www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Niezbędnik na gorące dni. Co pić i jeść podczas upałów

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez smuklaewa » 29 lip 2013, o 14:35

Temperatura rośnie, a my zamiast czuć przypływ energii stajemy się ospali, mamy zawroty głowy i nudności. To może być odwodnienie organizmu. Radzimy co jeść i pić, by uniknąć niebezpiecznej utraty wody z organizmu, a przy tym w pełni wykorzystać gorący letni czas.

Poniedziałek to najgorętszy dzień, jaki mieliśmy w tym roku w Polsce. W niektórych miejscach termometry przekroczą 37 kreskę. Internista Piotr Grylas podpowiada, jak w taki dzień skutecznie się ochronić przed żarem i jego negatywnymi skutkami.
To będzie najgorętszy dzień lata?

Osoby starsze powinny przebywać w miejscach zacienionych, a najlepiej w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dla osób chorujących na serce czy nadciśnienie lub tych, które przyjmują jakiekolwiek leki obniżające ciśnienie, przebywanie w pełnym słońcu jest absolutnie niewskazane. Pogoda, gdy jest parno i duszno, jest zaś dla nich bardzo niebezpieczna.

- Wówczas (przy takim klimacie parujemy całym ciałem, dlatego dość szybko dochodzi do odwodnienia. W takiej sytuacji następuje wzmożone działanie leków, co może doprowadzić do utraty przytomności - przypomina Piotr Grylas

Często uzupełniaj płyny

Specjalista przypomina o częstym piciu. - Mogą to być soki, woda czy herbata (...) W czasie odwodnienia tracimy bardzo dużo sody i potasu, dlatego wody mineralne są chętniej polecane. Tu chodzi o uzupełnienie płynów wewnątrzustrojowych. Elektrolity organizm sobie wyrówna, natomiast musimy dostarczać wodę i inne płyny - twierdzi Grylas.

Nie ma przeciwwskazań, by płyn dostarczany do organizmu był chłodny. - Aczkolwiek uważajmy. Są osoby, które pijąc np. wodę z lodem lub inne chłodne płyny, przy takiej różnicy temperatur częściej zapadają na anginy - powiedział Grylas.

W zwykłych okolicznościach człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów na dobę. Natomiast w czasie upałów - jak przypomina lekarz - wzrasta na nie zapotrzebowanie nawet do 5 litrów, zwłaszcza, gdy w tak wysokich temperaturach uprawiamy sport lub bawimy się.

Dzieci powinny wypijać od 2 do 3 litrów napojów dziennie.

Często uzupełniaj pły
Nie przewodnij się

- Uwaga na osoby starsze z niewydolnością serca. One z kolei, przy konieczności częstszego uzupełniania płynów w czasie takich temperatur, mogą doprowadzić do sytuacji odwrotnej i się przewodnić. Wówczas będą odczuwać duszność i dojdzie do kłopotów z sercem - wylicza Grylas.
Jedz lekko, unikaj mięsa

Ludzie często w czasie upałów przestają jeść mięso. Wynika to z mniejszego zapotrzebowania na kalorie w organizmie.

- Nie musimy dostarczać dużo tłustych potraw, wysokokalorycznych (...) Lepiej jeść owoce i warzywa czy lekkostrawne jogurty - radzi lekarz.

Przypomina, że lody nie są przeciwwskazane w czasie tak gorącego lata, a wręcz są polecane.

Jak rozpoznać odwodnienie

Odwodnione dziecko staje się apatyczne, ospałe, nagle traci chęć do zabawy.

Dorosłego dopadają nudności, wymioty, ma mroczki przed oczami, zawroty głowy i uczucie zbliżającego się zasłabnięcia.

Żadnego z tych objawów nie można lekceważyć. W takich sytuacjach jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem - podkreśla Grylas.

zródło TVN 24 godziny
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez Paweł » 29 lip 2013, o 15:20

Upały : mój patent ... u mnie i podejrzewam u dużej części , tych co mieszkają w blokach
1 otwieram okno na klatce .
2 blokuję drzwi do mieszkania w pozycji otwarte
3 okna w lokalu są otwarte , to jest jasne ...
4 robi się przeciąg (cug) .
5 w razie nieproszonych gości , pod ręką siekiera , a (żeby się nie nudziło) na czacie Montana ... :-P

i da się żyć .pozdrawiam .
Paweł
VIP

Postprzez Bernadeta » 1 sie 2013, o 22:40

Paweł, ale z tym przeciągiem też trzeba uważać. Nie miałeś nigdy zapalenia korzonków? ;-)

"Nawadnianie się" w upał jest bardzo ważne, tylko że trzeba to robić z głową!
- woda mineralna powinna mieć dużo składników mineralnych, zwłaszcza potasu, sodu i magnezu. Niestety trzeba czytać etykiety, bo w wielu wodach skład minerałów wcale nie jest duży.
- dobrze w upał jeść banany i pomidory (dużo potasu), a także ogórki (dużo soli mineralnych).
- niestety picie napojów chłodzonych lub z lodem tylko pozornie schładza organizm, jakby go oszukuje na chwilę i potem znów jest człowiekowi gorąco (organizm produkuje więcej energii, bo wydaje mu się, że marznie) - ot, taki paradoks. Więc lepiej pić napoje w pokojowej temp.
- żeby zapobiegać odwodnieniu, można jedzenie więcej solić.

Do objawów odwodnienia dodałabym jeszcze suchość w ustach, zaburzenia rytmu serca, ogólne osłabienie.

Mama nadzieję, że tego lata nikt się nie odwodni i upały mu nie zaszkodzą, bo leżenie pod kroplówką wcale nie jest przyjemne ;-)
Pozdrawiam
Benia
Ps. Ja, żeby było chłodniej w mieszkaniu, wieszam mokre firanki :-)
Bernadeta
Beniaminek

Postprzez asocko » 12 sie 2013, o 14:16

W tym roku odkryłam picie wody mineralnej z plasterkiem cytryny. Lepiej po tym funkcjonuję i łatwiej mi pić wodę w większych ilościach. Obawiam się tylko, żeby organizmu za bardzo nie zakwasić.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez Avariela » 16 sie 2015, o 15:32

Woda mineralna z cytryną na upały to jest to. Jednak faktycznie, kwestia zakwaszenia nieco mnie martwi, więc sobie tę przyjemność bardzo dawkuję.
Avariela
Nowicjusz

Postprzez szczypior » 16 sie 2015, o 17:02

asocko napisał(a):W tym roku odkryłam picie wody mineralnej z plasterkiem cytryny. Lepiej po tym funkcjonuję i łatwiej mi pić wodę w większych ilościach. Obawiam się tylko, żeby organizmu za bardzo nie zakwasić.

Aniu, zartujesz z tym zakwaszeniem, prawda?
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez asocko » 16 sie 2015, o 22:15

Eeee... Chyba nie żartowałam wtedy tylko gdzieś wyczytałam. Ale już nie pamiętam. Generalnie piję nadal. I się nie przejmuję. :-)
asocko
VIP

Postprzez szczypior » 17 sie 2015, o 14:11

asocko napisał(a):Generalnie piję nadal. I się nie przejmuję. :-)

ufff :-D a zamiast cytryny polecam limonke
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez asocko » 17 sie 2015, o 20:05

Cytrynka, limonka, grejpfrut (nie dużo, bo gorzki) i pomarańczka razem. Rewela... Liczę jednak, że już nie będzie tak ciepło.
asocko
VIP

Postprzez szczypior » 17 sie 2015, o 23:03

Jak zwykle takie rzeczy olewam, to akurat grejpfruta wyeliminowalem z menu biorąc leki na cisnienie - mocno z nimi reaguje. Zresztą z owoców najbardziej lubię kotlety mielone :mrgreen:
Yes we can!
szczypior
Ekspert

Postprzez asocko » 19 sie 2015, o 22:11

I śledzie... W końcu to owoce morza, co nie?!
Nie jem grejpfrutów często, ale szczerze nie specjalnie się przejmuję ich wpływem. Zresztą ciśnienie ostatnio mam tak zejściowe, że nawet pojawił się pomysł zmniejszenia dawki betablokeru.
asocko
VIP

Postprzez JanJanuszJa » 26 sie 2015, o 12:37

asocko napisał(a):Cytrynka, limonka, grejpfrut (nie dużo, bo gorzki) i pomarańczka razem. Rewela... Liczę jednak, że już nie będzie tak ciepło.

Całe szczęście u mnie już upały minęły. Ale to połączenie faktycznie jest bezbłędne.
JanJanuszJa
Nowicjusz

Postprzez Roxy34 » 18 sie 2016, o 19:05

Woda z lodem i cytrynką zawsze niezastąpiona : )
Ostatnio edytowano 18 sie 2016, o 20:16 przez arturro, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Na forum nie wolno umieszczać linków reklamowych!!!
Roxy34
Nowicjusz

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi