www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!
Facebook - Grupa Forum Marfan Polska

Szukaj na Forum

Niepokojące sygnały o tym, że pigułka niesie ze sobą ryzyko

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez smuklaewa » 29 sty 2013, o 09:42

Hormonalny lek przeciwko trądzikowi Diane 35, zatwierdzony w 135 krajach świata i stosowany często jako środek antykoncepcyjny, spowodował we Francji co najmniej cztery zgony - podał francuski urząd ds. leków ANSM.

Śmierć kobiet w wieku od 18 do 28 lat nastąpiła na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Ogłoszony w niedzielę raport Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych wskazuje na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet stosujących tabletkę Diane 35.

Liczba sprzedanych tabletek sięga we Francji od 4 do 5 milionów rocznie. Z badań ANSM wynika, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści, ginekolodzy, a tylko w 7 proc. - dermatolodzy.

Diane 35 firmy Bayer został wprowadzona na francuski rynek w 1982 roku jako lek na leczenie młodzieńczego trądziku. Ze względu na wysoki poziom progesteronu lek dość szybko zaczął być zalecany przez lekarzy jako środek antykoncepcyjny, choć nigdy władze francuskie nie wydały na to zezwolenia.

Niepokojące sygnały o tym, że pigułka niesie ze sobą ryzyko powikłań, zaczęły pojawiać się już w roku 1982. Pismo medyczne "Proscrire" opublikowało wówczas informację, że progesteron zawarty w Dianie 35 zwiększa o 6,68 razy ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Firma Bayer odmówiła wykonania badań nad tymi zagrożeniami.

W maju 2011 roku eksperci z ANSM zainteresowali się, w jakiej skali pigułka zapisywana była jako środek antykoncepcyjny, czego efektem jest opublikowany w niedzielę raport

Tymczasem minister zdrowia i spraw socjalnych Marisol Touraine zaleciła lekarzom niezapisywanie tabletek antykoncepcyjnych 3. i 4. generacji, które mają wywoływać podobne powikłania jak Diane 35. Decyzja minister jest następstwem pozwu wniesionego w połowie grudnia przez młodą kobietę przeciwko firmie Bayer, producentowi tabletki 3. generacji.

Kobieta na skutek jej stosowania dostała porażenia mózgowego, który spowodował paraliż ciała. Trzydzieści kolejnych pozwów przeciwko firmom farmaceutycznym produkującym tabletki 3. i 4. generacji zostało złożonych z początkiem stycznia.

Zródło;Onet .pl
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez afadro » 29 sty 2013, o 10:07

Oj to jest ciężki temat, ludzie myślą że leki hormonalne są jak witaminy, a przed terapia hormonalną trzeba sie 100 razy zastanowić zanim sie zacznie. Taka ingerencja hormonalna z zewnątrz bardzo potrafi rozwalić organizm. Najgorsze jest to, że leczenie trądziku diane 35 wcale nie daje długotrwałych efektów. W czasie brania jest ok, potem po zakończonej kuracji może parę miesięcy spokoju, a potem wszystko od nowa, a czasami nawet trądzik jeszcze silniejszy.
Jeśli chodzi ogólnie o antykoncepcje to drgawek dostaje jak widzę, że lekarze tak łatwo przepisuja pigułki, a potem jeszcze nie zlecaja badań kontrolnych. A diane 35 to chyba przepisują juz kompletne konowały.
Ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawy jak okropne są skutki uboczne brania pigułek.
Prosiłam o wszystko by cieszyć się życiem, dostałam życie by cieszyć się wszystkim.
afadro
Alfa&Omega

Postprzez smuklaewa » 29 sty 2013, o 10:58

Moja Pani kardiolog ,która poprosiłam o zastępczą terapię hormonalną wyśmiała mnie w twarz,twierdząc,że przy lekach rozrzedzających krew zażywanie hormonów może mieć skutki wręcz fatalne.Pani ginekolog nie miała nic przeciw :roll: .Dobrze,że moja Pani kardiolog jest dla mnie największym autorytetem od serca ,więc tylko liczy się jej zdanie. :-)
smuklaewa
smile with me

Postprzez afadro » 29 sty 2013, o 11:41

Jak miałam brać danazol, bo mam endometriozę to ginekolog był na tyle przytomny że zadzwonił do ordynatora kardiologii z pytaniem czy można ten lek łączyć z lekami które biorę na serce i okazał się, że tak.
Ale dobrze, że poruszyłaś ten temat bo ani by mi do głowy nie przyszło, żeby konsultować hormony przepisane przez ginekologa z kardiologiem.
Prosiłam o wszystko by cieszyć się życiem, dostałam życie by cieszyć się wszystkim.
afadro
Alfa&Omega

Postprzez smuklaewa » 29 sty 2013, o 12:34

Najbardziej niebezpieczne przy lekach przeciwzakrzepowych są środki antykoncepcyjne i zastępcza terapia hormonalna.Myślę,że można je zastąpić innym sposobem działania bez narażania pacjenta na powikłania.Leki hormonalne jak są konieczne do stosowania to tylko pod kontrolą lekarza i częstymi badaniami kontrolnymi.
smuklaewa
smile with me

Postprzez Montana » 29 sty 2013, o 12:43

afadro napisał(a):bo mam endometriozę

mi się zawsze wydawało ze to ścierwo mam po lekach rozrzedzających krew.

A apropos kuracji antykoncepcyjnej hormonalnej, są coraz nowocześniejsze sposoby, choćby krążki czy wkładki.... ew. globulki, nie trzeba łykać pigułek.
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez afadro » 29 sty 2013, o 14:55

Montana napisał(a):mi się zawsze wydawało ze to ścierwo mam po lekach rozrzedzających krew

No nie wiem. U mnie endometrioza została zdiagnozowana jak miałam 21 lat, wtedy też miałam pierwszy zabieg, usunęli mi torbiele i kawałek jajnika. A wtedy jeszcze nie brałam nic na rozrzedzenie, byłam tylko na betablokerze.
afadro
Alfa&Omega

Postprzez olaczika » 29 sty 2013, o 21:44

Mój ginekolog kilka razy pytał czy mój kardiolog wie o tym, że stosuję pigułki antykoncepcyjne. Żaden kardiolog nigdy o to mnie nie pytał a o tym, że powinnam przerwać ich stosowanie przed operacją dowiedziałam się z tego forum...
"Życie nie jest ani lepsze, ani gorsze od naszych marzeń. Jest tylko zupełnie inne." William Szekspir
olaczika
Adept

Postprzez czarna » 2 lut 2013, o 19:53

Ja pigułki biorę od kilku lat (z małymi przerwami które trzeba robić), jestem pod stałym nadzorem, kardolog wie o terapii, nie było przeciwwskazań, ja się dobrze czuję i wszystko jest ok, tak słyszałam że przed zabiegami trzeba odstawić tabletki to chyba jest nawet napisane w ulotce.
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec

Postprzez Jolka » 2 lut 2013, o 20:16

Nawet nie wiedziałam,że takie rzeczy trzeba konsultować z kardiologiem.Mój ginekolog nic nie mi mówił,ja też nie spodziewałam,że na tej płaszczyźnie również to jest ważne.
Jolka
Jolka
Sympatyk

Postprzez czarna » 2 lut 2013, o 20:34

moja pani ginekolog pytała na pierwszej wizycie na co choruję jakie leki biorę, natomiast będąc na badaniach na oddziale kardiologii pytali czy biorę jakieś leki od innych specjalistów jak mówiłam że biorę anty to pytali o nazwę i nie było przeciwskazań, ja stosuje Novynette, z przyzwyczajemnia u każdego nowego lekarza mówię co biorę wrazie co
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi