www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Nowatorskie operacje niedomykającej się zastawki serca

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez Tomek78 » 26 lis 2013, o 09:46

Pierwsze w południowo-wschodniej Polsce zabiegi naprawy niedomykającej się zastawki mitralnej serca z użyciem specjalnych implantów przeprowadzili u dwójki pacjentów lekarze specjaliści ze Szpitala im. Jana Pawła II i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
65-letnia Maria Dudek z Limanowej była operowana w piątek, w poniedziałek kardiolodzy i kardiochirurdzy przeprowadzili zabieg u 67-letniego mężczyzny. - Wcześniej po przejściu kilku kroków koło domu męczyłam się, nie mogłam chodzić - opowiadała dziennikarzom Maria Dudek. - Teraz czuję się dużo lepiej - mówiła w poniedziałek.

Zastawka w roli wentyla

Dzięki innowacyjnemu zabiegowi ratowani są pacjenci z ciężką niewydolnością serca, powstałą w wyniku choroby wieńcowej, u których inne sposoby leczenia okazały się nieskuteczne. - Są to chorzy, którzy zwykle nie są operowani przez kardiochirurgów w sposób klasyczny, bo mają zbyt słabe serce. To pacjenci, którzy do tej pory byli skazani na leczenie farmakologiczne, często związane z nawracającymi obrzękami płuc i częstymi hospitalizacjami - mówił prof. UJ Dariusz Dudek z Instytutu Kardiologii.

Zastawka mitralna, znajdująca się pomiędzy lewym przedsionkiem a lewą komorą serca, pełni funkcję "wentyla". Gdy dochodzi do jej nieszczelności, krew wraca do płuc, zalega tam i powoduje uczucie duszności.

Bez otwierania klatki piersiowej

Zabieg z wykorzystaniem specjalnego implantu - klipsa odbywa się bez otwierania klatki piersiowej. Korzystając z trójwymiarowego echa serca, lekarze precyzyjnie diagnozują niedomykające się obszary, a następnie przez wkłucie w prawej pachwinie cewnikiem wprowadzają do serca implant. Zabieg jest wykonywany w tzw. sali hybrydowej z pełnym zabezpieczeniem przez zespół kardiochirurgów.

- To nie jest metoda dedykowana wszystkim pacjentom. Można ją wykorzystać u wybranej grupy chorych, u których niedomykalność nie jest bardzo duża, ale stan pacjenta jest ciężki i nie wytrzymałby on klasycznej operacji - mówił dziennikarzom kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Szpitalu im. Jana Pawła II, prof. Jerzy Sadowski.

To przełom i nadzieja w kardiologii

Jak dodał kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej Szpitala im. JP II, prof. Krzysztof Żmudka, dla części pacjentów to jedyna metoda możliwa do zastosowania. - To przełom i nadzieja w kardiologii i dobrze się stało, że możemy w Krakowie takie technologie wdrażać, co się odbywa wbrew rachunkowi ekonomicznemu - dodał prof. Żmudka.

- Są to zabiegi ryzykowne, ale przynoszą taki efekt, że chory nie tylko żyje dłużej, ale też żyje lepiej - powiedziała dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II Anna Prokop-Staszecka. - Ekonomicznie nie jest to dla szpitala opłacalne, ale zależy nam na wdrażaniu innowacji. Jestem szczęśliwa, że piątkowy zabieg się powiódł - podkreśliła.

Jeden taki zabieg kosztuje ok. 100 tys. zł. Ministerstwo Zdrowia, w ramach programu "Polkard", zgodziło się na sfinansowanie do końca roku ponad 20 zabiegów "klipsowania" płatków zastawki mitralnej w sześciu ośrodkach w Polsce.

- Mamy w Polsce doskonale wyszkolonych lekarzy i dobrze wyposażone ośrodki, w których można wykonywać wszystkie operacje kardiologiczne i kardiochirurgiczne - mówił prof. Sadowski.

W Krakowie do końca roku mają być wykonane jeszcze dwa zabiegi z wykorzystaniem implantu - klipsa.
Jeśli masz oczy patrz,
Jeśli widzisz spostrzegaj...
Tomek78
Adept
 
Posty: 207
Dołączył(a): 25 lut 2010, o 16:24
Lokalizacja: Małopolska

Postprzez asocko » 26 lis 2013, o 12:45

Dla mnie to szczególnie istotne, bo ostatnio u mojej przyjaciółki zdiagnozowali niewydolność serca przy jednoczesnym zbyt dużym ryzyku dla operacji. Biedaczka się załamała... Ona nie ma ZM.
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
Avatar użytkownika
asocko
VIP
 
Posty: 1616
Dołączył(a): 17 sty 2008, o 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Tomek78 » 26 lis 2013, o 15:01

Sorki zawsze podaje źródło, ale jakoś teraz mi umkło.
Z racji, że nie mogę odnaleźć miejsca edycji postu to podaje tutaj źródło.
Gazeta.pl - Kraków

ŹRÓDŁO
Jeśli masz oczy patrz,
Jeśli widzisz spostrzegaj...
Tomek78
Adept
 
Posty: 207
Dołączył(a): 25 lut 2010, o 16:24
Lokalizacja: Małopolska

Postprzez Gosieńka » 27 lis 2013, o 22:03

Teraz tylko żeby ta metoda stała się codziennością dla wszystkich. Moja zastawka mitralna też zaczyna się coraz bardziej nie domykać i odpukać w razie czego wolałabym żeby mi ją domknęli mniej inwazyjnie niż przez kolejną operację.
Carpe diem!
Avatar użytkownika
Gosieńka
VIP
 
Posty: 2226
Dołączył(a): 24 lip 2006, o 19:04
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do O zdrowiu - ogólnie

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość