www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Uwagi do architektów

... czyli wszystkie podstawowe (i nie tylko) informacje o walorach stricte edukacyjnych.

Postprzez Anna » 18 lip 2009, o 11:32

Witam wszystkich. Jestem architektką i publicystką - proszę Was o zgłaszanie refleksji, uwag, opinii nt. tzw. barier architektonicznych, co wolę nazywać utrudnieniami przestrzennymi, bo nie tylko o architekturę chodzi. Interesują mnie opinie wszystkich osób, które inaczej, niż typowy "przeciętniak" korzystają z przestrzeni i architektury. Proszę, piszcie, co Was denerwuje w architekturze lub architektach, co chcielibyście im (nam) powiedzieć, wykrzyczeć, abyśmy bardziej rozumieli Wasze potrzeby i problemy z przestrzenią, którą pośrednio tworzymy. Zostańcie konsultantami architekta... Informacje pozyskane od Was pomogą mi w pisaniu kolejnych artykułów do czasopism branżowych. Pozdrawiam Was i życzę przede wszystkim zdrowia i wytrwałości - szczególnie pozdrawiam dzieci i młodzież w ich (i ich rodziców) walce o przetrwanie w placówkach oświatowych. AnnaAA
Anna
Nowicjusz

Postprzez Ania » 2 sie 2009, o 19:24

Witam, Bardzo się cieszę każdym kolejnym architektem, który interesuje się opinią ludzi korzystających z projektowanej przestrzeni. Czasem mam wrażenie, że niektóre obiekty są projektowane wyłącznie z uwzględniemiem ich oryginalności (czytaj: często udziwnione) i zamysłu artystycznego. A przecież to wszystko powinno jeszcze być do użytku dla ludzi! Jak byłam jeszcze osobą słabowidzącą, to często niemile w myślach określałam tych, którzy wymyślili betonowe, szare słupki, kwietniki, kosze na chodnikach równie szarych. Napisy, numery itd. w niekontrastowych kolorach. Brak jakichkolwiek kontrastowych oznaczeń na pierwszym stopniu schodów. Z tego co mi mówią słabowidzący znajomi, to np. nowy terminal lotniska na Okęciu jest opisany tablicami białe tło i pomarańczowe litery lub odwrotnie. Tego typu rzeczy jest sporo. Teraz, jako osoba niewidoma, największe trudności mam w miejscach, gdzie nie ma prostych dróg. Pewnie ładnie wygląda teren mający wijące się ścieżki, z mnóstwem klombów, drzewek lub czegoś tego typu, ale dla niewidomego jest to masakra. Może jednak w przypadku miejsc publicznych warto zostawić chociaż jedną prostą, łatwą do odnalezienia drogę? Z tego, co słyszałam, tego rodzaju problem jest np. z projektowanym nowym dworcem we Wrocławiu. Jest wiele tematów tego typu i trudno je tak na raz opisać. Niektóre są już poruszane w mediach: oznaczenie stref bezpieczeństwa peronów w sposób wyczuwalny (wypukły) na dworcach i stacjach metra. Sądzę, że każdy z Forumowiczów ma tego rodzaju przykłady. Życzę wytrwałości w drążeniu tematu!
Ania
Bywalec

Postprzez Anna » 3 sie 2009, o 02:10

Aniu, dziękuję Ci bardzo za komentarz, tym bardziej, że jesteś jak na razie jedyna. Piszesz o "kolejnym architekci" - czy to znaczy, że jest gdzieś tutaj na forum taka dyskusja? A w kwestii barier - dziękuję Ci za słuszne spostrzeżenia. Mam jeszcze pytanie, czy osoby o szczególnie wysokim wzroście mają jakieś stałe problemy w przestrzeni lub wnętrzach projektowanych "odgórnie"? Domyślam się, że tak, dlatego jestem ciekawa Waszych opinii. Mam nadzieję, że we wrześniu artykuł o projektowaniu uniwersalnym (universal design) ukaże się w internecie, poinformuję Was o tym tutaj. Nie tylko w Polsce projektuje się dla przeciętnego odbiorcy, a uniwersalny dizajn to filozofia innego projektowania - z myślą o zróżnicowanych użytkownikach, nie tylko tych z orzeczeniem niepełnosprawności, których wymieniają przepisy architektoniczno-budowlane. Małe dzieci, kobiety ciężarne, arcywysocy, arcyniscy, otyli, seniorzy - te wszystkie osoby mają problemy z przestrzenią zaprojektowaną dla "przeciętniaków", których wcale nie jest tak wielu, jak nam, architektom, się zdaje. Według moich szacunków, osób nieprzeciętnych jest ok.20 mln, co w 38-milionowym narodzie jest sporą liczbą! Mniemam, że jesteście wśród nich, a ja np. czasami niedowidzę, czasami ledwo wchodzę po schodach, więc również zaliczam się do owych nieprzeciętnych. A skoro większość z nas, obywateli polskich, jest nieprzeciętna, to mamy prawo - jako większość - nazwać się tymi typowymi. To dość zagmatwane:) Ale prawdziwe. Drażnią mnie np. szklane blaty "wypasionych" nowoczesnych kontuarów z ostrymi krawędziami akurat na wysokości oczu dziecka. Drażnią mnie perforowane reklamy na tramwajach, przez które nie widzę czasem otoczenia i nie wiem, gdzie jestem. Drażni mnie wiele spraw, wymieniłaś je, więc mamy podobne spostrzeżenia. Jeszcze raz dziękuję i czekam na więcej komentarzy. No i życzę Tobie przede wszystkim zdrowia i siły.
Anna
Nowicjusz

Postprzez Ania » 3 sie 2009, o 12:26

Na Forum nie znalazłam innego architekta, ale z racji mojej pracy w NGOsach miałam kontakt z kilkoma osobami zainteresowanymi właśnie projektowaniem uniwersalnym. W Fundacji, w której pracuję staramy się tą ideę promować nie tylko w odniesieniu do tzw. środowiska fizycznego, ale też w odniesieniu do informacji, szczególnie tej elektronicznej i innych dziedzin.
Co do wzrostu, to jestem akurat dość niska, jak na ZM, mam 175 cm. Ale to już wystarcza, żeby mieć od czasu do czasu guza nabitego przez krawędź znaku drogowego, czy jakiegoś szyldu wiszącego przed sklepem lub restauracją. W tramwajach i autobusach też bywa problem. Ostatnio kilka razy trafiłam na tramwaje z siedzeniami dla osób chyba prawie bez nóg. W każdym razie ja musiałam siedzieć prawie bokiem, bo nie miałam szans na zmieszczenie się normalnie. W budynkach raczej jest jeszcze nie najgorzej, przynajmniej dla mnie. Może wypowiedzą się osoby nieco wyższe ode mnie. Pozdrawiam i chętnie przeczytam artykuł:)
Ania
Bywalec

Postprzez gabriela » 9 sie 2009, o 11:02

Bardzo ciekawy Anno temat poruszyłas, niejeden z nas boleśnie doświadczył/doświadcza skutków projektowania przestrzennego dla przeciętniaków, którymi z racji wzrostu czy słabego wzroku nie jesteśmy. O wielu istotnych kwestiach napisała już Ania, dorzucę tylko swoje 3 grosze. Dla mnie największym problemem jako osoby słabo widzącej jest marne oświetlenie miejsc w których muszę dobrze lub cokolwiek widzieć, mam na mysli biblioteki, sale wykładowe, tablice informacyjne – dworce, przystanki itd, także ulice. Barierą często nie do przeskoczenia jest dla mnie…wyjęcie w słabo oświetlonej łazience hotelowej/innej – szkieł kontaktowych.
Następnie tablice szkolne, na nich po prostu NIC nie widać ( okulary nie zawsze rekompensują wady wzroku). Także poczynając od szkoły - ponadprzeciętnie wysoka osoba ma nieustające problemy ze zbyt niskimi meblami, skutkiem czego oczywiście garbienie się i postępujące wady postawy - krzesła i stoły są zbyt niskie. Dla mnie dużym problemem była kuchnia w której blaty projektowane są na wysokościach dostosowanych dla osób 160 wzrostu, więc długie prace kuchenne przy takich blatach ze skrzywionym kręgosłupem – to średnia przyjemnośc. Sama rozwiązałam ten problem, wreszcie mogąc zamówić kuchnię u stolarza o podanych przez mnie wymiarach, ale taka zabawa jest kosztowna. Ta sama kwestia dotyczy łóżek- ja jeszcze mieszczę się „ w normie”, ale dla wysokiego syna – musieliśmy zamawiać dłuższe łóżko. Nie rozumiem dlaczego materacy i mebli do spania nie spotyka się w rozmiarach 220 cm, tylko wciąż standardem jest 200 – wysokich osób w dzisiejszych czasach jest coraz więcej. Własnym sumptem dostosowałam także biurko, takie na którym mogę wysoko położyć klawiaturę – w sklepach po prostu nie znalazłam. Wszystkie biurka są projektowane dla…no właśnie dla kogo? Populacja przecież bardzo różni się miedzy sobą wzrostem, tudzież możliwościami widzenia.

To tylko pierwsze skojarzenia, zapewne osoby znacznie wyższe dorzuca kolejne uwagi. Pozdrawiam Anno, fajnie ze są architekci, których interesuje życiowa przestrzeń INNYCH osób.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Powrót do Edukacja

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi