Dzieciństwo
Każdej młodej mamie wydaje się, że jej dziecko jest najśliczniejsze, najwspanialsze i chciałaby aby tak było na całe życie, również w odniesieniu do samego zdrowia.
Ale tu zaczynają się już pewne schody – moje dziecko po urodzeniu trafiło do inkubatora, jest ciężko karmić, a ja mam tak mało pokarmu, a poza tym jak będę karmiła to się roztyję. To po co karmić?
Wówczas przychodzą najlepsze sposoby karmienia zastępczego, a to mleko specjalne dla niemowląt (np. bez laktozy i inne).
A teraz postęp w kierunku nowoczesności – hodujemy tkankę tłuszczową. Dziecko zachęcane i omamione smakiem je i mocno tyje - „To takie ładne baby!"
I w tym momencie zaczynają się problemy zdrowotne tego człowieka, jeżeli wcześniej innych powodów słabszego już mu natura nie przekazała.
Młodzież
Dlatego warto od młodości odpowiednio do zauważanych skłonności psycho-fizycznych i zdolności stymulować rozwój, który uwzględni słabości i zauważy mocne strony.
Osoba od młodych lat powinna być zachęcana do wysiłku, a niekiedy do pewnych wyrzeczeń żywieniowych lub zrozumienia, czym są używki i narkotyki. Będzie kształtowała się na poszukującą najlepszych form doskonalenia się osobę, wyrabiania tężyzny fizycznej oraz korzystania z dobrej diety.
W tym miejscu kilka przykładów:
W czasie wzrastania zbyt mało słońca lub witaminy D3 - rozwijają się problemy z kośćmi, które będą w dalszym życiu powodowały słabszą odporność i szybsze garbienie się.
Dziecko bardziej wrażliwe częściej dostaje zaburzeń układu trawiennego, a niekiedy prowadzi to do objawów choroby wrzodowej. Teraz ważna sprawa dobrego odżywiania - „moje dziecko nie chce jeść warzyw a ono tak lubi słodkie” (jak przyzwyczajone to dlaczego ma nie lubić słodkiego!).
Trzeba dostarczyć kalorii po dużym wysiłku, niekiedy warto podać cukier (pod rożną postacią np. czekolada gorzka – bo magnez).
Ogólnie odżywiamy tkankę łączną
Dobry rozwój fizyczny wymaga pracy mięśni oraz stawów. Mięśnie trzeba ćwiczyć, a stawy odżywiać suplementami [np. lizyna z witaminą C - (białko jaja kurzego na surowo lub kawior) + kolagen z witaminą B6 - (tłuste ryby, oleje, galaretki)] oraz wapno i witaminy: A, E, D3.
Dlaczego nasze zdrowie pogarsza się z wiekiem?
Z czynników osobniczo-genetycznych nasze tkanki odtwarzają się co około 7 lat - zaplanowana tzw. liczba replikacji wynosi ok. 20. Widząc jak postępuje proces dorastania to w wieku 30-45 lat widzimy jak zmienia się nasz wygląd – tutaj odniesienie do replikacji, że jest coraz mniej doskonała.