www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!
Facebook - Grupa Forum Marfan Polska

Szukaj na Forum

Czy skutecznie i bezpiecznie przyjmujemy leki

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez resa » 5 mar 2007, o 17:16

Z reguły wszyscy zażywamy leki. Bywa tak, ze czasem kilka z nich bierzemy jednocześnie. Niestety nie wszyscy wiemy, że jeden może osłabiać działanie drugiego lub przeciwnie - potęgować jego moc. Efektem niekorzystnego oddziaływania na siebie różnych lekarstw może być ,, tylko " ból głowy albo zgaga. Jednak konsekwencje niewłaściwego zestawienia preparatów mogą być znacznie poważniejsze. Zdarza się utrata przytomności, gwałtowny spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie życia. Aby się przed tym ustrzec, nie należy przyjmować leków garściami. Zawsze należy poinformować lekarza o lekach, które zapisali nam inni specjaliści, lub które kupiliśmy bez recepty.

Antybiotyków nie można przyjmować jednocześnie z preparatami żelaza, magnezu, mleczkami stosowanymi w nadkwaśności, węglem leczniczym. Leki te wiążą się nawzajem i nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Skuteczność antybiotyków może się zmniejszyć nawet o 90 %.

Nie bierzmy też antybiotyków razem z witaminami, bo niszcząc bakterie jednocześnie je żywimy.

Niektóre antybiotyki znacznie znacznie zmniejszają skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas antybiotykoterapii warto dodatkowo zabezpieczyć się.

Połączenie leków przeciwuczuleniowych może spowodować grożne zaburzenia rytmu serca. Dlatego na czas antybiotykoterapii lepiej leki przeciwalergiczne, po uzgodnieniu z lekarzem, odstawić.

Długotrwałe zażywanie kwasu acetylosalicylowego ( np. aspiryny ) z paracetamolem może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Biorąc leki moczopędne ( np. furosemid ) i jednocześnie dostępne bez recepty leki przeciwzapalne ( np. ibuprofen) musimy pamiętać, że te ostatnie mogą spowodować zatrzymanie płynów w organiżmie i pogłębienie niewydolności serca.

Zażywając preparaty przeciwgrzybicze zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli równocześnie musimy stosowaćl eki antyhistaminowe. Przy ich połączeniu może dojść do bardzo poważnych zaburzeń w pracy serca.

Kobiety, które zamierzają stosować estrogeny w ramach hormonalnej terapii zastępczej, a są chore na astmę, muszą rozważyć ,, za i przeciw " takiego połączenia. Może ono bowiem nasilać objawy menopauzy, wywołać nudności, wymioty, biegunkę, a teoretycznie także zaburzenia pracy serca ( dotyczy to także astmy i estrogenów w ramach antykoncepcji ).

Gdy leczymy się na chorobę wrzodową, przyjmujemy np. tagamet, musimy uważać na leki nasercowe, np. betaloc, metocard, metoprolol. Zetknięcie się tych specyfików w organiżmie może doprowadzić do gwałtownego spadku ciśnienia krwi, jak również do zwolnienia akcji serca, trudności z oddychaniem oraz niewydolności serca.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez resa » 6 mar 2007, o 20:14

Czym popijać leki.
Należy popijać wodą przegotowaną i ostudzoną. Można też popijać niegazowaną wodą mineralną (słabo zmineralizowaną).

Jakich napojów powinniśmy unikać.

Mleko. Zawiera dużo wapnia, który wchodzi w reakcję z niektórymi lekami i tworzy nierozpuszczalne w wodzie sole wapnia. W efekcie lek jest tylko częściowo wchłaniany z przewodu pokarmowego lub zupełnie wydalany. Jego skuteczność jest słaba albo żadna. Lek można zażyć po upływie dwóch godzin od wypicia mleka lub produktów mlecznych ( kefiru, jogurtu).

Soków owocowych. Głównie cytrusowych. Szklanka soku grejpfrutowego może zwiększyć stężenie niektórych leków nawet 3 -5 krotnie. Zawarte w cytrusach związki z grupy flawonoidów hamują rozkładnie, wchłanianie i wydalanie nadmiaru leków z organizmu.

Kawy i herbaty. Zawarta w nich kofeina może potęgować działanie, np. leków z teofiliną, stosowanych w leczeniu astmy czy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Organizm zareaguje wtedy jak na przedawkowanie leku : bólem głowy i kołataniem serca.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez Gosieńka » 6 mar 2007, o 22:15

resa napisał(a):Kawy i herbaty. Zawarta w nich kofeina może potęgować działanie, np. leków z teofiliną, stosowanych w leczeniu astmy czy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Organizm zareaguje wtedy jak na przedawkowanie leku : bólem głowy i kołataniem serca.
Ja kiedys w szpitalu zawsze dostawałam ochrzan za popijanie leków coca-colą :mrgreen: Kofeiny to ona troche ma :mrgreen:
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez Anti.pop » 6 mar 2007, o 22:40

Ja tam moze sie nie znam...lecz co za roznica czym sie popija skoro i tak sie to wymiesza w Organizmie ?
Zdarzało mi sie ze popijałem Acenokumarol piwem i nic zlego sie nie stalo....
Droga do sukcesu wiedzie przez optymizm -
walcz więc z pesymistycznymi nastrojami.
Anti.pop
Wtajemniczony

Postprzez resa » 7 mar 2007, o 09:40

Zdarzało mi sie ze popijałem Acenokumarol piwem i nic zlego sie nie stalo....

Piłeś, nie bierz.
Oto, co może spowodować alkohol w reakcji z różnymi lekami.
Antybiotyk - obniża ich skuteczność może doprowadzić do reakcji alergicznej.
Leki przeciwlękowe i antydepresyjne - obniża refleks i może zaostrzyć objawy choroby.
Leki antyhistaminowe i przeciwzapalne - wywołuje bóle głowy i zaburzenia równowagi.
Leki nasercowe - może dojść do obniżenia ciśnienia krwi.
Aspiryna, leki stosowane przy chorobie wrzodowej - przyjęte na godzinę przed wypiciem alkoholu podnoszą znacznie jego stężenie w krwi.
Leki przeciwpadaczkowe - alkohol znosi ich działanie i może doprowadzić do ataku drgawek.

Osobiście byłam świadkiem, kiedy to po zażyciu pyralginy facet wypił kieliszek wódki i zesztywniał. Dobrze, że pomoc medyczna nadeszła w porę, bo byłby się poprostu przekręcił.
Tak więc reakcje ludzi na takie mieszanki są różne i tylko od ciebie zależy, co sobie fundujesz. a skutków możesz nie przewidzieć. Tak więc moja rada, jeśli mogę ci ją dać, jest taka - jak chcesz walnąć piwko, nie bierz leków
resa
well-wisher

Postprzez Anti.pop » 7 mar 2007, o 10:12

Tak to prawda .
Lecz mój kolega ma Wujka który jest alkoholikiem pije nałogowo . A ma bajpasy wszczepione
Pil-bral leki na krzepliwość i jakies inne . po roku lekarz powiedzial "pijesz nie bierz lekow"
wystraszył sie i nie brał .po 3 tygodniach karetka zabrala go w stanie ciezkim do szpitala i mial operacje ;/
Ja kiedy bylem na Ślubie mojej Przyjaciołki siotry . 3 dni piliśmy bo tyle trwała impreza
Bralem leki tylko mniejsze dawki i bylo ok
Ale masz race to zalezy jak dany organizm reaguje na cos takiego..
To ze tak robiłem nie bylo odpowiedzialne -ale jeden kieliszek wieczorem dobrego wina + leki to bezpieczna mieszanka ?
Anti.pop
Wtajemniczony

Postprzez resa » 7 mar 2007, o 10:23

Anti.pop napisał(a):karetka zabrala go w stanie ciezkim do szpitala i mial operacje ;/

Nie dbał o siebie, pił zamiast się leczyć.

Anti.pop napisał(a):jeden kieliszek wieczorem dobrego wina + leki to bezpieczna mieszanka ?

Zadziwiasz mnie Konrad. Mówimy o bezpiecznym stosowaniu leków. A ty dalej swoje. Oj, to czewrwone winko !
resa
well-wisher

Postprzez gabriela » 7 mar 2007, o 16:53

Anti.pop napisał(a):jeden kieliszek wieczorem dobrego wina + leki to bezpieczna mieszanka ?
Dlaczego nie? Ważne żebyś pijąc tą lampkę wina czy piwa badał systematycznie INR.
Aenocumarol musisz brać do końca życia, dlaczego zatem odmawiać sobie przyjemności jaką daje np.wypicie piwka czy lampki wina z przyjaciółmi? Byle zachować zdrowy rozsądek, no i się badać.

[ Dodano: 2007-03-07, 18:21 ]
Okazuje się, że wcale nie trzba sięgać po kileliszek bo :
Batonik jak kilka głębszych – ile alkoholu w batonikach?
Oto wyniki minitestu „Dziennika Wschodniego”: • Czekoladka z nadzieniem pistacjowym, "Solidarność” (3 sztuki) - 0,20 promila w wydychanym powietrzu • Baton "Pawełek”, Wedel - 0,38 promila • Baryłki, Wedel (3 sztuki) - 1,12 promila • Czekoladki "Mon Cheri”, Ferrero (3 szt.) - 1,60 promila.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Anti.pop » 7 mar 2007, o 23:44

Hmm tak a ja dalej swoje :)
"wystarczy ze będziesz regularnie sprawdzał INR"
Tak? ja sprawdzam raz na rok ;/
A co da ze będę sprawdzał co tydzień skoro zgodnie z tego co wyczytałem owoce i warzywa maja wpływ na INR ? to mam wogole tego nie jeść by isc co tydzień i byc szczęśliwym ze mam dobre ? a ciśnienie ? pogoda ? czynniki zewnętrzne nie maja wpływu na wynik INR ?
człowiek sam wie ile powinien wziasc tego ACENOKUMAROLU
biore go 3 lata i jesli wypile 7 piwek to na drugi dzien biore polowke zamiast 3/4 i wiem (bo sprawdziłem) ze bedzie ok i INR będzie ok !
Wypije za duzo ...widze ze np na rekach widze żyly.....na drugi dzien biore mniej i jest ok
nie mozna tak bagatelizowac i chodzic co tydzien chodzic na INR bo czlowiek by nie wyrobił !

Biore ten lek 3 lata i INR zawsze mam dobre .nie jestem mądrzejszy od lekarzy czy badan
ale kto ma lepiej wiedzieć jak nie ja ?
Badanie maja tylko potwierdzic Czarno na bialym ze jest ok !
Jesli ktoś choruje na ASTME przez kilka lat sam wie kiedy brac leki by czuc sie dobrze i w jakich odstępach .Natury sie nie oszuka ! To swoisty instynkt taki sam jaki maja zwierzęta ! Pies jak sie zrani to wie by ta rane sobie wylizać i co za tym idzie "zdezynfekować"
a jego właściciel mogł by to sam robić 3 razy dziennie tak jak zlecił lakarz...
No kurde już pozna pora i jestem zmeczony po ciezkim dniu ale czy ja nie mam racji chodź w małym Aspekcie ! :)
Anti.pop
Wtajemniczony

Postprzez gabriela » 8 mar 2007, o 16:46

Miałbyś rację gdyby organizm cały czas funkcjonował tak samo, a Ty spożywałbyś też stale to samo.Ale niestety to się zmienia, wątroba np reaguje wciąż inaczej na leki i żywność
Często trudno jest utrzymać efekt terapii przeciwzakrzepowej na stałym
poziomie na skutek zmienności wchłaniania leku, wpływu różnych pokarmów i
innych leków oraz zmian w czynności wątroby.Co też znam z własnego doświadczenia, aczkolwiek nie biegam badać INR co tydzień, ani nawet miesiąc, zauważam że raz3/4 Acenokumarolu i jest ok,potem z niezrozumiałych względów muszę zmieniać dawkę.Telepatycznie tego nie wyczujesz Kodziu, każde lekarstwo, stres, żywność - wszystko ma wpływ na ten INR, więc raz do roku to przesada.Mój brat już 3 krotnie wylądował w szpitalu z powodu wewnętrznych krwotoków po acenocumarolu.
Ostatnio edytowano 8 mar 2007, o 17:51 przez gabriela, łącznie edytowano 1 raz
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez Klio » 8 mar 2007, o 17:21

gabrielaewa napisał(a):wszystko ma wpływ na ten INR, więc raz do roku to przesada.

Co to jest INR?
Carpe diem!
Klio
Znawca

Postprzez resa » 8 mar 2007, o 17:24

Wskaźnik INR jest miarą skuteczności leczenia przeciwkrzepliwego. Jest to międzynarodowy znormalizowany wskaźnik zrozumiały dla lekarzy na całym świecie. Oznacza to, że przebywając jako turysta w jakiejkolwiek części świata efekt działania przyjmowanego przez Ciebie leku zawsze będzie mierzony z użyciem tego wskaźnika.

Im wyższa wartość INR tym mniejsza krzepliwość krwi. Jeśli nie przyjmujemy leków przeciwkrzepliwych wartości INR mieszczą się w zakresie 0,8-1,2. W trakcie leczenia przeciwkrzepliwego u pacjentów z umiarkowanym ryzykiem zakrzepicy zalecane wartości wskaźnika INR to 2-3. U pacjentów ze sztucznymi mechanicznymi zastawkami serca INR powinno mieścić się w zakresie 2,5-3,5. Wartości INR powyżej 4,0 oznaczają istotnie zwiększone ryzyko krwawienia.
Im większe wartości INR tym większe ryzyko krwawienia. Jeżeli używamy leków przeciwkrzepliwych i zauważyliśmy nadmierną skłonność do krwawień w przypadku drobnych urazów, występujące podczas golenia, mycia zębów, wzmożone krwawienie menstruacyjne, krwawienie z nosa, wylewy podskórne, niezwiązane z urazem powinniśmy jak najszybciej zmierzyć wartość INR. Krwawienia takie mogą świadczyć o tym, że efekt działania leków przeciwkrzepliwych jest zbyt silny i może wystąpić ryzyko rzadko występujących, ale potencjalnie zagrażających życiu krwawień wewnętrznych. O krwawieniu z przewodu pokarmowego mogą świadczyć fusowate wymioty, krwisty lub smolisty stolec. Do najpoważniejszych powikłań należy krwawienie wewnątrzczaszkowe. Występuje ono jednak niezwykle rzadko. W przypadku stwierdzenia wysokich wartości INR powinniśmy wstrzymać przyjmowanie leku i skontaktować się niezwłocznie z lekarzem.

W początkowym okresie podawania leku badanie krwi wykonuje się nawet 1-2 razy w tygodniu. W dalszym okresie leczenia wskaźnik INR można oznaczać co kilka tygodni. Po zmianie dawki leku należy wykonać kontrolne oznaczenie INR (optymalnie po 1 tygodniu).
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez resa, łącznie edytowano 4 razy
resa
well-wisher

Postprzez gabriela » 8 mar 2007, o 18:44

Mając wszczepioną zastawkę musimy codziennie do końca życia brać ten acenocumarol i badać INR - by utrzymać go ZAWSZE MNIEJ WIĘCEJ NA TYM SAMYM POZIOMIE, inaczej grozi krwotok lub tworzenie się skrzepu mogącego osadzić się na sztucznej zastawce i...
Natomiast w ZM występuje swoją drogą małokrzepliwość, ale kto się tym naprawdę przejmuje, lub systematycznie bada INR? Można to zrobić raz , by w czasie nagłych krwawień ( np. przez skaleczenie) lub cyklicznych u kobiet - wiedzieć jak się zachować, ale ta opcja raczej nie grozi tak poważnymi konsekwencjami jak wahania INR przy sztucznej zastawce.
Ostatnio edytowano 3 maja 2007, o 16:55 przez gabriela, łącznie edytowano 1 raz
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

Postprzez resa » 8 mar 2007, o 19:45

Jaką dietę zastosować podczas kuracji lekami.

Większość leków powinniśmy zażywać godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po posiłku.
Jeśli lekarstwo trzeba przyjmować inaczej - informuje o tym ulotka dołączoną do opakowania. w przeciwnym razie specyfik gorzej sie wchłania i efekt leczniczy będzie daleki od oczekiwań. Ponadto składniki pokarmowe mogą modyfikować działanie różnych preparatów i prowadzić do niepożądanych objawów.

Wchłanianie leków nasercowych, np. zawierających naparstnicę obniża błonnik zawarty m. in. w płatkach owsianych, otrębach czy razowym chlebie.

Jeśli zażywamy leki antydepresyjne czy przeciwgrużlicze, musimy zapomnieć o takich smakołykach jak sery typu brie camembert, żółte sery oraz bardzo dojrzałe banany i awokado, czekolada, wędzone ryby czy wątróbki z kurczaka. Inaczej może dojść do silnego bólu głowy, kołatania serca, silnego skoku ciśnienia tętniczego krwi.

Jeśli zażywamy preparaty przeciwgrzybicze, psychotropowe oraz antydepresyjne, unikajmy tłuszczu zwierzęcego - tłustego mięsa, masła, smalcu, a nawet śmietany. Tłuszcz bowiem przyśpiesza wchłanianie substancji leczniczych zawartych w tych preparatach.
resa
well-wisher

Postprzez Staś » 14 mar 2007, o 17:37

[quote="resa"] przeciwgrużlicze, musimy zapomnieć o takich smakołykach jak sery typu brie camembert, żółte sery oraz bardzo dojrzałe banany i awokado, czekolada, wędzone ryby czy wątróbki z kurczaka. Inaczej może dojść do silnego bólu głowy, kołatania serca, silnego skoku ciśnienia tętniczego krwi to dlatego mnie tak głowa bolała i serce walilo jak szalone ,przeczytałem ze izoniazyd ma działanie uboczne kolatanie serca tachykardia łuszcenie się skóry a reszty niepamietam ach ci lekarze . :-D
Księga Jakuba 3 - 8

Języka zaś nikt z ludzi ujarzmić nie potrafi. Szkodliwa to, krnąbrna rzecz, pełna śmiercionośnego jadu
Staś
VIP

Następna strona

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

• Nowe posty
  • Wątki bez odpowiedzi