www.marfanforum.pl Forum osób ze schorzeniem tkanki łącznej
Największa, po Stowarzyszeniu Marfan Polska, baza wiedzy na temat Zespołu Marfana,
wsparcie i pomoc przyjaciół. Nie wahaj się pytać!

Szukaj na Forum

Czy skutecznie i bezpiecznie przyjmujemy leki

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Postprzez Gosieńka » 8 lip 2009, o 16:19

Ja teraz strasznie cierpię bo ładna pogoda a moje tabletki na pęcherz ostrzegają kategorycznie przed słońce. Więc siedzę w domu :-/
Ale co do obniżających ciśnienie to biorę już kilka lat, opalam się i żyję więc chyba można... ;-)
Carpe diem!
Avatar użytkownika
Gosieńka
VIP
 
Posty: 2228
Dołączył(a): 24 lip 2006, o 19:04
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Aga Wójciak » 8 lip 2009, o 21:01

2 lata temu podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych na twarzy pojawiła mi się brzydka brązowa plama...wyglądałam jakbym była brudna lub jakbym żle rozprowadziła puder... :oops: Plama pozostawała na swoim miejscu przez prawie rok...Z reguły nie lubię się opalać,ale słońce szybko mnie łapie-więc od tamtego incydentu stosuje kremy z dużym filtrem ;-)
Avatar użytkownika
Aga Wójciak
Alfa&Omega
 
Posty: 790
Dołączył(a): 17 lis 2008, o 16:45
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez gabriela » 4 wrz 2009, o 10:06

To bardzo ciekawy news dla wszystkich zażywających leki przeciwzakrzepowe. Mówi o wielkiej szkodliwości, zażywanej przez nas warfaryny ( która ma tak silne działanie, że nawet w trutkach na szczury jest stosowana…) oraz nadziei na nowy, znacznie bezpieczniejszy lek – Pradaxę.
Obiecujący lek zapobiegający zakrzepom
Codzienna dawka leku przeciwzakrzepowego - eteksylanu dabigatranu, znanego pod nazwą Pradaxa - wydatnie zmniejsza ryzyko udaru mózgu i chorób serca wywoływanych przez skrzepliny - uważają brytyjscy naukowcy.
Pradaxa już teraz jest stosowana jako środek zapobiegający powstawaniu zakrzepów po operacji wymiany stanu biodrowego lub kolana. W najbliższych 12 miesiącach może zastąpić szeroko stosowaną przeciw skrzeplinom warfarynę.
Warfaryna to lek znoszący krzepnięcie krwi przez hamowanie tworzenia się protrombiny, która jest jednym z czynników krzepnięcia. W medycynie używana jest do zapobiegania zakrzepom tętniczym, ale jej silne działanie sprawia, że jest też stosowana w trutkach na szczury.
"To największy postęp od 55 lat (warfarynę wprowadzono jako lek dla ludzi w 1954 r.-PAP). Warfarynę przyjmuje ok. 1 mln pacjentów, którzy nie lubią leku i biorą go z braku innego" - powiedział brytyjskim mediom dr Adrian Brady, konsultant-kardiolog ze szpitala Royal Infirmary w Glasgow.
Jego zdaniem, działanie warfaryny jest trudne do skontrolowania, ponieważ wchodzi w reakcje z antybiotykami, a nawet z substancjami żywnościowymi. Co roku leczenia szpitalnego wymaga około 12 tysięcy osób przyjmujących warfarynę. Wskaźnik pomiaru krzepnięcia krwi, tzw. INR jest u nich za wysoki - czyli krew krzepnie za wolno.
Im wyższy wskaźnik INR, tym wyższe ryzyko niespodziewanego krwawienia. Oznacza to, że pacjenci w trakcie leczenia warfaryną muszą chodzić na regularne badania do specjalistycznych klinik.
Niedawne pionierskie badania na 18 tys. 113 pacjentach w 44 państwach wykazały, że ryzyko wystąpienia niekontrolowanego krwawienia jest znacznie niższe w przypadku Pradaxy niż warfaryny, i że stosowanie Pradaxy daje ogólnie lepsze niż w przypadku warfaryny wyniki w zapobieganiu udarowi mózgu i zgonom na serce wywołanym przez zakrzepy.
U pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków, hamujące zdolność górnych komór serca do pompowania krwi, dawka 150 mg leku przyjmowana dwa razy dziennie zmniejsza ryzyko udaru o 34 proc.
Ryzyko zgonu z powodu udaru jest pięciokrotnie wyższe u osób cierpiących na migotanie przedsionków niż u osób wolnych od tej dolegliwości. U chorych krew nie jest w pełni wypompowana z przedsionków, co powoduje jej zaleganie i powstawanie zakrzepów. Te zaś z czasem mogą zablokować tętnice zasilające mózg lub odpowiadające za ukrwienie organów.
Taka sama dawka - 150 mg Pradaxy - zmniejsza o 34 proc. ryzyko zatoru (zaczopowania naczynia materiałem zatorowym). Zator powstaje, gdy zakrzepy za pośrednictwem układu krążenia roznoszą się po całym organizmie.
Niższa dawka - 110 mg Pradaxy - oprócz udaru i zakrzepu, zmniejsza również o 20 proc. ryzyko wystąpienia dużego krwawienia. (..)
Źródło – student.news PAP
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez gabriela » 20 kwi 2010, o 08:59

Ileż leków nieświadomie łączymy...
Niebezpieczne interakcje leków!
Niepożądane działania leków to jedna z 10 najczęstszych przyczyn zgonu. (…)
Jedną z metod zwiększania bezpieczeństwa farmakoterapii jest zwalczanie zjawiska samoleczenia. Tymczasem producenci reklamują leki jak proszek do prania, zachęcając do kupowania większych, "ekonomicznych" opakowań, które później "szkoda wyrzucić". Chorzy często stosują preparaty mające różne nazwy handlowe, ale zawierające to samo, np. paracetamol czy ibuprofen. Bywa, że nie informują lekarza, co biorą.
Bardzo niekorzystne konsekwencje ma jednoczesne zażywanie kilku niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Takich leków - np. ibuprofenu i naproksenu - nie wolno łączyć ze sobą - nie są wtedy bardziej skuteczne, zwiększa się natomiast ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. Poza aspiryną, wszystkie niesterydowe leki przeciwzapalne mogą szkodzić układowi krążenia.
Łączenie leków wykrztuśnych z przeciwkaszlowymi nie ma sensu - przykładem takiego połączenia są "inteligentne" syropy na "każdy kaszel". Leków rozrzedzających wydzielinę nie należy łączyć z podawaniem preparatów wapnia, które zagęszczają wydzielinę. Pyralgina to skuteczny lek przeciwbólowych, ale wraz z kotrimoksazolem może uszkodzić szpik. Żeń-szeń czy efedryna zmniejszają skuteczność leczenia nadciśnienia. Zażywany przez wiele osób - choćby w postaci środków "na nerwy" - dziurawiec może zakłócać działanie leków antydepresyjnych, a nawet antykoncepcyjnych, co bywa przyczyną nieplanowanej ciąży. Z pozoru niewinny paracetamol w zbyt dużej dawce potrafi zniszczyć wątrobę, a w połączeniu z warfaryną zwiększa ryzyko krwawień - ostrzegał specjalista.
Interakcje to szczególnie duży problem w przypadku osób starszych, biorących wiele różnych leków. Każdy z wielu specjalistów może leczyć pacjenta na jedną z dolegliwości zgodnie z regułami sztuki - a sumaryczny efekt bywa opłakany. Jeśli ktoś bierze wiele leków przeciwbólowych, odstawienie jednego z nich pomaga bardziej niż dodanie kolejnego specyfiku. Mnożenie leków to błędne koło - nowy lek zwalczający objawy dotychczasowych leków wywołuje nowe objawy. Są leki, których nigdy nie powinno się podawać osobom w podeszłym wieku - na przykład barbiturany, petydyna czy butylobromek hioscyny (Buscopan). (…)
Źródło: PAP
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
Avatar użytkownika
gabriela
-# JUNIOR ADMIN
 
Posty: 4800
Dołączył(a): 16 lip 2006, o 17:27
Lokalizacja: z Marsa

Postprzez hudy_oczko » 29 lip 2013, o 16:16

Wątek widze umarł, a rozmawiając ostatnio z lekarzem pierwszego kontaktu zasugerowała aby poczytac własnie o prodaxanie i xorento, niestety kardiolog w poradni jak byłem dzis na kontroli stymulatora nawet nie widział mozliwosci przy sztucznej zastawce stosowanie tego jako zamiennik za warfin i gdzie tu prawda ? moze ktos cos nowego widział słyszał ?
Avatar użytkownika
hudy_oczko
Nowicjusz
 
Posty: 13
Dołączył(a): 11 mar 2007, o 18:44
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia strona

Powrót do O zdrowiu - ogólnie

cron