www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Ciekawostki medyczne

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez resa » 16 lut 2008, o 22:09

Dokładnie, nie można przewidzieć niczego :-D Czytałam kiedyś o przebudzeniu po 20 latach ze stanu minimalnej świadomości mężczyzny, który w wieku 19 lat uległ wypadkowi samochodowemu i doznał ciężkiego urazie mózgu. Uczeni dowiedli, że mózg tego mężczyzny zdołał samoistnie odbudować sieć połączeń nerwowych, co umożliwiło mu powrót do życia. Gdy wszyscy stracili już nadzieję, on poprostu odzyskał przytomność. Napewno współczesna medycyna ma jeszcze wiele zagadek do rozwiązania.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez pabulon » 6 kwi 2008, o 18:38

Wprawdzie nie ma to zwiazku z ZM czy w ogóle jakąkolwiek chorobą marfanopodobną, ale nie wytrzymałem, bo w Polsce trafia się to nieczęsto. Gdańsk ma swoje piecioraczki, teraz przyszła kolej na Kraków :-D Bo właśnie w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim na świat przyszły pięcioraczki. Pięć dziewczynek urodziło się w 27. tygodniu ciąży. Jak informują lekarze, ich stan jest dobry. Rodzice zdecydowali, że córeczki dostaną imiona Julia, Maja, Róża, Jagoda i Oliwia, jednak nie pamięta ich na razie nawet przejęty tata... (źródło: TVN 24).
Beatius est magis dare, quam accipere
pabulon
Bywalec
 
Posty: 108
Dołączył(a): 20 paź 2007, o 23:10
Lokalizacja: ---

Postprzez resa » 18 kwi 2008, o 11:46

Dwoje z pięcioraczków z Kielc, które przyszły na świat w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie prawdopodobnie przejdą operację kardiochirurgiczną - poinformował Radio Kielce profesor Ryszard Lauterbach - kierownik kliniki neonatologii w placówce. Dwie dziewczynki mają zaburzenia pracy serca wynikające z wcześniactwa. Jak dodał profesor Lauterbach stan dzieci jest stabilny, ale będą wymagały intensywnej opieki lekarskiej jeszcze przez najbliższych kilka miesięcy. Dziewczynki muszą przebywać w inkubatorze, by osiągnąć odpowiednią wagę. Kiedy przyszły na świat ważyły zaledwie 800 gramów. Nie jest to stan wyjątkowy, ale typowa procedura w takich przypadkach i dotyczy każdego wcześniaka.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
Avatar użytkownika
resa
well-wisher
 
Posty: 2262
Dołączył(a): 11 sie 2006, o 18:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez gabriela » 16 wrz 2009, o 09:33

O wpływie doktora Hause'a na amerykańską służbę zdrowia :-D --->>> TUTAJ
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez asocko » 16 wrz 2009, o 13:56

Moj Tato (najwiekszy fan Hause'a w rodzinie) twierdzi, ze to taki typ lekarza (teraz juz bardzo rzadko spotykany), co sie zna na wszystkim. Pewnie ma racje...
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
Avatar użytkownika
asocko
VIP
 
Posty: 1616
Dołączył(a): 17 sty 2008, o 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez smuklaewa » 12 gru 2009, o 00:45

Grejfrut... dla niektórych pyszny owoc pełen witamin, dla niektórych nie (grymas na twarzy;). Niewiele osób jednak wie, że grejfrut potrafi zabić, zabić w połączeniu z wieloma współczesnymi lekarstwami. Warto wiedzieć, że grejfrut potrafi drastycznie podnieść stężenie leków we krwi (niektórych nawet 15-krotnie). Jaki jest mechanizm działania, jakie leki może wzmocnić, a na co trzeba uważać dowiemy się za chwilę. Zacznijmy od początku...

Pod koniec lat osiemdziesiątych naukowcy w Ontario podczas prób z efektywnymi sposobami krycia smaku alkoholu odkryli przypadkowo, że alkohol maskowany skoncentrowanym sokiem grejfrutowym podwyższa poziom felodypiny 3-krotnie u osób które zażywały ten lek. Jak się później okazało, grejfrut posiada substancje ingerujące w absorpcję około dwóch tysięcy leków, od leków obniżających cholesterol aż po popularną viagrę.
Dalsze badania wykazały, że sok grejfrutowy ma właściwości redukujące początkowy metabolizm poprzez zmniejszenie aktywności cytochromu P-450 izoenzymu 3A4 (CYP3A4) w jelicie. Głownym aktywnym składnikiem powodującym takie zmiany są furanokumaryny - w największej ilości są to: 6,7-dihydroksyberagamottyna(DHB) i bergamottyna. Właściwości furanokumaryn - doprowadzających do utraty enzymu CYP3A4 - odkryto po przeprowadzeniu drobnej jelitowej biopsji wykonanej u zdrowych pacjentów przed i po spożyciu soku grejfrutowego. Naukowcy zanotowali wówczas, że zawartość enzymu CYP3A4 spadła nawet o 50% po konsumpcji zaledwie jednej szklanki soku (1). Stwierdzono również, że ten efekt może być uzyskany zarówno przez podanie ekstraktu grejfrutowego lub też oczyszczonego DHB. Odkryto, że powodem spadku stężenia CYP3A4 w organizmie jest spowodowane przyspieszoną degradacją enzymu poprzez działanie DHB, bez zmiany tempa jego syntezy. Największe oddziaływanie DHB na CYP3A4 odnotowano po 2 godzinach od spożycia soku grejfrutowego.

Moc interakcji soku grejfrutowego z lekami zależy od przyswajalności przyjmowanego leku. Przykładowo, felodypina o przyswajalności tylko 15%, zwiększa swoją koncentrację w krwi trzykrotnie. Poziom amlodypiny natomiast, która posiada przyswajalność 80% wzrasta marginalnie. Oczywiście poziom DHB w grejfrutach jest bardzo różny, zależny zarówno od jego odmiany, warunków dojrzewania, czy też od postaci soku (mrożony/swieży). Wpływ na oddziaływanie soku ma również ciągłość jego spożywania - picie szklanki soku codziennie przez tydzień zwiększy interakcję z lekami, poprzez większy wpływ na enzym. Trzeba też pamiętać, że CYP3A4 ma u osób różne poziomy koncentracji. Im większa koncentracja enzymu u człowieka tym większy wpływ działania soku grejfrutowego na metabolizm.

Chociaż na ulotkach wielu leków istnieją obecnie ostrzeżenia i wypisane potencjalne powikłania przy konsumpcji soku grejfrutowego podczas leczenia, to jednak wiele osób nie zauważa tego lub bagatelizuje. W Ameryce Północnej sprawa interakcji soku grejfrutowego z lekami przyciągnęła w ostatnim czasie uwagę mediów, więc zostały wydane specjalne derektywy dla lekarzy. Obecnie w kraju za morzem, lekarz jest zobowiązany poinformować pacjenta o niebezpieczeństwie stosowania przepisanych lekarstw przy równoczesnym spożyciu soku grejfrutowego lub samych grejfrutów, jeżeli takie istnieje.
W literaturze naukowej opisano kilka przypadków śmiertelnej interakcji leków z sokiem grejfrutowym. Jednym z nich była śmierć 29 letniego mężczyzny, który zażywał lek Seldane(terfanadyna) dwa razy dziennie przez ponad rok. Człowiek ten miał w nawyku picie szklanki soku grejfrutowego 1-2 razy w tygodniu. Pewnego dnia wypił dwie szklanki soku grejfrutowego i wyszedł skosić trawnik. Nagle poczuł się źle, wszedł do domu i upadł. Koroner stwierdził zgon z powodu toksycznego działania terfanadyny.

Dla nas bardzo ciekawą informacją jest interakcja jaka występuje przy połączeniu soku grejfrutowego z benzodiazepinami. Przy równoczesnym podaniu soku, poziom Triazolamu(Halcion) wzrósł o 48%(2). Natomiast poziom Diazepamu wzrósł 3-krotnie w badaniu przeprowadzonym na 8-u zdrowych osobach, przy podaniu 5mg Diazepamu razem z 250ml soku grejfrutowego. Opóźnił się też szczytowy poziom leku w organiźmie o ponad półtorej godziny(3).
Również działanie kofeiny jest rzekomo wzmacniane przez wypicie szklanki soku g., tutaj jednak szczególnie te negatywne efekty się nasilają, jak nerwowość, ból głowy, itp...


Zródło...Hyperreal.info
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez gabriela » 11 sty 2012, o 11:15

Brytyjska fundacja chorób serca BHF (British Heart Foundation) wydała zalecenie, by przy pierwszej pomocy reanimacyjnej wobec osób, które straciły przytomność wskutek nagłego zatrzymania mechanicznej akcji serca uciskać klatkę piersiową w takt przeboju Bee Gees "Stayin Alive" zamiast metody usta usta lub usta nos.
Wystarczy przypomnieć sobie Johna Travoltę w Gorączce sobotniej nocy i do roboty!
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez Paweł » 13 sty 2012, o 14:05

Gdzie jest i dokąd zmierza chirurgia naczyniowa dorosłych

Ascending Thoracic Aorta Stent Graft (ATAG)
Arc Aorta
Descending Aorta
Abdominal Descending - Aorta
iii .... proteza rozwidlona Aorty brzusznej ...

Operacje wewnątrznaczyniowe skracają hospitalizację , ograniczają zasięg zabiegu , wraz z rozwojem zastosowania polimerów w medycynie , oraz w połączeniu z zabiegami klasycznymi tzw. operacjami hybrydowymi tworzą niezwykle obiecujący trend rozwojowy w chirurgii naczyniowej .
Paweł
VIP
 
Posty: 1625
Dołączył(a): 26 sty 2008, o 21:37
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez smuklaewa » 16 sty 2012, o 19:41

Eksperci: nadużywanie suplementów witaminowych zwiększa ryzyko zgonu
dzisiaj, 16:21 KK / PAP

Zażywanie witamin nie poprawia naszego zdrowia, ani nie pomaga w odchudzaniu, może natomiast być szkodliwe zwiększając ryzyko zgonu – alarmuje "Der Spiegel".

Tygodnik powołuje się na prof. Petera Jueni, epidemiologa uniwersytetu w Bernie, który podejrzewa, że w Niemczech nadużywanie witamin co roku może być odpowiedzialne za kilka tysięcy zgonów. Jego zdaniem wskazują na to liczne badania, podczas których testowano różnego rodzaju preparaty witaminowe.

Jedno z nich przeprowadzono wśród 29 tys. palaczy papierosów w wieku 50-69 lat. Wykazało ono, że zażywanie beta karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A, o 18 proc. zwiększa u nich ryzyko raka płuc. Wielu palaczy zażywało beta karoten, gdyż sądzili, że będą mniej podatni na ten typ raka, najbardziej śmiertelnego wśród wszystkich nowotworów złośliwych.

Podobnie niepokojące wnioski wynikają z 70 innych badań, którymi objęto 230 tys. osób. "Der Spiegel" twierdzi, że one również przekonują, że nadużywanie beta karotenu, witaminy A i witaminy E zwiększa ryzyko zgonu. Inne preparaty zawierające witaminę C i selen nie są tak szkodliwe, ale nie dają żadnych korzyści zdrowotnych. Dlatego ich również nie warto zażywać.

Przed suplementami witaminowymi przestrzega Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka (Bundesinstituts fur Risikobewertung - BfR). W jego ocenie ludzie zdrowi nie powinni sięgać po żadne tego rodzaju preparaty. Według Diany Rubin, szefowej departamentu bezpieczeństwa żywności, nie potwierdziły się podejrzenia, że witaminy antyoksydacyjne, takie jak witamina A, E lub C, chronią przed rakiem.

Juergen Windeler, dyrektor Instytut Jakości i Skuteczności Ochrony Zdrowia (Institut fur Qualitat und Wirtschaftlichkeit im Gesundheitswesen – IQWiG) uważa, że nie można dłużej ignorować długotrwałych skutków nadużywania suplementów witaminowych. Trzeba ograniczyć dopuszczanie ich na rynek albo przynajmniej lepiej informować ludzi o tym, na co się narażają, gdy nieodpowiedzialnie zażywają preparaty witaminowe.

zródło,onet .pl
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
Avatar użytkownika
smuklaewa
smile with me
 
Posty: 4041
Dołączył(a): 29 wrz 2006, o 23:54
Lokalizacja: krakow

Postprzez Paweł » 11 mar 2012, o 12:56

ciekawy artykuł o reakcji ludzi na rozpoznanie tętniak . Pozostawiam bez komentarza , może poza takim , że wielu ludziom wiele to powinno przypomnieć . Np. dla mnie teraz nawet z pewnym rozbawieniem czytałem , ale jak sobie przypomnę gdy mnie to dotyczyło bezpośrednio -- to nie było śmiesznie . tętniak
Paweł
VIP
 
Posty: 1625
Dołączył(a): 26 sty 2008, o 21:37
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kevin » 13 mar 2012, o 11:50

Paweł napisał(a):Np. dla mnie teraz nawet z pewnym rozbawieniem czytałem , ale jak sobie przypomnę gdy mnie to dotyczyło bezpośrednio -- to nie było śmiesznie .


Na pewno nie było mi do śmiechu.Tu mówią o bezobjawowym tętniaku,a mój bolał oj ku_wa jak bolał.Przez 9 dni odzyskiwałem przytomność zeby po chwili odlecieć z bólu. Ale za to na operację zgodziłem się bez wahania, co z tego potem miałem za to mnóstwo czasu do zastanowienia.
Avatar użytkownika
Kevin
Profesjonalista
 
Posty: 420
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia strona

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

cron
  • Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi
  • Kto przegląda forum
  • Forum przegląda 1 użytkownik
    0  zidentyfikowanych, 0 ukrytych i 1 gość (dane z ostatnich 5 minut)
  • Najwięcej użytkowników online - 118
    było 29 wrz 2017, o 16:14
  • Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość