www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Schorzenia kręgosłupa...

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez smuklaewa » 9 lut 2013, o 13:49

Schorzenia kręgosłupa uznawane są już za choroby cywilizacyjne. Aż 80 proc. dorosłych cierpi na różnego rodzaju dolegliwości związane z przeciążeniami, zmianami w krążkach międzykręgowych, zwyrodnieniami czy skrzywieniami tej części ludzkiego szkieletu. O tym, że z naszym kręgosłupem dzieje się coś złego, myślimy zwykle dopiero wtedy, gdy pojawiają się uporczywe bóle pleców lub szyi albo nagły ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Istnieje jednak, tak jak u Agnieszki, szereg innych dolegliwości, których na początku nie kojarzymy z chorobą kręgosłupa. Często nawet sami lekarze zanim domyślą się, co jest prawdziwą przyczyną kłopotów, szukają innych wyjaśnień i kierują pacjenta na wiele różnych badań. Dlatego przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych dolegliwości, które mogą być spowodowane zwyrodnieniami kręgosłupa, a często wcale nie są z nim kojarzone.

Odcinek szyjny
Zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa najczęściej kojarzy się z lokalnym bólem szyi i nadmiernym napięciem mięśni karku. Ale bywa też przyczyną wielu różnych objawów. Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że może dawać o sobie znać naprawdę od stóp do głów.
► bóle głowy. Jeśli czujemy je w okolicy potylicznej (z tyłu), nasilają się przy odwracaniu głowy i towarzyszy im sztywność karku, można podejrzewać, że przyczyną kłopotów jest kręgosłup szyjny. Podobnie w przypadku przewlekłego bólu połowy głowy promieniującego do czoła (jak w migrenie), bólu twarzy czy uczuciu dławienia w gardle. Może też pojawić się uczucie mrowienia lub cierpnięcia skóry głowy albo niektórych jej obszarów. Zanim jednak ból zostanie przypisany patologii kręgosłupa szyjnego, należy wykluczyć inne pochodzenie dolegliwości: nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, zaburzenia neurologiczne, choroby oczu czy zapalenie zatok. Dlatego najpierw warto wybrać się do neurologa, który ewentualnie skieruje na badania lub do innych specjalistów.
► zawroty głowy. Uczucie falowania podłogi, wirowania otoczenia, zapadania się, osłabienia, chwilowe zataczanie się, a także dezorientacja są objawami wielu chorób. Najczęściej kojarzone są z uszkodzeniem błędnika, zapaleniem ucha środkowego, jaskrą, chorobami układu krążenia, ale mogą być również wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, szczególnie jeśli pojawiają się przy odchylaniu głowy do tyłu i obracaniu jej (np. podczas takich prac jak wieszanie firanek). Mogą im towarzyszyć mdłości i wymioty, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia słuchu, np. chwilowa głuchota lub przeciwnie – szum, piszczenie lub buczenie. Przyczyną takich problemów jest ucisk na tętnice kręgowe, co pogarsza przepływ krwi, a poza tym powoduje chwilowe niedotlenienie. Jednym z podstawowych badań jest wówczas ultradźwiękowe (dopplerowskie) badanie przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych. Uwaga! Bardzo istotne jest wykonanie tego testu także przy skręceniu szyi w prawo i w lewo.
► zaburzenia widzenia. Możliwą przyczyną jest ucisk na nerwy spowodowany zmianami w kręgosłupie szyjnym. Powoduje to widzenie rozmyte lub uczucie bolesnego ucisku na gałki oczne. Nawet jeśli podejrzewamy, że przyczyną kłopotów jest zwyrodnienie kręgosłupa, warto na początek udać się do okulisty, który wykluczy choroby oczu.
► silny ból promieniujący od ramienia do palców. określany mianem rwy ramiennej ból ma podłoże neurologiczne, ale jedną z jego możliwych przyczyn może być również choroba kręgosłupa. Ból pojawia się wtedy, gdy np. w wyniku zmian zwyrodnieniowych na odcinku kręgosłupa szyjnego dojdzie do wysunięcia się dysku, tj. krążka międzykręgowego.
► drętwienie palców. Ta dolegliwość najczęściej pojawia się rano, po przebudzeniu. Zdrętwiałe ręce, a szczególnie dłonie i palce, po kilkuminutowym rozcieraniu zazwyczaj wracają do pełnej sprawności. Uwaga! Drętwienie rąk, dłoni czy palców także może wskazywać na tzw. zespół cieśni nadgarstka.
► osłabienie, drżenie i skurcze nóg. Objawy te sugerują bardzo poważne schorzenie, jakim jest mielopatia szyjna. Występują one wtedy, gdy przesunięty krążek międzykręgowy uciska rdzeń kręgosłupa. Choroba zaczyna się podstępnie od osłabienia, drżeń lub skurczów w nogach (zdarza się, choć rzadko, że również w rękach). Niepokojące objawy to także utykanie, zaczepianie stopami o nierówności na drodze. W takim wypadku niezbędna jest szybka operacja i usunięcie przyczyny ucisku.

Co robić? Najczęstszą przyczyną zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego jest praca z pochyloną głową (zwykle spowodowane jest to niewłaściwym ustawieniem monitora). By temu zapobiec, wystarczy poprawić swoje stanowisko pracy. Monitor powinien być ustawiony na wprost, a jego górna krawędź znajdować się nieco poniżej wysokości oczu. Jeśli konieczne jest ustawienie go po jednej stronie biurka, wtedy trzeba co 2–3 miesiące przestawiać go na drugi brzeg. W zapobieganiu skrzywieniom kręgosłupa szyjnego ogromne znaczenie ma poduszka. Najlepiej kupić specjalnie wyprofilowaną, która daje oparcie dla głowy i odciążą kręgi szyjne (w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym, cena od 40 zł). Lekarze polecają też spanie na poduszce wodnej, która dzięki swojej budowie znacznie zmniejsza ucisk na mięśnie i kręgi szyjne. Wyparta przez nacisk głowy woda (która stanowi podstawę poduszki) gwarantuje optymalne podparcie szyi (cena ok. 240 zł). Czasem problemy z kręgosłupem zaczynają się po wypadku komunikacyjnym (uderzenie np. w tył naszego samochodu przez inny pojazd sprawia, że silnie przeciążona jest właśnie szyja). Wtedy przez jakiś czas konieczne może być noszenie kołnierza ortopedycznego.

Najlepsze ćwiczenia. W przypadku dolegliwości bólowych oraz sztywności szyi regularne ćwiczenia rozluźniają zesztywniałe stawy kręgosłupa i wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za ruchy szyi. Ważne: jeżeli w trakcie któregoś z ćwiczeń pojawi się ból, należy przerwać jego wykonywanie.
► Siedząc z wyprostowaną głową, na przemian wysuwaj i cofaj podbródek. Powtórz ćwiczenie 5–10 razy.
► Leżąc na plecach na twardym podłożu, skręcaj powoli głowę w bok w kierunku barku. Po chwili odwróć się w przeciwną stronę. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
► Leżąc na plecach, zapleć palce obu rąk za głową, a przedramiona ułóż po bokach. Próbując pokonać opór rąk, odginaj głowę ku tyłowi. Powtórz 5 razy.
► Siedząc z wyprostowaną głową, połóż prawą rękę nad głową, w okolicy lewego ucha. Pociągaj delikatnie głowę w dół w stronę prawego barku. Po wzięciu głębokiego wdechu napieraj na stawiającą opór rękę przez kilka sekund. Wypuść powietrze i zmień rękę. Powtórz ćwiczenie 3–5 razy w każdą stronę.

Odcinek piersiowy
Narażony jest na działanie dużych sił ściskających, szczególnie kiedy nadmiernie wygina się ku tyłowi, np. gdy się garbimy. Typowe objawy to bóle między łopatkami i trudności w wykonywaniu głębokiego wdechu. Czasami ból może być również odczuwalny z przodu klatki piersiowej, w obrębie mostka, gdzie znajdują się przyczepy żeber.
O problemach z kręgosłupem mogą też świadczyć:
► ucisk lub ból w klatce piersiowej. Może być mylnie kojarzony z chorobami serca. Jeśli jest ostry, przeszywający i pojawia się nagle, zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak ból w klatce piersiowej jest tępy, narasta stopniowo, zanika przy zmianie pozycji (np. po położeniu się na wznak), można podejrzewać, że jego przyczyną są zmiany w kręgosłupie.
► problemy z oddychaniem. Płytki oddech, niemożność złapania tchu, szczególnie przy większym wysiłku fizycznym, mogą być spowodowane skrzywieniem kręgosłupa.

Co robić? Warto dbać o prawidłową postawę: głowę należy trzymać prosto, podczas pracy siedzieć na wygodnym krześle z dobrym podparciem pleców. Lekarze polecają również ściągać i rozluźniać łopatki wielokrotnie w ciągu dnia, co zapobiega przykurczom mięśni.
Najlepsze ćwiczenia. Wykonuj je kilka razy w ciągu dnia w każdej wolnej chwili.
► Siedząc lub stojąc, spleć ręce za plecami i ściągnij łopatki, równocześnie odginając głowę do tyłu.
► Leżąc na brzuchu z rękami wzdłuż tułowia, unieś barki w górę. Wytrzymaj, powtórz kilka razy.
► Połóż się na plecach (ręce wzdłuż tułowia), zegnij nogi w kolanach, połóż stopy na podłodze. Kilkakrotnie uwypuklaj i opuszczaj klatkę piersiową.

Kręgosłup lędźwiowy
Ponad połowa dorosłych osób cierpi na okresowe bóle krzyża, których powodem są najczęściej zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego (tzw. dysku). Zwykle problemy mają charakter przewlekły, z okresowymi zaostrzeniami. Nagły atak to najczęściej tzw. rwa kulszowa – silny, przeszywający ból od odcinka lędźwiowego kręgosłupa poprzez pośladek aż do palców stopy. Jej przyczyną może być właśnie wysunięcie się dysku. Ale o problemach z kręgosłupem lędźwiowym mogą świadczyć również:
► wystający brzuch. Przyczyną nadmiernego zaokrąglenia może być nadmierne wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do przodu (tzw. lordoza). Dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet, a jej powstawaniu sprzyja obciążenie kręgosłupa w ostatnim trymestrze ciąży (przy braku odpowiednich ćwiczeń i nieprawidłowej postawie).
► problemy z oddawaniem moczu. Ich przyczyną może być ucisk na tę część kręgosłupa, z którego wychodzi unerwienie pęcherza moczowego.

Co robić? Podczas ataku silnego bólu pleców najważniejsze jest zlikwidowanie wszelkich obciążeń kręgosłupa. Należy nawet położyć się do łóżka, najlepiej na brzuchu lub plecach (z nogami zgiętymi lekko w kolanach). Jeśli po upływie doby ból nie minie, koniecznie zgłoś się do lekarza. W przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa warto wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha za pomocą ćwiczeń. Wykonywanie ich przez 2–3 miesiące powinno zdecydowanie zmniejszyć.
Najlepsze ćwiczenia. Przed ich rozpoczęciem radzimy skonsultować się z ortopedą.
► Stojąc prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, oprzyj ręce w okolicy krzyżowej (palce skierowane ku tyłowi, kciuki z przodu). Następnie wygnij tułów do tyłu jak najdalej, podpierając lędźwia rękami i utrzymując proste kolana. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
► Klęcząc, oprzyj się na prostych rękach. Następnie wygnij plecy w tzw. koci grzbiet, opuszczając jednocześnie głowę. Wytrzymaj chwilę, po czym wygnij plecy w przeciwną stronę (w kształt litery U), unosząc równocześnie głowę.
► Leżąc na plecach, rozłóż ręce na boki. Unieś obie nogi zgięte w kolanach i przełóż je z jednej strony na drugą, aż dotkniesz kolanami podłogi. Wytrzymaj przez kilka sekund po każdej stronie. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć
► Śpij na średnio twardym, równym materacu, najlepiej na niewielkim jaśku umieszczonym pod karkiem lub specjalnej poduszce ortopedycznej.
► Zanim wstaniesz rano z łóżka, przeciągnij się, a potem powoli podnieś. Nie prostuj się gwałtownie, nie pochylaj, nie odwracaj – unikniesz w ten sposób urazów.
► Nigdy nie obciążaj jednej strony kręgosłupa – rozkładaj ciężar równomiernie na obie ręce. Idąc na większe zakupy, zabierz torbę na kółkach.
► Trzymaj się prosto! Kiedy stoisz, siedzisz, chodzisz, pamiętaj, by mieć głowę na jednym poziomie z kręgosłupem – nigdy przechyloną do przodu czy na bok. Siedząc, nie pochylaj się zbytnio – stopy powinny opierać się na podłodze, a kolana sięgać powyżej krawędzi krzesła. Wygodne oparcie sięgające dolnej części odcinka piersiowego kręgosłupa ułatwi utrzymanie prawidłowej postawy.
► Myjąc włosy, nie pochylaj się na wyprostowanych nogach – lepiej uklęknij nad wanną. Kiedy pierzesz, postaw miskę wyżej.
► Ruszaj się! Nawet przy bardzo poważnych schorzeniach stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które tworzą naturalny gorset i utrzymują kręgosłup we właściwym położeniu. Polecane rodzaje sportu to pływanie i gimnastyka w wodzie. Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem, który zadecyduje, jaki rodzaj treningu będzie dla ciebie najkorzystniejszy.
► Naucz się relaksować. Długotrwały stres usztywnia mięśnie i przyspiesza procesy zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa.

Konsultacja: lek. med. Piotr Kurzyński, ortopeda, kierownik medyczny KM LUX MED w Katowicach

zródło Polki.pl
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez zimridek » 9 lut 2013, o 15:49

mój zestaw na kręgosłup, plus kilka innych m.in. tych o których była mowa w artykule zamieszczonym przez Ewę
Ćwiczenia
Ostatnio edytowano 10 lut 2013, o 22:52 przez zimridek, łącznie edytowano 1 raz
zimridek
Sympatyk
 
Posty: 92
Dołączył(a): 5 sie 2010, o 14:10
Lokalizacja: Brzesko

Postprzez asocko » 9 lut 2013, o 16:04

Nie dałam rady tego przeczytać... Napisz czasem coś od Ciebie Ewcia. Czekam z nadzieją. :mrgreen:
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
Avatar użytkownika
asocko
VIP
 
Posty: 1616
Dołączył(a): 17 sty 2008, o 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez smuklaewa » 9 lut 2013, o 16:17

Wkleiłam to bo zaczynam mieć problemy z kręgosłupem :roll: .Uznałam ,ze bardzo przejrzyście napisane i zawarte są najważniejsze symptomy dla osób borykających się z takimi schorzeniami.Jak kogoś zainteresuje ,bo będzie miał podobne problemy to przeczyta jednym tchem i dużo z tego artykułu wyniesie :lol:
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez asocko » 10 lut 2013, o 13:44

Dopiero zaczynasz? Szczęściara... Ja już od dawna żyję ze swoim skrzywieniem. Co ciekawe zauważyłam, że kiedy próbuję się trochę wyprostować (na drabinkach np.), to bardziej przeszkadza mi serducho.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
Avatar użytkownika
asocko
VIP
 
Posty: 1616
Dołączył(a): 17 sty 2008, o 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez smuklaewa » 28 lut 2013, o 19:02

Powikłania po terapiach manualnych na kręgosłupie szyjnym.

Terapia manualna staje się coraz popularniejszą metodą leczniczą. Szczególnie u osób, u których brak ruchu, wymuszona pozycja siedząca, powodują występowanie lub nasilenie dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Po raz pierwszy, w 1947 r. Pratt-Thomas i Berger, opisali przypadki 2 chorych,
u których doszło do utraty przytomności i zgonu w ciągu 24 godzin. Od tej pory ukazały się nieliczne doniesienia na temat powikłań występujących wskutek stosowania terapii manualnej kręgosłupa. Częstość występowania tych powikłań jest trudna do oceny, a przypadki te są nadal traktowane jako kazuistyczne.
Objawy niepożądane i powikłania, obserwowane po zabiegach manualnych na kręgosłupie, można zakwalifikować do następujących niżej wymienionych grup:
I grupę stanowią objawy niepożądane wynikające z reakcji naczyniowych w obszarze unaczynienia tętnic kręgowych, będące wynikiem drażnienia okołonaczyniowych splotów współczulnych. Są to zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz mroczki w polu widzenia. Objawy te miały krótkotrwały przebieg i przejściowy charakter (do kilkunastu minut) . Efektem drażnienia zwojów współczulnych mogą być uogólnione zaburzenia naczyniowo-wegetatywne: bladość powłok, nudności, zmiany ciśnienia tętniczego krwi oraz arytmia serca. Te objawy miały również przejściowy charakter, chociaż utrzymywały się przez dłuższy czas (jedną lub 2 doby).
II grupa - to powikłania, będące następstwem oddziaływania na mięśnie, których przyczepy znajdują się na kostnych elementach kręgów. Wśród nich należy uwzględnić: mięsień równoległoboczny i mięśnie prostowniki karku. Obserwowano mięśniowopochodne zespoły bólowe, które mogą wystąpić zarówno w obrębie samego mięśnia, jak też mogą mieć charakter rzutowany. Wspomniane objawy niepożądane mogą wynikać zarówno z mechanizmów odruchowych czyli wzrostu napięcia mięśni, jak też z bezpośredniego, nadmiernego rozciągnięcia mięśnia lub naderwania pęczków mięśniowych podczas zabiegu manipulacji. Bóle i nadmierne napięcie mięśni po zabiegu mogą utrzymywać się przez kilka dni.
III grupa - to objawy niepożądane wynikające z nadmiernego rozciągnięcia torebek stawowych i więzadeł. Nadmierne rozciągnięcie struktur łącznotkankowych lub nawet ich naderwanie prowadzi do drażnienia czuciowych receptorów z następczymi bólami okolic przykręgosłupowych.
Przedstawione grupy objawów niepożądanych lub powikłań mogą występować z różnym natężeniem, zależnie od stanu psychosomatycznego pacjenta, charakteru zmian patologicznych kręgosłupa oraz współistnienia innych schorzeń.
IV grupa - najgroźniejszymi powikłaniami stosowania terapii manualnej na kręgosłupie szyjnym są zaburzenia krążenia mózgowego. Najczęściej zaburzenia te występują w rejonie unaczynienia tętnic kręgowych, ale mogą również dotyczyć rejonu unaczynienia tętnicy środkowej mózgu.
Utrudnienie przepływu w tętnicach kręgowych w wyniku rotacji czy prostowania głowy znane było od dawna. Już w 1927 r. udowodniono, że przepływ krwi może być zredukowany o przeszło 90% przy wykonywaniu ruchów w normalnym zakresie. Ruchami najbardziej upośledzającymi przepływ okazały się prostowanie głowy z jednoczesną rotacją. W warunkach prawidłowych zamknięcie jednej tętnicy kręgowej powinno być bezobjawowe. Problem z reguły pojawia się dopiero wtedy, gdy druga tętnica kręgowa jest hipoplastyczna. Do urazów tętnicy kręgowej dochodzi najczęściej wskutek uszkodzeń penetrujących szyi, manipulacji ręcznych na kręgosłupie szyjnym, długotrwałym utrzymywaniu kręgosłupa szyjnego w nieprawidłowej pozycji, uszkodzeń okołoporodowych, zamkniętych urazów głowy i szyi, a także wskutek ćwiczeń fizycznych, np. uprawiania yogi.
Nasilenie objawów neurologicznych związanych z zaburzeniami krążenia mózgowego jest zróżnicowane od lekkiego stopnia niedowładów i subiektywnych objawów czuciowych do ciężkich udarów z głębokimi ubytkami neurologicznymi i utratą przytomności.
Udar mózgu z zakresu unaczynienia tętnicy kręgowo-podstawnej występuje głównie wskutek rozwarstwienia tętnicy kręgowej do którego dochodzi wkrótce po wykonywanych manipulacjach na kręgosłupie szyjnym. Najczęściej dochodzi do wystąpienia zespołu bocznego opuszki czyli zespołu Wallenberga.
Dokładna patogeneza rozwarstwienia tętnic zaopatrujących mózg nie jest znana.
W literaturze częściej informuje się o rozwarstwieniach spontanicznych niż spowodowanych urazem (59% do 41%). Autorzy tych doniesień formułują dwie hipotezy. Jedni akcentują uraz błony wewnętrznej, inni kładą nacisk na wrodzoną słabość ściany naczynia. Wydaje się, że w świetle olbrzymiej liczby urazów kręgosłupa szyjnego (od banalnych urazów w życiu codziennym, poprzez urazy w czasie manipulacji aż do ciężkich urazów podczas wypadków drogowych) jest nieprawdopodobne, żeby uraz szyi był jedyną przyczyną rozwarstwienia tętnic kręgowych. Jednak rolę urazu powinno się rozpatrywać łącznie z podatnością naczyń, jak również z jego rodzajem. Podatność naczyń bywa bardzo różnie wyrażona, nierzadko tak mocno, że dochodzi do spontanicznego rozwarstwienia. Spontaniczne rozwarstwienie często występuje u ludzi młodych, z niewielkimi czynnikami ryzyka udaru mózgu lub bez. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia rozwarstwienia tętnicy są wrodzone wady naczyń, choroby kręgosłupa szyjnego, miażdżyca, dysplazja włóknisto- -mięśniowa i nadciśnienie tętnicze.
Przyczyną zaburzeń w krążeniu kręgowym mogą być także przesunięcia tarcz międzykręgowych prowokowane zabiegami manualnymi na kręgosłupie szyjnym. W efekcie przesunięć tarcz międzykręgowych można spowodować ucisk na rdzeń kręgowy, radiculopatię, a nawet występowanie krwotoku nad - i podoponowego. Najczęstszym miejscem uszkodzenia tętnicy kręgowej w wyniku manipulacji manualnych na kręgosłupie szyjnym jest 3 krąg szyjny. W tej okolicy tętnica kręgowa zmienia swój przebieg z pionowego na poziomy, przechodząc przez więzadło skośne kręgu szczytowego. Ruchy rotacyjne i przyginanie głowy powodują rozciągnięcie zewnątrzczaszkowego odcinka tętnic kręgowych i prowadzą do wystąpienia sil rozciągowych w obszarze stawu szczytowo - obrotowego. Następnie powstały krwiak śródścienny w obrębie naczynia może prowadzić do wystąpienia skurczu naczyniowego i wtórnego zakrzepu. Większość objawów pojawia się bezpośrednio po manipulacjach na kręgosłupie szyjnym, ale mogą one wystąpić również po kilku dniach.
W przypadku wystąpienia zaburzeń krążenia mózgowego niezbędna jest ocena neurologiczna, a optymalnym badaniem obrazującym umiejscowienie i nasilenie uszkodzenia jest magnetyczny rezonans jądrowy (MRI). Badanie tomografii komputerowej nie jest wystarczająco czułe ze względu na konieczność oceny struktur w tylnej jamie czaszki i tętnic kręgowych.
Sposób leczenia najczęstszego powikłania terapii manualnej - rozwarstwienia tętnicy kręgowej - nie jest do końca ustalony. Stosuje się zarówno kwas acetylosalicylowy, jak i doustnie antykoagulanty, a także heparynę. Próbuje się także podawać dotętniczo urokinazę.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania terapii manualnej są:
- nieprawidłowa budowa kręgosłupa,
- mielopatia,
- infekcje,
- choroba nowotworowa,
- ciężka cukrzyca,
- leczenie środkami przeciwkrzepliwymi.
Do względnych przeciwwskazań zalicza się:
- ciążę,
- bóle korzeniowe,
- migrenę.

W podsumowaniu należy stwierdzić, iż zabiegi manualne wykonywane na kręgosłupie szyjnym nie są bezpieczne. Nie można przewidzieć zaburzeń krążenia mózgowego powodowanych rozwarstwieniem tętnic kręgowych przed manipulacją, aczkolwiek prawdopodobnie rozwarstwienia te występują u osób szczególnie do nich usposobionych. Jeżeli istnieje rzeczywista konieczność stosowania terapii manualnych to powinny one być wykonywane przez wykształconych, mających uprawnienia specjalistów z tej dziedziny. Pacjenci, lekarz i specjalista od terapii manualnej muszą być świadomi ryzyka wystąpienia powikłań neurologicznych związanych ze stosowaniem tej metody w codziennej praktyce. Chociaż częstość występowania powikłań po zabiegach manualnych na kręgosłupie szyjnym jest trudna do określenia, niektórzy wnioskują, że ryzyko wystąpienia zaburzeń krążenia mózgowego jest tak duże, że manipulacje na kręgosłupie szyjnym nie powinny być stosowane.
Pacjenci z udarem z tylnego kręgu unaczynienia, z niewyjaśnioną etiologią mielopatii i radikulopatii powinni zawsze być pytani o to, czy w ostatnim okresie nie poddano ich leczeniu za pomocą terapii manualnej.


Nie miałam pojęcia,że osoby z rozrzedzana krwią maja zakaz masażu kręgosłupa,a jestem po rehabilitacji. :-) Człowiek jednak uczy się całe zycie.
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez asocko » 28 lut 2013, o 20:25

Dwa razy się zastanowię, zanim znowu zrobię komuś masaż szyi... Gdzie znalazłaś ten tekst Ewa?
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
Avatar użytkownika
asocko
VIP
 
Posty: 1616
Dołączył(a): 17 sty 2008, o 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez smuklaewa » 28 lut 2013, o 20:43

W chomiku...
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez Montana » 1 mar 2013, o 12:02

No to teraz wiem skąd mam te wszystkie jazdy z zawrotami głowy i co i do tego jeszcze zero masażu buuuuu ;(
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP
 
Posty: 1839
Dołączył(a): 15 lis 2006, o 14:22
Lokalizacja: z daleka

Postprzez Gosieńka » 1 mar 2013, o 18:29

Ja ostatnio też cierpię na bóle kręgosłupa takie jak nigdy. I mam problem nie tylko z kręgosłupem szyjnym ale całym ogólnie, boli mnie w różnych odcinkach. Artur zresztą też w tym roku jakoś bardziej narzeka na kręgosłup. Chyba trzeba zacząć ćwiczyć... Inwestycja w nowy materac, poduszkę i masażer, też mam nadzieje nie pójdzie na marne.
Carpe diem!
Avatar użytkownika
Gosieńka
VIP
 
Posty: 2225
Dołączył(a): 24 lip 2006, o 19:04
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez smuklaewa » 1 mar 2013, o 20:01

Łał ależ ten mąż dba o Ciebie,a Ty o niego :-) .Dobry materac to podstawa na zdrowy kręgosłup :-)
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez jadzia25 » 7 lis 2015, o 13:03

Witam w tym dziale. Bóle kręgosłupa to choroba 21 wieku. Nawet młodzież skarży się na bóle kręgosłupa. Nie bać udać się na wizytę do lekarza specjalisty!!!!!!!!!!!
jadzia25
Nowicjusz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 5 lis 2015, o 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Koszalin

Postprzez Montana » 8 lis 2015, o 09:15

ojojoj jaki odkrywczy post. A kolejny co będzie reklamowal?
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP
 
Posty: 1839
Dołączył(a): 15 lis 2006, o 14:22
Lokalizacja: z daleka

Postprzez dana_meadbh » 9 lis 2015, o 09:05

Była reklama, ale została usunięta. Podobnie, jak poprzedni post. Ręce opadają.
Avatar użytkownika
dana_meadbh
Hero
 
Posty: 964
Dołączył(a): 17 gru 2006, o 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Montana » 9 lis 2015, o 22:13

Dana daj bana ....
Co z tego, że Marfan brzmi dumnie jak kończy marnie
Montana
VIP
 
Posty: 1839
Dołączył(a): 15 lis 2006, o 14:22
Lokalizacja: z daleka

Następna strona

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość