www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Witamina C i jej skutki uboczne u mężczyzn

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez smuklaewa » 7 lut 2013, o 05:13

Znana i ceniona witamina C może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u mężczyzn. Do tych niepokojących wniosków doszli naukowcy z Instytutu Karolinska (uniwersytet medyczny) w Sztokholmie. Czytaj więcej

Szwedzcy uczeni przez 11 lat badali 23-tysięczną społeczność Västmanland Örebro - obszaru, na którym nie odnotowano tendencji do występowania kamicy. Podczas trwania eksperymentu część badanych nie przyjmowała żadnych suplementów, część zażywała tylko witaminę C. Po zakończeniu badań okazało się, że ci, którzy korzystali z suplementacji, byli dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie choroby.

Co ciekawe, prawidłowość ta dotyczyła jedynie mężczyzn (w ciągu 11 lat badań, ataku kamicy nerkowej doświadczyło 436 mężczyzn zażywających kwas askorbinowy). Jak na razie naukowcy nie potrafią wytłumaczyć tego zjawiska. - Aby wyniki były wiarygodne, muszą być potwierdzone przez inne badania - podkreśla kierująca zespołem naukowców prof. Agneta Akesson. - Jednak biorąc pod uwagę fakt, że nie ma dowodów, potwierdzających prozdrowotne działanie wysokich dawek witaminy C, radziłabym zaniechać jej zażywania, szczególnie przez osoby, które mają tendencję do tworzenia się kamieni w nerkach - dodała.
zródło.Onet.pl
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez szczypior » 7 lut 2013, o 08:24

O kurcze :shock:
Kiedy wyczynowo uprawialem sport jako nastolatek codziennie dostawalismy duze dawki witaminy C. Kazdy z nas zjadal mniej wiecej listek tabletek z witamina C przed treningiem.
I fakt mialem kamyki i piasek w przewodach nerkowych :-(
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Montana » 7 lut 2013, o 13:22

szczypior napisał(a):fakt mialem kamyki i piasek w przewodach nerkowych

ale tyle piwa co wypiles to dawno juz po tym piasku i kamykach śladu nie ma :mrgreen:
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP

Postprzez Aga Wójciak » 7 lut 2013, o 22:23

Nefrolog mówiła mi, że przy kamicy nerkowej nie powinno się używać w ogóle wit C (tej sztucznej w tabletkach) i to także kobiety.
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez szczypior » 7 lut 2013, o 22:30

nikomu kamicy nerkowej nie zycze. Jeden raz w zyciu chialem wtedy byc innej plci..
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez Aga Wójciak » 7 lut 2013, o 23:59

Płeć tu nie ma znaczenia. Uwierz, wolałam kolejny poród dziecka!
Aga Wójciak
Alfa&Omega

Postprzez marzena033 » 22 gru 2016, o 22:42

To prawda, ja dosypywałam często spore ilości witaminy c lewoskrętnej (tej w proszku) i pewne skutki uboczne zaczęły się pojawiać. Na szczęście w porę skojarzyłam fakty i zrezygnowałam na jakiś czas w ogóle z wit. c
marzena033
Nowicjusz

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi