www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Weź udział w programie

... czyli wszystkie podstawowe (i nie tylko) informacje o walorach stricte edukacyjnych.

Postprzez resa » 8 lis 2008, o 20:13

Jak zakwalifikować się na studia zagraniczne

autor: Monika Szymańska, Bogumiła Nehrebecka; źródło: Polska; 2008-09-10 15:47:09


Program Erasmus został powołany w roku 1987 z myślą o ułatwianiu wymiany studentów między uczelniami krajów Wspólnoty Europejskiej.

W 1995 roku wszedł w skład utworzonego wówczas programu wspólnotowego Socrates. Przez ten czas na zagraniczne uczelnie wyjechało już blisko kilkadziesiąt tysięcy polskich studentów. Przez najbliższe lata, do 2013 roku, realizowany będzie program The Lifelong Learning (uczenie się przez całe życie). Dzięki niemu stypendyści Erasmusa wyjadą nie tylko na uczelnie, ale także na praktyki do zagranicznych instytucji i firm.

Chociaż podania można składać zwykle do lutego, warto wcześniej rozpocząć przygotowania. Przede wszystkim trzeba poznać warunki wyjazdu na zagraniczną uczelnię.

Uczelnia z kartą

Wymiana studentów może być realizowana tylko i wyłącznie z uczelnią posiadającą Kartę Uczelni Erasmusa, ważną w roku akademickim 2008/09. To, czy twoja uczelnia ma taką kartę, możesz sprawdzić na stronie internetowej Erasmusa (www.socrates.org.pl). O stypendium mogą starać się zarówno studenci uczelni publicznych, jak i prywatnych.

Wyjazd na studia może być realizowany w jednym z następujących krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja (kraj kandydujący).

Pobyt studenta w uczelni partnerskiej musi być rozpoczęty i zakończony w okresie między 1 października 2008 a 30 września 2009 roku. Nie może być krótszy niż trzy miesiące i dłuższy niż jeden (ten sam) rok akademicki.

Czy masz szansę

Proces rekrutacyjny na Erasmusa przypomina starania o zdobycie pracy. O wyjazd nie jest łatwo, chętnych jest wielu, a wymagania są wysokie. Każda z uczelni ustanawia je indywidualnie, ale kilka zasad jest wspólnych.

Student zakwalifikowany na wyjazd na zagraniczne studia musi:

- być obywatelem kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie Erasmus lub posiadać oficjalny status uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium kraju uczestniczącego w programie,

- być studentem co najmniej drugiego roku na kierunku studiów prowadzącym do otrzymania tytułu licencjata/inżyniera, magistra lub stopnia doktora,

- nie może przebywać (w trakcie stypendium) na urlopie dziekańskim ani być urlopowany.

Dodatkowo uczelnie określają jeszcze inne warunki :

- przeważnie należy mieć średnią ocen wyższą niż 4.0 i oczywiście zaliczony pomyślnie pierwszy rok studiów;

- trzeba znać język kraju, do którego się wybieramy, przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Na każdej uczelni, która wysyła swoich studentów na wymianę międzynarodową, działa koordynator, czyli osoba, która zajmuje się wszystkimi formalnościami dotyczącymi wyjazdu. Przeważnie pracuje ona w uczelnianym biurze czy wydziale współpracy z zagranicą. To do niej należy się zwrócić z prośbą o przyznanie stypendium.

Trzeba złożyć CV i list motywacyjny, a także wykazać się szczególnymi zainteresowaniami lub osiągnięciami zawodowymi bądź naukowymi, co zawsze działa na korzyść studenta i stanowi dodatkowy atut. Pamiętajmy też, że nie przyznają nam ponownie prawa do wyjazdu na studia w programie Erasmus w latach 2009-2013. Zasada ta odnosi się także do tych przypadków, w których pobyt studenta w uczelni partnerskiej trwał krócej niż 1 rok akademicki.

Stypendium

Na każdy wyjazd Erasmusa uczelnia otrzymuje dotację, tzw. grant unijny. Za przyznaną sumę student będzie mógł się na wyjeździe utrzymać, ma opłacone zakwaterowanie, a także otrzymuje kieszonkowe. Wysokość dofinansowania jest zależna od kraju, do jakiego jedziemy, oraz tego, przez jak długi czas tam pozostaniemy. Radzimy też już teraz wyrobić sobie jedną z międzynarodowych kart studenckich, które w sposób znaczny obniżą koszty pobytu za granicą.

Nie martwmy się o to, że jeżeli wyjedziemy, to przepadnie nam stypendium, które otrzymujemy na uczelni macierzystej. Będzie nam ono wypłacane nawet w czasie naszej nieobecności. Natomiast studenci uczelni prywatnych w czasie wyjazdu są zwolnieni z opłat czesnego za naukę.

Pomimo iż każda szkoła posiada swój własny system oceniania, student nie będzie mieć problemu z zaliczeniem semestru na swojej uczelni, jeżeli wyjedzie za granicę. Program Erasmusa jest skonstruowany w ten sposób, że uczelnia macierzysta musi zaliczyć swojemu studentowi semestr na zagranicznej uczelni, nawet jeżeli zajęcia różnią się od siebie.

Wszystko dzięki europejskiemu systemowi punktowemu ECTS. Polega on na przeliczaniu osiągnięć studenta za konkretne przedmioty na punkty w sposób jednolity na wszystkich uczelniach europejskich.

Żeby zaliczyć cały rok akademicki, należy zdobyć 60 punktów, natomiast za semestr 30. Każdemu przedmiotowi bądź kursowi odpowiada konkretna ilość punktów. Jeżeli na zagranicznej uczelni zaliczymy odpowiednie kursy i zdobędziemy wymaganą ilość punktów, po powrocie będziemy mogli bez żadnych zaległości kontynuować naukę na swojej uczelni.

Tylko praktyka


Kolejny z unijnych programów, Leonardo da Vinci, umożliwia studentom odbycie zagranicznej praktyki. Jego celem jest bowiem dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. W ramach Leonarda instytucja czy organizacja szuka zagranicznych partnerów, którzy będą zainteresowani współpracą, a następnie zgłasza swój projekt na konkurs. W tym programie biorą więc udział nie tylko uczelnie wyższe, ale i placówki kształcenia zawodowego, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także organizacje pozarządowe.

Aby wziąć udział w stażu, należy:

1 znaleźć firmę/organizację/instytucję publiczną (np. urząd pracy, szkoła, uniwersytet), która organizuje staż lub praktykę zawodową, i dowiedzieć się, czy prowadzi jeszcze rekrutację uczestników (wykazy takich instytucji są na stronie internetowej www. leonardo.org.pl

2 zwrócić się do firmy, organizacji lub instytucji, żeby w konkursie złożyła wniosek o fundusze (do 30 marca 2009);

3 przygotować taki wniosek we własnym zakresie, ale po uzgodnieniu z firmą, organizacją lub inną instytucją posiadającą osobowość prawną i złożyć go w jej imieniu.

Jakie kierunki

Najpopularniejszymi kierunkami dla studentów Erasmusa z całej Europy okazały się już tradycyjnie: ekonomia i zarządzanie, języki obce i filologie oraz nauki społeczne. Niemal identycznie przedstawiało się to w Polsce - największą grupę stypendystów stanowili studenci biznesu i zarządzania, nauk społecznych oraz języków obcych i filologii.

Średni okres pobytu na stypendium w Europie wynosił 6,5 miesiąca, dla polskich studentów okazał się nieco krótszy - 6,23 miesiąca.

Średnie stypendium Erasmusa w Europie w roku 2006/07 sięgnęło 192 euro, w Polsce - wyniosło 323 euro. Najwięcej polskich studentów odbyło studia Erasmusa w Niemczech (2384 osoby), we Francji (1188) i Hiszpanii (1171).
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez gabriela » 29 lis 2008, o 11:23

A może nauka i praca w Stanach?
Cultural Care Au Pair od ponad 40 lat zajmuje się promocją programów edukacyjnych dla młodzieży, stając się niekwestionowanym liderem w tej branży. Każdego roku, tysiące osób z całego świata korzysta z usług naszej organizacji. Program Cultural Care Au Pair jest desygnowany przez amerykański Departament Stanu, a także należy do międzynarodowego stowarzyszenia Au Pair IAPA, co daje pewność, że nasza firma jest sprawdzoną instytucją.

Cultural Care Au Pair to program skierowany do osób młodych, które wiedzą jak ważne jest dziś zdobycie doświadczenia. Oferujemy im wyjazdy do Stanów Zjednoczonych w charakterze opiekuna/opiekunki do dzieci. Koszty pobytu za granicą niemal w całości pokrywa rodzina goszcząca. Wybór tej rodziny jest ściśle przemyślany i konsultowany z wyjeżdżającym. Każdy z naszych uczestników uczęszcza do jednego z amerykańskich college'ów, gdzie oprócz nauki poznaje wiele osób z całego świata. Ta styczność z wielością kultur i wyznań jest dla wszystkich jedną z najważniejszych lekcji życia - lekcją tolerancji.

Program Cultural Care Au Pair łączy w sobie naukę i pracę. Wyjeżdżając dajemy sobie szansę na doskonalenie języka angielskiego oraz na możliwość zwiedzenia USA. Dla niektórych wyjazd ten to jedyna szansa poznania Stanów Zjednoczonych. Au Pair otrzymuje od rodziny goszczącej cotygodniowe wynagrodzenie, które może przeznaczyć na własne przyjemności.

Zazwyczaj przy podjęciu decyzji pomaga spotkanie z byłą Au Pair, która opowiada o swoim rocznym pobycie w Stanach i chętnie odpowiada na wszystkie pytania. Udział w takim spotkaniu jest bezpłatny. Tu nikt nic nie traci, może tylko zyskać. Dlatego autorzy programu tak chętnie zapraszają na taką rozmowę.
Jeśli więc chciałbyś wyjechać w czasie studiów za granicę, płynnie mówić po angielsku, w końcu zacząć zarabiać, program Cultural Care Au Pair

strona www programu:-->>TUTAJ
jest właśnie dla Ciebie. Przyjdź i przekonaj się sam. Nowe doświadczenia, spotkania z ciekawymi ludźmi, niezapomniana przygoda są na wyciągnięcie ręki. Decyzja należy do Ciebie.
źródło: student.pl
Ostatnio edytowano 12 lut 2009, o 22:16 przez gabriela, łącznie edytowano 1 raz
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 18 gru 2008, o 17:57

Projekt Junior Internet
Nie masz jeszcze ukończonych 19 lat? Jesteś kreatywny, pełen pomysłów, interesujesz się Internetem? Chcesz porównać swoje umiejętności z rówieśnikami z całej Polski, a nawet Europy? Nie wahaj się ani chwili dłużej i zgłoś swoją stronę internetową, grafikę lub swój esej o Internecie do projektu Junior Internet!

O projekcie:
Projekt ten jest adresowany do dzieci i młodzieży, interesującej się tematyką internetową i ma na celu promowanie ich niebywałych talentów oraz rozwijanie wśród nich takich cech jak kreatywność, i przedsiębiorczość.

Projekt składa się z czterech konkursów:

* W JuniorWeb młodzi ludzie mogą rejestrować komponenty lub całe strony internetowe oraz różne inne projekty, takie jak platformy sklepów internetowych, CMS-y itp.
* Do konkursu JuniorText może przystąpić młodzież, która złoży prace pisemne na jeden z podanych tematów związanych z Internetem.
* JuniorDesign to przedsięwzięcie mające na celu wyłonienie najlepszych prac graficznych oraz wirtualnych szat stron internetowych.
* JuniorUrban to specjalna kategoria, promująca postawy obywatelskie młodzieży, która tworzy strony i projekty internetowe miast, gmin i urzędów jak również społeczności lokalnych i regionalnych.

Prace można składać do 15 lutego

Co może Ci dać ten projekt?
Laureaci projektu w każdej z kategorii oprócz nagród rzeczowych otrzymają możliwość prezentacji prac na międzynarodowej konferencji Projektu Junior Internet w Pradze 28.03.2009.

Każdy kto złoży przynajmniej jedną pracę do dowolnego konkursu, zostanie zaproszony na ogólnopolską konferencję Projektu Junior Internet, która odbędzie się 07.03.2009 r. we Wrocławiu. Program, której zostanie wypełniony interesującymi wykładami, prezentacjami oraz warsztatami.

Uczestnicząc w konferencji będziesz mógł/-a: dowiedzieć się co trzeba zrobić aby twoje artykuły stały się jeszcze lepsze a gazety i czasopisma same zaczęły składać Ci oferty współpracy. Poznasz nowe trendy i techniki tworzenia stron i komponentów WWW. Spotkasz się ze znanymi artystami i specjalistami, i będziesz mógł/-a osobiście zapytać o to co trzeba zrobić aby odnieść sukces.

Co ważne uczestnicy Projektu otrzymają możliwość prezentowania swoich projektów przed utalentowanymi rówieśnikami, specjalistami z branży IT oraz dziennikarzami. Daje to niebywałą okazję wypromowania swoich prac również na poziomie międzynarodowym. Obecni podczas konferencji przedstawiciele firm oraz czasopism z branży IT sprawiają, iż Projekt Junior Internet jest unikatowym przedsięwzięciem, które jest odskocznią dla młodych internautów i ułatwia im wejście na międzynarodowy rynek pracy. źródło - niepełnosprawni.pl
Więcej informacji o projekcie -->>TUTAJ
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa


Powrót do Edukacja

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość