawiam i życzę szczęścia!!!

Gabriel Garcia Marquez "

tłum. z hiszp. Zdzisław Jan Ryn


Traktujmy wszyscy każdy dzień, jakby miał być on ostatnim w naszym doczesnym życiu. Kochajmy innych i uczmy się dostrzegać drobiazgi, bo życie jest chwilą. Dodam piękny łaciński cytat, popularny na tym forum -" Carpe Diem" czyli "Chwytaj dzień"
Beatius est magis dare, quam accipere
pabulon
Bywalec
 
Posty: 108
Dołączył(a): 20 paź 2007, o 23:10
Lokalizacja: ---

Postprzez smuklaewa » 8 sty 2008, o 14:00

Bardzo piękne i życiowe .
Oddałam się refleksji i przemyślenio..
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez dana_meadbh » 8 sty 2008, o 14:41

Gabriel Garcia Marquez wypierał się autorstwa tego listu, pisali o tym na łamach np. "Gazety Wyborczej".
Avatar użytkownika
dana_meadbh
Hero
 
Posty: 964
Dołączył(a): 17 gru 2006, o 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez resa » 8 sty 2008, o 17:50

dana_meadbh napisał(a):wypierał się autorstwa tego listu, pisali o tym na łamach np. "Gazety Wyborczej

Nawet gdyby, to przecież nie chodzi tu o autorstwo, ale o treść listu. Po przeczytaniu mogę powiedzieć, że dla mnie osobiście jest to bardzo piękny i życiowy przekaz ;-)
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Montana » 8 sty 2008, o 17:58

Moge powiedziec ze Bog mi podarowal 2 zycie. I mam zamiar nie zmarnowac tego. Chce zyc jak potrafie najlepiej spelniac swoje marzenia i nie zalowac ani chwili, ktora dostalam od Boga.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP
 
Posty: 1839
Dołączył(a): 15 lis 2006, o 14:22
Lokalizacja: z daleka

Postprzez Staś » 8 sty 2008, o 20:12

Ten list wart przemyślenia .
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP
 
Posty: 1431
Dołączył(a): 8 sie 2006, o 10:05
Lokalizacja: Małopolska .

Postprzez smuklaewa » 31 lip 2008, o 13:56

pabulon napisał(a): Bądź zawsze blisko tych, których kochasz. Mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak bardzo ich kochasz, i bądź dla nich dobry. Miej czas, aby im powiedzieć "jak mi przykro", "przepraszam", "proszę", "dziękuję" i wszystkie słowa miłości, jakie tylko znasz.


O ileż życie nasze byłoby piękniejsze..... :-)
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez Danula » 31 lip 2008, o 14:42

Ja dostałam to drugie życie. Czasami jest lepiej , czasami gorzej , ale jednak inaczej. Inaczej patrzę na to co dzieje się wokół mnie, na ludzi, inne wartości są ważne i cenne.
Danula
Znawca
 
Posty: 349
Dołączył(a): 20 sty 2007, o 22:00
Lokalizacja: okolice Wawy

Postprzez resa » 31 lip 2008, o 16:50

smuklaewa napisał(a):pabulon napisał/a:
Bądź zawsze blisko tych, których kochasz. Mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak bardzo ich kochasz, i bądź dla nich dobry. Miej czas, aby im powiedzieć "jak mi przykro", "przepraszam", "proszę", "dziękuję" i wszystkie słowa miłości, jakie tylko znasz.

O ileż życie nasze byłoby piękniejsze..... :-)

Moje życie jest piękne. Jeśli tylko używa się wszystkich słów miłości, zawsze żyje się łatwiej, mimo, że często "pod górkę" :-?

Danula napisał(a):dostałam to drugie życie. Czasami jest lepiej , czasami gorzej , ale jednak inaczej. Inaczej patrzę na to co dzieje się wokół mnie, na ludzi, inne wartości są ważne i cenne.

Ja bardziej cieszę się drobiazgami, bo choroba przewartościowała moje życie. Nauczyłam się walczyć o siebie i innych, mocniej dostrzegam ludzi, którzy potrzebują pomocy, a częste rozmowy z najbliższymi niewątpliwie przyczyniły się do tego, że moje dzieci to wrażliwe i dobre osoby. Bardzo często zastanawiam się nad tym, czy umiałabym im równie dobrze wszystko przekazać, gdybyśmy wszyscy byli zdrowi i myślę, że jednak nie :-? Chociażby dla nich warto pamiętać, że każdy dzień może być tym ostatnim ...
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Rozmowy w toku

cron