www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Okulary-soczewki- optyka

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez Danula » 4 kwi 2012, o 15:38

Aniu z tego co piszesz , wynika, że masz źle dobrane okulary. Proponuję, żebyś poszła do optyka aby sprawdził rozstaw.
Danula
Znawca

Postprzez asocko » 4 kwi 2012, o 18:13

Spróbuję jeszcze raz. :->
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez EwKA » 6 kwi 2012, o 15:55

Takie wrażenia optyczne mogą występować przy zmianie mocy i myślę, że w tym należy szukać przyczyny. Może i się przyzwyczaisz, jeśli nie to warto zbadać wzrok jeszcze raz. Nie wiem jakie masz moce, ale przy minusach mogą wystąpić wrażenia wzrokowe takie jak pomniejszenie przedmiotów, oddalenie przedmiotów, spowolnienie widzianego ruchu. Czasem krótkowidz w szkłach minusowych może mieć wrażenie, że ma stopy dalej niż normalnie, a całe podłoże się podnosi wyżej im dalej patrzy. Niekiedy występuje iluzja stania w dołku. Plusowcy mogą mieć wrażenie powiększenia, przybliżenia, szybszego ruchu i ogólnie odwrotnie niż krótkowidze. Przy astygmatyzmie wrażenia mogą być pomieszane. Ewentualnie innej przyczyny można szukać po sprawdzeniu mocy.
EwKA
Bywalec

Postprzez asocko » 6 kwi 2012, o 21:27

+1 w obu. Chyba się przyzwyczaiłam. Musiało być parę dni na adaptację. Mi właśnie tak przybliżało. Dziękuję. :->
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez Devih » 31 sie 2012, o 20:41

Witam.

Wczoraj dostałem swoje pierwsze w życiu okulary. Wada to -0.75. Kupowałem je w Vision Express. Szkła z antyrefleksem i czymś do komputera (zapomniałem nazwy). Oprawki te takie, co podtrzymują soczewkę od dołu. No cóż chodzi mi się nawet trochę dobrze, ale mam kilka pytań.
1. Gdy patrzę na wprost to przy uniesieniu wzroku maxymalnie do góry i do dołu kończy mi się soczewka i widzę normalnie. Na wprost jest okey. Wydaje mi się, że to zależy od szerokości soczewki i raczej tego się skorygować nie da, mam rację?
2. Noski mi się trochę odkształcają na nosie. Nie mocno, ale trochę. Dzisiaj chodziłem w nich parę godzin i lekkie odznaczenie jest. Nie wiem czy da się to wyeliminować?
3. Na bokach głowy oprawki mogą lekko przylegać do głowy czy musi być między nimi odstęp?
4. Jak w ogóle oprawki mają leżeć na oczach? Mają przylegać bardzo mocno do oka czy znajdować się poniżej linii brwi?

Mam oprawki Hunter HTT940 C1 - jeśli to coś zmienia i szkła jednoogniskowe clearview supreme.
Devih
Nowicjusz

Postprzez EwKA » 25 wrz 2012, o 19:26

Ad1. Można lekko poprawić ustawienie oprawy poprzez inne ustawienie nosków, boków oprawy- w tym celu najlepiej wrócić do optyka
Ad2. Można wymienić noski na silikonowe,szersze noski albo poprawić ich ustawienie, chyba, że oprawa sporo waży to przy następnej wymianie okularów zwrócić uwagę na wagę oprawy, albo można wybrać model z tworzywa. Jeśli to model plastikowy można spróbować inaczej ustawić oprawę, albo dokleić noski dodatkowe.
Ad3. Na bokach oprawka powinna mieć trochę odstępu, chociaż kilka mm, tak, żeby nie powodowała śladów i pocenia, które może w dłuższym użytkowaniu spowodować m.in odbarwienia materiału i ich szybsze zużycie. Boki opraw nie powinny przylegać do skroni, jak również nie powinny uciskać w tym miejscu.
Ad4. Nie rozumiem pytania. Ale tak czy siak zależy od modelu i rozmiaru oprawy- chcesz to wyślij mi foto na priv to ocenie, czy leży za wysoko.

Wygląda na to, że jesteś trochę niezadowolony z ustawienia oprawki, więc skocz to optyka u którego robiłeś ustawienie i niech to i owo poprawią.
Pozdrawiam
EwKA
Bywalec

Postprzez myszka245 » 16 lis 2012, o 13:23

Ewka, mam pytanie odnośnie oprawek do okularów z tworzywa sztucznego - czarne. Pojawił mi się nalot na zausznik jest to spowodowane reakcją potu z materiałem z jakiego zostały stworzone oprawki. Nie wiem czym i jak to wyszyścić aby wiecej się nie pojawiło.
myszka245
Nowicjusz

Postprzez EwKA » 16 lis 2012, o 14:49

Do optyka polecam zajść, bez problemu da się wypolerować na polerce- i będzie wyglądała jak nowa. Po domowemu można troszkę olejem, albo tłuszczem posmarować- ale to pomoże na efekt chwilowy i w zależności od nalotu.
EwKA
Bywalec

Postprzez myszka245 » 16 lis 2012, o 14:52

EwKA napisał(a):Do optyka polecam zajść, bez problemu da się wypolerować na polerce- i będzie wyglądała jak nowa. Po domowemu można troszkę olejem, albo tłuszczem posmarować- ale to pomoże na efekt chwilowy i w zależności od nalotu.

Dziękuje za radę, ale myślisz,że da to tą polerką je wyczyścić?
myszka245
Nowicjusz

Postprzez EwKA » 16 lis 2012, o 17:45

Nie widząc uszkodzenia ciężko ocenić, ale teoretycznie nie powinno być problemu z oprawką z tworzywa .
EwKA
Bywalec

Postprzez Niunia96B » 24 lut 2017, o 07:07

Dzień dobry, mama pytanie do Ewki.

Czy za ciasne, za małe okulary u dziecka ( po noszeniu za dnia robią się odciski na skroniach, gdzie są zauszniki oraz na nosku, gdzie okulary się opierają) mogą powodować sińce pod oczami ( tzw. podkrążone oczy)?
Niunia96B
Nowicjusz

Postprzez EwKA » 28 lut 2017, o 01:44

Witam- nie powinny powodować aż takich zmian. Za ciasne okulary owszem uciskają naczynia , ale nie powinny powodować zasinienia. Natomiast mogą powodować bóle głowy, zmęczenie-być może skoro oprawka już jest za mała to może szkła są za słabe lub za mocne już i to wszystko z kolei być może wpływać na podkrążone oczy. Przyznam, że wiele lat pracy w fachu i różne za małe oprawy widziałam ( nawet dramatycznie za male), ale nie powodowały podkrążonych oczu- wiec myślę, że lepiej jednak wybrać się do pediatry . Ucisk na skroni powodujący jakiekolwiek ślady na skórze obliguje do szybkiej zmiany oprawy, albo jej dopasowania. Nawet dużo za małe okulary może optyk dogiąć tak, żeby nie uciskały do momentu wyrobienia oczywiście nowych okularów ( więc można wybrać się do optyka to dopasuje czy plastikową czy metalową oprawkę tak, żeby nie uciskała).Większość optyków myślę, że zrobi to za darmo, albo za grosze.Oczywiście zalecam też szybko wymianę na dopasowane rozmiarem oprawki i wizytę kontrolną u specjalisty być może nowe moce w okularach będą potrzebne-oczy mamy tylko jedne, więc nie ma co :)
EwKA
Bywalec

Postprzez akimita » 23 maja 2017, o 13:27

Jest taka możliwość, mała, ale jednak... Moim zdaniem jak najszybciej trzeba wymienić oprawy i zobaczyć, czy to coś pomoże.
akimita
Nowicjusz

Poprzednia strona

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi