www.marfanforum.pl • Zobacz wątek - Edukacja niepełnoprawnych
www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Edukacja niepełnoprawnych

... czyli wszystkie podstawowe (i nie tylko) informacje o walorach stricte edukacyjnych.

Postprzez dana_meadbh » 20 gru 2006, o 12:56

Moja córka ma Zespół Marfana i chodzi do zwykłej szkoły. W szkole mojej córki jest podobno czworo dzieci z ZM, ale nikt glośno sie nie chce przyznać. Nie rozumiem dlaczego.
Ostatnio edytowano 14 lis 2008, o 13:48 przez dana_meadbh, łącznie edytowano 1 raz
dana_meadbh
Hero

Postprzez resa » 20 gru 2006, o 15:23

dana_meadbh napisał(a):W szkole mojej córki jest podobno czworo dzieci z ZM, ale nikt glośno sie nie chce przyznać.

Napewno obawiają się wyśmiania ze strony innych uczniów, dokuczania. Spotkałam się z taką nietolerancją i to jest bardzo przykre.
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 2 razy
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez Staś » 20 gru 2006, o 17:47

Żyć bezproblemowo z boku
tak można ale do czasu dopuki choroba nieda o sobie zać u mnie też bracia nie chcą przebadać zcy maja zm czy nie a ja ich przecież siłą niezaciągne do lekaża
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP

Postprzez dana_meadbh » 5 sty 2007, o 18:19

To są dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności. Może boja się wytykania palcami. Może choroba genetyczna kojarzy im sie z napiętnowaniem. Chciałam z mamami porozmawiać, bo mało wiem o tej chorobie i sposobach jej łagodzenia. Zresztą co się dziwić. Jakis czas temu odbierałam orzeczenie dla mojej córki, pani z sekretariatu krzyczy do drugiej: Gdzie jest orzeczenie tej małej marfanki! I zapewniam nie było to z symapatią. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że niektórzy lekarze, do których trafiamy, traktują mnie jakbym chciała wyłudzić zasiłek. Czy naprawdę ktoś myśli, że za te kilkanaście złotych można rehabilitować dziecko?
dana_meadbh
Hero

Postprzez Karolina » 11 sty 2007, o 22:12

te wszystkie prawa studenta są dla osób ze stwierdzoną niepełnosprawnoscią?? ja niby mam cos stwierdzone ale nie wim czy to sie liczy, bo mam ten najnizszy stopien. ten link co Gabrysiu podalas jest do AGH, a na kazdej uczelni wszystko jest tak samo?? a tak konkretnie to w kolegium jakiejes uczelni, bo ja tam wlasnie sie ucze :)
"Istnieją magiczne chwile, które choć mijają niezauważone, to jednak niewidzialna Ręka Opatrzności zmienia bezpowrotnie nasz los..."
Karolina
Bywalec

Postprzez resa » 31 sty 2007, o 14:03

Aqua napisał(a):Radzi sobie jak może, wyglądem nie różni się od innych. Ma problem z pisaniem w szkole, ale nie chce by nauczyciele wiedzieli o chorobie, ponieważ widziała jak potraktowano osobę z jej klasy. W jej szkole osoba mająca zasiłek pielęgnacyjny, to osoba upośledzona (tak ostatnio wyraziła się jej wychowawczyni, przy klasie), córka bardzo to przeżyła i nie dziwię się, że nie chce by nauczyciele wiedzieli o chorobie.

Z tego, co napisałaś wynika, ze nie skorzystałaś z pomocy poradni psychologiczno - pedagogicznej.
Publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne udzielają dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej ( co ma swoje odzwierciedlenie na terenie szkoły ) oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Dziecko niepełnosprawne, w tym przypadku mające problemy z pisaniem, z ćwiczeniami ma wtedy specjalne przywileje w szkole, jest traktowane w szczególny sposób. I nauczyciele uczący takie dziecko wiedzą, co im wolno, a co nie, jest to odgórnie ustalone przez dyrekcję szkoły w porozumieniu z poradnią. Wszelkie zalecenia z poradni muszą być respektowane.
Np. podczas pisania matury twoja córka miałaby przyznany dłuższy czas na jej napisanie.
Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne!

Aqua napisał(a):Orzecznicy mili :?:

Aqua napisał(a):byleby byli sprawiedliwi, a tego nawet w sądzie brakuje.

Oczywiście, że zawsze można się odwołać, ale tu masz Aqua całkowitą rację. Przypłacamy to dodatkowym stresem, odczuwamy jako poniżenie.
No niestety coraz częściej nagle ludzie bardzo chorzy - zdrowieją.
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 1 raz
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez dana_meadbh » 31 sty 2007, o 19:33

Pracuję w takiej poradni. Gdyby ktoś był bliżej zainteresowany, zapraszam na gg.
dana_meadbh
Hero

Postprzez dana_meadbh » 31 sty 2007, o 19:44

Aqua, Twoja córka może mieć dostosowane warunki ezgaminazyjne na maturze. Wystarczy zaświadczenie lekarskie, podanie do dyrektora szkoły i wyraźne zalecenia. W ten sposób niektórzy otrzymują np. dodatkowe przerwy, obecność psychologa czy nawet możliwość zdawania egzaminu we własnym domu.
dana_meadbh
Hero

Postprzez resa » 1 lut 2007, o 17:50

dana_meadbh napisał(a):Pracuję w takiej poradni

Dobrze wiedzieć. My, jako rodzice nie jesteśmy w żaden sposób informowani o możliwości uzyskania pomocy dla naszych pociech. Nawet pedagodzy szkolni niewiele mówią na ten temat. A powinni bardziej uświadamiać rodziców. Możliwości pomocy jest wiele. Ale przykre jest to, że rodzice nie są dostatecznie informowani na ten temat.
resa
well-wisher

Postprzez Aqua » 4 lut 2007, o 00:48

resa napisał(a):Z tego, co napisałaś wynika, ze nie skorzystałaś z pomocy poradni psychologiczno - pedagogicznej.

Korzystam z Poradni Psychologicznej już od szkoły podstawowej, napisałam wyzej jak to jest w liceum córki. Wygląda to niestety innaczej, opinia z poradni jest w szkole, lecz niestety musiałabym chyba interweniować w kuratorium, żeby nauczyciele zaczęli brać to pod uwagę :-/ Nie chcę by córa znowu popała w depresję. Psycholog powiedziała mi otwarcie, że szkoła moze pomóc, jeżeli będzie chciała, ale niestety nauczyciele są rózni i jeden to weźmie pod uwagę , a pozostali nie i jeszcze wyśmieją, poniżą przy całej klasie zacytuję jeszcze raz słowa wychowawczyni, gdy uczeń prosił uczniów którzy maja zasiłki pielęgnacyje, aby udali sie do pokoju dyrektora, wtedy wychowawczyni na to: "no wiecie, to tacy upośledzeni" Podziwiam córkę bo zdobyła się na to, by wstać i podziękowała Pani profesor. Okazało sie iz dyrekcja sprawdzała ilośc osób, które pobieraja zasiłki, ponieważ jak poinformował ich Pan dyrektor :" dzięki Wam zaoszczędziliśmy sporo pieniędzy, na podatku" Wiem że nie każda szkoła jest taka, nie chciałam by córa do niej szła, nie chciałam narzucać jej innej, sama wybrała i musi sobie poradzić, po feriach umówiłam się z pedagogiem szkolnym, wiem że córka sobie poradzi, jest uparta, oby tylko nikt jej nie przeszkodził...
Obrazek~*~ Kto nie ma odwagi do marzeń,
nie będzie miał siły do walki ~*~
Aqua
Bywalec

Postprzez resa » 4 lut 2007, o 10:41

Aqua napisał(a):Psycholog powiedziała mi otwarcie, że szkoła moze pomóc, jeżeli będzie chciała, ale niestety nauczyciele są rózni i jeden to weźmie pod uwagę , a pozostali nie i jeszcze wyśmieją, poniżą przy całej klasie

Przykro mi. A wymagamy tolerancji od młodzieży i dzieci. Dla mnie szkoła, którą opisałaś wydaje się " z kosmosu ". Bo zrozumiem jeszcze nietolerancję uczniów, ale grono pedagogiczne?
resa
well-wisher

Postprzez Aqua » 4 lut 2007, o 14:05

Szkoła córki to Liceum Ogólnokształcące, kiedyś było to najlepsze liceum w Nysie, mogę śmiało powiedzieć, że dawniej dostawały się tam dzieci elity, to jedyne liceum w Nysie, w którym chorą młodzierz tak się traktuje, nie ma nawet nauczania indywidualnego. Miałam nadzieję że w liceum będzie innaczej niż w gimnazjum czy podsawówce, pomyliłam się. W poprzednich szkołach to u dzieci brak było tolerancji, tylko z jedną nauczycielką był problem. Resiu, potrafiła zawołać córkę do biurka i głosno przy klasie stwierdziła : "Patrycja, ale Ty masz krzywe nogi!" Jak tak można? Nie potrafię zrozumieć, ze pedagodzy potrafią tak się zachować. Mam nadzieję, ze jakoś sobie poradzi i zda maturę, to najważniejsze. Nie myśl Resiu że chucham na córke, zawsze staram się być obiektywna i jak jak trzeba to też dostaje po uszach, bo wiadamo młodzież tez ma swoje zagrania, jak coś zawali, to nie ma tłumaczenia, że nauczyciel cos tam zrobił innaczej niż mówił, wtedy mówie, że to nauczyciel miał racje nie ona.
Obrazek~*~ Kto nie ma odwagi do marzeń,
nie będzie miał siły do walki ~*~
Aqua
Bywalec

Postprzez gabriela » 4 lut 2007, o 21:57

Do czego ma prawo niepełnosprawny uczeń?
• każde dziecko niepełnosprawne ma prawo do nauki
• do pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami, potrzebami rozwojowymi oraz edukacyjnymi
• do korzystania z bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu na zajęcia do szkół podstawowych i gimnazjów lub specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży z głębokim upośledzeniem umysłowym realizację obowiązku szkolnego
• do dostosowania treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych ucznia
• do korzystania z opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz specjalnych form pracy dydaktycznej
• do uzyskania opinii bądź orzeczenia w sprawach dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych ucznia, zwolnienia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksja rozwojową z nauki drugiego języka obcego, dostosowania formy i warunków przystępowania do sprawdzianu bądź odpowiedniego egzaminu
• do dostosowania wymagań edukacyjnych, do indywidualnych potrzeb ucznia, w momencie kiedy poradnia psychologiczno-pedagogiczna lub inna poradnia specjalistyczna stwierdza u ucznia specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom
• do przystąpienia do sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego bądź egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych ucznia
• do dostosowanych wymagań egzaminacyjnych - standardów wymagań egzaminacyjnych:

dla uczniów niewidomych i słabo widzących, niesłyszących i słabo słyszących - w przypadku sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej i egzaminu gimnazjalnego
dla osób niesłyszących z języka polskiego, języków obcych nowożytnych (języka angielskiego i języka niemieckiego), historii i wiedzy o społeczeństwie - w przypadku egzaminu maturalnego
• do zwolnienia z nauki drugiego języka obcego, w przypadku kiedy cierpi na wadę słuchu
• do wydłużenia każdego etapu edukacyjnego przynajmniej o jeden rok
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez dana_meadbh » 5 lut 2007, o 19:06

Aqua, niektórzy nigdy nie powinni pracować z dziećmi. Pani nauczycielka to też człowiek, czasem była źle wychowana albo po prostu głupia. Zawsze można w takiej przykrej sprawie złożyć skargę u dyrektora szkoły albo bezpośrednio w organie prowadzącym zazwyczaj w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta lub Gminy. Zawsze można też interweniować w Kuratorium Oświaty (sprawy merytoryczne).
dana_meadbh
Hero

Postprzez Amber » 7 lut 2007, o 23:33

Dana to tylko tak prosto sie mowi znam taki przypadek ,bylo to w liceum w klasie mojej corki-chodzi tu o jej kolezanke,zrobila ona a raczej jej rodzice tak jak tu napisalas-zlozyli skarge do dyrektora,jak to nie pomoglo to potem do kuratorium i dziewczyna miala "przechlapane"do końca nauki przez 2 lata,gdyż owa nauczycielka mscila się na niej aż do matury :-( wiem o tej sprawie dużo,poniewaz jest ona moja sąsiadką i nie raz płakała z tego powodu :-/ nadmienię,ze nauczycielka ta pracuje do dziś i nawet matka ,ktora pracuje w tym liceum w sekretariacie nie byla w stanie pomóc swojej corce :?: ,nie raz słyszalam jej slowa,ktore wypowiadała ze zdziwieniem- "że nie ma na taką osobę sposobu,że dawno powinna być juz na emeryturze a mimo podeszlego wieku nadal tam pracuje?,obie-matka i nauczycielka nie rozmawiają do dziś.Czasami tak jest ,że na takich ludzi nie ma sposobu ani kary?Myślę,że Aqua obawia się takiej sytuacji,która mogłaby sie powtorzyć w liceum gdzie uczy sie jej córka :cry:

[ Dodano: 2007-02-07, 23:37 ]
Aqua, niektórzy nigdy nie powinni pracować z dziećmi.

:-/ dokladnie tak Dana,nie powinni,skoro sie do tego nie nadają.
Amber
Specjalista

Następna strona

Powrót do Edukacja

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi